]%o. 14. Zaterdag 25 Mei 1907. 23e Jaarg. EEN OUDE GESCHIEDENIS. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Voorbereidend Militair Onderricht, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Burgemeester van AXEL, brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd in deze gemeente, die in aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het dat zij zich daartoe vóór 1 Juni a. s. moeten aanmelden ter gemeente-secre tarie, alwaar nadere inlichtingen te bekomen zijn. Axel, den 16 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DUITSCHLAND. Verleden week Zondag had het oude Londensche Zondagsblad te Observer, dat tegenwoordig niet altijd in gunstigen zin van zich laat spreken, een brief van een bijzonderen correspondent uit Berlijn, waarin beweerd werd dat men in Duitschland algemeen in de naaste toekomst een oorlog verwachtte. De conservatieve Berlïjnsche Post heeft de moeite genomen het geschrijf van den Engelschman te weerleggen. Wij kunnen slechts met nadruk her halen, zegt zij, dat geen ernstig staats man, hetzij in Duitschland of.Engeland, een oorlog met het verwante volk in den zin heeft. En dat aan weerskanten »Ik vind het heel verstandig van Papa,» zei Eva op een toon van gekwetste majesteit. »Papa heeft groot gelijk mijn arme Mama zou niet van verdriet ge storven zijn, als Papa bij haar was ge bleven, in plaats van naar Oost-Indië te varen. „Zoo zei Frans verbluft. >Hoe weet je dat?» »Hoe ik dat weet vroeg Eva uit de hoogte. »Ik zou toch al heel dom moeten zijn, als ik dat niet wist. Het is zoo natuurlijk als iets ter wereld, als men van iemand houdtmijn goede moeder die Papa zoo innig lief had, kon immers, zonder hem, geen jaren achtereen blijven leven Ik begrijp niet dat je zoo iets niet begrijpt.» »Maar je papa is toch wél blijven leven, zei Frans.» Deze opmerking trok Eva. Zij bleef een poot nadenkend stilstaan. »Dat is heel iets anders,» zeide ze toen. »Neen, dat is precies hetzelfde,» zei Frans haastig. >Als alle menschen van verdriet moes te u sterven, omdat ze voor langen tijd moesten scheiden van hen die ze liefhebben, dau zag het er gek uit.» naar geen verhevener doel wordt ge streefd dan naar de handhaving van den vrede; dat dé wapeningen van béide partijen slechts aan dat doel dienstbaar zijnen dat er niet het minste geschilpunt of wrijvingsvlak is tusschen de twee volken, dat tot een oorlog zou moeten'leiden. Ten bewijze van Duitschland's vredelievende ge zindheid vertelt de Duitsche pers nog dat generaal v. Einem, de minister van oorlog, dezer dagen met eenige leden van de begrootingscommissie uit den Rijksdag te Jtiterbog is geweest, om hun de nieuwe kanonnen te laten zien. Men vertoonde hun de geweldige uit werking van de machine-kanonnen op 1400 M. en de vernuftige inrichting van de stukken met terugloopenden vuurmond. Generaal v. Einem moet daarbij gezegd hebben dat hij het zeker niet zou beleven dat de kanonnen in een oorlog gebruikt zouden worden en dat hy geen oogenblik dacht dat er in de laatste toekomst oorlog zou komen. Zaterdag is bij de uitbetaling van het loon aan de metselaars en timmerlui te Berlijn medegedeeld dat zij vandaag uiet op het werk behoefden te komen. De groote uitsluiting waarbij 55,000 werklieden in het eigenlijke bouwvak en 45,000 in verwante beroepen be trokken zijn, is'daarmee begonnen. De werklui namen de boodschap kalm op, nergens is het tot rustverstoring ge komen. ENGELAND. Een comité, bestaapde uit vertegen woordigers van verschillende Éngelsche »Als je een meisje waart, zou-je zoo niet spreken,» zei Eva met tranen iD de oogen, »maar die jongens zijn zoo hardvochtig.» „Maar, lieve Eva, als ik nu nooit wil trouwen, wat kan het je dan schelen, of ik naar Oost of West ga vroeg Frans, de nuchtere Frans. >Wel neen, mijnheer Frans, het kan mij ook eigenlijk niet schelen,» zei Eva geraakt, »doe jij maar wat je wilt. Het kan mij niet schelen, en ik wil je wel beloven, dat als je voorjaren afscheid van ons neemt, ik me niet zal doodtreuren. Jé bent me een lievertje, bonjeur FraD6 En Eva keerde hem den rug toe, en ging heen met een zoo trotsche houding, dat geen beleedigde prinses het haar zou hebben verbeterd. »Komaan,« dacht Frans, ze hebben het er op gezet, me het zeeleven tegen te maken maar ik zal mijn zin hebben.» En Frans kreeg zijn zin. V. Er zijn ruim zes jaren verloopen sinds den gewichtigen dag 'waarop 't beslist werd dat Frans Crul het voetspoor van De Ruyter Tromp zou volgen. Frans was met buitengewonen spoed vooruit gekomenhij was onlangs tot luitenant bevorderd, en zou nu eerstdaags uit Indië naar buis varen. In al dien tijd had hij zijn voogd en Eva slechts drie maal vereenigiugen en gevormd om de be langen van onderworpen rassen voor te staan, heeft zich tot den eersten minister gewend om hem te verzoeken op het Haagsche vredescongres aan te dringen op uitbreiding van de tusschen de betrokken regeering geldende regelen op hei voeren van oorlog tot de onder worpen rassen en volken. In zijn antwoord betuigt de minister zijn instemming met het böginsel van het verzoekschrift, maar het is te laat, zegt hij, om het program van het Haagsche congres nog aan te vullen. Hij zou het beginsel zelfs uitgebreid willen hebben tot volken, die, hoewei niet aan een moid onderworpen,gnepog nog niet genoeg een weg der hddbe- schaving gevorderd zijn om internati onale overeenkomsten mede te kunnen onderteekenen. De straffen, uitgedeeld aan ontrouwe armmeesters en een paar ambtenaren van armhuis en gasthuis te West Ham, loopen uiteen van twee jaar tot zes maanden gevangenisstraf met dwang arbeid. Twee jaar was de hoogste straf, die de rechter kon opleggen wegens omkooperij en andere oneerlijk heden, door deze negen mannen ge pleegd. SPANJE. De koningin van Spanje heeft tot dusverre het kroonprinsje zelf gevoed. Zij komt echter tot de ontdekking, dat zij haar plichten als koningin niet kan nakomen wanneer zij haar moeder plichten trouw vervullen wil. Er wordt nu een min gehaald om het kindje te voeden, en de koningin van Spanje gezien, namelijk gedurende de vacantie- dageu, en het laatst kort vóór zijn vertrek naar Indië. De Admiraal had meer gedaan dan woord gehouden. Frans was op vorstelijke wijze uitgerust en had een inkomen als een vlagofficier. Maar Frans had óók meer gedaan dan hij beloofd hadhij was een paar studiejaren over gesprongen en had dus ook een buiten gewoon avancement gemaakt. Bij het laatste afscheid was Eva zeer bedroefd geweest, en Frans had ook moeite gehad zich goed te houden, maar Frans was een jongen vol geestkracht en had zijne aandoening zoo goed onderdrukt, dat Eva voor zich zelve de overtuiging kreeg dat Frans een heer was, die van niemand meer hield dan van zich-zelf, en dat hij overigens eeu hart van steen in eeu borst van ijzer met zich omdroeg. We gelooven zelfs, dat Eva zich in dezelfde dichterlijke termen in een aan Frans gerichten brief uitliet, eeu brief, waarin meer derge lijke verheven ontboezemingen voor kwamen, en dien Frans heel zorg vuldig bewaarde, en, als we goed onderricht zijn, nog steeds achter slot houdt, waarom, dit zal misschien later blijken. Frans werd eindelijk terug verwacht; maar Frans, die tegen 't voorjaar zou komen, was er in Juni nog niet. Toen kwamen er eensklaps verontrustende berichten uit Indië. Er zou eeue expe ditie worden uitgezonden, en alle besciiik- offert de moedermelk op aan het land. 'tZou ook wel jammer zijn voor Spanje, als de koningin sommige plechtigheden niet zou kunnen bijwonen, doordat zij haar kind moest voeden. Het kleine Alfonsje is Zaterdag ge doopt ip de kapal van het paleis. Alle grootwaardigheidsbekleeders, op 't schit terendst gekleed, waren aanwezig. In plechtigen optocht werd de doopeling door de markiezin van Salamanca van zijn wieg naar de kapel gedragen, tusschen kardinaal Rinaldi, die den paus-peet vertegenwoordige, en de koningin-moeder van Spanje, de peet grootmoeder. Daarachter aartshertog Eugenius, de hertog van Oporto, prins Arthur van Connaught en prins Frede- rik Leopold van Hohenzollern, verte genwoordigers van vier peet-vorsten dan kwamen de infantes Eulalia en Isabella, en prinsen en andere prinses sen en het heele koninklijk huis en de muziek van de hellebardiers, die het schreeuwen van het kind moest over stemmen. Er werd veel bij de plech tigheid geschoten met kanonnen. Bij den ingang van de kapel werd de stoet verwelkomd door de hooge geestelijkheid. De kapel schitterde van het goud der galajassen. Mgr. Sancha, aartsbisschop van Toledo, had de leiding van de doopplechtigheid. Het kindje werd gedoopt met water van de Jordaan. Wij willen nog eenmaal zijn naam noemen. Onze lezers mogen hem aan stonds weer vergetenAlfonso Pio Ohristino Eduardo Francisco Guilliermo Carlos Enrique Eugénio Fernando An tonio Venancio. bare troepen en vaartuigen moesten er aan deelnemen. De volgende mail bracht meer bijzonderheden de expeditie was van groocen omvang en zou buitengewone inspaunlng vorderen. De regeering in het moederland begon zich ongerust te maken, zooals eene regeering doet die de bewustheid heeft, een kwaad te heb ben laten ontkiemen en aangroeien, zonder van de haai gegeven middelen gebruik te hebben gemaakt om het tegen te gaan. De dagbladen begonnen hunne kolommen met klaagliederen en sombere voorspellingen te vullen. De natie stoorde er zich wel niet veel aan alleen de familiëo, die betrekkingen en zaken in Indië hadden, maakten zich ongerust de couranten zongen variatiën op oude thema's; iedereen gaf zijn hart lucht op zijn manier, en iedereen wist de schuld op een ander te werpen en zijn eigen handen schoon te wasschen. Voor een onpartijdig man was 't onmogelijk bepaald iemand de sehuld te geven van de verschrikkelijke rampen die de pessi misten in Oostersche zaken voorspelden. Natuurlijk, waar iedereen, voor zich-zelf, e®n weinigje schuld heeft aan een alge- meeue ramp, is dat ook niet te doen. Als Nederland zelf eens verdween in de wijde keel van een verslindend buurman, wie zou dan wel de schuld krijgen Misschien deze of gene minister, of veld overste, maar de natie-zelve, die er aan mee hoeft geholpen, nietdie is schotvrij.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1