Landbouw. Stemmingen voor den gemeenteraad. Gemengd Nieuws. Van de Belgische grenzen wordt be richt, dat het mond- en klauwzeer eer toe dan afgenomen is. Men had gehoopt, dat met 1 Juli de ziekte geweken kon verklaard worden doch in de vorige maand is, vooral in de provincie Luik, de ziekte sterk toe genomen. Daar waren op 1 Juli aan getast 268 runderen en 35 varkens. Vooral heerschte de ziekte in de ge meente Charneux. In de provinciën Brabant en Oost-Vlaanderen kwam de ziekte voor op enkele hofsteden in twee gemeenten, namelijk te Pamel en te Oostakker bij Gent. Aangetast waren daar 22 runderen en 10 varkens. In de provinciën kwam in de maand Juni geen enkel geval van mond- en klauwzeer voor. Door het Belgisch ministerie van landbouw zijn thans de strengste maat regelen genomen om de uitbreiding der verschrikkelijke plaag, die reeds meer dan een half jaar in België heerscht, te verminderen. AL Ct. AXEL, 9 Juli 1907 Bij gelegenheid van de herkiezing van onzen burgemeester als raadslid, bracht het fanfarengezelschap „Con cordia" den gekozene een senerade, als bewijs van ingenomenheid met het ver nieuwde blijk van vertrouwen, hem door zoovele gemeenténaren geschon ken. Dat er een massa volk op de been was en dat aan „Concordia" een har telijke ontvangst bij den burgemeester te beurt viel, is iets dat van zelve spreekt. In de Zaterdag te Goes gehouden vergadering van de Vereeniging van onderwijzers en onderwijzeressen, belast met de opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland, werd als bestuurslid herkozen de heer B. van Ruijven te Axel. Te Sluiskil heeft er bij de werk zaamheden aan de nieuwe spoorbrug een ernstig ongeluk plaats gehad. Er moest een ijzeren plaat, die ruim 3000 K.G. woog en met bouten was vastge klonken, losgemaakt worden. De heer Folville, werktuigkundig ingenieur, leidde dit werk. Gedeeltelijk was de plaat reeds los. Opeens echter knelde de plaat het been van den heer Folville met zoo'n kracht tegen een ijzeren balk, dat het been van dezen heer brak, een Zoo dacht Eva, en hier staan we voor een zonderling raadselhoe is 't mogelijk, dat de mensch vasthoudt aan een denk beeld, dat tegen zijn eigen overtuiging, die hij bij eenig zoeken op den bodem zijner ziel zou vinden, inloopt? Maar de mensch schijnt het somtijds noodig te vinden zich-zelf te bedriegen, terwijl hij, helaas, weet, dat zelfmisleiding geen ongelukken afweert, geen geluk aanbrengt. Eva bracht den ganschen nacht door met zich-zelve te misleiden. Ze was daarin eindelijk zoo ver gevorderd dat ze haar pleegbroeder, Frans Crul, in stilte eeuwigdurenden haat en vijandschap beloofde. Uit achting voor de geschiedenis moeten we hier bijvoegen, dat Eva zich bijna uitsluitend met haar haat jegens Frans Crul en zoo goed als in 't geheel niet met haar liefde voor haar vriend bezig hield. We gelooven voor deze schijnbare tegenstrijdigheid een goeden grond te hebben gevonden. De haat jegens Frans was iets heel nieuws en de liefde voor den ander was zoo nieuw niet meer. Het nieuwe trekt ontzettend aan, dit zullen de dames ons wel willen toestem men, en daarom geraakte waarschijnlijk de heer De Jonge-Barneveld bij deze gelegenheid op den achtergrond. Laatstgenoemde heer dacht ook veel meer aan Frans Crul dan aan Eva. 't Was voor hem zeker ook een nieuwtje. paar teenen werden verpletterd en de slagaders doorgesneden. Per rijtuig werd de heer Folville naar Assenede ver voerd om onder behandeling van den geneesheer Dumoleyn gesteld te worden. Nadat de verpletterde teenen geam puteerd waren, kon het bloeden ten gevolge der doorgesneden slagaders niet gestuit worden. Het been en de voet werden daarom in een gipsverband ge legd. Waarschijnlijk, naar men ver neemt, zal dat been ook geamputeerd moeten worden. De heer Folville, Luikenaar van geboorte, woont te Sel- zaete en is als werktuigkundig ingenieur bij kanaJlwerken te Sluiskil werkzaam- Tern. Crt. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen, ter vervulling van de vacature ontstaan door de ontslagname, wegens vertrek, van den heer A. van Dale, is bepaald op Dinsdag 23 Juli a. s. De stemming is bepaald op Vrijdag 2 Aug., eventueele herstemming op Dinsdag 13 Aug. d. a. v. In het Hulsterblad. lezen we, dat door eenige boeren (vlastelers) te Bosch- kapelle het plan is opgevat om hgn vlas niet meer te velde te verkoopen, doch in de schuur te brengen en het 's winters door hun werklieden te laten „booken". Dit voornemen is zeer prij zenswaardig, daar op deze wijze werk en brood verschaft wordt aan vele menschen, die in 't barre seizoen niets verdienen kunnen. Door het bestuur van het water schap Willem Hendriks en Klein Kieldrecht werd gisterennamiddag in de Koning van Engeland te Hulst publiek aanbe steed het maken van een keibaan in den 1645 M. langen polderweg Zand bergBoerenmagazijn—grindweg Van Alsteinpolder, in de gemeente Graauw en Langendam, met de levering van alle benoodigde materialen. Raming 13.640. Laagste inschrijver was de heer Balkenstein te Neuzen voor f 11.635, aan wien het werk is gegund. Vrijdag is nabij „Het Kalftusschen Clinge en St. Gilles (België) een ernstig ongeluk gebeurd. De chauffeur' van den heer F. Hombach te Hulst, volgens de T. A. Crt. met een automobiel ter reparatie op weg naar Brussel ont moette nabij „Het Kalf" een metsteen geladen wagen, dien hij passeerde. Hier kort achter kwam nog een drie wielskar, waarvoor een os was ge Frans, die zijn vriend was, had geen notitie van hem genomen. Daar was iets pikants in. Gaarne wilde de heer Barneveld zijn vriend die onbeleefdheid, of onhartelijkheid, onder het oog brengen, r- en hij zou dit ook doen, zooals hij niet onduidelijk had laten merken, maar nog liever ware 't hem geweest, als genoemde Frans Crul thans duizend mijlen van Landlust verwijderd was, bij voorkeur op een plaats vanwaar geen directe spoorwegverbinding met Neder land bestoud, dan zou hij, De Jonge- Barneveld, thans zich onverdeeld aan het genoegen van zijn aanstaand bruidegom- schap kunnen wijden en later, bij ge legenheid, zijn vriend wel eens onder handen hebben genomen. Deze en meer dergelijke overwegingen deden ook mijnheer Barneveld's nachtrust geen goed, waaruit misschien is af te leiden dat de sympathie tusschen de aanstaande echtgenooten niets te wen- schen overliet. De man die de schuld droeg van al deze ellende, was ook niet te benijden. Niemand moet zich voorstellen, dat hij, vermoeid van zijn Indische reis, op zijn bed neerviel en sliep als een roos, verre daarvan. Hij wandelde lang zijn kamer op en neer, eene uitspanning, die in den winter, wanneer de dienst boden door de drukte verzuimd hebben de kachel aan te leggen, geen bijzondere aanbeveling verdient. Van koude ver spannen. De voerman zat voor op den wagen. De chauffeur passeerde ook dezen wagen, rijdende met een snelheid van 10 K.M. per uur. Hij bemerkte niets ongewoons aan den os. Nadat de automobiel gepasseerd was, is de os met de driewielskar echter tegen een boom terecht gekomen, de voerman schijnt er te zijn afgevallen, waarna de kar over hem heen gereden is, waarbij hij zoodanig verwond werd, dat hij aan de gevolgen is overleden. De ongelukkige was 19 jaar oud en de zoon uit een arm gezin. Zijne moeder is op het bericht van het noodlottig ongeluk ziek geworden. II E R IJ K Wij herinneren dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 12 Juli. Graauw en Langendam, 13 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse,) voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten bene den het gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. De UITSLAG der gisteren alhier ge houden verkiezing voor drie leden van den Gemeenteraad, is als volgt Aantal kiezers732. Uitgebrachte stemmen 671. Van onwaarde12. Geldige stemmen659. Volstrekte meerderheid 330. Stemmen bekwamen de heeren C. T. VAN DE BILT 174. P. DEES133. W. DIELEMAN Pz345. P. VAN FRAAIJENHOVE 255. A. E. C. KRUIJ3SE204. D. J. OGGEL432. J. WEIJNS184. Alzoo GEKOZEN de heeren OGGEL en DIELEMAN. HERSTEMMING zal plaats hebben op Maandag 22 Juli a. s. tusschen de heeren VAN FRAAIJENHOVE en KRUIJSSE. Boschkapelle. Bij de Zaterdag ge houden stemming voor twee leden van den gemeenteraad waren uitgebracht 99 stemmen; onwaarde 3, blanco 1. Verkregen A. Scheele 36 st. P. A. Stallaert-Perdaan 56 st. en J.Truijman (aftr.) 65 stemmen zoodat de beide laatst genoemden zijn gekozen. Hulst. Van de 364 kiezers leverden 324 geldige biljetten in. Herkozen werden de heeren H. M. F. Verwilghen 235 en H. M. M. Wau- ters met 179 stemmen. De heer M. Poppe behaalde 106, de heer B. H. Reuling 55 stemmen. kleumd, en eindelijk doodmoe van zijne wandeling, ging hij naar bed. De minst nadenkende lezer zal be grijpen, dat Frans ook al een ellendigen nacht doorbracht, en moest doorbrengen. Wie toch kan slapen in een vreemd bed, waarin men niet warm kan worden AU Frans soms nog andere redenen mocht gehad hebben, die zijn nachtrust stoorden, zullen we hem die grootmoedig scheu ken. We zijn met de bovengenoemde, die geheel van physiologischen aard is, en dus ook het gemakkelijkst binnen 't bereik onzer bevatting ligt, volkomen tevreden. Wordt vervolgd. Hoek. Van de 432 kiezers leverden 350 geldige biljetten in. Herkozen werden de heeren F. Kaan met 234 en J. de Feijter met 212 stemmen. Op den heer D. Scheele Pz. werden 138 stemmen uitgebracht. Philippine. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den ge meenteraad, waren uitgebracht 77 stem men, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen werd de heer J. F. Taalman aftr.) met 42 stemmen. Dhr. E. A. de Mul (aftr.) verkreeg 34 stemmen. Sas van Gent. Aantal kiezers 215. Uitgebracht 196 geldige stemmen. Gekozen de heeren Ch. Pauwels met 121 en G. Versluijs met 147 stemmen. Beiden waren aftredend. Verder hadden de heeren J. M. Car- preau 57 en P. F. de Vleeschouwer 2 stemmen. Stoppeldyk. Van de 216 kiezers leverden 175 geldige biljetten in. Herkozen werd de heer P. Buijsrogge met 110, gekozen de heer S. de Munck met 93 stemmen. Op den heer J. F. de Maat Lemsen, aftr., werden 75 stemmen uitgebracht. Ter Neuzen. Aantal kiezers 1464. Uitgebracht 1218. Van onwaarde 19. Geldige stemmen 1199. Volstrekte meerderheid 600. Stemmen bekwamen de heeren T. v. Borssum Waalkes 525 R. Drost 617 M. van den Hoek (aftr.) 523A. C. Lensen 722P. Moes (aftr.) 632H J. van den Ouden 458G. van der Peijl 463 en R. Scheele (aftr.) 559. Alzoo gekozen de heeren Drost, Len sen en Moes. Herstemming tusschen de heeren Van Borssum Waalkes (lib.) en R. Scheele (a.-r.) Zaamslag. Aantal kiezers 579. Uit gebracht 523. Van onwaarde 3. Geldige stemmen 520. Volstrekte meerder heid 261. Joh. de Feijter 199J. Platteeuw 119; J. de Putter (aftr.) 276; P. de Putter 103J. v. d. Ree (aftr.) 263 H. M. de Regt 193C. M. de Vos 127 C. Wilhelmus (aftr.) 182 en P. J. Wort- man (aftr.) 339. Alzoo gekozen de heeren Putter, v. d. Ree en Wortman. Herstemming tusschen de heeren De Feijter en De Regt. Zaterdagochtend werd van den Abdijtoren te Middelburg het,alarm signaal voor brand vernomen, wat spoedig heel wat menschen in den omtrek van den toren bijeenbracht. Bij onderzoek bleek, dat een vijftal jongens uit Zaamslag een bezoek aan den toren bracht en een hunner, zonder reden, op een in zijn bezit zijnden signaalhoorn blazend, het alarmsein had gegeven. De jongens werden medegenomen naar het politiebureau, waar tegen den blazer, een knaap van vijftien jaar, proces verbaal werd opgemaakt. M. Crt. In de Amsterdammerpolder onder Zaandam N.-H. heeft een ernstige mis handeling met berooving plaats gehad. De aangevallene, iemand van middel baren leeftijd, is vreeselijk aan het voorhoofd en den neus verwond. Bij het verhoor ten politiebureele aldaar was deze onbekende persoon nog te beschonken om zich de toedracht der zaak te herinneren. Hij is overgebracht naar het binnengasthuis te Amsterdam en moet van vroeger al heel wat op zijn kerfstok hebben. Zondagavond omstreeks tien uur is brand ontstaan op de Rouaansche kaai te Middelburg in den winkel van dameshandwerken enz., bewoond door mej. A. C. M. De bewoonster zelf was niet aanwezig.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2