23. Woensdag 26 1907. 23'' Jaarir. EES OÜDE GESCHIEDENIS. ?*0. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Openbare Aanbesteding. aan te besteden Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor Bblgië 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG E VER AXEL. AÜVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, zijn voornemens op DINSDAG 16 JULI aanstaande, des voormiddags te 10 ure, in het Gemeentehuis te Axel, (in een perceel) het herstelwerk enz. aan den TOREN op hét gemeente huis, alles met bijlevering van bouwstoffen. Bestekken en teekeningen zijn it ƒ1,50 per stel verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie van heden af. Plaatselijke aanwijs op Zaterdag 29 Juni aanstaande, des namiddags te 2 ure. Alleen ingezetenen hebben recht tot inschrijving. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter O. VAN DJSN BROEKE te Axel. Axel, den 24 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. In Duitschland heeft het Vrijdag middag hard gestormd, geregend en geonweerd. Te Balie leek het feest- >Ik wou dat onze Lieve Heer me haaldestotterde hij, »dan was ik er uit. Maar 't zal niet lang meer duren. Zoo'u ouwe brak van een schuit heeft gauw uitgediend, als ze van haarankeris. >Ik heb je niets gedaan, Elbert, •nikte Eva. Elbert werd eensklaps een lam. »Neen, je hebt me niets gedaan,* snikte hij, »niets, Eefje, neein-me niet kwalijk, Freule, niets »Geef me dan de hand, Elbert,* zei Eva haar tranen drogende, >en zeg me waarom je zoo zonderling tegen me bent geweest. Iedereen heeft me gefeliciteerd, en jij alleen, onze oudste en beste vriend, zegt niets, en je houdt je boos.* Elbert was opgestaanhij nam de kleine zachte hand in zijn grove matrozen- hand. »God zegen je, mijn kind zei hij op een toon die Eva door merg en been ging. »God zegen je! Er is niemand iu de wereld, de Admiraal ook uiet, die d&t beter meent dan ik. Maar 't spijt me. Het had anders moeten gaan.* »Anders vroeg Eva met neergeslagen oogen. »Hoe had het dan moeten gaan terrein waar de Duitsche scherpschut- tersvereenigingen zouden schijfschieten, na den storm, op een puinhoop. Ook op de kermis woeien honderden kramen tegen den grond. Een aantal menschen liepen kwetsuren op. In de Elbe bij Maagdenburg zijn vier werklieden, die op een steiger aan éen brug werkten, verdronken. Bij Brunsbiittelkoog is een scheepje volgeloopen. Pe schipper, zyne vrouw en twee kinderen zijn verdronken. FRANKRIJK. Over den opstand brengen de dag bladen uit Frankrijk slechts aanvullend nieuws en beschouwingen die vaak verward zijn. Van beteekenis lijkt de verklaring omtrent het moeilijke van troepenverplaatsing gegeven dat men de troepen uit het oosten niet durft weghalen, omdat zij, uit zonen der streek bestaande, de veiligste wacht aan de grens geacht worden. Te Agde werden Vrijdag 14,000 Lebel- patronen vermist. Ook hadden de muitende soldaten, alvorens te deser- teeren, een aantal Lebel-ge weren ver nield. Een reiziger vertelt in de Temps, hoe tusschen Toulouse eu Narbonne alle wijuveldeu verlaten lagentoch vraagt de wingerd in dezen tijd speciale behandelingen, waar echter geen eige naar aan schijnt te denken. Tusschen Lézignan en Narbonne niets dan lange stoeten van menschen met levendige maar droeve gelaatsuitdrukking. Te Narbonne leven de prefect en de onder prefect als gevangenen en de vijf »Je denkt niet meer aan aan Frans.* Het hooge woord was er uit. »Frans herhaalde Eva. Frans denkt niet veel aan ons, Elbert. En Frans, wat komt die hier te pas?* »Frans denkt niet veel aan ons Wel, ik wed, dat er geen dag voorbij gaat, zonder dat hij aan ons denkt. Ik wed, dat hij op de wacht aan 't dek, aan niepiand anders denkt dan aan ons. Ik wed, dat als hij hoort wat hier gaande is, hij er miserabel aan toe zal zijn. Ik wed, dat hij nog zieker wordt dan hij geweest is. Ik wed'tzou me erg meevallen als hij niet over boord sprong Let op wat ik je zeg 1 Een mensch is zoo gesteld, dat-ie soms niet te ver trouwen is, net als een schip dat uiet naar zijn roer luistert ot eeu stoom schip dat eeu mankement in zijn machine heeft.* Eva begreep de bedoeling volkomen; Elbert's beeldspraak was haar geen raadsel. Zelf had ze zich in de eenzaam heid, aan haar werktafeltje, vóór haar piano, 's nachts op het weeke kussen, in stilte afgevraagd hoe Frans over haar engagement denken zou. Maar het ant woord op die vraag was ze zich schuld! gebleveu, omdat ze begreep dat het uiet gunstig zou zijn. »Hoe kau ik het helpen, Elbertzei ze bijna schreiend, waarom heeft hij niet naar raad geluisterd waarom is hij zee-oöicier geworden Hij deugt er generaals, die er toeven, gaan enkel in burgerkleeding uitAan hötelhou- ders en restaurants is verboden den officieren en den agenten van den veiligheidsdienst voedsel te verstrekken. Ook journalisten hebben te lijden, daar vele stille agenten zich in den laatsten tijd voor journalistén hebben uitgegeven. De omgekeerde wereld dus 1Eigen aardig, in een blad als de Temps te lezen bij de begrafenis der slachtoffers zullén de journalisten uit Parijs een krans aanbieden. Bij den brand in de prefectuur te Perpiguan was de prefect met zijn gezin en dat van den departements-secretaris op het dak gevlucht. Het gebouw is slechts gedeeltelijk vernield. In het Var-departement, dat van Clemenceau, beginnen de gemeente raden nu ookde departementale com missie heeft een motie van hulde aan Ferroul aangenomen. Te Toulon heeft de arbeidsbeurs de roode vlag omfloerst uitgehangen. Te Montpellier zongen betoogers een hymne aan Marcelin Albert op het schouwburgplein, zij floten druk en maakten ander rumoer en eindigden met revolvers te schieten. Een hunner werd licht gekwetst door een sabelslag van een gendarme. Om half elf werden de ruiten van een politiebureau inge gooid. Toen hebben de ruiters met voetvolk den volkshoop uiteengejaagd. Er bleken twee gekwetsten. Vele menschen zijn gevangen genomen wegens het dragen van wapenen. Te middernacht was het schouwburgplein schoon geveegd, maar de ruiterij moest niet eens voor, en nu het te laat is, heeft hij berouw.* »Oho zei Elbert, »daar heb ik je, waar ik jé hebben wou 1 Dat heeft je die meneer, je weet wel, wijs gemaakt. Kijk eens hier, freule Eva, als ik hier blijf, is 't uit respekt voor jou en voor je papamaar je moet me niet kwalijk nemen als ik met hém niets te maken wil hebben. Ik laat me door hém niet kommandeeren, reken er op, en nu mag hij je man worden, dat is alles goed en wel, ik ben nu eenmaal zóó gesteld dat ik hem niet lijden mag.* Na deze openhartige verklaring, zette Elbert zijn muts weer op en begon te splitsen dat het een aard had. Eva kon niet nalaten even te glim lachen. »Wat je daar zegt, Elbert, zullen we nu maar onder ous laten blijven, maar je behoeft er niet bang voor te wezen, dat we je hier lang in den weg zullen zijn.* »Zoo zei Elbert vrij norsch, eu gin^ met zijn monnikenwerk voort, zonder verder een woord te uiten. Eva wist nu ook waar Elbert de schoen wrong, en daar ze uu liefst niet iu nadere verklaring met hem wilde komen, zei ze op schertsenden toon »Nu, Elbert, ik hoop dat we altijd goede vrienden zullen blijven, en datje booze bui spoedig over zal zijn.* blijven chargeeren in de aangrenzende straten, waar nu en dan nog met revol vers werd geschoten. Om half een was de rust hersteld. Dp bisschop van Montpellier heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin hjj de gebeurtenissen betreurt en het einde van den opstand predikt, daaraan toevoegend, dat dan de regee ring eindigen zal met maatregelen, die het gevolg zijn van een onrechtmatig wantrouwen 1 Te Perpignan begonnen de betoogers Vrijdagavond om elf uur weei^ tot rust te komen. De troepen bleven onder de wapenen. Te Narbonne volkomen kalmte. Te Beziers eveneens25 gendarmen uit Narbonne waren er aangekomen. Ziedaar het „laatste nieuws", min of meer officieel, weinig belangrijk en misschien voornamer dingen verbergend. De Radical dringt er op aan, dat de wet op knoeierij in den wijnhandel, zoodra ze aangenomen zal zijn in de Fransche Kamer is dat reeds gescflied in werking gesteld wordt, en dat de regeering onmeedoogend alle ver- valschers zal vervolgen. Mocht zij 'took doen met de andere „saboteurs", de vervalschers van meel, melk, boter, cacao, suiker, en zoo voorts! En mocht niet alleen de Fransche regeering het doen 1 AMERIKA. De Interstate Commerce Commission heeft een onderzoek ingesteld naar zekere verkeerde, ja schandelijke prak tijken, uitgeoefend door*tal vanAmeri- Ze wilde gaan, maar Elbert stond eensklaps op. >Ik heb geen booze bui,* zeide hij, »neen, dat heb ik niet, maar ee.n mensch is zóó gesteld, dat als hij, gelooft dat het bestek verkeerd is gezet, hij geen ver- Wouwen in de Vaart heeftniet dat 't mij wat schelen kan waar de schuit terecht komt: als de heele equipage naar den kelder gaat, ga ik mee naar de haaien, daar maal ik niet ammaar je moet me niet kwalijk nemen, als ik Frans liever aan 't roer zie, dan Hendrik, of Jaap, of hoe hij heeten mag." »Je kunt doen en laten wat je wilt,* antwoordde Era beleedigd, »en zoo hoop ik ook te doen. Dag Elbert En Eva giqg, heen, niets minder ppge- wonden dan zij gekomen was. »Er is met dat vrouwvolk geen land te bezeilen,* bromde Elbert woedend, en sehopte zijn marlpriem boosaardig in een hoek. »Ze begrijpt me heel goed, maar ze heeft nu eenmaal haar zinnen op dien baviaan gezet, en nu is er niets aan te doen. Was hij toch maar hier 1 Kon ik hem maar praaien 1 Ja-wel, praai maar eens van de pool naar de linie? Wie had dat ooit kunnen denken 1 Overal zoo netjes doorheen gelaveerd, en dan in eens op te tornen tegen een blinde klip 1 De donder sla er door Elbert verzonk in gedachten. Mijme rend haalde hij de doos, waaruit hij in kritieke oogen blikken ziju troost puLte,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1