Bericht. IA AL: Melkgereedschap: burgerlijke Stand. Advertentie n. gaat niet door. Openbare Verkooping. Landbouwgereedschap ongeveer 4 hectaren KLAVER te velde, Alleen bij zware stormen zou er aanleiding kunnen zijn om voor een calamiteit te vreezen. De oorzaak van het gebeurde is vermoedelijk toe te schrijven aan het wegpersen of verschuiven van veen lagen, tengevolge van de aan de binnen zijde van den dijk in aanleg zijnde verzwaring. Tal van nieuwsgierigen zijn naar het terrein gegaan, waar behalve verschil lende autoriteiten ook aanwezig was de heer Bekaar, hoofdingenieur-directeur van 's Rijks Waterstaat in Zeeland. Onder leiding van den provincialen ingenieur Coomans en den opzichter Ferdinandusse werden Woensdag tot nader onderzoek grondboringen gedaan, waarbij tot dusver een. vaste ondergrond gevonden werd. Het slechte weer is oorzaak dat men niet geregeld aan den dijk kan op schieten. Gelukkig, dat de toestand niet van dien aard is, dat onder alle omstandigheden moet worden door gewerkt. Te Borsselen is een op klavers grazende koe gebarsten. Het ongeluk trof den eigenaar te meer daar het een zijner beste koeien was. Het geval is daarom meldenswaardig omdat het zeldzaam is dat men in het voorjaar koeien op klavers laat grazen. Maandag had de heer J. van Dalsen, opzichter bij de te bouwen pastorie te Poortvliet, het ongeluk van een ruim 6 M. hooge stelling te vallen, zoodat hij op de straat terecht kwam. Ernstig gekwetst werd de bijna 80 jarige grijsaard opgenomen en per rijtuig naar zijn woning te Scherpenisse ge bracht, waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Dinsdagnamiddag is van 'een wagen, die van München naar een fabriek inde nabijheid van die stad reed, een kist met 28,000 mark aan geld zoek geraakt. Woensdag werd het geld, voor een deel begraven in een plantsoen, voor een ander deel verstopt in een huis, teruggevonden. Twee opgeschoten jongens, die de kist hadden opengebroken, zijn in hechtenis genomen. Zij beweren de kist op straat gevonden te hebben. Terwijl de voerman van den heer van Eerden, steen fabrikant te Markelo, Woensdag aldaar met twee wagens klei over den weg reed, klom het'vijfjarig zoontje van den gemeente-veld wachter K. ongemerkt op den disselboom van den achtersten wagen. Het ventje viel er af en werd door den zwaren wagen overreden. In een naburige broederij binnengedragen, bleek het kind reeds overleden te zijn. Donderdagnacht om halt drie is er brand uitgebroken aan de Gedempte Gracht te Zaandam in de matten- en kleedenwinkel van Huisman. Ook de daarnaast gelegen winkel in dames hoeden van mej. Schortinghuis en de vleeschwinkel van Loedel, aan de andere zijde .brandden voor een groot deel af. Veel meubelen en vale koopmansgoederen gingen in de vlam men op. Een en ander was verzekerd. Een uur na het uitbreken vanden brand was de brandweer meester van het terrein, in hoofdzaak door de krachtige werking der brandkranen. De oostelijk en westelijk der brandende perceelen gelegen woningen kregen uit den aard der zaak veel waterschade. Een schouwburgdirecteur in Canada is op het idee gekomen, de auto in dienst van het tooneel te stellen. Hij laat zich een zeer grooten motor wagen maken, die zoo ingericht is, dat hij in een tooneel veranderd worden kan verder een transportauto voor het vervoer van coulissen, en enkele ge wone automobielen. De sterren van het gezelschap krijgen ieder een eigen autode meer bescheiden leden van den troep zullen gezamenlijk in een auto-omnibus reizen. De persoon, die den veldwachter Maas te Mill doodsloeg is door de recht- i bank te 's Hertogenbosch tot vier jaar j gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was twee jaar en zes maanden. Uit Nieuwenhoorn meldt men Heden is alhier de jaarlijksche „knecbtjesmark" gehouden. Hoewel deze niet meer zoo druk bezocht wordt als vroeger, daar de meeste boeren zich vóór 1 Mei van de noodige knechts hebben voorzien, waren er heden nog al wat boeren en knechts aanwezig. Daar $e vraag het aanbod overtrof, werden er door de knechts hooge huren gedongen. Zoo werden er bouw knechts verhuurd voor f 140 en meer tweede knechts voor f 110 tot f 125, en me'lkjórigens voor f 90 a f 100. Mishandeling. Een dierenbeschermer verzoekt plaat sing van het volgende Van tijd tot tijd jagen de couranten ons een rilling op het lijf door een verhaal van een of andere bizondere wreedheid een levend-begraven hond een doodgeranseld paard, of iets der gelijks. Maar weet ge wel, o Rillers, dat al die op-zich-zelf staande gevallen slechts korreltjes zijn aan den berg van wreedheid die dag-aan-dag onder uwe oogen verrijst, dikwijls op uw eigen last en tot uw eigen genoegen. Een paar maanden geleden lazen we van een man te Schiedam, een jenever-stoker, die zijn hond stroopte vóór hij lieelemaal dood was, en voor vélen zal het een genoegdoening zijn -geweest het vonnis te lezenzóóveel dagen of w.ekep cel. Maar gij die levende palingen vilt of doet villen (wat uit moreel oogpunt hetzelfde is), zijt gij iets beter dan die jeneverstoker De paling is een fijn-bezenuwd schep sel, en heeft waarschijnlijk een sterk gevoel van pyn. En onder het oog van politie en justitie, voor ons oogen voor dat onzer kinderen, worden deze dieren op de openbare straat letterlijk doodgemarteld. Levend wordt de buik opengesneden, levend worden zij ge ledigd en gevild. Daarna mogen zij uren lang liggen krimpen van de pijn. Zóó is gewoonlijk 't lot der kleintjes. Van de groote wordt dikwijls eerst de kop afgesneden. Schijnbaar is dit beter, maar ook alleen schijnbaar. De paling is namelijk een koudbloedig dier, en de kop bloedt niet ledig, blijft nog uren leven. Soms nog wel 24 uur. Als de mootjes worden bewonderd op uw tafel, of smakelyk worden ver orberd, ligt de kop nog in den vuil nisbak te gapen en met de oogen te draaien, vermoedelijk helsche pijn lijdend. Elke paling die op deze wijze wordt behandeld, lijdt evenveel of meer als een paard of hond, die ge levend zoudt villen, en dan aan hun lot over laten. Slechts één afdoend middel is er om dat gémartel te voorkomenhet dier doodmaken, slachten, vóór 't gevild en gekerfd wordt. Men ziet, het recept is eenvoudig. Slachten geschiedt het best door de hersens te kwetsen, wat op vele wijzen kan gebeuren. Den zekersten weg be wandelt men door 't aanbrengen van een drietal flinke sneden in den kop een langs-snede, en twee dwarssneden, even boven en onder de oogen. In den regel is 't ook voldoende, het beest de hersens in te slaaneen paar flinke klappen op den kop met een hamer, een handbijltje of met de scherpe kant van b.v. een kilo-gewicht. Eerst daarna villen, kerven of kopafsnijden. De stuiptrekkingen die dan nog volgen, behoeven u niet te verontrusten 'tzijn zenuw-trekkingen die met gevoel niets te maken hebben. Het bewustzijn zetelt in de hersens, en als deze dood zijn is het pijn-gevoel verdwenen. Gewoonlijk is 'tniet voldoende, de vise by rouw te zeggen dat zij zóó moet zij haar gewone gangetje. Is 't u ernst met de zaak blijf er dan bij staan tot het slachten is afgeloopen, en let er op dat het goed gebeurt. Zijt ge hiervoor te teerhartig, schrap dan, ook in uw eigen belang, de paling op uw menu's. Meer dan eens is aangetoond dat zich in het lichaam van doodgemartelde dieren tijdens die marteling een gift ontwikkelt, dat onder bepaalde omstandigheden doodelijk kan zijn voor hem die het dier eet. Waar schijnlijk is reeds menig mensch weg gekwijnd aan 't vergift dat hij binnen kreeg met een doodgemartelde paling. Goethe wist het wel„Alle Schuld racht sich auf Erden." Maandagmorgen te half elf heeft zich in de kolenmijn Aguesses onder Augleur te Luik een ongeluk voorgedaan onder de volgende omstandigheden De houweel van een mijnwerker drong door in een tot dusver onbekend enorm waterbekken en het gevolg was dat de mijngangen in een oogwenk door den watervloed overstroomd werden. Er werkten in dat gedeelte 140 mijn werkers die dadelijk naar den ophaal- bak en naar de reddingsladders snelden. Toen zij aan de oppervlakte waren, had er een naamafroeping plaats, en daaruit bleek dat er slechts 124 aan wezig waren, waar later nog een bij kwam 15 waren er dus nog beneden. Onmiddellijk werd er een reddings dienst georganiseerd, en drie ploegen, van tien man ieder, wisselden elkaar af. Dinsdag had men 11 lijken gevonden. Men zette het reddingswerk voort, maar de hoop de overigen nog levend te vinden, is zeer gering want het water steeg nog altijd en een der pompen is opgehouden daar het fornuis onder water kwam. Van 16—30 April 1907. Axel. Huwelijks-aangiften. 18. Leen- dert Deij, 23 j., jm. en Catharina Maria Smies, 22 j., jd. 26. Adriaan van Drongelen, 26 j., jm. en Magdalena Wieland, 19 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24. Alphon- sus Lippens, 25 j., jm. en Maria Leonia Verstraeten, 25 j., jd. 25. Abraham Johannes Naeije, 24 j., jm. eD Fran£oise Dina Jongejan, 20 j., jd. Geboorten. 16. Cornelis Hendrik, z. van Jan Dieleman en Pieternella Scheele. Abraham Marinus, z. van Willem Mieras en Oathalina Geertruida Dieleman. 17. Elisabeth, d. van Pieter Cornelis van Bendegem en Elisabeth Riemens. 19. Johannes, z. van Johan nes van Bendegem en Geertruida Wolfert. 28. Maria, d. van Pieter Hamelink en Maria de Pooter. Overlijden. 27. Cornelia Suzanna van Dixhoorn, 5 j., d. van Jan en Cornelia Wolfert. 28. Leune Mache- lina van Arenthals, 2 j., d. van Machiel en Adriana van Cadzand. Koewacht. Huwelijksaangiften. 1. August Frangois van Renterghem, 26 j., jm. en Mathilde Marie van der Goore, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10. Camille Caus, 24 j., jm. en Clementina Gijsel, 21 j., jd. Honoré Adam, 25 j., jm. en Blondina van de Velde, 22 j., jd. 15. Jozef Braem, 24 j., jm. en Maria Apol- lonia Buijsse, 24 j.. jd. Geboorten. 6. Aloijsius Franciscus Josephus, z. van Desiderius van der Ha en Prudentia Maria Laurineus. 7. Irma Maria en René Edmond, d. en z. van Antonius Kamoen en Virgenie van Laere. Overlijden. 10. Albertus de Caluwe, 47 j., echtg. van Maria Josephina Coone. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften 24. Aloijsius Franciscus van de Vijver, 29 j., jm. en Emerentia Maria Claeys, 29 j-, jd. Overlijden. 15. Bernardus de Moor, 79 j., echtg. van Constantia van der Mespel. De verkoop van den Landbou- wersinspan van PIETER JANSEN te Hoek, Lovenpolder, welke zou plaats hebben op 14 Mei a. s., Notaris DREG MANS. De Notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen, als daartoe aangewezen bij beschikking van den heer Kantonrechter te Ter Neuzen, d.d. 15 April 1907 en krachtens het bij die beschikking gegeven bevel, zullen op Dinsdag 7 Mei 1907, aanvangende ten 10 ure voormiddag, op de hofstede bewoond geweest door wijlen de echte lieden PIETER SCHEELE en MARTINA DE SOMER, in den Lovenpolder, ge meente Hoek, in het openbaar ver- koopen de tot den boedel dier erflaters behoorende 12 Werkpaarden van 2 tot 16 jaar oud, waar onder 2 met en 2 dik van Veulen en 2 éénjarige Paarden. 8 baatgevende Koeien, 5 Vaarzen dik van Kalf, 1 tweejarige Os, 4 één jarige Vaarzen, 2 jonge Stieren, 4 Kalvers (Vaarzen), 2 vette Var kens en 3 Loopvarkens. 90 Hoenders en Hanen, 9 Eenden, 2 Kaarnhonden met hok en ketting. 4 Menwagens, Treem- kar, Chais, 4 Waal- sche Capponploegen, 3 Zeeuwsche Ploegen, 9 Eggen, waaronder 2 met ijzeren tanden, Lepelegge, Fransch Zaai- machine, 2 Rol blok ken, Molbord, 3 Sleden, Windmolen, Snijmolen, Bascule met Gewichten, Slijpsteen, Geeselsteen met paard, 2 Graan maten, Zeeften, Vleeschblok, Krui wagen, 2 Waterbakken met goten, Varkensbak, Ladders, Lichter, Mestplanken, Galghouten, Voor ladders, Zwingen, Aanschijnen, Uzer, Getuig, Schoppen, Rieken, Vorken, Zeisen, Mesthaken, Paar dentuig, Touwen, Netten, Zeil en Balen. Kaarn, 5 Tonnen, 2 Botervaten, Weegtoestel met gewicht, Emmers, Teelen en verder eene partij Huis houdelijke Goederen en Timmer- gerief. VOORTS 1000 droge en groene Mutsaards, eene partij Kliethout en Planken, Staken, Bandroeden, Hooi en Stroo en Mest in den mestput. Onmiddellijk daarna wassende op landen in d nabijheid van voormelde hofstede. V erdeeld in koopen. Op de hofstede bestaat geene gelegen- heid tot afspanning. Geenerlei muziek of gezang wordt op de hofstede toegelaten. Koopen tot en met #3, koniant. Het overige op tijd van betaling onder borgtocht dèsgevorderd.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3