ta^g. IlilnMjil EEN OUDE GESCHIEDENIS. 12 Woensdag 115 Mei 1JHI7. 23« Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. E. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON^ i O. Dit blad verschijnt elkeen Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de heer Novéras eenigen tijd ge leden van zijn vrouw gescheiden is op grond van door hem begaan overspel geen echt overspel, waarbij de man zijn vrouw eerlijk bedriegt, maar voor gewend overspel, waarbij man en vrouw en medeplichtige en advocaten samen de rechtbank bedriegen. De heer Novéras is later door den straf rechter voor dat overspel veroordeeld tot 50 frank boete. Hij kwam in beroep bij het hof. Verleden week stelde het de zaak een week uit omdat de advocaten der gescheiden echtgenooten moesten als getuigen nog worden gehoord. De advocaten zijn Vrijdag voor geweest als getuigen. Zij hebben het hof niet veel wijzer gemaakt. De een beriep zich op het ambtsgeheim, en wilde niets zeggen en de ander zeide, dat hij pro testeerde. De advocaat-generaal vroeg bevesti ging van het vonnis van Novéras. Uitspraak over acht dagen. SPANJE. Vrijdagmiddag om precies kwart voor een kwam de prins ter wereld. De opperste grootmeesteres deelde het mede aan den minister-president. De minister president trad daarop de kamer der hoogwaardigheidsbekleeders binnen en zeide met een plechtige stem Mijne heeren, het is een prins. En de heeren riepen daarop luideleve de koning, leve de koningin. in. Wat stond er in 'tpapiertje? Frans vouwde het open en las het volgende »Ik geef mijn pupil Frans Cru! hierbij toestemming om, zooals hij verlangt, examen af te leggen als adelborst bij de Marine. Ik verbind mij hem de inidde len te versohaffen zyne studiën te vol brengen en, bij zijne benoeming tot officier, hem kompleet uit te rusten. Ik verbind mij verder, hem jaarlijks, zoolang ik leef, tot zijne benoeming als kapitein- luitenant, eene som te doen uitkeeren ten bedrage van zijn vol jaarlijksch tractement. Voorberg, Augustus 18 Van Pylsburg vice-adm.« Frans stond te kijken alsof hij het uit Keulen hoorde donderen. Hij wist wel dat zijn geëerde voogd een zonderling heer was, maar diens redeueeriug van zooeven was zoo lijnrecht in strijd met hetgeen hij nu geschreven onder de oogen had, dat hij er geen touw aan wist vast te knoopcn. Hij las het epistel nog eens over; er was niets dubbelzinnigs in; geen voorbehoud, geen voorwaarde Meteen deelde de minister-president het nieuws mede aan den kapitein- generaal der hellebardiers. De kapitein, generaal der hellebardiers laat de vlag hijschen op het paleis en hij laat de kanonnen afschieten. Een en twintig schoten verkondigden dat er een prinsje geboren was. Niet alleen de bevalling, maar ook het hoera van de menigte in de zij kamer, en de een en twintig kanon schoten heeft de Koningin met moed doorstaan. En nu het prinsje. Die was een kwartier na de geboorte gewasschen en aangekleed. Een burgermanskind komt dan in de wieg te liggen en raag daar naar hartelust schreeuwen en slapen. Niet alzoo de kroonprins van Spanje. De kroonprins werd gelegd op een zilveren presenteerblad, kreeg een sluier over zich heen, vader Alfonso nam het blad op de handen en liep triomfantelijk de kamer der hoogwaar digheidsbekleeders binnen. Tante Eula- lia liep er achter aan. Er was tijd genoeg geweest voor de genoodigde heeren om het paleis te bereiken, zoodat deze plechtigheid van het vertoonen door den vader bijzonder goed slaagde. Als de natuur meewerkt zal de Ko ningin het prinsje zelf voeden. Het is een dik jongetje met blond haar. De dynastieke bladen van Spanje zijn opgetogen over de heugelijke gebeur tenis. En dat is geen wonder. Het is sedert 1784 niet gebeurd, dat den koning van Spanje een zoon geboren werd. In 1784 werd Ferdinand VII geboren. Dat is de laatste maal geweest. Koning hoegenaamd. Hij wilde juist het papier weer dicht vouwen, toen zijn oog viel op drie kleine lettertjes onder aan, rechts in het hoekjez. o. z. Het «papiertje* was een gewoon dubbel velletje postpapier, klein formaat. Frans sloeg haastig het blaadje om, en daar las hij »Ik herroep mijne op de keerzijde ge schreven beloften, voor het geval dat mijn pupil Frans Crul den minsten schijn vau tegenzin mocht doen blijken in de door hem gekozen loopbaanen ik zal hem ook onmiddellijk allen geldelijken bijstand outtrekken, als hij 't in zijn hoofd mocht krijgen een Ihuwelijk aan te gaan. Datum als voren. Van Pylsburg.c Frans lachte om dat zonderlinge toe voegsel. Een notaris, die den acten-vorm op zijn duimpje kent, zou er natuurlijk ook om gelachen hebben, maar niet om dezelfde reden als Fraus. In plaats van nog eens over de zaak na te den keu, liep Frans zijn voogd snel achterop. ►Mijnheer,* zeide hij, half buiten adem, »ik dank u hartelijk voor uwe goed heid.* Wat bedoel-je?* vroeg de Admiraal, met een strakke dienstplooi op 't gelaat. »Ik zal u altijd dankbaar blijven,* zei Fraus uit de volheid van zijn hart. Dus heb-je de les begrepen 'Eene les, Mijnheer?* Alfonso zelf is een postumus. Diens vader XII, is de zoon van een regee- rende koningin, Isabella II, dochter van Ferdinand VII. Het stroomde gelukwenschen aan het paleis. Zoowel uit het binnenland als uit het buitenland. Hoe de prins heeten zal is nog niet bekend. Men denkt Alfonso. TURKIJE. Reuter's correspondent te Uskub seint bijzonderheden over de gevangen schap en de bevrijding van den heer Abbott, die onlangs bij Saloniki in han den van roovers viel. Onmiddellijk na de gevangenneming van Abbott liet zijn vader den ganschen omtreK afzoeken door een vertrouwden bediende en allerwege iuformeeren. Ook de wali van Saloniki zond een aantal geheime agenten, om te trachten den roovers op 't spoor te komen. Alle moeite was echter vergeefs. Eindelijk het was de 6e April kreeg men eenige aanwijzing omtrent het gebeurde, doordat men in den tuin van den heer Abbott te Saloniki een brief vond. In dien brief schreef de heer Abbott zijn vader, dat hij in de handen van roovers gevallen was, die een losgeld vroegen van 25,0J0 Turksehe ponden. In een met potlood geschreven postcriptum, dat de roo ver hoofd man er bij gevoegd had, schreef deze, dat de dood of ver minking van den gevangene het gevolg zou zijn van weigering om het losgeld te betalen of van elüe poging om de rooverbende op een valsche manier te bejegenen. »0, is 't geen les? Je wilt dus «Naar zee, Mijnheer! Bij de Konin klijke marineNatuurlijk.* «Heel goed, jongentje. Je hebt ook aan den keerkaut van't blaadje gekeken, denk ik «Zeker, Mijnheer.* »En komt dat overeen met je idée's en je plannen «Natuurlijk, Mijnheer.* »Heel natuurlijk vind ik het niet, of ja-wel, toch natuurlijk voor een jongen die zijn hersens niet gebruikt. Er zijn ook volwassen en oude menschen die hun hersens niet gebruiken. - Maar ik heb je een dag tijds gelaten om je te bedenken, waarom maak-je er geen gebruik van «Mijnheer, ik heb alles sinds lang overwogen. Ik heb geen andere vocatie dan om zeeman te worden,* zei Frans het hoofd omhoog stekende. «Je bent een knappe jongen,* zei de Admiraal met een allerkomiekst gezicht, -«een drommels knappe jongen. Je hebt de vocatie om zeeman te worden. Wat is vocatie, geachte heer en pupil?* «Roeping, Mijnheer!* antwoordde Fraus zeer gebelgd, en bijgevolg op brutalen toon. «Roeping, juist. Dat is een v<>oi treffelijk woord, Mijnheer,* zei de Ad miraal op droog irouischen toon. «roeping: dat is zoo iets voor een ge roepene, een uitverkorene. U we edelheid Ten laatste bereikten de onderhan delingen een stadium, waarin het duide lijk was, dat elke dag verder uitstel gevaarlijk zou worden voor den ge vangene. Daar de Turksehe autoriteiten wei gerden zelfs het gereduceerde bedrag te betalen van 15,000 Turksehe ponden, waarop het losgeld ten slotte was vast gesteld, werd deze som, na bekomen machtiging, verstrekt door den consul- generaal. Het geld werd den avond van den 25en April van Saloniki verzonden onder geleide van vier gewapende mannen en werd den roovers ter hand gesteld op een plek in de heuvels op vier of vyt mijlen van Saloniki. Meer dan twintig roovers werden bij die ge legenheid gezien. In zijn gesprek met den boodschapper van den heer Abbott zeide de aan voerder der bende, dat het geld geens zins weggeworpen was, daar het lange jaren achtereen rust en geluk zou bren gen voor een reeks van fatsoenlyke families. De bende stond er op haar gevangene nog twee dagen by zich te houden, ten einde aldus tijd te vinden om het geld in veiligheid te brengen. Op den avond van den 26en stelden zij hun gevangene er mee in kennis, dat het iosgeld betaald was en dat het uur zijner bevrijding thans weldra zou aanbreken. Zij gaven hem zijn schoenen terug en eenige voorwerpen van waarde, die men hem bij zijn gevaugenneming ontnomen had. Tevens gaven zij iiern 20 Turksehe ponden ten geschenke! Dit was een vast gebruik der roovers. zal waarschijnlijk zich geroepen voelen de Nederlandsche zeemacht op een goeden voet te brengenhet prestige onzer vlag te verheffende vloot te reconstrueereu den bezem in den mast te steken, enz. «Ik zal mijn plicht doen, Mijnheer,* zei Frans driftig. «Anders niet? Dat is geen roeping,* zei de Admiraal kortaf. «DeRuyterhad ook vocatie, maar toen de Ruyter nog een jongen was, kon hij daar evenmin een eed op doen als gij. Je moet eerst door de tegenspoeden heendwalen en dan nog blijven volhouden, en geen anderen stand verkiezen boven den eens gekozene, al is hij nog zoo mooi, dan kun-je zeggen ik heb roeping. Je kunt het nu probeeren, dat is alles. Je plicht doen, dat spreekt van zelf, maar een man van ïoeping doet meer, veel meer, oneindig meer dan zijn plicht; hij doet het bovenmenschelijkehij offert zich op, dat is roeping.* De Admiraal zweeg een oogenblik toen hervatte hij met een hartstocht die zijn pupil hem nooit had toegedacht «Roeping is fanatisme. Om je aan den krijgsstand te wijden, moet je fanatiek zijn. Je moet kunnen zeggen ik wil me opofferen voor mijn vaderland. Een man die zijn dagelijksch brood wil ver- door dienst te doen op de Vloot o in het Eeger, is geen soldaat van roeping, en heb-je de waarachtige

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1