Binnenland. Landbouw. kaansche Spoorwegmaatschappijen. De slachtoffers waren immigranten, die door de maatschappijen in quaestie op de meest onbeschaamde manier werden uitgeplunderd. Men liet deze lieden, die hulpeloos overgeleverd waren aan de spoorweg maatschappijen, voor de reis in de laagste klasse (en dan nog in de minste soort wagens) evenveel betalen, als de reizigers in de eerste klasse. De hoofd-inspecteur van het immi gratie-wezen in New-York diende een klacht in tegen de voornaamste spoor wegmaatschappijen, welke alle aan die uitzuigerij schuldig bleken te zijn. Het op die wijze bestelen van onge lukkige, behoeftige immigranten door groote kapitaal-krachtige spoorwegmaat- schappijen, is wel zoo laag mogelijk. Want de klacht van den ingenieur is gegrond gebleken. Rockefeller is dezer dagen beboet wegens het te snel rijden in een auto. Dit feit zou, op zich zelf beschouwd, niet van beteekenis wezen. Maar het is nog niet zoo heel lang geleden dat deze zelfde Rockefeller al zijn bui tenverblijven sloot voor automobiel rijders, als protest tegen het barbaarsch snelle ryden dier heeren. De uitslag der Vrijdag gehouden herstemmingen voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland komt hierop neer, dat nog gekozen zijn 10 liberalen, 4 anti-revolutionairen en 2 katholieken. Herkozen zijn dus in het geheel 22 leden der rechterzijde en 19 der linker zijde, zoodat de verhouding in de Staten van Zuid-Holland is geworden 51 leden der rechter- en 31 leden der linkerzijde. Vóór de verkiezingen was deze 46 rechts tegen 36 links. De uitslag der tusschentijdsche verkiezing te Raalte (Overijsel), waar de beslissing liep tusschen de heeren mr. H. de Bie (C.-H.) en J. van Merle (Lib.), was, dat gekozen is de heer mr. H. de Bie. De Sl. Ct. bevat een overzicht van den stand der zomerlandbouwgewassen op 15 Juni 1907, onder medewerking van de Rijkshwffibouwleeraren, samen gesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. Het eerstvolgende overzicht, betreffende alle belangrijke land- en tuinbouwgewassen, zal den stand aangeven op 15 Juli 1907. De zomergewassen zijn over het geheel onder gunstige voorwaarden gezaaid. Daarna was echter het weer zeer weinig bevorderlijk voor een snelle en krachtige ontwikkeling der planten. De maand Mei was over het geheel, vooral in de eerste helft, zeer koud en guur, terwijl in den nacht van 19 op 20 Mei en daaropvolgende eenige hevige nachtvorsten optraden. Daarop volgden wel eenige dagen met warm, zonnig weer, die veel goed maakten, doch over het geheel bleef de temperatuur laag. Nu is het bekend, dat sommige gewas sen e$n langzame ontwikkeling in het begin zeer goed verdragen. Zoo staan de granen er over het geheel zeer goed voor. Andere gewassen daarentegen ondervinden nog steeds de schadelijke gevolgen van de ongunstige weersin vloeden, vooral wanneer daarby ook insectenschade optreedt. Zoo hebben vooral suikerbieten, aardappelen en ook het gras het hard te verantwoorden gehad en zijn deze gewassen thans nog achterlijk. Beide eerstgenoemde ge wassen zullen zich bij gunstig weer nog grootendeels kunnen herstellen, doch de kans op een even ruime hooioogst als in het vorige jaar is reeds voorbij. Op de in 1906 overstroomde gronden in Zeeland valt, met enkele uitzon deringen, de groei der gewassen, voor namelijk koolzaad, gerst en haver, tot nu toe mede. De structuur van den grond was dit voorjaar zeer gunstig en het weer liet het op tijd zaaien toe. Het gezaaide ontkiemde voorspoedig, zoodat weinig klachten worden ver nomen. Over het geheel genomen is de stand der zomergewassen bevredigend. Naar warm, droog weer wordt echter alge meen verlangend uitgezien. Ten opzichte van onze provincie valt verder te vermelden. De stand van haver is overal goed of zeer goed. De gerst heeft meer van de koude en de zware regens geleden dan de haver, toch wordt de stand goed ge noemd. Boonen, staan, evenals erwten, goed. Bruine boonen hebben veel van het ongunstige weer geleden. De vooruit zichten zijn hoogstens vrij goed. Op Walcheren staan enkele velden vlas slecht, tengevolge van het gebruik van zaaizaad van slechte kwaliteit. Overigens is in Zeeland de stand goed. Van blauw maanzaad is de stand zeer goed, van karwij goed. De aardappelen staan op de klei beter dan op het zand. De suikerbieten, uien, cichorei staan vrij goed, de roode klaver goed. De weilanden staan er over het ge heel goed voor, de hooilanden minder. Uit bijna alle deelen des lands wordt bericht, dat het gras ten gevolge van de koude en de nachtvorst geen zware sneden zal leveren, daar vooral het ondergras niet voldoende ontwikkeld is. In verband daarmede hebben ook de onkruiden als ratelaar, boterbloem, zuring, enz. zich sterk uitgebreid, zoodat ook het gehalte van het hpoi minder goed zal zijn dan in vorige jaren. In Zeeland is de stand vrij goed. te voorschijn, en stak werktuigelijk een trooster van buitengewonen omvang in den mond. »Wat sou een telegraafbrief kosten?* mompelde hij door zijn pruimpje heen. »Ik heb er honderd pop voor over. Wacht even Ik ga zoo'n ding eens bij mekaar flansen.* En de brave Elbert schoof het gereed schap dat over zijn tafeltje verspreid lag, bosjes touw, garen-kluwens, priemen, naalden, spoelen, scharen, messen, pik, lappen, zeildoek en wat al meer, op een hoop tot hij een leege plek had zoo groot als een tafelbord toen trok hij de tafella open en haalde tusschen een andere massa touw, vischsnoeren, spijkers, knoopen, leer en ijzer draad, een in tweeën gevouwen grauw papier te voorschiju, daarna een timmermans potlood, ver volgen! een stalen pen, en eindelijk een inktfleschje, zakformaat. Hij schoof zijn stoel zoo dicht mogelijk bij de tafel en vouwde met zekere deftigheid het grauw papier open, waardoor een velletje post papier van twijfelachtige witheid ontbloot werd. »Ik wist wel dat ik het nog had, mompelde hij met de zelfvoldoening van een vrek die de hand op een weggestopt bankbriefje legt; „die wat spaart heeft vvat Toen bekeek hij zijn pen, die totaal verroest was, probeerde ze eerst op de afel, ontkurkte het inktfleschje, duwde de pen tot op den bodem er in en haalde een dikke klonter er uit die op't papier viel en een vlak maakte zoo groot als een halve gulden. Elbert's gezicht betrok eerst; toen bromde hij een woord uit zijn zeemane woordenboek, dat we niet herhalen zullen en wierp de pen weg. Hij nam zijn toevlucht tot het teeken-potlood, dat een punt had als die van een bezemsteel, draaide, zonder zich te bedenken, het papier om en begon te schrijven >Heer Envriend, kaapers Op de keust, kapje anker, alle zeilen Bijzetten, koers Na land Lust Sitoo Sitoo alles Wel an boort maar Groot ongemak van Wegens De mariene Wel bekent elbert,Oudmatroos r. m. w. o.* (Ridder der militaire Wil lemsorde.) Elbert nam het project-telegram met groote zelfvoldoening op en las het over luid. De inktvlak liep met een straal naar beneden in zijn vingershij streek de vlak op zijn haren uit, herlas de depeche binnensmonds, vouwde ze dicht en schreef, dwars door de kolossale inktvlak het adres „L. t. z. K. R. U. L. Betaviaa of Elders. "Als dót niet te recht kómt, begrijp ik er niets van,* zeide hij hoogst voldaan, »en als hij niet begrijpt wat hier aan de hand is, dan is 't mijn schuld riiet. 't Is zoo klaar als de zon, zou ik denken. Ik had er nog in kunnen zetten dat hij de landmijl moet nemen, maar zóó AXEL, 25 Juni 1907. Voor wat onze gemeente betreft, is de uitslag der herstemming voor drie leden van de Prov. Staten voor het district Hulst, als volgt Aantal kiezers 776. Uitgebrachte stemmen 617 van onwaarde 17 gel dige stemmen 600 waarvan bekwamen J. Adriaanse 189, H. A. van Dalsum 128, Ph. J. van Dixhoorn 311, P. F. Fruijtier 295, F. C. O. M. Hombach 284 en Yse- baert 278 stemmen. De voorloopige uitslag van heel het district, is als volgt Aantal kiezers 7332. Uitgebrachte stemmen 5802 van onwaarde 89 gel dige stemmen 5713. Uitgebracht waren op de heeren mr. J. Adriaanse (lib.) 1437, H. A. van Dalsum (vooruitstr. r.-k.) 2316, Ph. J. van Dixhoorn (lib.) 1744, P. F. Fruijtier (r.-k.) 2966, F. C. O. M. Hombach (r.-k.) 2862 en C. Ysebaert (r.-k.) 2809 stemmen Gekozen de heeren FRUIJTIER, HOMBACH en YSEBAERT. Heden zijn voor de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad alhier, wegens periodieke aftreding van de heeren W. Dieleman Pz., P. van Fraaijenhove en D. J. Oggel, officieel candidaat gesteld de heerenC. Th van de Bilt, P. Dees, W. Dieleman Pz. P. van Fraaijenhove, A. E. C. Kruijsse D. J. Oggel en J. Weijns. Hiervan zijn candidaat gesteld door de liberale kiesvereeniging „Algemeen Belang", de heeren Dees, Van Fraaijen hove en Kruijsse door de anti-revolutionaire kiesver eeniging „Nederland en Oranje", de heeren Dieleman Pz. en Weijns; door de katholieke kiesvereeniging de heer Van de Bilt, en door eenige vrije kiezers de heer Oggel. slim zal hij wel zijn. Iedere letter is er één, en misschien kosten ze wel een gulden per stuk, maar ik heb 'ter voor over.* Hij stak het kostbaar document in zijn zak en ging stadwaarts. Van Landlust naar de stad was 't een halt-uur, en bij den ingang van Goudberg was een koffiehuis waar Elbert nu en dan een verfrissching nam in den vorm van een glaasje jenever. De kastelein was een oud-onderofficiei van het Indische leger, een brave, flinke kerel, die met Elbert op expeditie was geweest, en even als hij, de Willemsorde had. „Geen nieuws, Brandt?* vroeg Elbert toen Brandt het glaasje voor zijn ouden makker neerzette. »Lees de krant maar,* zei Brandt, »aaar vind-je misschien nieuws in.* »Lees jij 'm maar,* zei Elbert, die liever niet las. »Is er weer ongemak »Neen, maar je krijgt nu zeker gauw bezoek op Landlust.* »Wie? Wat?* vroeg Elbert op springende, j Wordt vervolgd.) Zaterdag had ten huize van dhr. P. Koole alhier vanwege het bestuur van den Coegorspolder de aanbesteding plaats van het aanleggen van 900 M. keibestrating in voormelden polder, waarbij werd ingeschreven als volgt Joz. Hofman en L. Herrebout voor f8370, R. Verschelling en K. de Voa voor f 6330, J. de Bree Fz. voor f 6345, Ch. Pauwels te Sas van Gent voor f6276, G. J. Balkesteijn Jz. voor f6146 en Abr. Tholens Danz. voor f6097. Aan den laagsten inschrijver is de levering van het werk gegund. De heeren, bij wier namen geen woonplaats staat vermeld, wonen te Ter Neuzen. Voor het eindexamen aan het gymnasium te Doetinchem slaagde 22 dezer o. m. J. B. T. Hugenholtz te Axel. Met ingang van 1 Juli zullen aan boord der booten van den provincialen stoombootdienst van Neuzen en Breskens naar Vlissingen, rechtstreeksche bil jetten naar Amsterdam van beide eerst genoemde plaatsen, verkrijgbaar zijn, terwijl ook te Amsterdam, biljetten voor Neuzen en Breskens afgegeven zullen worden. Vanaf denzelfden datum zullen op de lijn Hans weert— Walsoorden, abonne mentskaarten worden afgegeven geldig gedurende één maand en kostende 15 per le kajuit en 10 per 2e kajuit, in welke prijzen de steigerrechten zijn begrepen. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering der liberale kiesvereeniging „De Vrijheid" te Neuzen zijn voor de a. s. raadsverkiezing candidaat gesteld de heeren M. van den Hoek (aftr. lid) en de heeren T. van Borssum Waalkes, R. Drost en A. C. Leasen. Door de anti revolutionaire kiesver eeniging aldaar zijn candidaat gesteld de heeren P. Moes en R. Scheele (aftr. leden), benevens de heeren H. J. van den Ouden en G. van der Peijl. Gisteren werd te Hulst vanwege de vereeniging van hengstenhouders „Vooruitgang is ons Streven" de gewone jaarlijksche veulenkeuring gehouden. Aangeboden werden slechts een 6-tal in tegenstelling met het vorige jaar te Axel, toen 31 veulens werden aange boden. De eerste prijs en tweede prijs, zijnde f i5;en 12,50 werd toegekend aan den heer C. Vaele te Hontenisse; de derde, 10, aan de Wed. de Waal te Lamswaarde de vierde en vijfde, resp. f 7,50 en 5,aan den heer J. de Putter te Axel en de zesde, 3,aan den heer J. Staal te Clinge. Vrijdagavond werd het gehucht St. Andries, gemeente Koewacht, in opschudding gebracht door het gerucht dat aldaar een 7 a 8 jarig kind bij een werkman was gekomen en op al de haar gestelde vragen geen antwoord gaf of neiging gevoelde tot eten. Vooral deze laatste omstandigheden veroor zaakten natuurlijk nieuwsgierigheid en medelijden. Men vroeg zich af of het kind stom was en waar het wel vandaan kwam, vragen, die niemand wist op te lossen, zelfs ook niet de inmiddels gewaarschuwde rijkspolitie. Het geval werd natuurlijk druk be sproken, ook op de markt, die den volgenden dag te Stekene plaats had. Daar bevond zich toevallig ook de moeder van het kind, die natuurlijk in groote ongerustheid had verkeerd. Zij hoorde het verhaal en begreep toen dat het haar kind moest zijn dat ge vonden was. De vrouw begaf zich daarop dadelijk naar Koewacht waar zij haar kind in blijdschap meenam. Het kind, dat niet al te snugger is, was waarschijnlijk, toen het een boodschap moest doen, verdwaald. Bij het zien van haar ouders glim lachte zij, maar zei niets. Zij zou wel aan 't vertellen gaan, zoo zei de moeder, als zij bij haar zusjes was. M. Crt.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2