Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Spoedig was een talrijk publiek bijeen en eerst zag men slechts rook, die door de deur ontsnapte. Toen men echter de groote winkelruit had stuk geslagen werden de vlammen zichtbaar, die in minder dan geen tijd den winkel in laaie zetten. Een oogenblik scheen het alsot de brand een dreigend karakter zou aan nemen. Er ontwikkelde zich een groote hitte en de uitslaande vlammen deden de jaloezieën en het houtwerk van de bovenverdieping vlam vatten. De brandweer was echter spoedig bij de hand en de bemanning van spuit C. kon door een slang op de water leiding te zetten het vuur dadelijk bestrijden. Dat was nu in minder dan geen tijd gebluscht, dank zij het flink optreden der brandweer, onder leiding van den gemeente-bouwmeester, dhr. Brouwer. Dit neemt niet weg dat toch een groot deel van den winkelvoorraad verbrand of door water onbruikbaar geworden is. Nadat de brand beneden eenmaal gebluscht was konden politie en brand weer onderzoeken of ook de bovenver dieping mogelyk nog brandde. Dit bleek niet het geval, zoodat de brand beperkt bleef tot de benedenverdieping. Te elf uur was alle gevaar geweken en konden drie van de vier spuiten, die uitgerukt waren, inrukkenkort daarna vertrok ook de laatste spuit, terwijl slechts een wacht werd achter gelaten om het perceel te bewaken. Toen de brand reeds was gebluscht, kwam de eigenaresse, die bij hare moeder, in een ander deel der stad woonachtig, was geweest, aan. De buren hadden eenige angstige oogenblikken doorleefd, zij hadden veel last van den rook en de naastwonenden hadden reeds een onderdak gevonden bij een buurman. Zij konden echter weldra hunne woning weer betrekken. De schade, die nog al belangryk is, wordt door assurantie gedekt. De brand moet, naar het schijnt, ontstaan zijn in een kast in den winkel. Toen de bewoonster van het huis na het blusschen van den brand zich naar haar moeder wilde begeven, ging het publiek haar joelend na, en toen zij het op een loopen zette volgde men haar bossend en zingend. M. Ct. Te Biervliet werden Vrijdag door den kermisreiziger Berkelmans vijf honderd oliebollen aan de schoolkinde ren, elk kind twee, cadeau gegeven, uit dankbaarheid voor de hulp door de bevolking ten vorigen jare verleend op kermis in den nacht, toen een schuur van Calon midden in de kom werd in de asch gelegd. De woonwagen van Berkelmans stond toen tegen het brandende gebouw aan en kon alleen met veel inspanning bevrijd worden van 't gevaar. -r- Maandagochtend omstreeks 5l/o uur brak een felle brand uit in de water- en vuurnering en handel in brandstoffen van B. B. Herfst aan de Pieter de Raedtstraat te Rotterdam. Ten 6 ure ontwaakte de man met zijn vrouw, 5 kinderen en schoonmoeder en zag men de vlammen voor en achter uit de waterstokery slaan, terwijl zij ook langs het trapgat naar boven stegen. Hy slaagde er in zijn schoonmoeder en twee kinderen te redden; allen be kwamen brandwonden. Zijn vrouw en drie kinderen werden langs de trap door brandspuitgasten gered. Een der kinderen werd bewusteloos op den grond gevonden. Ook deze bekwamen alle brandwonden behalve een 3-jarig knaapje. De vrouw en een der kinderen moesten naar het ziekenhuis getrans porteerd worden. De anderen werden in de buurt door een dokter en een opzichter der brandweer verbonden. Opstootje te Rotterdam. In de Rotterdamsche haven is het Vrijdag een beroering van belang geweest onder de graanwerkers. Op een viertal booten werd gestaakt omdat op een der vier vaartuigen de Hillhoueewaar één ruim gedeeltelijk door een elevator was gelost, de werklieden tegen een wéinig hoogere vergoeding, het overgeblevene in dit ruim moesten lossen. Zij eischten daar voor echter een vergoeding, gelijk staande aan de lossom voor de geheele partij, door de elevator gelost, doch dit werd geweigerd wel werd een kleine vergoeding aangeboden. Op het schip Slingsby, moest een commissaris van politie met 30 politie agenten tusschen beide komen om een honderdtal graanwerkers, die bedorven graan moesten lossen en daarvoor een loon eischten, hooger dau de stuwadoor wilde toestaan, en daarom staakten, met geweld van het vaartuig te ver wijderen. Eenige oogenblikken later ontstond een ware revolutie. Eenige honderden bootwerkers maakten zich meester van roeibootjes en motorbooten en begaven zich naar de schepen Hill house en Slingsby, die zij bestormden, terwijl zij de daar aanwezige werklieden van de stuwa- doorsvereeniging van boord sloegen en op de naastliggende lichters wierpen. De agenten op de politieboot stonden machteloos tegenover de groote bende. Tegen 3 uur verschenen ongeveer honderd agenten en 30 mariniers ter assistentie. Ook in de Hillestraat werd gevochten waar een agent een messteek kreeg. Een rijksveldwachter verdedigde den agent met zijn revolver. Ook in Calandstraat en Hillelaan werd gevoch ten. Er lagen zes graanbooten stop. Wegens de ongeregeldheden in het havenbedrijf werd gisteren het verbod op samenscholingen afgekondigd. Uit Den Haag werden 105 man hu zaren ontboden, die gisteren patrouil leerden. In de havens patrouilleeren marine sloepen van de Piet Hein. Door deze maatregelen was gisteren alles rustig en wordt op alle booten gewerkt. In de bosschen tusschen Frederiks- oord en het Vledderveld houden zich weder wilde varkens op. Twee zijn er gezien, een oude en een big. Met het oog op de groote schade, die ze in de aardappelakkers kunnen aanrichten (voor een paar jaar waren geheele akkers omgewoeld) is onmiddellijk machtiging gevraagd en bereids ook reeds verleend tot het houden vau een drijfjacht. Binnenkort zal men dus trachten deze dieren te vangenmen hoopt althans de biggen levend te be machtigen. Er komt daar hoe langer hoe meer groot wild in de bosschen, want behalve wilde varkeus, huizen in de uitgestrekte bosschen iu de Maatschappij van Weldadigheid ook vossen en herten. In Boschoord ziet men de herten vaak rustig grazen in de kampen daar in de laatste jaren in de bosschen aangelegd. Omstreeks 4 uur Zaterdagochtend brak te Nijmegen een uitslaande brand uit in het perceel in de Betouwstraat 12, waarin gevestigd is de behangerszaak van de firma Cornelissen (A. J. Koch), welke firma reeds meermalen door een brandramp getroffen werd. De politie gaf met 2 slangen op de leiding water en bluschte den brand binnen een uur tijds. Het achter den winkel gelegen magazijn bleek met nagenoeg den ge heelen voorraad goederen te zijn uit gebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. De inboedel was verzekerd voor f 15,000. iGtld.) Een zekere v. A. te Doetinchem, die sedert eenige maanden van zijn vrouw gescheiden leefde, vervoegde zich bij haar om haar te vragen weer samen te gaan wonen. Op haar weige ring dreigde v. A. zich te willen ver drinken, en toen dat ook niets hielp liep hij woedend weg en wierp zich in den Ouden IJsel. Ofschoon hij bijna onmiddellijk uit het water werd gehaald, bleken de levensgeesten toch reeds te zijn geweken. Men meldt uit Tuil aan de Tiehehe Ct. Tijdens het hevige onweer, dat Zaterdagmiddag tusschen half zes en zes uur boven ons dorp woedde, sloeg de bliksem in de woning van den watermolenaar. De woning brandde tot den grond af. Een gedeelte van de meubels is nog gered. Twee agenten van politie hebben 's avonds in een woning te Amsterdam een man ontzet, die door zijne vrouw en een schoonzuster werd mishandeld. Hij was duchtig met haarspelden in het aangezicht gekrabd, maar had zich zijnerzijds ook niet onbetuigd gelaten. Zijn wapen bestond in een zaag, waar mede hij beide vrouwen eenige lichte verwondingen had toegebracht. De vrouwen zijn in het Binnengasthuis verbonden. Te Hoorn is een kalf gehore n dat bizonder buitengewone afwijkingen vertoont. De neusgaten van dit zonderlinge beest bevinden zich onder den kop terzijde van de achterkaak, die zeer sterk vooruitspringt. Evenals eenülmer- dog laat het beest een rij prachtige tanden zien, terwijl de lange, zeer beweeglijke en smalle tong, evenals bij genoemde doggen, uit den bek hangt. Het voorhoofd zit op de plaats, waar anders de neus zich bevindt. Het dier heeft 2 verhemelten, waarvan de onder ste opening naar de keel en de bovenste naar den neus gaat. Het beest eet zeer gemakkelijk een weinig gras, en dat, wanneer het iets er van in het bovenste verhemelte krijgt, blaast het dat oogenblikkelijk uit de onder de keel zich bevindende neusgaten. Heel wat moeite heeft het gekost om het beest te leeren voedsel tot zich te nemen. Wanneer toch het beestje den kop in den emmer met melk stak (iederen dag krijgt het 7 kan en 4 eieren), was altijd de neus onder en haalde het door de neusgaten de melk omhoog, waardoor het telkens dreigde te stikken. Nu echter heeft het dier geleerd, zich zelf te helpen en het is aardig te zien, hoe het als een hond zijn verpleger liefkoost en likt, als hij bij hem in het hok komt. De heer Leur, rijksveearts te Hoorn, die zich zeer voor het geval intereseert, verklaart dat het monster evenveel levensbaarheid heeft als een ander kalf. De inwoners van Bierges hoorden Woensdag een schot. Zij snelden toe en vonden een kind van 5 jaar met verbrijzeld höofd, dood op den grond liggen. Een twaalfjarige jongen, die met het kind gespeeld had, vertelde dat een onbekende van uit de verte het doodend schot had gelost en toen gevlucht was in de richting van Cham- plet. Het verhaal scheen onwaarschijn lijk, en toen de jongen opnieuw onder vraagd werd, bekende hij, in een twist om eenige knikkers, het geweer van zijn vader genomen te hebben, om een schot op zijn kameraadje te lossen. Hij heefc het kind gedood, tot wanhoop der ouders wier eenig kind het was. Een afschuwelijke vadermoord is in een arbeiderswijk van Frankfort a d Main gepleegd. In het gezin van zekeren Miinzel, dat in een woning als een stal huist en bovendien nog men- schen in den kost heeft, was ruzie ontstaan. De zoon greep eeu bijl, sloeg daarmee zijn vader op het hoofd en sneed hem daarna nog met een zakmes den mond tot aan de ooren open. De moeder hielp hem bij de mishandeling. Toen een werkman te hulp kwam, kreeg hij een steek in de keel, vlak bij den slagader. De twee aangevalle nen werden, badende in hun bloed, naar het gasthuis gebracht. De vader is onherkenbaar verminkt en is stervend. Zoon en moeder werden naar de gevangenis gebracht en moesten tegen het publiek beschermd wordeu. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 4 Juli 1907. VEROORDEELD zijnE. J., chauffeur te Ixelles, ter zake van als bestuurder van een motorrijtuig, daarmede over een weg rijden op zoodanige wijze en met zoodanige snelheid, dat de vrijheid en de veiligheid op dien weg wordt belemmerd en in gevaar gebracht, tot eene boete van vijf en twintig gulden, met ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden A. J., voerman te Zuiddorpe, ter zake van het rijden met aaneen gekoppelde wagens, tot eene boete van f 2, subsidiair 2 dagen hechtenis L. d. R., landbouwer te Axel, ter zake van het rijden met een voertuig zonder lichten, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht.; J. 'tG., schipper; I. L. v. D., schipper; L. F., voerman, allen te Ter Neuzen, ter zake van het ry wielen zonder licht, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht.; J. D., landbouwer te ZaamslagC. a. H., landbouwer te Axel F. A. B., schipper te Philippine, ter zake als voren, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. P. B. L., schipper te Hoek, ter zake van geen licht voeren op zijn schip, tot eene boete van f 5, subs. 5 dagen hecht. L. d. S., arbeider te Axel, ter zake van Leerplichtwetovertreding, tot eene boete van f0,50, subs. 1 dag hecht.; E. B. M., werkman te Westdorpe; M. d. F., arbeider te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht.; I. P. J.. arbeider te Axel, ter zake als voren bij herhaling, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht; G. T., werkman te. Westdorpe, ter zake van openbare dronken schap, tot eene boete van fl, subs. I dag hecht.J. B. v. W., opperman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. D. v. M. tijman te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van f5, subs. 3 dagen hecht A. V., timmerman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap, tot eene boete van vijftien gulden, subs. 3 dagen hecht. Door den heer A. R. van Loon is cassatie ingesteld tegen het vonnis van 28 Juni 1907. (Brandweerovertreding). Van 16—30 Juni 1907. HOEK. Huwelijks-aangiften. 20. Joos Klaassen, 19 j., jm. en Adriana Wilhelmina Rinkhoud, 18 j., jd. Marinus Levinus Butler, 22 j., jm. en Tanneke de Kraker, 21 j., jd. Geboorten. 17. Catharina, d. van Daniël Maas en Janna Riemens. 18. Jacomina, d. van Levinus de Blaeij en Pieternella de Pooter. 25. Pieter, z. van Jozias Haak en Jacomintje de Jonge. 30. Frederik, z. van Geerard de Feijter en Suzanna de Jonge. Overlijden. 21. Pieter Meertens, 1 m., z. van Jan Andries en Sara Johanna Cornelia Wolfert. ZUIDDORPE. Huwelijks-aangiften. 25. Al- beric Philibertus Buijsse, 26 j., jm. en Elodie Marie de Letter, 23 j., jd. Geboorten. 17. Christina Sophia, d. van Antonius Franciscus de Caluwé en Maria Sophia Migom. 28. Mathilda, d. van Livinus Aude- naert en Maria Theresia van de Walle. HULST, 8 Juli. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 9,50 Rogge f 8,75, Win- tergerst f 0,Zomergerst fHaver 8,50, Erwten 10,50, Paardenboonen f 9,Duivenboonen f 9,50, Witte- boonen f Bruineboonen f 9, Boekweit f 0,Lijnzaad fAard appels f 4,Koolzaad per zak van 106 liters f 0,Boter per kilo ƒ1,15 Eieren per 26 stuks 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 20 stuks hoornvee, 35 varkeus, 0 paard, 0 schaap, verkocht9 stuks hoornvee, 18 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Diegene, die wenschen deel te nemen aan de te Axel te houden Lan tifoauiw- cursus, gelieven hiervan kennis te geven aan de h.h. onderwijzers Le Feber en ZONNEVIJLLE of aan onder - geteekende vóór 25 dezer. W. DIELEMAN Pa., Secr. afd. „Axel" Z. L. M P.S. Lceftyd minstens 16 jaar. Axel, 8 Juli 1907.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3