%o. 27. Woensdag 80 1907. 23fe Jaarg. p OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. DIELEMW, Buitenland. FEUI LI, ETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRQKKER-rUITGEVER AXEL. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeó regel'meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. DUITSCHLAND. Dezer dagèn heeft de kleinzoon van en Keizer, het prinsje Wilhelm, zijn irsten verjaardag gevierd. Naar aan- iding daarvan hebben de Keizer en fe Keizerin een fonds gesticht, waaruit ik jaar 20 luiermanden van kleine inderen gevuld zullen worden. De iiders moeten in de mark Brandenburg 'onen, en het kind moet hun eersteling ïjn en in Juli het levenslicht aan- ïhouwd hebben. Sedert eenige dagen zoekt de Ber jnsche politie naarstig naar een jweelendief, den tooneelspeler Lütte, ie het laatst in Neurenburg gespeeld eeft. Hij heeft een Weensch juwelier oor 300,000 mk. aan juweelen opgelicht n schijnt die ook aan den man te ebben gebracht. Want in den nacht 'an Donderdag op Vrijdag heeft de olitie ze in het bezit gevonden van en Neurenburgsch juwélier Sindertau, ie te Berlijn in een hotel logeerde, hitte zelf blijft zoek; FRANKRIJK. Ondanks besluiten van volharden bij et vredelievend verzet, die de comités 1 het Zuiden nemen, zijn de berichten Bnstemmig, dat de beweging duidelijk an het luwen is. Men ziet met spanning e burgemeestersvergadering van Zón- ag tegemoet. Bezadigde liedemgeven en raad, dat men althans die takken an gemeentelijken dienst weer zal in 'erking stellen, welker schorsing in 't Was een rijzig jonkman van om- ;reeks vijf-en-twintig jaren, met een unstig uiterlijk, het gelaat gebrorist door e keerkringszon, met doordringende onkere oogen en lichtbruinen knevel. »Frans riep de Admiraal verbaasd. »Hij-zelf, Mijnheer,c zei Frans, opzijn oogd toetredende. »Ik vraag verschooning oor mijd onverwacht bezoek.* Frans drukte de hem toegestoken »nd en liet zijne oogen over het gezel- )hap gaan. Zijn gelaat stond zeer ernstig a het veranderde niet toen hij Eva's lik ontmoette, maar het nam een reigende uitdrukking aan toen zijn oog j> Barneveld viel. Met langzame schreden aderde hij Eva, gaf haar zwijgend de »nd, en boog toen voor de gasten, be- slve voor Barneveld, dien hij opvallend en rug toekeerde. Aan geen der aanwezigen ontging de fcrlegenheid van Eva en haar aanstaande. Was een pijnlijk tooneel, waaraan ilukkig Elbert een einde maakte. »Wat is er van des Admiraals dienst roeg hij eensklaps, te midden der stilte. >Dag, Elbert!* zei Frans, wiens gelaat eensklaps opklaarde. En hij schudde de de gemeente niet dan schade doet, als burgerlijke stand, armenzorg, attestatiën de vita voor pensioengerechtigden en zoo meer. ENGELAND. Volgens de Daily Telegraph heeft het Engelsche legerbestuur proeven geno men met een nieuwen geweerkogel, die, naar 't heet, een groot voordeel boven den ouden geeft. Het verschil tusschen den nieuwen en den ouden kogel is, dat hij spitser toeloopt. Tot twee derden van de hoogten is er geen verschil, maar dan wordt hij zoo spits als het nikkelen omhulsel het toelaat. Het gewicht blijft hetzelfde. Verder zegt men, dat de aanvangssnelheid 2400 tot 2500 voet bedraagt, tegen 2Q00 voet bij den ouden. Het groote voordeelis, dat de kromming van de kogelbaan geringer wordt. Tot 800 yards afstands b.v. zal de soldaat recht op een vijand kunnen aanleggen. Te Bisley zullen er dezer dagen nieuwe proeven mee genomen worden. Weer een ongeluk bij legeroefeningen. In het artilleriekamp te Okehampton weigerde Donderdag een granaat in den vuurmond af te gaan. Ze sprong uiteen, toen men haar nakeek. Vier man werden zwaar gekwetsteen hunner een luitenant zal waarschijnlijk blind blijven. ITALIË. De berichten uit Ferrara luiden nog steeds ongunstig. Op verschillende plaatsen hebben cavalerie-charges plaats gehad. Te hand van deD ouden matroos, als moest ze uit het gewricht geschud worden. »Is dat die gast voor wien je hebt laten dekken vroeg de Admiraal met een gedwongen lach. „Om uwe Excellentie te dienen,* antwoordde Elbert, en sloop aanstonds heen, het aan den gast-zelven overlatende zijn onverwacht verschijnen te verklaren. Het diner ging wel zijn gang, maar het is licht te begrijpen dat de vroolijk- heid onder de gasten niet zoo onge dwongen was als onder menschen die bepaald voor hun genoegen op een feestmaal aanzitten. We zullen daarom het maal maar laten atloopen, en alleen vermelden dat de heldin van het feest een koortsachtige opgeruimdheid aan den dag legde, die de meeste gasten bedroog, zelfs den nieuw-aangekomeue, maar dat daarentegen de verloofde heer zijn weinige spraakzaamheid uit de rij glazen moest putten die vóór zijn bord geschaard stond; dat de Admiraal zijne gewone deftigheid bewaarde, en Frans zeer bedaard het gesprek voerde met zijn linker buurdame, een jonge juffrouw van veertig zomers die veel gereisd en weinig gezien had, en met een heer die lang in Indië was geweest, om de koffie-kultuur op den goeden weg te helpen, en die niet onduidelijk in zijne redeneeringen liet doorschemeren, dat hij veel knapper w as dan al de gouverneurs- generaal te zamen, die sedert Jan-Pietersz. Migliarino zijn twee vrouwen doodelijk gewond. Een officier en twee soldaten werden ernstig gewond. De gevangen genomen stakers, die te Ferrara achter slot en grendel zijn gezet, hebben geweigerd hun voedsel te gebruiken. De prefect heeft toen dadelijk een beambte gezonden, om een onderzoek in te stellen naar de kwaliteit van het voedsel, dat den ge vangenen verstrekt werd. Het bleek hem echter, dac de kwaliteit niets te wenschen overliet en dat de gevangenen alleen als protest tegen hun gevangen neming het voedsel geweigerd hadden. De huidige landbouwstaking in de provincie Ferrara is feitelijk een episode uit een strijd, die reeds bijna een eeuw duurt. Het land is zeer arm en voor een groot deel moerassig. Het eenige, dat er verbouwd wordt, is rijst en hennep, hetgeen zeer veel arbeid en kosten vereischt. De loon en der ar beiders zijn laag, maar de grond eigenaren zijn bijna even arm als de arbeiders. Daardoor kunnen zij niet altijd de beloften nakomen, die zij, onder het dreigement van staking, aan de arbeidersbonden hebben gedaan. De Garibaldi feesten, die in gansch Italië met groote geestdrift gevierd zijn, zjjn toch niet overal zonder stoornissen afgeloopen. Te Milaan werd een optocht gehouden, waaraan ongeveer 100,000 menschen deelnamen. Professor Sinigaglia hield een rede voor het Garibaldi-monument. Na afloop wierp een bende anarchisten de ruiten van de prefectuur in eü Koen de teugels van het bewind hadden gevoerd, en dat alleen redenen van gezondheid hem hadden gedwongen onze schoone Indische bezittingen aan haar lot over te laten. Eindelijk waren de gasten de een na den ander, vertrokken, en Frans, die in tegenwoordigheid van zijn vriend, thans met zijn voogd en Eva niet alleen wilde zijn, was ongemerkt verdwenen. De Admiraal bleef met zijne dochter en haar aanstaande alleen over. «Ik dacht dat gij zoo bijzonder bevriend waart met Frans Crul zei de Admiraal op den man af. Dit schijnt thans niet zoo,* antwoord de Barneveld schouder-ophalend. «Mijn heer is gebelgd, waarom weet ik niet.* «Zoo!* zei de Admiraal nadenkend. »Hij is zeker naar zi]n kamer gegaan. Ik zal hem laten roepen.* «Hij is eigenzinnig,* zei de ander, «ik zou hem maar aan zijn lot overlaten. Morgen zal ik hem opheldering vragen.* Barneveld nam afscheid en ging naai zij n logement in het dorp. Zoodra hij vertrokken was, wilde ook Eva naar haar kamer gaan. Zij omhelsde haar vader, maar toen hij haar kuste, begon ze eensWaps te snikken en verborg haar gelaat aan zijne borst. „Wat is er Eva"* vroeg de Admiraal. «Ik weet het niet, Papa,* snikte Eva, „ik gevoel me zoo beklemd, zoo ongelukkig wondde vijf agenten, terwijl ook twee monniken kwetsuren opliepen. Na een verwoed gevecht met de politie werden eenige anarchisten gearresteerd. RUSLAND. Groot opzien zoo lezen w(j in een bericht uit St. Petersburg wekt hier een lange brief van den Parijschen correspondent van het Nowoje Wremja. De hoofdinhoud er van komt op het volgende neer De Fransche bladen beïnvloeden de openbare meening tegen Rusland. De uiterste partijen bestrijden openlijk het verbond met Rusland en de financieele kringen geven het parool uit„Geen Doema geen geld". Het Fransche leger is uiterst gedemoraliseerd en kan voor den Russischen bondgenoot slechts een geringe steun zijn. President Fallières woonde de opening van de Russische salons niet bij, maar bezocht wel een Duitsche opera. Dat alles bewijst, dat het Fransch-Russisch verbond bouw vallig is geworden. De correspondent geeft teh slotte den raad het bond genootschap tijdig te verbreken en den blik naar elders (leesEngeland) te richten. De vereeniging van eigenaren van fabrieken en werven heeft besloten onmiddellijk over te gaan tot het stop zetten van het werk en het ontslag van het personeel, zoodra de werklieden blijk geven van geweldadige oog merken tegenover de directies. Geen van de ontslagen werklieden zal weer in dienst kunnen gesteld worden, tenzij zijn onschuld overtuigend is gebleken. «Ongelukkig herhaalde haar rader met een verbaasden glimlach. «Onge lukkig, mijn kind Hoe die vrouwen toch overdrijven - - Ik zal je zeggen wat er aan schort, Eva. Mijnheer Frans heeft in zijn wijsheid goed'gevonden zijn hooge goedkeuring niet aan je huwelijk te schenken. Je eigenliefde is gekwetst, en dat noem-je «ongelukkig Ga naar bed, mijn kind, en neem je voor, mijnheer Frans even stug en onver schillig te behandelen als hij u doet. Ik zal hem morgen over zijn ongepaste houding eens ernstig onder handen nemen en aan zal dat wel veranderen. Slaap wel, Eva.* Hij kuste haar op het voorhoofd en Eva ging met hangend hoofd heen. Ze beproefde niet eens den raad van haar vader op te volgen, waut dat ze ongelukkig was, voelde ze maar al te goed, en dat ze haar toekomst, die ze, we moeten het trouw bekennen, nog niet ernstig overwogen had, thans eensklaps zeer donker begon in te zien, was ook maar al te waar. Eva sliep niet en ze doorweekte het kussen met hare tranen. Dat alles was de schuld van dien onhebbelijken Frans. Waarom had hij haar niet hartelijk om helsd en gefeliciteerd, zooals 't de plicht van een rechtgeaard broeder was Waarom had hij Barneveld ook niet broederlijk de hand geschud Dan was immers alles goed en wel geweest!

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1