H 13. 23e Jaarg. O. Zaterdag 18 Mei 1907. Nieuws- en Advertentieblad 3$ voor Zeeuwseh- Vlaanderen. F. Dl EL ËM AA, Voorbereidend Militair Onderricht, Buitenland. FEUILLETON. EES OUDE GESCHIEDEN. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het Pinksterfeest verschijnt a. s. Dinsdag de AXELSCHE COURANT niet. van MAANDAG 20 tot en met DONDERDAG 23 MEI 1907. De Burgemeester van AXEL, brengt onder de aandacht van de jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd in deze gemeente, die in aanstaanden winter wenschen deel te nemen aan het dat zij zich daartoe vóór 1 Juni a. s. moeten aanmelden ter gemeente-secre tarie, alwaar nadere iulichtingen te bekomen zijn. Axel, den 16 Mei 1907. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DUITSCHLAND. De Köln. Ztg. heeft een brief uit het Zuiden van Kameroen ontvangen, waarin de schrijver afgrijselijke bijzon- IV. «Zoo,» zei Elbert, toen Frans hem op geheimzinnige wijze zijn onderhoud met den Admiraal meedeelde, heeft de Oude dat gezegd? Eu wat doe-je nu?» «Wel, dat is nog al natuurlijk. »Je bedankt er voor, hè?» »'c Lijkt er niet naar; hoe krijg-je't in 't hoofd, Eibert »Ik dacht maar, zie-je, een mensch is een mensch, en zoo gesteld, dat als hij 't vandaag of morgen in de muts krijgt om de vlag te strijken voor een vrouwen rok, hij dan 't laDd aan zee krijgt, zoo zeker als we hier met mekaar slaan te praten. Nu 't met den Admiraal zoo gesteld is, dat hij niet wil hebben dat je trouwt als je zeeofficier bent, zou ik ine er nog eens op bedenken, 'tls een hard gelag, jongenlief, als ge genie in iemand hebt, en je inoogt niet trouwen.» >Daar heb ik nog nooit aan gedacht,» zei Frans, wat kan 't mij schelen!» »Juist, jongeheer, omdat je er □ooit aan gedacht hebt, zeg ik 'tje.« »Je hebt zeker nooit aan trouwen ge dacht,» zei Frans onverschillig. «Neen, natuurlijk,» zei Elbert met de derheden mededeelt over het kanniba lisme van den stam der Maka's. Deze wilden wonen tusschen den tweeden en zesden breedtegraad en hebben de gewoonte, om niet alleen hunne krijgs gevangenen, maar ook de ter dood ver oordeelde misdadigers op te eten. De schrijver wist dat menschen van dien stam ongeveer lüü zwarte kooplui en dragers hadden omgebracht en opge geten. Op de openbare markten wordt onder andere voedingsmiddelen men- schenvleesch te koop aangeboden. Op het minste misdrijf staat onder de Maka's de doodstraf, opdat er altijd menschenvleesch te krijgen zal zijn. In een gevecht tusschen het opperhoofd Bitari en veertig mannen uit Oöende sueuveldeu 13 van de laatsteu, die dadelijk voor een groot overwinnings- maal iu stukken gesneden werden. Maandag is een nieuwe electrische spoorweg tusschen Muenster (Boven- Elzas) en de Schlucht geopend. De Schlucht is een schilderachtige bergpas in de Vogeezen op 1139 M. hoogte, over welken een onder Napoleon's regeering aangelegde kunstweg voert. De nieuwe spoorweg, de hoogste van Duitschland, is 11 K.M. lang en is over een afstand van 3 K.M. een kamrad spoorweg. Altenburg, vlak bij de grens, waar de spoorweg eindigt, is eeu uit gangspunt voor mooie uitstapjes in bet gebergte. In het hotel te Altenburg werd op deu openingsdag eeu feestmaal gehouden, waaraan behalve Duitschers ook een Fransch spoorwegambtenaar het woord voerde. bittere irouie van iemand die gevoelt dat hij beneden zijn waarde wordt geschat, «natuurlijk een matroos is zoo ge steld, dal hij eigenlijk geen mensen is hij denkt alleen aan zijn schip, zijn kommandant, zijn officieren, deu schip per, deu bootsman, aan exerceeren met de zeilen, het kanon of 't geweeraan schoonschip maken en breeuwen en schilderen en zoo al meer; maar aan zijn famielje, aau zijn vrouw en kinderen, of zijn meisje, daaraan dénkt hij natuur lijk niet. Een matroos is maar een matroos, wel zeker; hij is eigenlijk zoo gesteld, dat hij geen hart in zijn romp heeft.» «Maak je niet boos, Elbert,» zei Frans, de ruwe hand van deu zeeman grijpende waarom word-je in eens zoo boos «Boos?» zei Elbert, nog grimmiger, nu Frans hem zocht te kalmeeren, «boos? Ik ben nooit boos; een matroos mag niet boos zijneen matroos moet maar doen wat hem gekoramandeerd wordt, en er staat nergeus geschreven dat hij boos mag worden." «Je hebt zeker eens iets gehad, Elbert vroeg Frans deelnemend. «Zeg me eens, Elbert, je hebt zeker ook iets onder vonden.» »Wé.t ondervonden?» Verdriet, dat ze je hebben aangedaan.» «O, deuk-je dat je voor je plezier aau boord bent Neen, jongenlief, en als je 't soms je mocht verbeelden, dan ENGELAND. In het Hoogerhuis heeft Lord Denbigh, door eenige anderen gesteund, nog eens getracht van de regeering gedaan te krijgen, om de teelt van den beetwortel en het suikerbedrijf in Engeland te steunen door rabat op een suikeraccyns toe te staan. Uit naam der regeering wees Lord Denman het verzoek beslist af. Geen bedrijf, dat kunstmatig aan gekweekt en op de been gehouden moet worden! zeide hij. Is eenmaal'trabat toegestaan, dat is 't uiterst moeilijk 't weer op te heffen. Bovendien zou men het West-Indische suikerbedrijf een doodelijken slag toebrengen. Vermin dering van den suikeraccijns is ook in de uaaste toekomst niet te verwachten de schatkist kan dat niet lijden. De minister had nog eenige bezwaren. Naar de Daily Telegraph uit Alla habad verneemt, blijkt de toestand in Oost-Bengalen ernstig, vooral in Barisal, waar de Hindoes het buitenlandsche zout boycotten. Naar 't heet is er bij lange tia geen politie genoeg. De Daily Mail verneemt uit Simla Terwijl in Oost-Bengalen derustoogen- schij nlijk: is hersteld, vermeerdert wegens de maatregelen, in Punjab tot onder drukking van onlusten genomen, de gisting overal elders, waar men in de pers en op openbare vergaderingen onverlet heftige taal kan voeren. Zoo hebben talrijke vergaderingen van Hindoes te Calcutta en Pooua betui gingen van sympathie met den ver bannen „martelaar" Lajpatrai aange nomen. Zoo schrijft de Jugantar, een zijn ze wel zoo vriendelijk je dat anders te beduiden. Onze Admiraal is altijd een braaf, best man geweest, maar 't lag als iu zijii mond bestorven, toen hij nog luitenant was «deuk jelui dat je voor je pleizier hier bent Neen, dat zal ik je eens anders leeren.» »Ja, tnaar,» zei Frans, «daar raak-je aan gewoon ie dat nu zoo'n groot ver driet «Neen, dat is zoo'n groot verdriet niet,» zei Elbert peinzend, «we-wisten het allemaal, dat we niet voor ons pleisier bij stormweer iu de paarden hingen om den boel te bergen, dat spreekt, maar ik zon denken dat een matroos, of om 't maat eens zoo te zeggen, een zeeman, altijd een mensch is.» «Zeg me eens, Elbert, wpt bedoel-je toch eigenlijk Je hebt iets op je hart dat je zeggen wilt, en toch niet zegt.» «Luister eens, Frans, zei Elbert, zijn hoed achterover schuivende, «je moet me wél verstaanik beu altijd een zeeman in mijn hart geweest, maar als je nu alleen met menschen te doen hadt die ook zeelui waren, die hart voor hun volk hadden, dan zou 'topperbest zijn, maar je hebt er soms lui onder, die allerlei muizennesten ouder de muts hebben, die kwaad van humeur zijn en met Jan, Piet en Klaas overnoop liggen, eu die maken je 't lev ui lastig ik was aan boord van de „Kroitodil» en we lagen op de ree van Helvoet om naar Indisch blad te Calcutta: Indiërs, als gy nog leven wilt na uw zonen, dochters en vrouwen te hebben zien onteeren, leeft dan voort als slaven en anders, wreekt u honderdvoudig. De Kal, van Poona, vraagt of de zoogenaamde op stand van 1857 inderdaad bloot een opstand was. Het blad verheerlijkt verder Nana Sahib. Andere inlandsche bladen stoken de Indiërs in het leger op, zeggend dat deze gemakkelijk de Engelschen kunnen wegsteenigen. SPANJE. De doop van het prinsje is gesteld op Zaterdag a. s., den dag na 's Konings verjaardag. De peten zijn verdeeld in peten van den eersten en peten van den tweeden rang. Men moet zich niet voorstellen, dat deze rang bepaald wordt door maatschappelijken stand, en dat de peten van den tweeden rang maar simpele burgerluitjes zijn. Peten van den eersten rang zijn de Paus en de Koningin-Moeder van Spanje, peten van den tweeden rang koning Eduard, keizer Wilhelm, keizer Frans Josef, en koning Carlos van Portugal. De eerste maal dat de Paus een gouden roos schenken zal, zal die voor de koningin van Spanje zijn, naar ver zekerd wordt. ITALIË. Volgens berichten uit Rome ontplofte Maandag te Pontelungo een bom, eenige minuten vóór de koninklijke trein passeerde. Men heeft een persoon ge arresteerd, die weigert te spreken. Waarschijnlijk gold het hier een aanslag op het leven des Konings. Oostinje te varen. Ik kreeg een bood schap dat mijn grootje op sterven lag, en ik vroeg om even aan den wal te gaan, wanj, zie-je, ik ben in Helvoet geboren en getogen, en ik had er nog andere famielje en kenuissen, en een meisje ook, maar ik had al afscheid genomen en ik wou ze ook niet meer zien, geen van allen, want dat maakt je maar kapotmaar toen mijn grootje op sterven lag, dacht ik een mensch is een mensch, al is hij maar matroos, en de oude ziel heeft me 't eerst in de luren geleid en mijn beschuitpap gemaakt en me gewiegd dat ik er mal van meende te worden, en dat doe-je niet als je geen hart voor je kinders hebt, en daarom moeten de kinders ook hart voor de ouders hebben en toen ik nu wist dat mijn beste, brave grootje 'tzou afleggen, was 't me precies of ik een bomgranaat had ingesliktik meende niets anders of ik zou er van stikken. Ik liep regelrecht op den eersten officier aan, die op 't achterdek zat te fizelefeeren, en ik zei zoo iets, ik weet niet meer wat, maar 't was zooveel als dat ik naar den wal wou «En toen ging-je naar den wal,» zei Frans, toen Elbert bleef steken. «Neen, ik ging in 't cachot,» zei Elbert, zijn hoed driftig tegen den grond slinge rende, «ik giug iu 't cachot, omdat ik den eersten officier had aangesproken, anders niet.»

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1