10. it oensdag 8 1907. M OUDE GESCHIEDENIS Nieuws- en Advertentieblad J atari*. n voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELËMAX, Buitenland. FEUILLETON. n. .(I. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N.E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4» regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Te Parijs heeft Vrijdag een merk waardige strafzaak gediend. Beklaagde is een zekere heer Novéras, eenigen tijd geleden veroordeeld tot 50 frank boete door den correctioneelen rechter, en van dat vonnis in beroep gekomen bij het hof. Hij staat terecht wegens overspel, en hij ontkent. Het merk waardige van het geval is, dat het overspel, dat nu door Novéras ontkend wordt, hem eenigen tijd geleden van zijn vrouw heeft afgeholpen. Dit dient nader verklaard te worden. De heer Novéras was gehuwd, maar het huwelijk was niet gelukkig. Man en vrouw verveelden elkaar en zij besloten dat zy zouden scheiden. Een van beiden zou zich op overspel laten betrappen, de bedrogen echtgenoot zou op grond van het overspel echtscheiding aanvragen en dan zou elk zijn vryheid terug hebben. Zoo gezegd, zoo gedaan. Man en vrouw dobbelden er om, wie yoor overspeler zou spelen. De man verloor, en hij kwam zijn woord na. Hij knoopte liefdesbetrekkingen aan met een zekere juffrouw Colombey. Me vrouw Novéras liet door den commis saris van politie juffrouw Colombey en haren echtvriend betrappen en de echt scheiding volgde zonder moeilijkheden voor den burgerlijken rechter. Maar toen gebeurde er iets waar Novéras niet op gerekend had. Hij had zich voor den strafrechter te ver antwoorden wegens het overspel en Een paar dagen later kwam het jong- mensch, welks toekomst op Landlust dus besproken was, opdagen. Zijn vacantie- tijd wa» aangebroken. Frans Crul was een knappe, flinke jongen, met donkerbruin haar, en groote donkere, volgens 't beweren zijner mees ters, »biutale< oogen. Hij telde nog geen zeventien jaren, en toch teekende zicli reeds tusschen zijne oogeu een verticale groef, die van vastheid of onver zettelijkheid getuigde. Frans was het pleegkind van den Admiraal, de zoon van een sinds jaren overleden vriend. De knaap was op zijn vijfde jaar op Landlust gekomen, eu van dien tijd af had hij zyn pleegvader altijd »Mijnheer» genoemd, zonder dat Mijnheer er ooit toe gekomen was, den jongen voor wien hij een vader was, te vergunneu hem den vadernaam te gevendaartoe was hij te stug, hoe goed hij het ook meende, hoe hartelijk hij zijn overleden vriend had lief gehad. Frans was met de vigilante van het station te Goudberg afgehaald eu werd op het perron van Landlust door zijn werd beboet. Novéras woedend. Hij wilde wel de winst van het overspel hebben, maar het verlies niet? Voor het hof heeft Novéras zijn overspel zeer stellig ontkend. Hij had met juffrouw Colombey geen echt overspel gepleegd, maar slechts overspel voor gewend volgens afspraak, in koelen bloede. En ik kan het bewijzen ook, zei de beklaagde. Onze advokaten, van mijn gescheiden vrouw en mij, waren geheel op de hoogte. Toen Novéras alzoo ontkend had, stond de advocaat-generaal op en ver zocht uitstel van de zaak tot a. s. Vrijdag. Alsdan zullen nog als getuigen worden gehoord de beide advokaten, die in het echtscheidingsproces de partijen hebben bijgestaan. ENGELAND. Volgens een Reuter-telegram uit Allahabad zijn de onlusten te Rawal pindi, de vesting in Punjab, Donderdag inderdaad ernstig geweest. Het volk stak twee buitenhuizen in brand, en verder, van de Stoommotor-Maatschap pij, motorwagens, rijtuigen en meubelen. Een zendingskerk en een kantoor wer den geplunderd, een winkel van gods dienstige boeken vernield enz. Vol gens een Exchange-telegram werden bij een aantal Europeanen de ruiten ingegooid eu plunderde het volk ook hec postkantoor. Er is blijkbaar een gevaarlijke gisting onder de bevolking in sommige streken van Engelsch-Indië. Uit Oost-Bengalen komt weer bericht, dat men nieuwe botsingen vreest tus schen de Hindoes en de Hohammeda- pleegvader en Eva opgewacht. Elbert stond op den achtergrond. Toen het ril tuig stil hield, kwam Elbert nader en opende het portier; Frans sprong eruit, nam aanstonds zijn pet af en ging naar zijn pleegvader, die zonder een schrede te doen, en recht als een pilaar, hem de hand toestak. Welkom, Frans, hoe gaat het?» de Admiraal. >Dank u, Mijnheer, hoe vaart U ?c »Dag, Frans zei Eva met oogen die van vreugde tintelden. »Dag, Eef, hoe gaat het En Frans en Eva kusten elkaar met broederlijke hartelijkheid. »Dag, Elbert, hoe gaat het?» »Als zalm, Frans, hoe maak-je 't Frans eu Elbert wisselden een hand druk, zoo krachtig van Elberts kant, dat de oogen van Frans overliepen. 't Was omstreeks één uur na den middag en het ontbijt stond gereed. Aan tafel vertelde Fraus zijn wedervaren sedert de laatste vacantie, terwijl de Admiraal, voor een enkelen keer toe gevende aan het zwak eens vaders, die zijn jongen eens wil goeddoen, hem de beste bouten van een kalkoen, die den vorigen dag voor deze gelegenheid was gebraden, toestopte. De oude zeeman liet zijn pupil babbelen, en Eva luis terde opmerkzaam, nu en dan een woordje plaatsende, eene vraag doende, of in een helderen lach uitbarstende. Na het nen, die aan de zijde van het Engelsche bestuur staan. Van Engelsche zijde klaagt men, dat de regeering niet flink genoeg de Hindoes aanpakt. BELGIË. De voormannen der partijen van links laten zich niet uit over de taktiek, die zij tegenover het nieuwe kabinet denken te volgen. De liberale pers gaat voort met sma len op het nieuwe ministerie en de Journal de Bruxelles hef-haalt voor de zooveelste maal, dat er geen oneenig- heid is onder de katholieke partij. Het eenige wat er, volgens het blad, geweest is, dat is verschil van meening tusschen de vertegenwoordigers der partij over politieke vraagstukken. Door zich nau wer aaneen te sluiten hebben de staats mannen der katholieke partij zich ge richt naar de partij in den lande. Zoo zegt de Journal de Bruxelles. Men moet de toekomst niet te donker inzien. Maar de Petit Bleu zegt, dat in het nieuwe kabinet water en vuur saam- gebracht zijn, en dat het ministerie gedoemd is, in damp op te gaan. AMERIKA. Te New-York en te Brooklyn ver moedelijk ook op tal van andere plaat sen in de V. St. zijn den eersten Mei demonstraties gehouden tegen Roo sevelt. Men weet, dat tusschen den President en sommige vakvereenigingen groote verbittering is ontstaan, inzake Roose velt's weigering, om zijn invloed aan te wenden ten gunste van de werk- ontbijt ging Frans de ronde doen en Eva trippelde naast hem en vertelde op haar beurt van alles wat er op Landlust in den laatsten tijd was voorgevallen. Eensklaps, toen ze op een afgelegen plek waren gekomen, bleef ze staan en zeide, na met zekere schuwheid te hebben rondgezien. „Frans, Papa zal je nu eindelijk wel zeeman laten worden, -- geloof je't ook niet »'tls wel mogelijk, Eefje,» zei Frans glimlachend. »En wat zul-je zeggen, als Papa er over begint Wat zou-je willen dat ik antwoordde vroeg Frans ernstig. »Och, Frans,antwoordde Eva met een droevig trekje om haar mond, »ik vind het zoo verschrikkelijk, zoovele jaren uiet bij elkaar te zijn, eu wat zou ik angsten moeten uitstaan Want het is toch zoo gevaarlijk op zee.c »Ja, dat is zoo,« antwoordde Frans met veel deftigheid, >die scheiding, Eva, is heel naar, en ik zou er ook erg tegen opzienmaar wat het gevaar lijke van de zee betreft, dat is minder, zie-je. Aan den wal is ook gevaar overal is gevaar. Als er dezen nacht brand in hüis komt, dat immers gebeuren kan als de meid maar een lucifer laat vallen, dan kunnen we in ons bed verbranden.» Ik merk wel,» zei Eva nog treuriger lieden Moyer en Haywood. Deze beiden zijn, bij een recente staking in Iowa, medeplichtig geweest aan zeer ernstige aanslagen tegen leven en eigendom van niet-stakers. De ongezouten weigering van presi dent Roosevelt, zich het lot van deze «anarchistische en gevaarlijke" lieden aan te trekken, heeft den leiders van sommige vakbonden er toe gebracht, onder de georganiseerde arbeiders een algemeene anti-Roosevelt-campague op touw te zetten. De meer bezadigde werkliedenleiders hebben hieraan niet willen meedoen. Toch hebben de één Mei-betoogingen wel degelijk iets te beteekenen gehad. Te New-York wer den dien dag twee groote volksver gaderingen gehouden. In Manhattan (de centrale wijk van N. Y.) en Brooklyn werden optoenten gehouden, waarbij tal van roode vlaggen in den stoet werden meegevoerd. Op een der groot ste vlaggen las men de woorden jDoor den Dood tot de Vrijheid!" Telkenmale als in een redevoering Roosevelt's naam werd uitgesproken, werd er luide gefloten en gejouwden tal van moties, waarin de houding van den President werd gelaakt, werden aangenomen. De beide beklaagden, Moyer en Hay wood, om wier lot de heele agitatie begonnen is, hebben een verklaring gepubliceerd, waarin zij kalmweg be weren, dat Roosevelt en de gouverneur van Colorado hebben saamgespannen „met de machtigste belanghebben den" om hen ter dood veroordeeld te krijgen. kijkende, »dat je het er al op gezet hebt. Je wilt me dus verdriet aan doen. Je geeft dus niets om me.» Dat was geen onaardige zet voor een kleine meid van dertien jaren, en Frans scheen dat met zijn jongens-verstand ook te begrijpen, want hij glimlachte; maar in zijn glimlach zou een gelaats-kenner toch ook zekere zelfvoldoening hebben opgemerkt. »Geef ik niets om je, Eef?» vroeg hij, haar kleine zachte hand drukkende; heb ik dat ooit getoond »Neeu, Frans,» zei Eva met een traantje u haar oog, »dat heb-je ook niet; maar ik heb er zoo'n voorgevoel van, dat als Papa je vraagt of je naar zee wilt gaan, je in 't geheel niet aan mij zult denken, en maar aanstonds »ja« zult zeggen. Waarom geloof-je dat, Eef?* »\Yel, je kent immers geen grooter pleizier dan met Elbert te praten over schepen en varen, eu hem te laten ver tellen van zijn reizen en het bombar deeren op de zeeroovers." »En viud-je dat zelf' ook niet mooi vroeg Frans met een hartelijken lach. »HeO ik je vroeger uiet dikwijls hooren /.eggen„Elbert vertel nog eens die historie van dat bal, waar niets als bruine meisjes dansten »Zoo!« zei Eva, heel ernstig, »dat is zeker al heel lang geleden, toen ik nog eeu kind was. Ik herinner me er

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1