3 gebrttikte^ijwieUn. 1.69.47 H.A. WEIHOOI, 4.29.11 HAVER en 3.99.93 TARWE, Prov, Staten van Zeeland. Advertentiëu. aan te besteden: Het lossen der KOLEN. ALEX MEIJER's KOFFIE Openbare Verkooping. Omtrent 1'/; Heet. Rogge. 3'A Gerst. 3 Erwten, Openbare Verkooping. Canada- en Wilgen Mutserd en 18 VARKENS, 3 Hectaren Rogge, 3V2 Wintergerst, eene partij Kanthooi en eene partij Vlietkooi. Openbare Verkooping. Donderdag 25 Juli 1907, Door oplettendheid van den machi nist is Woensdag de eerste trein van Rotterdam naar Rozendaal aan een groot gevaar ontsnapt. Even voorbij Oudenbosch lag een dwarsligger over de rails. De machinist kon nog tijdig stoppen. De politie onderzoekt het geval. Te Breda is een vrouwin een vlaag van waanzinnigheid, uit een raam van de eerste verdieping gesprongen en dood van de straat opgenomen. Moordaanslag. Dinsdagavond om streeks elf uur is in de Kranestraat te 's-Gravenhage een ernstige misdaad gepleegdeen man heeft een ander met een mes een diepe snede in den buik toegebracht, zoodat de ingewanden uit het lichaam puilden. Omtrent de aanleiding tot de misdaad en hetgeen daaraan voorafging, kan het volgende worden gemeld Twee vrouwen van verdachte zeden, wonende in een hotje in de genoemde straat, waarin vechtpartijen en buren- twisten aan de orde van den dag zijn, hadden twist gekregen. Toen de man nen, waarmee zij leefden, en die 's avonds met elkaar aan 't drinken waren geweest, omstreeks tien uur thuis kwamen, had een van hen, zekere Willem Roggeveen, zich met dien twist bemoeid, waarop de ander, een berucht individu, De Leur geheeten, R. bij de keel greep, buiten het hofje sleepte en hem daar een aantal steken en sneden toebracht, waarvan een in het onderlijf. Ook de vrouw" van De Leur moet R. eenige stompen en trappen hebben toe gebracht. Onder den uitroep „Je steekt me zeeg het slachtoffer ineen. Geruimen tijd heeft de vreeselijk verwonde in den hevigen stortregen op de straat liggen bloeden, vóórdat politie werd gehaald, die den dader en de vrouw arresteerde en het slachtoffer overbracht naar het Gemeenteziekenhuis, waar geconstateerd werd, dat zijn toestand hoogst ernstig is. De Leur is, na verhoor door den heer Olivier, commissaris van politie in de le afdeeling, die tijdens de ziekte van den commissaris van politie in de 2e afd., den heer Dietz, diens functiën mede waarneemt, ter beschikking van de justitie gesteld. De vrouw is op vrije voeten gelaten. Een familie-drama. Een treurige gebeurtenis heeft zich gisterenmorgen te Rotterdam voor ge daan. Een kastelein, wien de armoede dreigend voor de deur stond, en die zich dit zeer aantrok, heeft in een vlaag van zwaarmoedigheid zijn reeds lang opgevat plan voltrokken en zich van het leven beroofd met nog een 11-jarig zoontje, een zenuwlijder. Zijn vrouw was even een boodschap gaan doen en zijn 12-jarig dochtertje was naar school. Om 12 uur, aldus meldt de N. R. Ct., kwam het dochtertje uit school thuis en even daarna de moeder. Zij gingen het café binnen, maar troffen daar niemand aan. Dit trof de moeder, die voor zij met het meisje aardappelen zou gaan schillen, even zou kijken waar haar man was. Zij vond hem boven in een hoek van de keukenkamer op den grond liggen te midden van een groote plas bloed, bewusteloos en zwaar aan den hals verwond. Naast hem op den vloer lag een bebloed scheermes en op de tafel het étui ervan. Naast dat étui een prentenbriefkaart waarop K. met enkele woorden afscheid van zijn vrouw en kinderen nam. Van haar gebrekkig zoontje niets bemerkende, doorzocht de hevig ver schrikte vrouw verder haar boven woning en vond het kind in zijn bedji. liggende met afgesneden hals. Dit bedje stond in een soort alcoof of tusschenkamer, gelegen tusschen do keukenkamer en een ander vertrek. Vrouw K.'s eerste werk was naar den nabijgelegen politiepost te snellen en daar haar bevinding mede te deelen zeer spoedig waren de inspecteur van politie, en de inmiddels gewaarschuwde commissaris van politie, met den in specteur ter plaatse, waar een ter hulp geroepen geneesheer reeds den dood van het kind geconstateerd en de levens gevaarlijke wonden van den vader voorloopig verbonden had. De man is naar het ziekenhuis vervoerd. Het lijk van het zoontje wordt ter gerechtelijke schouwing mede naar die inrichting gebracht. Vermoed wordt dat K., zijn financi- eelen ondergang tegemoet ziende, en geen zin hebbende zijn beroep van schoenmaker, dat hij vroeger uitoefende, weer op te vatten zoo heeft hij zich tenminste wel eens uitgelaten, in een zwaarmoedige bui zichzelf en zijn ge brekkig kind van het leven heeft willen berooven, om dat kind, wanneer soms het gezin tot volslagen armoede verviel, voor verdere ellende in de toekomst te behoeden. Te Rotterdam is een Engelsche zeeman, R. N. genaamd, die als passa gier met het stoomschip „Ormstrow" zou vertrekken, door de electrische tram van lijn 3 aangereden. Hij ge raakte bekneld onder den baanschuiver en werd zwaar gekneusd opgenomen. Naar het ziekenhuis gebracht, is hij daar reeds een uur na aankomst over leden. De man liep in halt beschonken toestand op de tramrails en week op het herhaald bellen niet uit. Omtrent het ballon-ongeluk bij Hajdu-Böszörmeny wordt thans nader gemeld, dat de boer Fekete en twee zijner knechts aan hunne brandwonden bezweken zijn. Vier van zijn dienst boden hebben zoo ernstige brandwonden bekomen, dat men twijfelt aan haar behoud. De ballon behoorde aan de militaire luchtschippersafdeeling te Weenen. Een kermisgast, die den kost ver, diende met ijzervreten, is te Parijs in een gasthuis geopereerd. Men von^ in zijn maag en ingewanddrie lange spijkers, twee knoopenhaken, twee hor logekettingen, 171 draadnagels en een menigte naalden en spelden. De operatie is goed gelukt en binnenkort zal de man genezen het hospitaal verlaten Tijdens den storm van Dinsdag kwam een bericht uit Nieuwpoort dat een ballon over zee kwam gedreven in de richting van Oostende. Een sleepboot werd onmiddellijk in zee ge zonden doch kon den ballon niet genoeg naderen om de luchtvaarders te her kennen. Een rukwind sloeg den ballon ver van de boot weg en deze verdween in Noord-Westelijke richting. Ook een andere boot had den ballon meer dan 40 minuten gevolgd, doch zonder hem te kunnen opnemen. Gedeputeerde Staten stellen aan de Provinciale Staten voor aan den heer M. B. G. Hogerwaard, overeenkomstig zijn verzoek, met ingang van 1 Octo ber 1907 op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen uit zijne betrek king van hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat in Zeeland, onder dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, gedurende meer dan 25 jaren aan de provincie bewezen. Met den aftredenden hoofdingenieur zijn Ged. St. van gevoelèn, dat het het meest in het belang der Provincie Zee land te achten is, de keuze van zijn opvolger te beperken tot de drie thans sedert vele jaren dienstdoende ingeni eurs, die geheel bekend zijn met den Zeeuwschen waterstaatsdienst en bij wie naar zijn stellige overtuiging de betrekking aan veilige en bekwame handen zal zijn toevertrouwd. Zij bieden daarom de Prov. St. de volgende voordacht aan: li J. A. J. Sibmacher Zijnen, sedert 1888 werkzaam als ingenieur te Neuzen. 2. Ch. C. Coomans, sedert 1895 in genieur te Goes. 3. F. A. Kloppert, sedert 1896 inge- neur te Zierikzee. De volgorde der candidaten is over eenkomstig het advies van den heer Hogerwaard. Ged. St. stellen voor dat de aanvangs- jaarwedde voortaan bepaald worde op f4500, met twee 2-jaarljksche verhoo gingen van f250. De gemeenteraad van Ossenisse ver zoekt een renteloos voorschot uit de provinciale fondsen tot de helft van de op p/m. f18000 geraamde kosten, voor de verbetering van eenige wegen. De raad wenscht het begrinde ge deelte van den Lagenweg en het even eens begrinde op den Zoutlandschen dijk gelegen gedeelte van den grind weg naar Hontenisse door het aanbren gen van eene keibestrating te verbeteren en verder eenige in de kom van het dorp gelegen wegen ten deele te be klinken en ten deele te begrinden. Ged. Staten moeten de inwilliging van dit verzoek ontraden. In 1864 werd uit de prov. fondsen een renteloos voorschot aan Ossenisse verleend voor begrinding van de wegen welke men thans wil bestraten. Herhaaldelijk zijn door de Staten aanvragen afgewezen om renteloos voor schot voor de tweede maal tot verbe tering van denzelfden weg, terwijl de Staten blijkens besluit van 10 Juli 1891 met Ged. St. van oordeel zijn, dat eene gemeente zelf behoort te zorgen voor verbetering van wegen in de kom. De gemeenteraad grondt zijn verzoek op de meening, dat de grindweg niet in voldoend bruikbaren staat kan wor den onderhouden, doch de Hoofdinge nieur van dén Provincialen waterstaat acht dit wel mogelijk. Weliswaar erkent die Hoofdambtenaar, dat tengevolge van het drukke vervoer over den weg een behoorlijk onderhoud van dezen als grindweg vrij aanzienlijke offers zal eischen en dat. keibestrating de voor keur verdient, doch hij schrijft den tegenwoordigen slechten toestand van den weg toe aan het feit, dat aan het onderhoud te weinig wordt ten koste gelegd en de grind, welke erop wordt gebracht, veelal ondoelmatig wordt ver werkt. Het aangrenzend gedeelte van den grindweg, dat bij de gemeente Honte nisse in onderhoud is, waarop hetzelfde vervoer plaats heeft, ligt in veel beteren staat. Eindelijk meenen Ged. Staten er nog op te moeten wijzen, dat de Gemeente zich bij het aanvaarden van het rente loos voorschot in 1864 verbonden heeft tot behoorlijk onderhoud van den weg. Zij stellen voor het verzoek af te wijzen. Nog wordt door Ged. Staten aan de Provinciale voorgesteld om het, in het besluit van 9 Juli 1902 tot het ver leenen van een subsidie, voor den aan leg van een stoomtramweg van Honte nisse tot de Belgische grens in de rich ting van Selzaete bepaalde maximum van f 175.000 te verhoogen met f56.667 en derhalve te bepalen op f231.667. Ged. Staten stellen ook voor om den termijn, waarop de tramweg in exploi tatie moet zijn gebracht, te brengen op 1 Juni 1911. Het Bestuur der Kolenver- eeniging „DE HERLEVING", zal op ZATERDAG 6 JULI des nam. ten 3 uur bij W. Dieleman onder hare leden trachten Inlichtingen bij den Voorzitter. Namens het Bestuur, F. G. VAN TATENHOVE, Voors. Axel, 27 Juni 1907. Te bevragen bij ADR. DIELEMAN, Oosterstraat, AXEL. heerlijk van smaak, uiterst voordeelig in 't gebruik, is te AXEL steeds versch verkrijgbaar bij Erven H. HARINCK. L. Weststraat. De Notaris P. Drogmans te Axel, zal ten verzoeke van ENGELBERTUS DAVID te Sint Jansteen (Absdale), op Donderdag den 4 Juli 1907, des namiddags ten 2 ure, verkoopen alles wassende op de bij hem nog in gebruik zijnde landen in den polder Absdale, genleente St. Jan steen verdeeld in koopen. Te vergaderen op de door den ver- kooper nog bewoonde hofstede. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van MARINUS DIELE MAN Cz., landbouwer te Zaamslag op de door hem alsnog bewoonde hofstede in den Aan- en Genderdijkepolder, op ZATERDAG 6 JULI 1907, verkoopen cl. des voormiddags 11 ure 2000 a 3000 (alachtbare en mestputloopers.) en b. des namiddags 2 ure: Alles wassende op landen be- hoorende tot de bij hem nog in gebruik zijnde hofstede, in voor noemden polder en gemeente en verdeeld in koopen. Te vergaderen op voormelde hofstede. Het KANTHOOI inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij den verkooper. De Notaris E. B. Dumoleyn te Honte nisse, zal ten verzoeke van de Weezen BURM te Axel, op des namiddags 2 uur, in het openbaar verkoopen alles wassende in den polder Beoos- tenbleij, gemeente Axel, aan den Langenweg vóór de hofstede be woond door Mej. de wed. Koster.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3