Binnenland. Landbouw. meisje heeft a la mevr. Thaw jr. ter terechtzitting een dramatisch relaas gegeven van haar droeve ervaringen, welk verhaal veel indruk heeft ge maakt. Maar er zal niet worden onder zocht of zij werkelijk de waarheid heeft gesproken en of haar betichting van den doode overeenkomt met den samen hang der feiten. De advocaten die de verdediging van Loving leiden, sturen nu in de richting van de z. g. .ongeschreven wet", maar tevens trachten zij de overtuiging te vestigen, dat de beklaagde, die in zijn tijd een straf drinker is geweest, niet als toerekenbaar kan worden beschouwd. Maar het publiek in de Zuidelijke staten vraagt zich af, of mej. Loving werkelijk het slachtoffer is geweest van den ver moorde, dan wel of zij heeft gelogen om haar vader te redden, en of de ongeschreven wet straffeloosheid waar borgt aan hen, die dooden om vrouwe lijke verwanten te wreken. De Statenverkiezingen. Omtrent de verhouding der partijen in de verschillende provinciën vóór en na de verkiezingen kan nu het vol gende worden gemeld Vóór Na de verkiezing. Links Rechts Links Rechts Friesland. 30 20 30 20 Groningen 43 2 42 3 Overijsel 25 22 22 25 Gelderland 22 40 23 39 Utrecht 14 28 13 29 Noord-Holland 57 20 54 23 Zuid-Holland 36 46 31 51 Zeeland 16 26 17 25 Onder links zijn medegeteld de soci aal-democraten. In Friesland steeg hun aantal van 3 tot 8, in Groningen van 1 tot 4, in Overijsel van 1 tot 2, in Utrecht kwam er 1 in en in Noord- Holland steeg hun cijfer van 1 tot 4. M. Ct. Wij ontvingen het rapport over de Stierenkeuringen in de Provincie Zeeland, voorgeschreven bij art. 9 van het Reglement aangaande de ondersteu ning van Rijkswege van de Veefokkerij en bij art. 22 van het Reglement op het houden van Stierenkeuringen in Zeeland met subsidie uit de Rijks- en Provinciale fondsen. (Voorjaar 1907.) Daarin lezen we: .Werden vorige jaren de Stieren keuringen in deze Provincie bij voor keur in de maanden Maart en April gehouden, door de verhooging der Rijkssubsidie en de daarmede gepaard gaande wijziging van het reglement op de Stierenkeuringen en de reorganisatie van het N. R. S., konden die voor 1907 eerst in de Meimaand geschieden. De vaste commissie onderging een groote verandering door het bedanken van den heer E. van den Bosch en tengevolge de reorganisatie van het N. R. S. door het niet meer optreden al3 Inspecteur dier Vereeniging van den heer Segers, die vervangen werden door de heeren M. Kostense en H. J. Dorst, respectievelijk als Voorzitter en Secretaris, terwijl de heer Van Mer- vennée bleef toegevoegd door Z.Ex. den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. in het vertrek. Te midden van die stilte, hoorde men duidelijk een rijtuig over de sneeuw rollen en voor de deur stilhouden. Toen werd er weder ge fluisterd en halfluid gesproken, maar alles verstomde, toen de deur geopend werd en een officier der marine een groote uniform met het kruis der Willemsorde in zijn knoopsgat op deu drempel ver scheen. Wordt vervolgd.) De premies voor jongere zoowel als voor oudere Stieren zijn dezelfde ge bleven we achten 't echter gewenscht evenals vorige jaren een overzicht te geven van de geldelijke verplichtingen, die uit de gehouden Voorkeuringen voortvloeien in verband met de Kring- keuringen en tevens welk aandeel iederen Kring daaruit toekomt. Weergevende den algemeenen indruk, die de voorgebrachte stieren op ons hebben gemaakt, wilden we gaarne verklaren, dat we verschillende dieren met genoegen hebben gekeurd, wat echter niet wegneemt, dat er nog zeer veel valt te verbeteren, voornamelijk meent de Commissie te moeten wijzen op te grove horens, slappe ruggen en lendenen en onevenredigen bouw. Is het volmaakte niet of hoogst zelden te bereiken, er naar te tsreven is de plicht van iederen fokker, die de wezen lijke verbetering van den Zeeuwschen veestapel beoogt. Om dat doel te bereiken is ook ten zeerste aangeraden niet alleen goede stieren op zichzelf aan te koopen, maar ook vooral te letten op de afstamming Een middelmatige uit een goed soort is veelal beter dan een beste zonder af komst. Zeiden wij in het begin, dat de keuringen dit jaar later zijn gehouden dan gewoonlijk, bij het einde van dit rapport wenschen we daarop nog eens terug te komen en wel om het Bestuur v. d. Afd. Zeeland v. h. N. R. S. in overweging te geven de keuringen voortaan in Mei te doen houden. Wat toch is 'tgeval? In de eerste plaats is het weer gunstiger, waardoor de stieren een beter voorkomen hebben 2o is de voorjaarszaai afgeloopen, waar door er meer tijd is om de stieren ter keuring te brengen, terwijl ook de fokker zelf meer gelegenheid vindt een kijkje te gaan nemen en ten 3e en dit vooral weegt bij de Commissie zwaar, er zullen beste stieren worden inge voerd, althans de gelegenheid bestaat daartoe. De Centrale Stierenkeuringen in Noord- en Zuid-Holland hebben plaats in Aprildie nu uit Zeeland een stier wil koopen in Holland, gaat naar de Centrale keuring en zal dan na afloop daarvan gemakkelijker en goedkooper een goede stier (die even bezijden een premie is gevallen) kunnen koopen en die nog op onze keuringen kunnen aanbieden, dan wanneer onze keuringen reeds in Maart en April worden ge houden. Alvorens dit verslag te eindigen, zouden we een uitgebreid relaas kunnen geven van al 't geen de heeren E. van den Bosch en Segers in hunne ver schillende kwaliteiten tot de Afd. Zeeland v. h. N. R. S. den Zeeuwschen veestapel bewezenwe achten dit echter niet op onzen weg en laten dit liever aan meer bevoegden overéén ding willen wij echter hier even aanstippen en dat is den Heer E. van den Bosch hartelijk dank te zeggen voor de uit stekende voorbereiding van al 'tgeen tot het Secretariaat van de Keurings commissie behoort." Verder bevat het rapport een over zicht der aangevoerde en der bekroonde stieren op de vóór en de kringkeuringen, alsmede eene opgaaf van de verschil lende bekroonde dieren, met de uit te keeren premies. Op de voorkeuringen voor stieren, die nog niet zijn bekroond, werden in het voorjaar in Zeeland aangevoerd 96 jongere en 29 oudere dieren, waarvan er resp. 83 en 19 werden bekroond. Op de kringkeuringen werden aan gevoerd 72 jonge en 49 oude dieren, waarvan er bekroond werden van de jonge 12 met den eersten en 23 met een tweeden prijs en van de oude 14 met den eersten en 14 met den tweeden Op Zaterdag 6 Juli zal te Zierikzee eene openbare vergadering gehouden worden van de afd. Heinkenszand der vereeniging .Het Nederlandsche Rund vee-Stamboek." Na afloop der vergadering bestaat gelegenheid tot deelname aan een ge meenschappelijke koffietafel. Onmid dellijk na de lunch wordt den leden een rijtoer aangeboden over Kerkwerve naar Noordgouwe en via Schuddebeurs naar Zierikzee terug. In welken vorm dient, op laaggelegen, zure gronden aan aardappelen de stikstof verstrekt te worden Laaggelegen gronden hebben en ten gevolge van hunne ligging, en ten gevolge van Hunne samenstelling, die min of meer veenachtig is, een hoog watergehalte, blijven daardoor lang koud en laten, vooral wanneer ze iets leem of kleiachtig zijn, de lucht moeilijk in zich doordringen, waardoor er een overmaat van humuszuren in ontstaat, die aan deze gronden een zure racu- tie verleenen. In zure gronden, de ervaring leert het telkens, is in de bouwlaag zoogoed als geen kalle aanwezig; deze stof heeft zich doorgaans aan kleinere of grootere hoeveelheid in de reservelaag of in den ondergrond opgehoopt. Laaggelegen gronden blijven dus lang koud, reageeren zuur en bevatten in de bouwlagen geen of slechts zeer geringe hoeveel heden kalk. In zoodanige gronden kan de salpeter zure gisting, d. w. z. de omzetting van ammonikale tot salpeterzure stikstof niet vroeg beginnen en slechts zwak en langzaam plat's hebben. Wanneer nu zulke gronden voor de aardappelteelt bemest worden met de algemeen gebruikelijke ammoniak- superphosphaat, zijn de verkregen resultaten, afgezien van andere factoren als regenachtige en koude voorjaren, natte zomers e. d. niet in overeenstem ming met de hoeveelheden aangewende meststof en met de resultaten, die men op hooger liggende, kalkhoudende gronden verkrijgt. Kan dat wel aan iets anders toege schreven worden, dan aan de laat beginnende, zwakke salpeterzure gisting, die ten gevolge heeft, dat de toegediende stikstof voor een aanzienlijk deel in den ammoniakalen vorm blijft tot na het tijdsiip, waarop het gewas de grootste behoefte heeft aan opneembare stikstof? Dat op die manier het gewa3 onmo gelijk worden kan, wat het zou ge worden zijn, wanneer op den rechten tijd volop opneembare stikstof, d. w. z. salpeter zure stikstof voorhanden was, is duidelijk. Maar even duidelijk is het o. i. wat de bebouwer van dergelyke gronden te doen heeft om eene hoogere opbrengst aan aardappelen te bekomen, n. 1. op die gronden aan dat gewas de stikstof verstrekken, zeker gedeeltelijk, misschien ge heel in den vorm van salpeterzure stikstof, m. a. W. de voor aardappelen gebruikelijke ammoniak-superphosphaat gedeeltelijk of wel licht geheel vervangen door chilisalpeter Deze meststof te geven als over- bemestingen het te kort aan phosphor zuur aanvullen, door eene op voorhand uitgevoerde bemesting met superphos phaat of thomasmeel. En daarbij eene kalihoudende meststof kaïniet in 't vooraf gaande najaar, patent-kali in 't vooraf gaande najaar of in t voorjaar) niet vergeten, want kali icomt op zure gronden zoo goed als altijd in te kleine hoeveelheid voor. REMERY. prijs. Toegekend werden 21 invoerpremies ad f 20 en 5 kalverboekpremies ad f 20. In het gebeel is uitgekeerd aan gel delijke bijdragen f4247. AXEL, 2 Juli 1907. J.l. Zaterdag hield de Handboog schutterij „Ons Vermaak" alhier eene prijsschieting. 35 schutters namen hieraan deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer Adolf v. Laere van Overslag terwijl de zij vogels en. de kallen geveld werden door de heeren H. Verhelst, B. C. Ysebaert, Em. Ysebaert. allen te Axel en P. Waelput te Zuiddorpe. In een vorig nommer meldden wij dat de heer A. C. M. Poppe te Hulst candidaat was gesteld voor het lidmaat schap van den raad. Daarbij werd als zijn politieke richting genoemd s. d. Naar men ons thans meldt, is de heer Poppe bij geen politieke partij aange sloten. M. Crt. - Zaterdag had te Hoek het aange kondigde wielrijdersfeest plaats, dat evenals vorige jaren uitnemend ge slaagd is. Omstreeks 2 uur werd een optocht door de gemeente gehouden, waaraan deelgenomen werd door de muziekgezelschappen van Hoek, Sluiskil en Zaamslag en een aardige idéé van de Gebr. Kaan, eigenaren der Eerste Zuid-Nederlandsche Rijwielfabriek al daar. Dit bestond uit een imitatie-auto mobiel; het geheel een reclame vormend voor de door de Gebr. Kaan in den handel gebrachte rijwielen. Na afloop van den stoet werden de wedstrijden gehouden in Vogelpik, Poppengooien en Ringsteken, terwijl door de fanfare-gezelschappen concerten werden gegeven. Aan de wedstrijden werd deelgeno men door 648 personen, waaronder echte kampioenen te vinden waren. 't Spreekt echter vanzelf dat het den meesten te doen was om een kansje te wagen in de daarmede gepaard gaande loterij waarvoor 2 rijwielen beschikbaar waren gesteld die vielen op no. 89 (Jules de Pone) en no. 204 (D. Tholens) beiden te Hoek. De premieën voor de grootste enverst- komende club vielen resp. ten deel aan die te Sluiskil en te Boschkapelle. De invloed van het ongunstige weer deed zich in ruime mate gelden op het aantal bezoekers, dat aanmerkelijk kleiner was dan bij vroegere gelegen heden. Bij besluit van het gerechtshof te 'sGravenhage van 28 Juni jl. is de heer A. C. M. Poppe, deurwaarder bij het kantongerecht te Hulst, benoemd tot deurwaarder bij de arrondissements rechtbank te Middelburg, ter standplaats Hulst. 1Met 1 Juli is benoemd tot brieven gaarder te Boschkapelle J. Dobbelaar. H E RIJ K Wij herinneren dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Axel, 8, 9 Juli en 10 Juli des voor middags, Zaamslag, 10 Juli des namid dags en 11 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 12 Juli. Graauw en Langendam, 13 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse,) voor de gemeenten Hontenisse en Osse- nisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op ge vaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten bene den het gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. A. s. Donderdag 4 Juli wordt in 't land van Cadzand te Groede op de weide van den heer J. H. de Bliek het tiende Zomerfeest der Chr. Jongelings- vereenigingen gehouden, aanvangende ten 10 ure. Sprekers zijn de volgende heerenE. van Aken van Rotterdam (zendeling), Ds. Dijkman van Rozenburg, Ds. Van Dis van Zaamslag, Ds. Van der Hoek van Ierseke, W. de Smidt van Cadzand, H. Stavinga van Oude Pekela, D. J. van Wijck van Groede en J. Zalman van Rotterdam, zendeling onder de Joden.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2