mmmm. No. 20. Zaterdag 15 1907. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHILIAIYV, GEMEENTERAAD. Openbars Aanbsstsding. aan te besteden Buitenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 18 JUNI 1907, des voormiddags te 93/4 nre, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving van posten in de begrooting voor 1907. Benoemen leden Algemeen Bur gerlijk Armbestuur. Raming der ontvangsten en uit gaven over het kalenderjaar 1908 van de Gezondheidscom missie. 5. Voorstel tot wijziging der bouw verordening. Axel, den 13 Juni 1907. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. 3. 4. VERKIE ZING VOOR DEN De BURGEMEESTER der Gemeente AXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Hinsdag, den 35 .Juni aan staande, zal plaats hebben de verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad, wegens periodieke aftreding van de heeren .- W. DIELEMAN Pz., P. VAN FRAAIJENHOVE en D. J. OGGEL; dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, ter Secretarie der Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd opgaven van Candidaten, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woouplaats van den candi- daat en onderteekend zijn door ten minste vijftien kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en behoorende tot het district, waarvoor de candidaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de in levering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den zevenden Juni 1907 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinne ring artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 61 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet be voegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Axel, den 7 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL zijn voornemens op DINSDAG 2 JULI, des voormiddags te 10 ure, in het Gemeentehuis te Axel (in een perceel) het herstelwerk enz. aan den bestaanden TOREN op het gemeentehuis alles met bij- levering van bouwstoffen. Bestekken en teekeningen zijn ƒ1,50 per stel verkrijgbaar ter Ge meente-Secretarie van af heden. Plaatselijke aanwijs op Zaterdag 22 Juni des namiddags te 2 ure. Inlichtingen te bekomen bij den Ge meente-Opzichter C. VAN DEN BROEKE te Axel. Axel, den 13 Juni 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND De 31ste jaarvergadering van het verbond van Duitsche vleeschhouwers, waarvoor 500 afgevaardigden en 2000 gasten uit Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, Rusland, Spanje Italië, Engeland, Frankrijk en zelfs Amerika te Hamburg waren samengekomen, heeft met algemeene stemmen besloten, den Bondsraad te verzoeken, om den invoer van Deensch slachtvee onder dezelfde voorwaarden als van dat uit Oostenrijk-Hongarije toe te staan, d.w.z. met afschaffing van den wachttijd aan de grens en van tuberculine-insp uiting en met onverwijlde overbrenging van de dieren naar de openbare slachthuizen. FRANKRIJK. Al sedert enkele weken is er in de dagbladen gewaarschuwd tegen den geest onder de soldaten, in garnizoen in de wijn-departementen. De recruten plegen in garnizoen te komen in de streek waar zij thuis hooren de sol daten in de kazernes der oproerige districten, zien dus hun landslieden, hun vrienden, bloedverwanten door de straten trekken, betoogingen houden vooc de stadhuizen, wegStoomen naar andere plaatsen, ter betooging, als anders ter bedevaart. En men duchtte, men wist, dat zij niet van zins waren op die bloedverwanten te schietendat zij, integendeel, de wijnkwestie beschouw den als hun eigen belang. Bij de troebelen te Béziers hadden verscheidene officieren den kolonel gewaarschuwd, dat er van den troep geen krachtsbetoon was te verwachten, Zondag zijn miliciens uit Agde zonder verlof naar de meeting te Nimes gegaan. En nu het gebeurde te NarbonneIn de Montmorcucy-kazerne daar zijn drie bataljons van het 100e infanterie-regi- ment. De kazerne grenst aan den spoorweg. Vijf Zondagen achtereen in de kazerne geconsigneerd, zoowel om hen te verhinderen naar de meetings te gaan, als om, zoo noodig, de orde te handhaven, hadden de soldaten zich aangewend, op den hoogen muur te klimmen en de treinen te zien voorbij- stoomen, te wuiven en te roepen en luide, geestdriftig als broeders te worden teruggegroet. Dit spel heeft men Zondagavond willen verbieden. Het was negen uur. Een onderofficier zei eenvoudig, dat het lawaai nu lang genoeg geduurd had en de mannen naar hun kamers moesten gaan. De soldaten deden, als hoorden zij niet. Toen trok een sergeant een soldaat bij het been van den muur af. De man viel. De andere soldaten namen steenen en wierpen er mee naar de aangroeiende groep van onderofficieren. Eén sergeant kreeg een steen tegen het hoofd boven het oog, zoodat hij bewusteloos nederviel. De sergeant van de wacht was een kapitein-adjudant gaan halen. Deze is welbemind bij den troep. Maar toen hij de manschappen toe ging spreken, antwoordden zij met de Internationale. Ook de kolonel kreeg geen gehoor. Om te toonen, dat zij niets tegen hem persoonlijk hadden, riepen de mannen ,Leve de kolonelmaar verscheidenen verklaarden er genoeg van te hebben, eiken Zondag in de kazerne geconsig neerd te worden. De zaak, op de meetings verdedigd, was ook hunne zaak Om een uur in den nacht kwam er eindelijk rust. Tijdens den volksoploop, die getuige was van Ferroul's nederlegging der burgemeesterlijke waardigheid, schijnen de troepen het consigne om binnen te blijven, bewaard te hebben. Ferroul is een mooie man met prachtigen baard, een voortreffelijk volksredenaarstype, en het tooneel met de dalende vlag heeft de opgewonden menigte tot het hoogtepunt der geestdrift gevoerd. Het stadhuis is het oude bisschoppelijk paleis, door Viollet-le-Duc gerestaureerd. De telegraaf bericht, dat de schouw burg te Narbonne is afgebrand. Kwaad willigheid Wij weten het niet. Op de onder-prefectuur zyn ver scheiden brieven ontvangen van ge meenteraden, die hun ontslag nemen. Te Portel zou de burgemeester een muur doen zetten om eiken staatsver- tegenwoordiger te verhinderen in het gemeentehuis door te dringen. Te Montpeliier is Maandagavond een luitenant der gendarmerie ernstig met een straatsteen gekwetst. Zoowel de soldaten en officieren als de burgerlijke overheid hebben zich bewonderens waardig geduldig getoond. Een bijvoegsel tot de Staatscourant (no. 134) bevat een staat van de ge vallen van besmettelijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende de maand Mei 1907. Daaraan ontleenen wij de volgende opgave (de cijfers tusschen haakjes duiden het aantal eigenaren aan, onder wier vee de ziekte voorkwam)mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens 195 (19), kwade droes en huidworm bij de eenhoevige dieren 10 (5), schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 81 (14), rotkreupel der schapen 22 (7), vlekziekte bij varkens 43 (28), trichinen- ziekte bij varkens 0 (0), miltvuur by alle vee 32 (32), hondsdolheid bij honden en katten 2 (2). In Zeeland kwamen voor 1 geval van vlekziekte van varkens te Hontenisse, 1 te Kapelle en 1 te Zaamslag. Met het oog op de in de provincie Noord- en Zuid-Holland voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer, hebben ruim 50 veehandelaren, woon achtig in Friesland en betrokken bij den exporthandel van vee naar het buitenland, zich per adres tot den Minister van Landbouw gewend, met het dringend verzoek, het daarheen te leiden, dat het vervoer van vee, uit provinciën waarin de ziekte voorkomt, naar provinciën waarin de ziekte niet voorkomt, geheel verboden wordt. Landbouwtentoonstelling enz, te Tholen. Woensdagavond werden, zooals is geannonceerd de landbouwfeesten te Tholen geopend met een feestelijke ont vangst der leden van het hoofdbestuur op het gemeentehuis, waar de burge meester van Tholen den bezoekers een hartelijk welkom heette evenals de voorz. der afd. Tholen. Beiden werden beantwoord door dhr. Wagtho, vice- voorz. der Maatschappij. De hoofdbestuursvergadering die daarop volgde, werd gepresideerd door dhr. Wagtho. Hierin werd o. a. mede gedeeld, dat de alg. secr. een huishou delijk reglement heeft ontworpen voor de afdeelingen. Van de afd. Oostburg is een schrijven ingekomen om bij de premiekeuringen den tijd, waarop gekeurd moet worden, eenigszins nauwkeurig te bepalen. De heer Collot d'Escury bracht de invoering der tijdregeling ter sprake. Er is een strooming voor Midden-Euro- peeschen tijd, maar daarvoor bestaan bij de landbouwers verschillende be zwaren. De zoozeer op den voorgrond gestelde gasbesparing weegt voor de plattelandsbevolking niet. Hij stelde voor dat de Maatschappij zich met een adres zou wenden tot de regeering, met verzoek den Amster- damschen tijd aan te nemen. Door den heer öe Feijter werd de vraag gedaan of er nog geen bericht ontvangen is op de van wege de Maat schappij tot de regeering gerichte vraag omtrent de lantaarns van automobielen. Daarop werd van de zijde van het bestuur ontkennend geantwoord. De heer Van Dixhoorn vroeg of het niet op den weg van de Maatschappij zou liggen medailles toe te kennen bij dé stierenkeuringen. De afdeeling Axel doet dit, maar zij zou liever zien dat dit van het hoofdbestuur uitging. Op de markt werd in tusschen een uitvoering gegeven door het muziekge-

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1