25. Woensdag 3 1907. 23e Jaar#. 1LIJ U EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEMAX, HER IJ herijk van de maten en gewichten, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tot den voor deze gemeente, zal worden geva ceerd op den 8 en 9 Juli van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur, enden 10 Juli des voormiddags van 8 tot 11 uur in het Brandspuithuis. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. Wederom bedenkelijke voorvallen in het Pransche leger. In Ch&tellerault wierp, gedurende een militaire oefening, een reserve-soldaat van het 32e regi ment infanterie geweer en ransel op den grond, terwijl hij eenige anti-mili- tairistische uitroepen deed. In de ka zerne vocht hij tegen een bataljons adjudant en wierp hij een ander officier tegen den grond. De Kamer heeft ten slotte het voorstel om voorrang te geven aan de motie van Lagasse, medelijden uitsprekende 't Was dan Zondag-morgen, een prachtige wintermorgen. Er lag sneeuw op de daken der huizen, over de velden en heggen, en aan den blauwen hemel blonk de zon die alles deed glinsteren in haar vroolijke stralen. Op het sneeuw pad fonkelden duizenden diamanten, en de vaantjes op de schoorsteenen van Landlust en de weerhaan op den grijzen toren van het dorp schitterden als goud. De kerkklok, die de kerkgangers opriep, klepte eerst dof, maar toen ze de sneeuw had afgeschud, klonk ze luid en helder door de koude morgenlucht. Elbert was de eerste op Landlust, die eens een kijkje buiten de deur nam. »Lekker weertje!* prevelde hij en stapte naar het hek om eens den grindweg langs te zien. Met een stompje pijp in den mond, de Schotsche muts op de oogen gedrukt, de handen in de zakken van zijn pijjakker, stond hij te kijken en »goeje-morgen te roepen tegen Jan, Piet, Klaas, Kaatje en Mietje, die naar de kerk stapte, tot hij den postbode in 'toog kreeg. »Goeje-uiorgen riep Elbert hem uit de verte toe. »Frisch weertje, jongen Heb-je brieven voor de gezinnen van de slachtoffers en vertrouwen in de regeering om maat regelen tot herstel van den vrede in het Zuiden te nemen, verworpen met 326 tegen 174 stemmen; en het eerste gedeelte van de motie van Beauquier, de verklaringen der regeering goed keurende, aangenomen met 347 tegen 226 stemmenhet tweede gedeelte, vertrouwen in de regeering uitspre kende om eerbied voor de wet en herstel van den vrede te verzekeren, met 324 tegen 233 stemmen, en het derde ge deelte, aan de slachtoffers van burgerij en troepen een ontroerd saluut bren gende en een beroep doende op de vaderlandslievende medewerking van de bevolking, met 324 tegen 233 stem men. Daarna is de zitting opgeheven. RUSLAND. Te Simferopol heeft Vrijdag een hevig gevecht plaats gehad tusschen de politie en twee misdadigers. De politie wilde dezen arresteeren, maar de misdadigers schoten op de agenten en wondden ze. De woedende menigte en andereagenten zetten daarop de vluchtende bandieten na. Het werd een ware wedloop, waarbij een commissaris van politie werd gedood en nog eenige agenten werden gewond door schoten der vervolgden. Laatst genoemde zochten ten slotte een toe vlucht op den zolder van een huis. Militairen omsingelden daarop het huis en losten een salvo, waardoor de beide vluchtelingen doodelijk werden De geneeskundige inspecteur en scheepsdokter der Russische stoomboot- -•Een, twee, drie, vier, en hier heb-je een kattebelletje, voor jou, op den koop toe,* zei de bode, hem de brieven toetellende. Het kattebelletje was een klein briefje, dat den bode door Brandt in de hand was gestopt om 't Elbert aan te reiken. De bode was al weer voort, toen Elbert het geopend en gelezen had. Het behelsde maar een paar regels, maar ze hadden een schier tooverachtige uit werking. Elbert verloor zijn pijp en rende naar huis. In zijn kamertje las hij 't briefje nog eens over, stopte het toen zorgvuldig weg en ging naar de keuken. -•Hier heb-je brieven,* zei hij tot de kamermeid, die haar hoed voorden spiegel vaststrikte. Hoeveel lui komen er eten Wat kan mij dat schelen antwoord de de aangesproken juffrouw, die haar strik te merkwaardig vond om zich bij de vraag van Elbert op te houden. Vraag dat aan Aaltje.* Aaltje, voor hoeveel lui moet er ge dekt worden?* vroeg Elbert hoogst gelaten. »Voor zestien,* antwoordde Aaltje, die bezig was een haas te lardeeren. »Zet er dan een zeventiende bord bij, zei Elbert. »Zeker voor jou zei de bedrij vige Aaltje, een dier zeldzame keukenmeiden, die door de natuur met een vroolijk humeur zijn begiftigd. »Voör een vriend van me,« antwoordde Elbert deftig. maatschappij Popol, te Odessa, is door twee havenarbeiders doodgeschoten. De moordenaars zijn ontsnapt. Het is der politie gelukt, het comité der revolutionaire militaire organisatie te Riga in hechtenis te nemen. Er zijn 30 personen in de gevangenis gebracht. Men stelde vast, dat dit comité de hand gehad heeft in het oproer in het bataljon sappeurs en dat het toebereidselen trof tot nieuwe onlusten, die binnen enkele dagen zouden plaats grijpen. Er zijn 8 torpedobooten aangewezen, om toezicht te oefenen in alle Russische en Finsche havens en om den invoer van wapens en ammunitie te verhin deren. Zes daarvan kruisen in de Oostzee en twee in het Ladoga-meer. Voorts liggen 2 torpedobooten ter be scherming van den Tsaar voor Peterhof en heeft de minister-president Stolypin er 2 ter zijner beschikking. Deze 12 schepen houden streng toezicht op alle vaartuigen, die zich in Russische wate ren bevinden. ZÜID-AFRIKA. Vrijdag is de eerste afdeeling Chi- neezen, wier diensttijd op de mijnen verstreken is, van Johannesburg naar Durban vertrokken om daar inge scheept te worden. Het waren er een 800. Stakers blanke mijnwerkers stonden langs den weg naar het station geschaard en jouwden de Chineezen uit. Deze wierpen, in het Engelsch dat zij geleerd hadden, woorden terug. In den trein was een rijtuig afgezonderd voor de invaliede en zieke Chineezen, „Nou, ik zal 't 'm zeggen,* lachte Aaltje. Hendrik zal de tafel dekken. Moet hij een marlpriem naast het bord leggen •Ik zeg je dat je een zeventiende bord biizet, anders niets, Aaltje. Wacht! wil ik eventjes dien anderen haas zijn vel afstroopen »Ja, dóe jij dat eens-, als een vent. Dan ben je mijn Elbert,* zei Aaltje. »Stroop jij 'm eens eventjes, dan krijg-je er een lekkeren bout van. Hier heb-je een mes maar voorzichtig! Trek hem zijn japon uit alsof 't je eigen vrouw was. En wie is nomrner zeventien Een weergaas knappe jongen, Aal Je kent hem misschien, en misschien ken-je 'm niet, maar dat doet er niet toe. Dag Mina pleizierige kerkgang Zing een psalm voor me, - - en als je Gerrit tegen komt, zeg'm uit mijn naam, dat-ie een ezel is.* >Zoo zei Miua geraakt. „Waarom >Omdat hij niet weet wat mooi is, anders was hij al lang met je wegge- loopen. Ik wou, meid, dat ik twintig jaar jonger was.* En de valsche kerel knipte een oogje tegen Aaltje, die het uitschaterde en hem een duw gaf, die hem over zijn bevrozen haas deed struikelen. Mina lachte van den weeromstuit mede, en ging met eeu sierlijken zwaai van haar japon heen, in de stellige ver wachting van op haar vromen kerkweg mannen die het gezicht of ledematen bij ontploffingen in de mijnen verloren hadden. AMERIKA. Te Brussel is op het oogenblik een in alle opzichten stuitend en weerzin wekkend proces in openbare behande ling het moord-proce3-Waddington-Bal- maceda. En aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan, te Hooston in den staat Virginië, wordt een dergelijke rechtzaak met gretige belangstelling gevolgd door het publiek. Een vrede rechter, Loving, vernam van zijn doch ter, dat zij verleid was dooreen jongen boer, die met haar uit rijden was ge weest, en die haar door het laten drinken van whisky eerst in een staat van be dwelming had gebracht. Toen de rechter dit van zijn dochter had vernomen, nam hij een geweer, zocht den jongeman op en schoot hem dood. De zaak is nu voor geweest, en in de wijze van behandeling zijn veel elementen, die haar belangwekkend maken. In de eerste plaats bestond er een vete tusschen den vrederechter en den vader van den vermoorde. Dan is het zeer de vraag of de beleediging van Loving's dochter inderdaad heeft plaats gehad, of dat het verhaal van het meisje onwaar is geweest. Er schijnt grond dit laatste te vermoeden. Maar de rechter, die het proces leidt, heeft uitgemaakt, dat het er niet toe doet, of het verhaal van het meisje Loving waar is geweest of niet. Het komt er enkel op aan, of de beklaagde heeft geloofd, dat het waar was. Het mijnheer Gerrit, die zich boven alle andere heeren van haar kennis, door mooi gepoetste laarzen en nette omge slagen boordjes onderscheidde, bij de kerkdeur te ontmoeten. Toen Mina weg was, beproefde Aaltje, die ook een weinig nieuwsgierig was, wel te weten te komen, wie toch eigenlijk de verwachte gast was, maar Elbert was potdicht. Hij hielp Aaltje met büiten-, gewonen ijver, maar hij bleef geheim zinnig als een Sphynx. De gasten kwamen in rijtuigen aan, en toen men aan tafel ging en ieder zijn plaats opzocht, bleek het dat er een couvert te veel was, waarbij geen kaartje lag. »Wat beteekent dat, Hendrik?* vroeg de Admiraal verwonderd. Hendrik fluisterde zijn heer iets in 'toor, en haalde de schouders op. »Is hij gek?* mompelde de Admiraal. >Laat hem binnen komenIk wil weten wat het beduidt.* Eva keek beurtelings haar vader, den overcompleten stoel en Hendrik met verbazing aan, en toen zij haars vaders bevel vernam, steeg haar verbazing ten top. De gasten begonnen ook te merken dat er iets bijzonders gaande was en deelden elkaar alvast halfluid hunne vermoedens die natuurlijk zeer uiteen liepen en waarvan er geen enkele juist was mede. Het gemompel ging over in gefluister en weldra was het doodstil

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1