EEN OUDE GESCHIEDENIS. ÏV>. 24. Zaterdag 20 Juni 1007. 23e «laai N ieu'ws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Dl EL ËM AN, HER IJ K. herijk Yan de maten en gewichten, Openbare Aanbesteding. aan te besteden FEUILLETON. Buitenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. A DVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr(J dagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tot den voor deze gemeente, zal worden geva ceerd op den 8 en 9 Juli van 9 tot 12 en van 1 tot 4 uur, en den 10 Juli des voormiddags van 8 tot 11 uur in het Brandspuithuis. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens op DINSDAG 16 JULI aanstaande, des voormiddags te 10 ure, in het Gemeentehuis te Axel, (in een perceel) het herstelwerk enz. aan den TOREN op het gemeente huis. alles met bij levering van bouwstoffen. »Wel, de luitenant ter zee Crul is gedecoreerd met de militaire Willems orde; nu zal hij wel spoedig terug komen. 't Zal net treffen met de bruiloft.* Elbert greep de courant, die Brandt hem toestak, zocht een poos, en vond eindelijk het heuglijk nieuws. Toen hij zich wel overtuigd had van de waarheid, die Brandt hem als een nieuwtje had meegedeeld, dronk hij bedachtzaam zijn glaasje leeg, betaalde zijn gelag, stak Brardt de hand toe en ging de stad in. Hij stapte naar het telegraaf-bureau en trad met den telegrafist in onderhandeling. Deze heer was welwillend genoeg hem te beduiden, dat het telegram de kosten niet waard was, want dat, aangezien de heer Crul, zooals Elbert zelf verklaarde, toch spoedig zou terugkomen, het bericht hem waarschijn li] k niet meer in Indië zou bereiken. Gezegde ambtenaar gat hem den raad bij tijds een brief te schrijven naar 't Nieuwe-Diep of Helvoet, zoodra hij in de oouranl las, dat de heer Crul op zijn thuisreis was. Elbert besloot nu geen dag over te slaan, zonder de courant van 't begin Bestekken en teekeningen zijn 1,50 per stel verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie van heden af. Plaatselijke aanwijs op Zaterdag 29 Juni aanstaande, des namiddags te 2 ure. Alleen ingezetenen hebben recht tot inschrijving. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter C. VAN DEN BROEKE te Axel. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. Er zijn tegenstrijdige lezingen omtrent de woorden die Clemenceau tot Albert gesproken zou hebben, toen deze hem Zondag op het ministerie een bezoek bracht. Volgens sommige bladen zou Clemenceau hebben beloofd onder zekere voorwaarden als de wijn boeren aflieten van onwettige hande lingen en dergelijke burgemeester Ferroul in vrijheid te laten sceilen. De minister-president laat door de bladen bekend maken, dat bij zich geenszins in dien zin heeft uitgelaten. De pers is gemachtigd mede te deelen, dat minister Clemenceau geen belofte heeft gedaan over de vrijlating van Ferroul c. s. noch over het terugtrekken van troepen uit het Zuiden. Clemenceau heelt er zich toe bepaald, Marcelin tot het einde te lezen, en met dit voor nemen ging hij naar huis. Op Land lust vond hij hetzelfde blad waarin hij 't gewichtige nieuws had ge lezen, als een veracht stuk papier op een bank in den gang liggen. Mijnheer Barneveld en eenige heeren en dames waren binnen. Er werd muziek gemaakt. Liefhebbers maken muziekMozart en Beethoven componeeren ze maar. Het jeukte Elbert een weinig om met die courant naar binnen te gaan, en het nieuws aan de vergaderde liefhebbers voor te lezen, maar daar was niet aan te denken. Hij stak de courant bij zich, nit vrees dat ze mocht wegloopen en wachtte geduldig in zijn kamertje tot de gasten waren vertrokken. Toen ging hij naar biuuen. De Admiraal stond met den rug naar 't haardvuur en Eva zat in een armstoel. »Hier is de courant,* zei Elbert. >Leg ze maar in mijn kamer,* beval de Admiraal. »Er staat nieuws in. Groot nieuws. Er is iemand gedecoreerd. Anders niets De Admiraal nam de courant op en vond spoedig wat hij zocht. »Frans 1* mompelde hij verbaasd. »Fransherhaalde Eva oprijzende. Anders niets,* zei Elbert. De Admiraal sprak geen woord. Eva maakte zich van de courant meester en ging in haar stoel zitten lezen. Elbert, zeker van zijn triomf, trok naar zijn Albert op te dragen, zijn best te doen de menschen, die h\j van den wette- lijken weg had afgebracht, weer tot orde en rust te brengen, en daarbij heeft de minister-president van zijn kant verzekerd, dat de regeering alles zou doen wat in haar vermogen was om vrede en rust terug te brengen. De berichten uit het Zuiden zijn niet onrustbarend. De Temps zegt, dat Marcelin Albert succes had met een toespraak tot het volk te Argeliers, van het dak van een huis. Van elders komen berichten, dat de ster van Albert verbleekt, en men hem een aansteller gaat vinden, die niet heelemaal toerekenbaar is. De beweging dreigt te verloopen in vergaderingen en moties. De correctioneele rechtbank te Mont- pellier heeft eenige personen veroordeeld, die zich Zondagavond bij een betooging te Narbonne misdragen hebben. J., twee maanden gevangenis wegens het dragen van een verboden wapen en weigering om door te loopenS., zes maanden wegens verzet tegen de politie en geweldpleging. Nog eenige veroor deelingen van drie, vier en zjs maanden voor wangedrag op straat en nog een van een maand alleen wegens het dragen van een verboden wapen. Alles onvoorwaardelijk. ENGELAND. Volgens een Reuter-telegram uit Calcutta, gelooft men daar, dat de Engelsch-Indische regeering met de Fransch-Indische van gedachten gewis seld heeft over het smokkelen van kamertje en was zoo tevreden dat hij den ganschen nacht geen oog kon sluiten. VIII. Het sensatie-bericht van Elbert scheen toch niet de sensatie te weeg te brengen waarop hij gerekend had. Hoewel hij den volgenden dag den Admiraal opzet telijk in den weg liep, sprak deze stugge heer geen enkel woord, en Elbert had de oude scheepstucht nog te veel in 't geheugen om een woord te spreken als er, zooals hij 't noemde, donder aan de lucht was. Eva kon hij niet te zien krijgen, en toen er een paar dagen waren verloopen, was het nieuws al oud, en Elbert had zich voorgenomen vooreerst den naam van den afwezige niet meer te noemen. Hij begreep, dat B'rans voor 't oogenblik niet veel beter dan dood was op Landlust, en hij verbeet zijn kwaad heid zoo goed hij kon en breide en splitste als een wanhopige. Er verliepen eenige weken en de tijd van buitengewone drukte, die een huwe lijk voorafgaat, was op Landlust aange broken. De feesten en partijen volgden elkaar met toenemende snelheid op, zoodat de Admiraal met eiken dag knor riger werd, en nu en dan een onheil spellend gebrom liet hooren, als een leeuw, die door een schoothondje in de manen wordt gebeten. Elbert, die dat opmerkte, wreef zich de handen en las trouw de courant van 't begin tot het wapenen door de Fransche bezittingen Chandarnagar (boven Calcutta) en Pondichéry. Sedert lang, zegt de cor respondent, ging te Calcutta het ge rucht, dat er voor Oost-Bengalen wape nen werden gekocht te Chandarnagar. De Fransche koloniale regeering heeft nu een nieuwe, straffe verordening betreffende het aankoopen en in bezit hebben van wapenen door de inboor lingen ontworpen. De 3e klas kruiser Pyramus is op 150 zeemijlen ten N. van Cooktown, in Queensland, aan den grond geloopen. Men hoopte, dat zij met den vloed weer vlot zou komen. Lord Northcote, de gouverneur-generaal van het Austra lische gemeenebest, was met zijn gevolg aan boord, maar heeft veilig den vasten wal bereikt. RUSLAND. De groote leger-manoeuvres die tegen het eind van den zomer zullen plaats hebben, beloven ditmaal, volgens den Petersburgschen Globecorrespondent, zeer belangrijk te worden. Zij zullen worden gehouden in het noordwesten van Europeesch Rusland. De militaire vertegenwoordigers van Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Japan zijn uitgenoodigd de manoeuvres bij te wonen. Het is welbekend, zoo voegt de correspondent er aan toe, dat het Russische leger uit een intellectueel oogpunt zeer achterlijk is. Meer dan de helft der rekruten van 1906 kon lezen noch schrijven. einde. De ongelukkige klemde zich aan een stroohalm vast. 'tWas op een Zondag-morgen. Er werden op Landlost toebereidselen ge maakt voor een diner. De Admiraal had weer moeten toegeven. Eva, die al die partijtjes dolprettig vond, had met de bekende kunstmiddeltjes, alle Eva's eigen, den leeuw getemd, en hem zelfs het brommen in haar bijzijn tamelijk wel verleerd. >Je ruïneert mijn beurs en mijn ge zondheid met je diners en soupers," had de Admiraal gezegd. »Neem het geld maar uit mijn spaarpot, Papa,* zei Eva lachend. »En over uw gezondheid maak ik me niet ongerust. Ge hebt er nooit zoo goed uitgezien als tegenwoordig. De dokter heeft me gis teren nog gezegd, dat ge een uitmuntende kuur doet, en bepaald tien jaren jonger zjjt geworden. Dat eentoonige leven zou doodelijk voor u geworden zijn. Vraag het den dokter maar.* Tegen zulke overreding-gronden is niet veel in te brengen, als ze van een paar lachende rozenlippen komen en vergezeld gaan van een kneepje in het oor, een tikje op de wang of een dier kleine mishandelingen waaraan kleine vrouwen handen zich wel eens schuldig maken en die wel eens hoogst gevaarlijk zijn. De Admiraal was wel een streng en despotiek heer, maar tegen het despotisme van de lieve, zachte Eva was hij niet

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1