Rechtszaken. Gemengd Nieuws. zeischap „Concordia", dat eerst een muzikale wandeling had gemaakt door de versierde straten. Den volgenden dag werd overeen- komstig het programma de algemeene j vergadering gehouden. Wat we hier- omtrent melden, vonden we in het 1 uitvoerig verslag van de Midd. Ct. Ook hier was de heer Wagtho fun- geerend voorzitter. Onder de aanwezigen werden opge merkt de Commissaris der Koningin, het lid der Gedeputeerden jhr. De Casembroot en de Burgemeester en de Wethouders van Tholen. De voorzitter opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en sprak de hoop uit, dat de dagen, in Tholen doorgebracht, dagen van genot en leering zouden zijn. Uit de mededeelingen omtrent den toestand der Maatschappij, die gedaan werden door den heer Vorsterman van Oyen, bleek het volgende Het landbouwonderwijs neemt voort durend toe. In 1905 werden 27 cur sussen gehouden in landbouwkunde, en 16 wintercursussen voor volwassenen. Ze werden ruim bezocht en waren vruchtdragend. Over de cursussen in paardenkennis moet een minder gunstig oordeel geveld worden. In 1906 werd een cursus in hoefbeslag gegeven, die dit jaar wordt voortgezet. In September wordt te Middelburg het examen afgenomen. De paardenfokkerij neemt voortdu rend toe; voor de Junikeuring zijn aangegeven 521 paarden. Zeeland heeft in 1906 het grootst aandeel gehad in de rijkssubsidie nl. f 14.000 er werden 10.000 merriën ge dekt. De grief tegen het stationneeren van hengsten is weggenomen de rege lingscommissie heeft besloten daaraan een einde te maken. Wat van de veefokkerij wordt ver nomen, is goed de prijzen die besteed worden zijn hoog. Met de varkens is de Maatschappij minder gelukkigde uit Engeland aangevoerde zijn niet beter gebleken dan de inlanders. De financiëele toestand der Maat schappij is goed. Het ledental neemt toehet bedraagt thans reeds over de 2700. Vervolgens werd de rekening der Maatschappij over 1906 vastgesteld, in ontvang op f22.818.965, in uitgaaf op f20.725.89 dus met een goed slot van f2093.075. Daarop werd door den heer G. A. Vorsterman van Oijen ingeleid „De paardenfokkerij in Zeeland". Zij werd met luid applaus beantwoord. De heer De Feijter van Axel besprak het puntenstelsel bij de keuring, dat hij qen ramp achtte voor de paarden fokkerij, wijl daardoor paarden gepri meerd worden, die dit niet waard zijn. De spreker besprak ook nog de dek- boekjes voor goed bijgehouden boekjes wilde hij premiën uitloven. De lieer Van Oyen wees in zijn ant woord er op dat het puntenstelsel reeds B «eer gewijzigd is door de keurings commissie. De heer Van Dixhoorn besprak ook nog het puntenstelselhij wenschte, dat daarbij meer op het algemeen voor komen werd gelet. De heer Van Oyen wees er op dat dit thans geschiedt. De heer Van Oeveren beklaagde zich dat liet lichte paafd bij het zware wordt achtergesteld, waarop de inleider aan toonde, dat hij heeft aangedrongen op aanfok van een zuiver ras en het door elkaar kruisen heeft afgekeurd. De heer C. Zwagerman leidde ver volgens in „De veehouderij in ver band met melk- en zuivelproductie in Zeeland." Tijdens deze inleiding kwam de direc teur generaal van landbouw, de heer Lovink, ter vergadering. Ook naar aanleiding van deze rede had eenig debat plaats. De heer Van Dixhoorn bepleitte in voering van stierenkeuring. Tijdens de vergadering werd van den algemeenen voorzitter, mr. P. C. J. Hennequin, een telegram ontvangen, waarin hij meldde tot zijn groot leed wezen door ongesteldheid verhinderd te zijn naar Tholen te komen, en zijn beste wenschen uitsprak voor het wel slagen der landbouwfeesten. Op voorstel van den heer Van Vre- denburch werd besloten aan den heer Hennequin een telegram te zenden, hem dankend voor de betoonde belang stelling en hem een spoedig algeheel herstel toewsnschend. Aan het eind der vergadering voerde de Commissaris der Koningin nog het woord. Hij gaf de verzekering, dat hij waar hij kan, de belangen van land bouw en veeteelt wil bevorderen. Hij besloot met zijn beste wenschen uit te spreken voor den bloei der in Zeeland zoo hooggeschatte Maatschappij. Voor den rijtoer, die den leden kos teloos werd aangeboden en liep langs de overstroomde polders, was veel lief hebberij. Na terugkomst te Tholen volgde de gemeenschappelijke maaltijd der leden in het versierde schoolgebouw, waarbij menige spiech werd afgestoken, in het belang der Maatschappij in het bijzon der voor den landbouw in het algemeen. I Wordt vervolgd.) AXEL, 14 Juni 1907. Gisteravond, toen het meerendeel der ingezetenen reeds in hun eersten slaap waren, 't was omstreeks half twaalf, werd de gemeente in hare rust ge stoord door de signalen der brandweer. In den buitenweg, achter de woning! van den metselaar W. stond de berg plaats in brand. De brandweer rukte spoedig uit met de noodige materialen, die echter slechts gedeeltelijk behoef den te worden gebruikt daar het brandje al gauw met behulp van slechts eene spuit gebluscht was. Het schuurtje met al de materialen, zooals stellinghout en kruiwagens, benevens een paar fietsen werd een prooi der vlammen. De oor zaak is niet bekend en daar niets ver zekerd was, is het onheil voor den eigenaar een leelijke schadepost. Ge durende het blusschingswerk was onze burgemeester op het terrein van den brand aanwezig. Tal van nieuwsgieri gen waren samengestroomd om den brand te zien, doch velen keerden reeds dadelijk huiswaarts, daar er geen gevaar voor grooter onheilen bestond. Te ruim één uur kon de onderbro ken nachtrust weer worden voortgezet. De brandweermannen hadden ieder 20 cent verdiend. - De uitslag der verkiezing voor leden van de Provinciale Staten in Zeeland is als volgt Kiesdistrict HULST. Aantal kiezers 7332: uitgebrachte geldige stemmen 5574 volstrekte meer derheid 2788. Mr. J. Adriaanse (lib.) 1297 H. A. van Dalsum (r.-k.) 1874 Ph. J. van Dixhoorn (lib.) 1545 P. F. Fruijtier (r.-k.) 2763 F. C. O. M. Hombach (r.-k.) 2564 P. Moes (a.-r,) 3079 J. Vogelvanger (lib.) 1182 A. Wolfert Hz., (lib.) 1182 C. Ysebaert (r.-k.) 2536 Gekozen de heer P. Moes. Herstemming tusschen de heeren Adriaanse, Van Dalsum, Van Dixhoorn, Fruijtier, Hombach en Ysebaert. Kiesdistrict SLUIS. Aantal kiezers 4087. E. Bonte (r.-k.) 850 J. Erasmus (1.) aftr. 2085 H. G. Haminacher 4.) aftr. 2156 A. A. Hendrikse (r.-k.) 989 G. A. Vorsterman van Oyen (1.) aftr. 2167 Jhr. H. Wttewaal v. Stoetwegen (a.-r.) 835 Gekozen de heeren Erasmus, Ham- macher en Vorsterman van Oyen. Kiesdistrict VLISSINGEN. Aantal kiezers 4404uitgebrachte geldige stemmen 3618 volstrekte meer derheid 1810. K. Houterman (a.-r.) aftr. 1914 C. A. Kalbfleisch (1.-) 1267 Th. de Meester (1.-) 1189 P. Merckens (a.-r.) aftr. 2026 J. Ossewaarde (s.-d.) 200 J. A. Pieterse van Wijck (s.-d.) 161 Jos. van Raalte (1.-) 1270 Mr. G. W. Sannes (s.-d.) 256 P. J. Siegers (a.-r.) aftr. 2119 Gekozen de heeren Siegers, Merckens en Houterman. Kiesdistrict MIDDELBURG. Aantal kiezers 4916; uitgebrachte geldige stemmen 4377 volstrekte meer derheid 2189. Mr. P. Dieleman (a.-r.) aftr. 2090 S. LouWerse (a.-r.) 2060 J. Ondeidijk (s.-d.) 227 J. Ossewaarde (s.-d.) 176 J. Polderdijk (1.-) 1792 Mr. G. W. Sannes (s.-d.) 275 Mr. F. J. Sprenger (1.-) 1955 Jhr C. J.J.A.vanTeylingen(l.-)aftr. 2128 L. J. van Voorthuijsen (a.-r.) 2017 Herstemming tusschen de heeren Jhr. Van Teylingen, Mr. Dieleman, Van Voorthuijsen, Louwerse, Mr. Sprenger en Polderdük. Kiesdistrict GOES. Aantal kiezers 8217uitgebrachte geldige stemmen 7051volstrekte meer derheid 3526. A. S. J. Dekker (a.-r.) 3843 1. D. Fransen van de Putte (1.-) 2859 W. Kakebeeke (1.-) 3198 D. Mulder (a.-r.) aftr. 4058 M. Noordijke (a.-r.) aftr. 3935 J. Ossewaarde (s.-d.) 271 J. A. Pieterse van Wijck (s.-d.) 130 Mr. G. W. Sannes (s.-d.) 183 P. Tazelaar (1.-) 2501 C. van der Weel (s.-d.) 172 Jac. Welleman (1.-) 2658 J. Wondergem (a.-r.) 3739 Gekozen de heeren Mulder, Noordijke, Dekker en Wondergem. Kiesdistrict THOLEN. Aantal kiezers 2587uitgebrachte geldige stemmen 2177 volstrekte meer derheid 1089. Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot (1.-) aftr. 1246 Mr. J. A. de Wilde (a.-r.) 931 Gekozen de heer De Casembroot. Kiesdistrict ZIERIKZEE. Aantal kiezers 4132. M. Bolle Lz. (1.) aftr. 2275 D. Engelberts (a.-r.) 987 I. H. C. Heijse (1.) aftr. 2215 C. J. Hocke Hoogenboom (l.)aftr. 2177 Jhr. J. C. F. Hoeufft (a.-r.) 929 A. Timmerman (a.-r.) 911 Gekozen de heeren Bolle, Heijse en Hocke Hoogenboom. De uitslag der stemmingen voor de Prov. Staten van Zuid-Holland is als volgt Rotterdam I herstemming tusschen een Chr.-H. en een Soc.-dem. Rotterdam II herkozen een antirev. Herstemming tusschen een vrijz.dem. en een lib. Rotterdam III herstemming tusschen een R.-K. en een lib. Rotterdam IV herk. een antirev. Hers). tusschen twee lib. Rotterdam V herst. tusschen een Chr.-hist. en- een lib. Leiderdorp 2 A.-R. herkozen. Leiden herk. 2 a.-r. gekozen t chr.- hist. in plaats van een lib. aftredend. Zoetermeer herk. 1 R.-K. en 1 A.-R. Den Haag herst. tusschen 5 aftf. lib. en 1 A.-R., 1 R.-K., 1 Chr.-hist. en 2 S.-D. Vlaardingen herkozen 1 R.-K. en 1 A.-R. Delft herkozen 1 R.-K. Schiedam herk. 1 Chr.-hist., gekozen R.-K. in plaats van 1 aftr. lib. Alphen herk. 1 A.-R. en 1 R.-K. Gouda herk. 3 A.-R. Gorinchem herst. tusschen 2 lib., 1 Chr.-hist. en 1 A.-R. Sliedrecht herk. 2 A.-R. Dordrecht herst. tusschen 2 lib., 1 A.-R. en 1 S.-D. Oud Beijerland herst. tusschen 2 lib. en 2 A.-R. Ridderkerk herkozen 1 A.-R. Brielle herk. 2 lib. Middelharnis herk. 1 A.-R. In de staten van Noord-Brabant is geen verandering gekomen. In Drenthe zijn alle liberale aftre denden herkozen. In de prov. Groningen hebben de stemmingen Woensdag voor het grootste deel geen definitieve beslissing ge bracht bijna overal herstemming. In Overijsel zijn 3 liberale zetels ver vangen door kerkelijke, zoodat de pro vinciale staten van Overijsel „om" zijn. De uitslag der provinciale stemmin-" gen is derhalvevan dien aard, dat van eene omzetting der Eerste Kamer, waarom het vooral ging, ditmaal geen sprake kan zijn. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 Juni 1007. Ned. Herv. Kerk. 7oorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. (Bed. H. Avondm.) Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. (Nabetrachting.) Kerk B. Voorm. 9 ure Dhr. W. E. van Duijn. Nam. 2 ure Dhr. W. E. van Duijn. (Theol. Stud, te Amsterdam.) Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Juni 1907. J. C., 36 jaar, voerman en winkelier te Koewacht is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis. C. T. K., 17 jaar, schippersknecht te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. Woestelingen. Twee broeders uit Maarn, T. v. D. en C. v. D. genaamd, die van de markt te Amersfoort kwamen, hebben van den woonwagen van den ketellapper W. B., op eenigen afstand van de kom van Woudenberg, de ruiten en de deur vernield en den eigenaar met den dood bedreigd. Deze loste toen uit zijn wagen op hen een schot hagel, waardoor hij T. v. D. in het aangezicht trof. Verder hebben zij zekeren B., die per fiets uit Zeist aan W. B. een pot verf had gebracht, en die zich nu ook in den wagen bevond, daaruit gesleept en zoodanig mishandeld, dat hij bewus teloos nederviel en per rijtuig naar Zeist moest gebracht worden. Zijn rijwiel was door de woestelingen geheel vernield. Ook hebben zij een vrouw uit Woudenberg, die in gezegende omstandigheden verkeerde, tegen het onderlijf geschopt. Nadat zij nogmaals den eigenaar van den woonwagen hadden aangevallen en deze zich dapper verweerd en hen toegetakeld had, zijn zij naar hunne woningteMaarngevlucht. De burgemeester van Woudenberg heeft hen denzelfden avond door rijks- en gemeentepolitie doen halen en ondei* den toren opgesloten. Den volgenden morgen zijn zij door den rijksveldwach ter uit Scherpenzeel geboeid naar het Huis van Bewaking te Utrecht over gebracht. C. v. D. heeft reeds 3 jaren gevan- genisstraf ondergaan wegens doodslag.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2