ffVJli IjSuii u rw. 26. Zaterdag 0 Juli 1907. 23fe Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELEMAN, H E RIJ K. herijk Yan de maten en gewichten, Openbare Aanbesteding. aan te besteden Buitenland. Landbouw. Prov. Staten van Zeeland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vr(jdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. AüVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tot den voor deze gemeente, zal worden geva ceerd op den 8 en 9 Juli van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur, en den 10 Juli des voormiddags van 8 tot 11 uur in het Brandspuithuis. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens op DINSDAG 16 JULI aanstaande, des voormiddags te 10 ure, in het Gemeentehuis te Axel, (in een perceei) het herstelwerk enz. aan den TOREN op het gemeente huis allés met bijlevering van bouwstoffen. Bestekken en teekeningen zijn A ƒ1,50 per stel verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie van heden af. Alleen ingezetenen hebben recht tot inschrijving. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter C. VAN DEN BROEKE te Axel. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. Te Barmen heerscht het roodvonk in hevige mate. In zes weken tijds zijn 275 ziekte- en 17 sterfgevallen aan roodvonk voorgekomen. De gemeente raad heeft nu een crediet van 3000 mk. toegestaan, om alle zieken naar het gemeentelijke ziekenhuis over te laten brengen. ENGELAND. De 30,000 Mauser-patronen, die voor Russische revolutionairen bestemd waren en eenigen tijd geleden te Newcastle in beslag genomen werden, zijn Maandag een eind buiten de Tyne in zee gestort. Een sleepboot bracht ze buitengaats, de driemijlgrens voorbij. Dinsdag heeft de Canadian Pacific Spoorwegmaatschappij zijn derden transcontinentalen sneltreindienst ge opend. In minder dan vier dagen rijdt men er mee van Oceaan tot Oceaan. ZWITSERLAND. Uit het dorp St. Moritz, in Grauw- bunderland, wordt gemeld dat het daar sedert Dinsdagmiddag hard sneeuwt. Ook in het dal ligt een dikke sneeuwlaag. RUSLAND. De Evening Standard verneemt uit Odessa De provinciale pers wordt weder erger gemuilband dan ooit. Volledige berichten over de voor vallen in Frankrijk in verband met de wijn-crisis achtte de censor minder geschikt voor goede en vaderlands lievende Russen en zoo kwam men er toe de heele beweging, toen ze in haar meest belangwekkend stadium was, eenvoudig dood te zwijgen. Zelfs de feuilleton-schrijvers, die altijd in de Russische journalistiek een groote rol hebben gespeeld, moeten nu heel voorzichtig te werk gaan en zich wel wachten iets te publiceeren, dat den censor niet bevalt. Te Tifles heeft kolonel Balabanski, de chef der politie, zelfmoord gepleegd. Hij had van zijne superieuren een be risping gekrégen over zijn te slap optreden en hij trok zich dat zoo aan, dat hij naar het kerkhof ging en zich daar op het graf zijner moeder een kogel door het hoofd joeg, na zich eerst zijn ordeteekenen te hebben afgerukt. Het verbond der ware Russische mannen zal den 14en dezer een congres houden, om de houding van het verbond bij de verkiezingen te bespreken. De verkiezingsbeweging is allerwege reeds druk aan den gang. Bij de premiekeuring van merries van 4 tot 8 jaar, gehouden in Zeeland van 17 tot 27 Juni, zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen O. D. bekroond met een aanhoudingsbijdrage van 100 en een zilveren medaille, mits zij in Juni 1908 vertoond worden met veulenMaria van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Louise van denzelfden, Juffrouw van K. van Hoeve, Zaamslag, Nora van E. B. van Acker, Westdorpe, Markiezin de Rosseig- nias van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Tresa van K mingin AVt^'ipolder, F. Hombach, Hulst, en Bertha van J. J. Stoel, Clinge. Op de bekroningslijst werden gebracht in het 1ste district 7, in het 2de 9, jn het 3de 13 en in het 4de 16 merries. Bij de keuring van merries van twee jaar werden bekroond met een aan houdingsbijdrage van 100, mits zij in Juni 1908 vertoond worden met een bewys, dat zij gedekt zijn door een stamboekhengst en het eigendom zijn van een inwoner der provincie Bertha vaa W. de Feijter, Axel (Plaat) Miss Ella Ross van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Mina van F. van Hoeve, Axel, en Bertha van P. Cortvriendt, Sluiskil. Op de bekroningslijst werden gebracht in het 1ste district 2, in het 2de 4; ia het 3de 7, en in het 4de 8 merries. Bij de keuring van merries, geboren in 1906 waarvoor twintig aanhoudings- bijdragen van 50 zijn uitgeloofd, welke worden uitbetaald, wanneer de merrie in Juni 1908 is vertoond en nog het eigendom is van een ingezetene der provincie zijn bekroondIvonne van wed. Jos. Daelman, Westdorpe, Flora van P. Cortvriendt, Sluiskil, Comtesse de Brabant van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Flori.ne van Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Lotte van Dam. Onghenae, Koe wacht, Marie van A. J. Cammaert, St. Jansteen, Meis van F. Dekker Wz., Neuzen. Op de bekroningslyst werden 39 merries gebracht. Bij de premiekeuringen van hengsten geboren in 1905, ook gehouden in Zee land van 17—27 Juni 1907, werden bekroond met eene aanhoudingsbijdrage van 100, mits de hengst in Juni 1908 vertoond wordt en nog het eigendom is van een ingezetene der provincie, waarvoor tien bijdragen waren uitge loofd, negen paarden t. w. Lafleur van P. Vael-Ysebaert, St. Jansteen, Cambri- nus van B. C. Puylaert, Zuiddorpe, Brillant, van denzelfden en Student van Abr. de Koeijer, Sluiskil. Van hengsten geboren in 1906 werden met denzelfden prijs en onder dezelfde voorwaarden bekroond Servo van A. Kalle, Westdorpe, Jules van P. Carpen- tier, Koewacht (Zandti. Blijkens een dezer dagen aan de Zeeuwsche landbouwers te zenden schrijven betreffende inzendingen voor de nationale en internationale tentoon stelling te 's Gravenhage te houden van 1423 Sept. a. s., zijn in de 9 afdee- lingen der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en veeteelt in Zeeland speciale commissarissen aangewezen, om, ieder in zijn kring, de leiding op zich te nemen voor de inzending der landbouwgewassen bestemd voor de nationale en internationale tentoonstel ling te 's Hage, die eerst naar Goes zullen gezonden worden, om dan de schoonste monsters daaruit voor Den Haag te bestemmen. Het is verder in het werkplan opge nomen, het Zeeuwsch landbouwbedrijf op zeer ruime schaal aanschouwelijk voor te stellen door photographiën, platte gronden en teekeningen van schuren, eigenaardige Voertuigen en voorts van paarden en rundveeimmers, geen enkele provincie heeft het zware Zeeu wsch-Belgische landbouwpaard zoo als wij dit hebben. Eindelijk mag ook eene collectie ge wassen uit de overstroomde polders zeer zeker niet ontbreken. Dinsdagavond werd in naam der Koningin door den voorz., den Commis saris der Koningin de zomerzitting ge opend van de Prov. Staten. Allereerst stelt de voorz. aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde leden, die alle wor den toegelaten en in handen van den voorz. de bij de wet voorgeschreven eeden afleggen. De voorz. zegt hierop het volgende „Voor dat ik de herkozen en nieuw gekozen leden welkom heet, wenscht de vergadering hen te gedenken die niet meer in haar midden worden aan getroffen. Op 27 Januari 1907 overleed te Serooskerke op ruim 70 jarigen ouder dom de heer W. Maas. In 1895 tot lid der Provinciale Staten gekozen, stond hij met warmte de hem opgedragen belangen voor. In uwe vergadering zal de overledene als humaan en wel willend man in herinnering blijven. De heeren mr. P. Dieleman, W. J. Vader van 's Gravenpolder en D. J. Oggel keerden niet in de Staten terug. Ik meen in den geest der leden te spreken wanneer ik de diensten door deze heeren als lid der Staten bewezen met dankbaarheid vermeld en in het bijzonder hulde breng aan de kunde, de toewijding en den ijver, waarmede mr. Dieleman in het college van Gede puteerde Sta,ten werkzaam is geweest. De herkozen en gekozen leden wensch ik geluk met hunne benoeming en verzoek hun de presentielijst te teekenen en hunne plaatsen in te nemen. Ik dank de leden van de beide com- missiën voor het volbrengen van hunne taak." Door den voorzitter werd medege deeld dat van de heeren Hennequin en Van Teijlingen bericht is ingekomen dat zij verhinderd z(jn deze zitting bij te wonen en dat de heër Moerdijk door on gesteldheid verhinderd is tegenwoordig te zijn. Daarna werd door den voorzitter het volgende gezegd „Alvorens thans over te gaan tot de orde van den dag, geef ik gevolg aan de mij gedane vereerende opdracht U Mijne heeren, mede te deelen dat H. M. de Koningin en Z. K. H, de Prins der Nederlanden voornemens zijn op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag, 12, 13 en 14 September a. s. een bezoek te brengen aan deze provincie,; verzekerd als ik mij houd dat deze mededeeling door u met vreugde zal worden vernomén, spreek ik den wensch uit dat het aan staand koninklijk bezoek bij H. M. de overtuiging moge hernieuwen dat vorstin ën volk, ook in Zeeland, een zijn. Met, de hoofdplaats zullen meerdere gemeenten in de provincie deneer van het koninklijk bezoek genieten. Gede puteerde Staten, hebben gemeend een der stoombooten van den provincialen stoombootdiepst voor dit doel ter be schikking van H. M. te moeten stellen, welk aanbod bereidwillig is aanvaard. Zij vertrouwen in overeenstemming met uwe wenschen te handelen nu zij uwe machtiging vragen om tot H. M. en Z. K. H., namens u, de uitnoodiging te richten om op den eersten dag van het bezoek in de zaal uwe gasten te zijn". De vergadering gaf blijken van in stemming en verleende de gevraagde machtiging. Hierna geschiedde mededeeling van de ingekomen stukken, die voor kennis geving aangenomen werden. Een verzoek van het bestuur der Ambachtsschool te Hulst om een jaar-

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1