Binnenland. Gemengd Nieuws. Bij Kon. Besluit van 2 dezer zijik benoemd lo. tot gevolmachtigde vertegen woordigers der Nederlandsche Regee ring bij de op 15 Juni 1907 te openen Tweede Vredesconferentie, de heeren mr. W. H. de Beaufort, oud Minister van Buitenlandsche Zaken, lid van de Tweede Kamer der .Staten-Generaal mr. T. M. C. Asser, Minister van Staat, lid van den Raad van Statejhr. J. C. O. den Beer Poortugael, gepensionneerd luitenant-generaal, oud Minister van Oorlog, lid van den Raad van State jhr. J. A. Röell, gepensionneerd vice- admiraal, oud-Minister van Marine mr. J. A. Loeff, oud-Minister van Justitie, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal 2o. tot toegevoegde vertegenwoor digers, de heeren: jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, referendaris, chef dei afdeeling Politieke Zaken aan het Departement van Buitenlandsche Za ken jhr. inr. dr. H. A. van Karnebeek, hoofdcommies-titulair aan heit Ministerie van Koloniën 3o. .tot technische vertegenwoordi gers de luitenant-kolonel van den generalen staf H. L. van Oordt, leeraar aan de Hoogere Krijgsschool in oorlogs politiek en oorlogsgebruiken, en de luitenant ter zee 1ste klasse H. G. Surie, werkzaam aan het Ministerie van Marine. Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 75 jaren overleden de gepens. generaal-majoor der inf. jhr. F. F. von Mühlen. De overledene was van 1890 af adjudant des Konings in buitengewonen diénst en werd in 1898 benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. AXEL, 7 Mei 1907. Hedenochtend bracht de Commissaris der Koningin, mr. H. J. Dijckmeester een bezoek a^.n onze gemeente. Op het bepaalde uur aangekomen, stapte Z.Exc. af ten gemeentehuize, waar behalve de Burgemeester en de Secre taris ook enkele raadsleden aanwezig waren. Op de audiëntielijst was slechts één persoon ingeschreven, die ook was gekomen en zijn wenschen kenbaar maakte. Hierna bezocht Z.Exc. vergezeld van den heer Burgemeester de openbare niets meer van, en ik kan je ook wel zeggen, dat zoo'n vertelsel van bruine meisjes* me in 't geheel niet meer be vallen zou. Ik begrijp niet, Frans, hoe je zoo'n dwaasheid hier te pas kunt brengen.* »Lieve Eef, wordt nu maar niet boos,* zei Frans; ,kom, laat ons naar de fazanten gaan kijken." Hand in hand wandelden ze het pad opmaar ze hadden geen tien schreden gedaan, of Eva begon weer opnieuw. »Frans, als je toch officier wilt worden, zou ik meenen dat hef bij de cavalerie het beste was.* »Op zee is geen cavalerie, Eva.* »Aan land, bedoel ik.« »Ik weet niets van de cavalerie, noch van de infanterie de artillerie, ja dat zou er nog door kunnen, want een schip zonder kanon, is maar een ellen dige schuit. Een kanon is 't mooiste wapen dat ik ken. Als ik je papa was, liet ik dat leelijke dak van het huis gooien en ik zette op elk vau de vier hoeken van het plat een armstrong, al waren ze maar van houtdat staat koninklijk maar echte stukken, waren nog mooier, en dan liet ik, bij elk feest, een saluut geven dat alle vensters van het dorp er van rinkelden.* »Ik geloof, dat je mal wordt, ant woordde Eva op die snoeverij. Je bent een leelijke slechte jongen.* Wordt vervolgd.) school, de Ned. Herv. kerk, de Geref. kerk A en de Katholieke kerk, welke laatste echter gesloten was. In de Ned. Herv. kerk wachtte den hoogen bezoeker eene kleine verrassing. Juist was men bezig met het orgel te stemmen, toen de Commissaris binnen kwam, waarop de orgelstemmer spoedig het Wilhelmus liet hooren in plaats van het vervelend dikwijls aanslaan van denzelfden toon, zooals dat bij stemmen gebeurt. Inmiddels werd op de secretarie de gewone inspectie gehouden door den heer H. J. G. Hartman, chef der eerste afdeeling ter provinciale griffie, die Z.Exc. vergezelde. Omstreeks 12 uur verliet de Commissaris onze gemeente in de richting naar Zaamslag. Van de openbare en enkele particu liere gebouwen wapperde bij gelegen heid van dit vereerend bezoek de na tionale vlag. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 19 April 1907 no. 182, is vastgesteld de lijst van hoogstaangeslagenen in de rijks-directe belastingen in genoemde provincie voor 1907. Op die lijst komen o. a. voor Bonte, Eduard, te Aardenburg, geb. te St. Kruis 3 April 1837. Bruyne, I.zn., Izaak de, te Oostburg, geb. te Cadzand 20 October 1836. Calon, Elias Augustus, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 17 April 1830. Collot, d'Escury, Karei Jan André Guijon baron te Hontenisse, geb. te 's Gravenhage 15 December 1858. Cortvriendt, Gustavus Angelus Felix, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 10 Juni 1855. Dieleman Petrusz., Jacobus, te Zaam slag, geb. te Zaamslag 11 November 1852. Dieleman, Wz., Petrus, te Axel, geb. te Hoek 6 November 1835. Dierick, Cyrillus Petrus Joannes, te Koewacht, geb. te Koewacht 24 Januari 1846. Dregmans, Pieter, te Axel, geb. te Neuzen 2J6 April 1839. Dumoleyn, Emile Bernardus, te Hon tenisse, geb. te Westdorpe 17 October 1866. Erasmus, Jannis, te Cadzand, geb. te Cadzand 22 November 1838. Graaff, Jacobus Marinus de, te Aar denburg, geb. te Poortvliet 7 Februari 1846. Hammacher, Herman Gerard, te Groede, geb. te Groede 18 October 1843. Hennequin, Johannes Francois, te Sluis, geb. te Sluis 24 September 1826. Hennequin, mr Pieter Christiaan Jacobus, te Aardenburg, geb. te Sluis 20 Mei 1851. Hoeve, Frans van, te Axel, geb. te Axel 1 December 1851. Hombach, Fernand Corneille Octave Mari, te Hulst, geb. te Hulst 9 Mei 1863. Huijssen, Johanneszoon, Jan, te Neu zen, geb. te Neuzen 8 Januari 1838. Kerf, Cerillus Johannes de, te St. Jansteen, geb: te St. Jansteen 31 Janu ari 1873. Kerf, Petrus de, te St. Jansteen, geb. te St. Jansteen 12 September 1840. Koeijer, Louis de, te Neuzen, geb. te Axel 15 Januari 1842. Koster, Abraham, te Axel, geb. te Axel 27 Mei 1844. Leenhouts, Izaiik, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 25 Maart 1846. Luteijn Sr., Izaak, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 17 September 1826. Luteijn, Pieter, te Zuidzande, geb. te Zuidzande 29 Mei 1834. Maertens, Henricus Ludovicus Jo- sephus, te Hulst, geb. te Hulst 29 Februari 1848. Risseeuw Abrahamszoon, Abraham, te Cadzand, geb. te Cadzand 2Januari 1831. Risseeuw, Johannes, te IJzendijke, geb. te IJzendijke 1 September 1849. Risseeuw I.-Azn., Johannes, te Zuid zande, geb. te Cadzand 28 November 1849. Rompu, Johannes Adrianus van, te Neuzen, geb. te Neuzen 17 November 1855. Rottier, Augustus Theodorus, te St. Jansteen, geb. te Hulst 30 October 1845. Seydlitz, Josephus Augustinus Joan nes Berchmans Maria Gislenus, te Hulst, geb. te St. Nicolaas (België) 28 September 1868. Smidt, Willem Cornelis de, te Schoon- dijke, geb. te Schoondijke 18 Juli 1827. Smit, Isahc de, te Oostburg, geb. te Waterlandkerkje 29 December 1827. Thomaes, Prudentius Franciscus, te Hoofdplaat, geb. te Hoofdplaat 21 Augustus 1852. Vogelvanger, Julius, te Hulst geb. te Hulst 9 Maart 1847. Wouters, Henri Honoré Marie, te Hulst, geb. te Hulst 1 Juni 1819 Wieland, Gerard, te Neuzen, geb. te Zaamslag 6 October 1845. De bevolking der provincie bedraagt 206.295 inwoners, terwijl het getal der hoogstaangeslagenen 144 bedraagt. Het laagste gezamenlijk bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lyst he^ft geleid, is 452,215. Als kantoren waar de Neder landsche pasmunt, mits voor niet minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de nikkelen en bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zijn aangewezende Nederlandsche Bank te Amsterdam, de kantoren der betaalmeesters en de volgende kantoren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen in Zeeland te Axel, Goes, Hansweert, Heinkenszand, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent, Vlissingen (directe belastingen en accijnzen), Vlissingen (invoerrechten en accijnzen), IJzendijke. Verder ook in het kantoor der registratie en domeinen te Oostburg. Bij een landbouwer te Bosch- kapelle zijn een vijftiental wieders en wiedsters uit Stekene werkzaam in het vlas. Door den vochtigen bodem niet kunnende voortgaan met den arbeid, ging men Woensdagmiddag in de schuur waar eenige kleinere jongens der wiedkooi een meisje uit hun gezelschap, dat niet wel bij het hoofd scheen be gonnen te plagen. Deze greep nu onverwacht haar mesje en sneed een der jongens zoo geducht over drie vingers, dat bij een ervan het staal tot op het been doordrong. De knaap verloor veel bloed, en kan de gewonde hand vooreerst niet bij het wieden gebruiken. M. Ct. De gemeenteraad van Westdorpe verleende eervol ontslag aan den heer F. Stubbé te Sas van Gent als ge meente-secretaris en benoemde in diens plaats den heer R. Kieboom, aldaar. De heer Kieboom werd tevens tot gemeente-ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd. Onder leiding van den voorzitter, den heer M. Lucieer, werd Zondag te Oostburg eene vergadering gehouden der Liberale Kiesvereeniging in het voormalig 4e district. 60 leden waren tegenwoordig. Een der punten der agenda van de vorige vergadering, tot Zondag aange houden, nl. het voorstel van het bestuur om de naam Liberale te veranderen in Vrijzinnige, werd met 58 tegen 3 stem men en 2 blanco's aangenomen. Hoofd doel hiervan is om alles te kunnen opnemen wat anticlerikaal is en omdat het, uit het oogpunt van practische politiek, gewenscht is op zijn tijd can- didaten van verschillende, richting te steunen. Met 56 tegen 9 stemmen werd be sloten zich af te scheiden van de Libe rale Unie. Andere reglementswijzigingen werden aangehouden. M. Crt. Met ingang van 1 Mei zijn op de provinciale booten Walsoorden-Hans- weert retourkaarten verkrijgbaar ge steld, wat vroeger niet het geval was. Ze zijn 30 dagen geldig en kosten 50°/5 meer dan de prijs der enkele reis. Zondagmiddag ontspoorde door onbekende oorzaak tusschenHoogkeppel en Drempt de tram, die van Dieren om 4.23 moet aankomen. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 24 tot en met 30 April 12 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. te Vlissingen 2 van typhus en febris typhoidea, Oudelande 1, Schoondijke 1, Yerseke 1 en Zuidzande 1 van roodvonk, en Clinge 1, Goes 1, Neuzen 1, Schoondijke 2 en Zierikzee 1 geval van diphtheritis. PREDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 9 Dei IB07. (HEMELVAARTSDAG). Ned. Herv. Kerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. r. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Geen dienst. Byna verbrand. Uit Amsterdam meldt men aan de A'. R. Ct: Een hevige uitslaande brand ontstond Maandagmorgen op de eerste verdieping van perceel le Jan Steenstraat 30, be woond door den kussenmaker Van Eeuwen. De man was afwezig, zoodat omtrent de oorzaak voorloopig niets te zeggen is. Wel staat het vast dat er zich in zijne woning veel houtkrullen bevonden, welke hij gebruikte als werkmateriaal. Het vuur baande zich spoedig een weg door trapopening en plafond naar de tweede verdieping, bewoond door het gezin van W. Heyts, en tastte vervolgens ook de derde ver dieping aan, bewoond door mej. Rapange. Zoo snel ging alles in zijn werk dat deze juffrouw en de wed. Solkesz, die bij haar op bezoek was, ijlings op het dak moesten vluchten, en, nog vóór de brandweer aanwezig was, in levensgevaar verkeerden. Ge lukkig hing van perceel 28 een hijsch- touw naar beneden, en waren er onder het toesnellende publiek eenigen die begrepen dat daarmede wellicht redding was te brengen. Men bracht het hijschtouw, zoover de uitslaande vlammen het toelieten, bij de dakgoot van perceel 30, zoodat mej. Rapange het kon pakken. Zij hield zich, onder het naar beneden glijden stevig vast, zoodat zij spoedig op straat stond, maar was aan de handen der mate verwond dat ze per brancard naar het Binnen-Gasthuis moest worden ver voerd. Daarop maakte de wed. Solkesz zich gereed om van hetzelfde reddings middel gebruik te maken, maar de brandweer was inmiddels reeds aange komen het springzeil werd uitgespreid, en de vrouw liet zich uit de dakgoot omlaag vallen, maar greep tegelijkertijd, in haar angst, naar het hijschtouw. Zij viel daardoor verder naar voren dan waarop de brandweer gerekend had, maar kwam gelukkig toch nog op den rand van het zeil neer, en bleef dus ongedeerd. Ten slotte moest nog eene derde redding plaats vinden, op de derde verdieping van pand 22, waarvan de brand inmiddels was overgeslagen. Mej. Kroese zat daar op de veranda, achter hare woning, toen zij door de vlammen verrast werd, zij wist in haar verbouwereerdheid niet waarheen zich te begeven, en werd door den brand meester Raasing gered. Er werd door de brandweer van eene groote massa materieel gebruik gemaakt om den brand te blusschen. De derde ver dieping van no. 30, zoowel vóór als achter, heeft het meeste geleden door het vuur. De bewoners zijn slechts gedeeltelijk verzekerd.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2