No. 22. Zaterdag 22 1907. 23e Jaar»-. EEN OUDE GESCHIEDENIS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F* DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegfen ZATERDAG den 22 JUNI 1907, des voormiddags te 103/4 are, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken Het herstellen van den toren op het raadhuis. Axel, den 19 Juni 1907. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. Burgemeester en Wethöu- ders van Axel, doen te weten, dat de aanwijs van het herstel- werk aan den bestaanden toren op het gemeentehuis NIET op Zaterdag 22 Juni e. k. doch op een later te bepalen dag zal plaats hebben. Axel, den 18 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. 4 Een Reuter-telegram uit Nar bonne Burgemeester dokter Ferroul is Woens dag in de vroegte gevangen genomen VII. Een mensch die een gelukkige phase van het leven intreedt, of denkt in te treden, koestert altijd zekeren argwaan jegens hen, die op een blijk hunner deelneming laten wachten. Wij behoeven er ons dus niet over verwonderen, dat Eva, nadat zij de gelukwenschen van het dienstbaar per soneel van Landlust, daaronder be grepen de geheele familie van Klein- Landlust, een prachtige hoef van den Admiraal, - - met de boerenknechts, meiden, melksters, koehoedster, schaap herder enz. er onder begrepen, had ontvangen, eindelijk begreep dat mijnheer Elbert, die zich nog niet vertoond had, de bokkepruik had opgezet. Ze wachtte een ganschen dag maar Elbert liet zich niet zien. Den volgenden morgen, tot twaalf uren, bleef Elbert even onzichtbaar. »Waar is Elbert vroeg Eva, die zich inwendig zeer boos begon te maken. »Ik weet het niet,* antwoordde de Admiraal, die nu voor 't eerst ook de opmerking maakte, die Eva al heel spoedig had gemaakt. en overgebracht naar de gevangenis van Montpellier. Er is verder niets gebeurd. Een voorafgaand telegram De storm klok slaat van het stadhuis en roept de bevolking bijeen. Deze richt barrikaden op. Ferroul spreekt de menigte toe en zegt geen barrikaden te willen. Hij zal zich overleveren aan het gerecht. Hij wil niet, dat er bloed zal vloeien. Hij eischt het afbreken van de barri kaden en geeft het voorbeeld. En de foule obéissante breekt de barrikaden af. Much ado Wij moeten voorzichtig zijn in het oordeel. Maar de lezing van deze telegrammen maakt na de kolommen vol zuidelijke drukte over een volk, dat zich gereed maakt om in glorieus verzet tegen een overmacht te sterven, toch wel den indruk, dat er meer zuidelijke opge wondenheid dan geestdrift en geest vervoering is. De gehoorzaamheid der menigte, die onmiddellijk deed wat Ferroul beval, doet de verantwoordelijkheid beseffen van leiders gelijk Ferroul. Overigens blijkt zeer duidelijk, dat niemand wezenlijk geweld, wezenlijk verzet wil. Het verzet is slechts een middel. Men kan het vergelijken bij de revolverschoten, enkele malen in de Fransche Kamer gelost door menschen, die niemand treffen wilden, maar alleen de aandacht trekken, omdat zij zich in het een of ander verongelijkt achtten. Het lot van den gevangene van Narbonne zal wel te dragen, zijn. Wie het vergelijkt bij de gevaren, die een aantal Doema leden thans loopen, De kamermeid, die juist binnen kwam en tot wie dezelfde vraag werd gericht, verklaarde dat Elbert gisteren en vandaag niets anders had gedaan, dan netten- knoopen en eindjes splitsen. Dat was Elberts liefhebberij in ledige oogenblikken. Het nettenknoopen had een doelhet waren vischnetten, vinken netten, kwakkelnetten, van allerlei soort. Maar het eindjes splitser was een soort van monnikenwerk, niet veel beter dan een instinct, 't Was 't werk van iemand, die zijne handen bezigheid geeft om te kunnen zeggen ik doe iets, al dient dat iets tot niets. Even als de bever in een dierentuin een voor hem doelloos winterverblijf bouwt, pour s'entretenir la queue, zoo had Elbert altijd een voorraad van eindjes touw, om het pleizier te hebben ze nu en dan aan elkaar te splitsen. Onder dat bedrijf philosofaerde hij, en daarom is het niet onmogelijk dat het geestelooze werk voor Elbert-zelven praktisch nut had. Elbert werd op last van den Admiraal van zijn gewichtige bezigheid geroepen, en verscheen met een gezicht, zoo pleizierig als een oorworm. Eva had op zich genomen het woord te voeren, en onze splitser had de deur nauwelijks dicht gedaan, of de Freule begon, op een toon zoo koeltjes als ze nog nooit tegen Elbert had aangeslagen „Ik dank je wel voor je hartelijke deelneming, Elbert." glimlacht. Het zou inderdaad ver schrikkelijk geweest zijn, indien om deze arrestatie eenig bloed hadde ge vloeid Te Montpellier heeft de raad ook weder vergaderd. Het is er heftig toegegaan, maar ten leste is besloten den burgerlijken stand weer te doen werken. Ook in andere plaatsen is daartoe besloten. Er worden troepenverplaatsingen vol bracht, maar ook hierin is de regeering uiterst voorzichtig. Trouwens, het bericht omtrent muiterij in het kamp van Larzac is vanwege het departement van oorlog met beslistheid gelogenstraft. PORTUGAL. De Matin heeft uit Madrid bericht ontvangen, dat daar cijfer-telegrammen waren aangekomen, vermeldende ern stige onlusten te Oporto. Franco is Zondag naar Oporto gegaan voor een feestmaal te zijner eer, hem aangeboden door aanzienlijken uit den handelsstad. Oporto is van veel beteekenis in den staatkundigen strijd. Is het bericht van de Matin juist, dan zou het zeker van belang zijn. Maar de Kölnische Ztg. heeft een telegram uit Oporto zelf, volgens het welk Franco juist zeer goed zou zijn ontvangen. Dertienhonderd vijftig men schen hebben deelgenomen aan het feestmaal. Tot nu toe hebben honderd en drie gemeentebesturen tegen de diötatuur geprotesteerd. Toen de 'Koning op weg >Ik weet van niets,* antwoordde Elbert, met een hoofd ale dat van eeD kalkoenschen-haan. »Dat je onhartelijk bent, wil ik daar laten,* vervolgde Eva, wie het bloed ook naar de wangen steeg »men kan de menschen niet tot deelneming dwingen, en je bent altijd stug en onvriendelijk geweestmaar dat je met een leugen je redden zoudt, had ik nooit kunnen denken.* Elbert's gelaat werd van vuurrood eensklaps geel. »Ik heb hier mijn laatste brood ge geten,* antwoordde hij met een schorre stem. Daarop keerde hij zich om en ging heen. »Wat is dat zei de Admiraal, die den schijn had aangenomen van geheel in zijne lectuur verdiept te zijn. »Gaat hij heen Eva was eensklaps uit de hoogte waarvan ze den ouden matroos had toegesproken, naar beneden gestort. Ze had gedacht een ruw antwoord te ont vangen, een uitweiding te hooren, zooals Elbert ze wel eens ten beste gaf. Maar dat hij zich bij den eersten slag zou laten ontwapenen en bovendien zijn afscheid zou nemen, dat had ze nooit kunnen denken. »Ik kan niet zeggen,* begon de Ad miraal, na een poos, terwijl Eva met bevende hand het kopje koffie voor Papa injschonk, »dat je veel succes met je sèrmoeu hebt, kindlief. Ik zal hem straks was naar manoeuvres te Arganil, heeft de gemeenteraad daar zijn auto tegen gehouden om haar verzet te doen hooren. Den 30en zal Franco een feestmaal bijwonen te Regoa, waar de wijnbouwers van de Doero hem danken zullen voor maatregelen, in het belang van den wijnbouw genomen. RUSLAND. De Magdeburgische Zeitung verneemt van haar correspondent te St. Peters burg, dat thans alle vijf en vijftig Doema- leden, die van samenzwering beschul digd worden, in hechtenis zijn genomen. Volgens de berichten uit het gansche Rijk zijn nergens rustverstoringen voor gekomen naar aanleiding van de Doe- maontbinding. TWEEDE KAMER. De Koninklijke stallen op Het Loo. In de zitting van Dinsdag was o. m. aan de orde het wetsontwerp strekkende om voor de koninklijke stallen f233.750 als eerste termijn van f425.000 te voteeren. De heer Troelstra motiveert de stem der sociaal-democraten tegen dit wets ontwerp, in zijn eerste editie eenstemmig door de Pers van alle partijen afgekeurd, en dat slechts beoogt een onnoodige weelde-uitgaaf. Spreker betoogt dat de financieele toestand ongunstig is en dat de Grond wet de Regeering niet verplicht zomer en winterverblijven voor het Koninklijk eens onder handen nemen dat zal beter effect doen.* »Wees zoo goed, Papa, de zaak maar aan mij over te laten,* zei Eva, wier onvaste stem van hare ontroering ge tuigde, »ik wil weten wat er achter schuilt.* Na het ontbijt ging Eva naar het kamertje, dat Elbert tot zijn atelier had ingericht, en waar ze hem ook vond. De oude matroos zat, met een eindje in de eene en zijn marlpriem in de andere hand, te mijmerèn, maar begon, bij Eva's binnentreden, aanstonds met buitenge wone drift te splitsen. Zijn gelaat was nog bleek en zijne oogen waren rood. »Mag ik weten,* vroeg Eva op den toon eener meesteres, »wat dat alles te beduiden Heeft?* Él'bérjt zweeg en in zijn ijver stak hij z|ch mét den marlpriem in de hand. >Ik wensch te weteu wat dat alles te beduiden heeft,* zei het meisje op nieuw. „Wat wil dat zeggen ik heb hier mijn laatste brood gegeten?* >Dat wil zoggen,* antwoordde Elbert met nog schot'Ier stem dan straks, »dat ik mijn anker ophaal en onder zeil ga. De wereld is wijd, en daar zal nog wel ergens een plaatsje te vinden zijn waar zoo'n stuursche vent, zoo'n leugenaar, als ik ben, zich kau opschieten.* »Je bent een slecht, ondankbaar mensch,* stamelde Eva bevende van aandoening.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1