No. 17. Woensdag 5 Juni 1907. 23e Jaarg. EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COIMNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Minister Picquart had Vrijdag te ant woorden op een interpellatie van de rechterzijde over het straffen van reserve-officieren. De minister heeft eenige reserve-officieren voor een tijd geschorst omdat zij hebben meegedaan aan clericale betoogingen of omdat zij den minister van oorlog hebben be- leedigd. Een der geschorste officieren b. v. had een aanplakbiljet onderteekend waarin gezegd wordt, dat Picquart het tot minister heeft gebracht door het vervaardigen van valsche stukken. De interpellanten beweerden, dat minister Picquart willekeurig gehan deld had, dat een reserve-officier in burgerkleeding een vrij man is en dat naar de opvatting van den minister elk oud-soldaat, dus bijna elk mannelijk Eransch burger aan de genade van den minister van oorlog was overgeleverd. De minister hield staande, dat hij volkomen in zijn recht was geweest. Reserve-officieren zijn krachtens regle ment aan bepaalde verplichtingen onderworpen, die zij niet in acht ge nomen hebben. De interpellatie eindigde met het aannemen van de gewone orde van den dag met 386 tegen 184 stemmen. SPANJE. Te Ooruna is Donderdagavond een locomotief, die aan het rangeeren was, op een door ossen getrokken wagen geloopen. In dien wagen waren zes Van Beveren had goed geraden. De Admiraal had mijnheer de Jonge-Barne- veld voor den volgenden dag ten eten gevraagdinaar zonderling genoeg, de Admiraal, zoo min als zijne dochter, sprak verder «en woord over den vreem deling, noch over hetgeen hij hun had medegedeeld. Beiden koesterden dezelfde gedachten, denzelfden twijfelbeiden schroomden een teedere snaar aan te roerenbeiden wilden meer zekerheid. Déh volgenden dag scheen mijnheer De Jonge-Barneveld een gedaanteverwis seling te hebben ondergaan. De onaau- gename trek in zijn gelaat, dien Eva had opgemerkt, was verdwenen. Hij sprak op den natuurlijken en vertronwe lijken toon van iemand die zich gelukkig en op zijn gemak gevoelt onder oude kennissen. Eva werd met hem verzoend, maar zoodra se dacht aan hun gesprek van den vorigen avond, kwam er eens klaps een blos van toorn en spijt op haar gelaat. Aan tafel werd over Frans geen woord gesproken, maar na het dessert nam Eva den gast mede naar de verlichte serre terwijl Papa in een wipstoel een sigaar bleef rooken. vischvrouwen. Alle zes werden gedood. Het bericht wekte groote opgewonden heid in de stad. Een woedende men- schenmassa heeft het station bestormd. ITALIË. Volgens de nadere berichten is het bij de botsingen tusschen betoogers en politie bij de aankomst der stakerskin deren te Rome hevig toegegaan. De Messagero zegt dat er 17 personen door bajonetsteken gewond zijn. De botsingen moeten het gevolg zijn ge weest van een bevel, dat aan de politie gegeven was, om den toegang tot zekere straten voor de betoogers af te sluiten. Een en ander zal aanleiding geven tot een interpellatie in de Kamer. Vrijdagmiddag te 12 uur is luitenant Max Krause, van het 35e Pruisische artillerie-regiment, te paard van Boe karest te Rome aangekomen. Hij had in 22 dagen 2300 kilometer afgelegd. Ruiter en paard waren in den besten welstand. RUSLAND. De uitzichten op de handhaving der tegenwoordige Doema zijn, naar men uit St. Petersburg aan de Politische Oorrespondenz meldt, volgens het oor deel der welingelichte kringen tot nul gereduceerd. Tot dusver was het vooral Stolypin, die zich verzette tegen Doema ontbinding, hoewel deze door een deel der ministers reeds langen tijd uit drukkelijk werd verlangd. Stolypin had ^)t dusver de hoop op samenwerking tusschen Doema en rageering niet op willen geven. Hij had dan ook tot de »Mijnheer Barneveld, c begon ze, zonder inleiding, »wat ge me gisteren van mijn pleegbroeder hebt gezegd, griefde me diep. Weet ge wel dat ge me daarmede uw hof niet hebt gemaakt Pc »Freule, ik geloof dat ge hetgeen ik u als mijn persoonlijk gevoelen, gegrond op 't weinigje menschenkennis dat ik bezit, heb verteld, veel te ernstig opneemt, ten minste anders uitlegt dan mijn bedoeling was.c »Ik geloof, Mijnheer, of liever ik weet zeker, dat als ge met mijn vader in denzelfden geest over Frans gesproken hebt als met mij, ge mijn broeder zeer benadeeld hebt. Voordat Frans zijn loopbaan koos, heeft mijn vader hem herhaalde malen gezegd, dat, als hij ooit tegenzin in zijn stand liet blijken, hij nooit meer op zijne ondersteuning mocht rekenen.c >Dat is een harde voorwaarde, Freule, maar hoe kon ik weten dat de Ad miraal, uw papa, zijn pleegzoon zulk een voorwaarde had gesteld. ?c »Heeft Frans u dat nooit laten blijken Pc >Nimmer !c »En ge zijt zijn vrieNid en hij heeft u vertrouwd wat hy voor óns verbergt Heeft hij u dan nooit gezegd, dat ge ons niets moest laten blijken van dien tegen zin in zijn stand Pc »Gelooft ge dan, Freule, dat ik in staat zou zijn zulk een misbruik van vertrouwen te maken Ik meende juist uiterste grens van toegevendheid jegens de Doema willen gaan. Thans is echter, naar men verzekert, ook de minister president tot de overtuiging gekomen, dat van de tegenwoordige Doema een matiging harer eischen niet te ver wachten is. Deze overtuiging zou hy j vooral gekregen hebben uit twee zaken lo. de houding der linkerzijde ten op zichte van de motie van afkeuring nopens de jongste samenzwering, 2o. de verwerping der motie, waarbij de daden der terroristen veroordeeld werden. In den jongsten ministerraad moeten de beraadslagingen hoofdzakelijk ge loopen hebben over het lot der Doema. De Liberté laat zich uit Kopenhagen seinen, dat de Tsaar in den loop van dit jaar gedurende eenige weken zijn intrek zal nemen op het kasteel Frede- riksborg. De correspondent voegt er bij, dat de Tsaar daar mogelijk een samenkomst met president Faillières zal hebben. Een telegram uit Petersburg aan de Nowoje Wremja meldt, dat de trein van Sewastopol, waarin groothertog Constantijn Oonstantinowitsj zich be vond, te Moskou met 2 uur vertraging is aangekomen. Eenige minuten voordat die trein het station Orel zou binnenloopen, had een onbekende een losse locomotief in de richting van dien trein afgezonden. Dit werd gelukkig ontdekt en eenige beambten, per telefoon gewaarschuwd, hadden nog net den tijd op die locomo tief te springen) deze tot staan te brengen en achteruit te laten rijden. Middelerwijl in zijn belang te handelen door uw papa, die genoeg middelen bezit om zijn pleeg zoon een andere loopbaan te doen volgen, te doen verstaan dat Frans bij de marine niet op zijn plaats is. De marine is een vak waartoe een bijzondere ambitie be hoort velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren, c »Gij zijt dus uitverkoren Pc vroeg Eva ironisch. »Ik heb liefde voor mijn vak, en dat noem ik uitverkoren. Maar laat ons tot een resultaat komen ik ben een rond zeeman, die nooit aanleg zal krijgen tot diplomatieke knepen, maar even goed als liefde list vindt, kan de vriendschap dit ook. Ik zal mijn begane fout trachten te herstellen. Laat het aan mij over, Freule, en spreek met uw vader nooit over 't geen ik u heb gezegd, tenzij gij het reeds hebt gedaan .c »Ik heb, na ons gesprek van gisteren, met Papa niet over Frans gesproken, zei Eva, wier vertrouwen op Barneveld zich begon te vestigen; »ik ben er altijd tegen geweest dat Frans den zeedienst koos. Papa zelf was er tegen, - - maar Frans wilde niet anders. Mijn God ik vind het treurig, c Die uitroep had werkelijk zoo iets treurigs, dat mijnheer Barneveld onwille keurig het hoofd oprichtte en een zijde- lingscheu, schuwen blik op Eva wierp. »Laat alles aan my over, Freule, ik zal mijne vriendschap voor Frans waren de seinen op onveilig gezet, waardoor de aankomende trein gewaar schuwd werd en stopte. Nadat de weg onderzocht was, is de trein met 70 minuten vertraging doorgegaan. Uit voorzorg liep er nu een losse locomotief vooruit. Uit het dadelijk ingestelde onderzoek is reeds gebleken, dat men hier met een aanslag te maken heeft. ZUID-AFRIKA. De World, van New York, geeft een boeiend verhaal van de verborgen millioenen van Kruger. Een zekere von Veltheim om den inhoud kort weer te geven Duitscher van ge boorte en een avonturier in verschil lende deelen der wereld, werd voor den oorlog betrokken in een plan om president Kruger te ontvoeren. Eerst met Barnato en na diens dood met de Joels werd het komplot ontworpen. Ten slotte wilden de Joels de zaak op geven, von Veltheim hield aan, hij kreeg een woordenwisseling met Woolf Joel, op diens kantoor te Johannesburg, en schoot hem dood. Men herinnert zich de geschiedenis nog welvon Veltheim werd geacht uit zelfverdedi ging geschoten te hebben en vrijge sproken. In den oorlog wist von Veltheim het vertrouwen van pres. Kruger te winnen. Kort voordat deze naar Europa vertrok, droeg hij von Veltheim en drie anderen (Jan Potgieter, Pieter Smuts en een derde) op den schat te verbergen. Het was ongeveer f12,500,000. Op vier plaatsen in het gebergte werd het geld begraven; von Veltheim teekende nooit verzaken. Hij is een goede, brave jongenik zou voor hem door 't vuur loopen. Hij had me alles gezegd, ik zou zijne belangen beter hebben gediend. Maar ik zal hem nog helpen. Die arme Frans 1 We moeten hem helpen. Wie is die man Pc fluisterde Barneveld plotseling. »Dat is Elbert, onze factotum, een oud zeeman, die lang met Papa gevaren heeft. Kom eens hier, Elbert.c Elbert kwam, als een hond die genegen is te bijten. De Admiraal was intusschen in het naaste vertrek ingedut. >Zoo!c zei Barneveld, uit de hoogte Elbert opnemende. Eva, in het caieve denkbeeld dat het mijnheer Barneveld niet onaangenaam kon zijn met een oud zeeman te praten, verliet de serre eu zeide in 't heengaan »Elbert, presenteer Mijnheer een sigaar.c >Als wat heb-je gevaren ?c vroeg Barneveld achteloos, en vlijde zich in een der gevlochten leunstoelen. »Lang als matroos, en jij Pc Het antwoord en de vraag, vooral de vraag, waren vrij brutaal; maar de zeeofficier begreep dat hij te doen had met een bedorven knecht, een menschensoort dat men zich, zonder vol strekte noodzakelijkheid, niet tot vijand moet maken. »Ik vaar nog altijd als luitenant eerste klasse,c antwoordde Barneveld droogjes. »ZooDen laatsten tijd hebben we

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1