Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Liebaert van financiën, Renkin van justitie, Helleputte van spoorwegen, Hubert van nijverheid en arbeid, Des- camps-David van wetenschap en kuns ten, generaal Hellebaut van oorlog; Davignon van buitenlandsche zaken, Delbeke van openbare werken. AXEL, 3 Mei 1907. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers der militie te land in 1907 zal o. m. plaats hebben te Sluis, Woensdag 12 Juni lO^uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis. Retranchement en Sluis te Oostburg, Donderdag 13 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Breskens, Groede, Nieuw- vliet, Oostburg en Zuidzande te IJzendijke, Vrijdag 14 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoondijke en Waterlandkerkje te Ter Neuzen, Dinsdag 18 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag te Sas van Gent, Woensdag 19 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Sas van Gent, Westdorpe en Philippine- te Axel, Woensdag 19 Juni 2 uren nam., voor de verlofgangers, gevestigd te Axel, Overslag en Zuiddorpe te Hulst, Donderdag 20 Juni 10 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Hulst en St. Jansteen te Koewacht, Donderdag 20Juni21/2 uren nam., voor de verlofgangers, ge vestigd aldaar te Graauw en Langendam, Vrijdag 21 Juni 10 uren voorm., voor de ver lofgangers, gevestigd aldaar te Clinge, Vrijdag 21 Juni 2 uren nam., voor de verlofgangers gevestigd aldaar te Hontenisse, Zaterdag 22 Juni 9 uren voorm., voor de verlofgangers, gevestigd te Bosehkapelle, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. De verlofgangers moeten zich ver zamelen vóór het gemeentehuis. Voor de benoeming als onderwijzer aan de Chr. School in de Molenstraat alhier is bedankt door den heer J. Prins te Vlissingen, die een benoeming als zoodanig heelt aangenomen voor de bijz. school te Schoondijke. Bij de gisteren gehouden verkoo- ping op de hofstede van den landbou- »Zou ik misschien m'n pooten in den zak moeten steken, als ik een ander, en nog wel m'n kommandant, kopje-onder zag gaan P Dan was ik het kielhalen niet waard. Maar, waar ik op neer wou komen, is dit, Eefjeeen zeeman moet eigenlijk geen famielje aan den wal hebben hoe minder trekpleister hoe beter, c Eva verzonk weer in gedachten, en toen eensklaps het hoofd oprichtende, riep ze verheugd „Maar Frans zal me wel beloven niet naar zee te gaan I Hij móet het me belovenik wil niet dat hij naar zee gaat." »Ja, dat kun-je begrijpen,* zei Elbert, medelijdend de schouders ophalende, reken er maar op- Hij zal je zien komen! Neen, beste meid, een jonge borst vindt niets zoo mooi op de wereld al6 de zee, en niets zoo pleizierig als adelborstje en officiertje te spelen maar dat gaat er later wel af, als hij zoo'n trekpleister aan den wal heeft, weet je. Afijn, met een mensch is 't zoo gesteld, dat hij eigenlijk niet van koeke- deeg is, en al ben-je matroos, of admiraal, je wilt toeh wel eens een ligplaats aan den wal en je eigen gedoen hebben, zooals wij hier.* Vader Van Alphen zou zeggen »Hier werden zij gestoord Papa-lief had hen juist gehoord.* Papa-lief kwam eensklaps om een hoek wer P. van Tatenhove onder Zaamslag, werden weer flinke prijzen besteed vooral voor goede paarden. Deze gingen voor 800, 900 ja zelfs 1000 gulden van de hand en dat ondanks het slechte weer, waardoor het bezoek niet zoo groot was als anders wel het geval zou geweest zijn. Dinsdag wérd te Zaamslag aan besteed door de vereeniging „In 'tbelang der landbouwers" de levering van 115,000 K.G. chilisalpeter, levering 15 Mei en 69,300 K.G. chili levering voor 1 Juni en 18,000 K.G. kleine Mais, waarvan de uitslag is alsvolgt Inschrijvers: lste 2de Mais. A. Wieland, Ter Neuzen f 12,50 12,46 6,75 P. J. v. Ardenne, Dordt 12,69 12,79 A. Snelleman, Dinteloord 12,57 12,57 P. v. Dixhoorn, Axel 6,65 F. v. d. Ree, Ter Neuzen 7,82 D. Scheele Az., Ter Neuzen 12,64 12,54 Adriaansens-Polfliet Wals. 12,55s 12,46 J. C. Meijer, Zaamslag 12,56 12,41 6,76 L. Evertsdijk, Biezelinge 12,77 12,56 P. de Bruijne, Axel 12,68 12,63 6,48 D. J. Oggel, Axel 12,62 12,56 P. J. Scheele, Ter Neuzen 12,58 12,53 J. v. d. Welle, Zaamslag 12,57 12,52 De eerste levering werd gegund aan A. Wieland te Ter Neuzen voor 12.50, de tweede levering aan J. C. Meijer te Zaamslag voor j 12.41 en de Mais aan P. de Bruyne te Axel voor 6.48. De heer J. R. van Oordt, predikant bij de oud-gereformeerde gemeente te Ter Neuzen, is beroepen naar die ge meente te Middelburg. De toestand van het meisje te Neuzen, dat Zaterdag jl. zulke ernstige brandwonden bekwam, is naar omstan- cjigheden redeljjk. Het kind is ter verdere verpleging naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdag werden ten huize van de wed- Jac. Drabbe te Hoek door de notarissen Dregmans en Van der Moer, ten verzoeke van de erven van Pieter Scheele en Martina de Somer in het openbaar verkocht de volgende onroe rende goederen aan de personen daar achter vermeld. Koop 1, zijnde eene hofstede en aan- hoorigheden in den Lovenpolder, ge meente Hoek, groot 15 hectaren, 02 aren, 15 centiaren of 34 gemeten, 28 roeden Gentsche maat, en Koop 2, 5 h., 01 a., 10 c. of 11 gem., 74 r. bouwland, genaamd „de tien ge meten", gelegen alsvoren, aan P. Jansen te Hoek voor j 690 per gemet of 44 a. 56 c. of totaal 31,019,80. kijken en deed Eva erg verschrikken. De brave Admiraal had het ongeluk de menschen schrik aan te jagen, als hij zoo onverwacht voor hen stond. Hij had, hetgeen zijn gelaat uitdrukte, een stuursch humeur; zelden toonde hij een opge ruimde bui, en lachen, hartelijk lachen, scheen hij niet te kennen. »Wat vertel-je daar weer voor malle praat zei de Admiraal, met een nor- schen blik, tot Elbert. »Je wordt een oud wijf.* Elbert begon langzaam te harken en antwoordde heel bedaard Dat zou me spijten, Admiraal.* En wat u betreft, Juffer, ik wilde wel eens weten hoe je 't in 't hoofd krijgt je te bemoeien met mijn zaken Heb ik dat gedaan, Papa vroeg Eva verwonderd. »Zeker heb-je dat gedaan, dat weet je zeer goed. Als ik zegFrans gaat naar zee, dan gaat hij, en dan heb-je niet te willen, en hij ook niet, onthou dat.* De Admiraal sloeg driftig met zijn lok tegen de volière, zoodat patrijzen, fa-ante -• kippen verschrikt door elkaar stoven daarna stapte hij met zijn magere beenen verder, het hoofd hoog uit de schouders gestoken, en met kracht zijn stok in den groud stootende. »Daar heb-je 'tgehoord,* zei Elbert, toen de oude heer uil het gezicht was, »ik wiat liet wel.* Koop 3, 5 h., 30 a., 90 c. of 11 gem. 274 r. bouwland, aan P. de Feijter Jz. te Ter Neuzen voor ƒ770 per gemet of totaal 9173,99. Koop 4, ongeveer 2 h., 92 a., 29 c. of 6 gem., 167 r. dijk, aan F. de Jonge te Hoek voor 1000 den hoop. Koop 5, ongeveer 3 a., 71 c. grond, aan S. de Putter te Hoek voor 190 den hoop. Koop 6, 1 h., 70 a., 30 c. of 3 gem., 247 r. bouwland, in den Neuzenpolder, aan D. Scheele te Hoek voor t 700 per gemet of totaal 2675,26. Koop 7, 1 h., 89 a. of 4 gem., 72 r, weiland, aan de wed. W. G. Dieleman te Hoek voor 330 per gemet of totaal J 1399,68. Koop 8, 2 h., 13 a. of 4 gem. 234 r, bouwland, aan W. Dekker Ez. voor 705 per gemet of totaal 3369,95. Koop 9, 2 h., 06 a., 50 c. of 4 gem., 190 r. bouwland, aan P. Klaassen te Hoek voor f 730 per gemet of totaal 3382,96. Koop 10, 2 h., 41 a., 80 c. of 5 gem., 128 r. bouwland, aan W. Dekker voor noemd voor 730 per gemet of totaal 3961,26. Koop 11, 2 h., 50 a., 40 c. of 5 gem., 186 r. bouwland, aan de wed. W. G. Dieleman voornoemd voor 640 per gemet of totaal 3596,40. Koop 12, 2 h., 54 a., 90 c. of 5 gem., 261 r. bouwland, aan de wed. W. G. Dieleman voornoemd voor 650 per gemet of totaal 3718,24. Koop 13, 2 h., 93 a., 40 c. of 6 gem., 175 r. bouwland, aan J. J. van Doeselaar te Hoek voor 630 per gemet of totaal ƒ4148,15. Koop 14, 2 h., 87 a., 50 c. of 6 gem., 136 r. bouwland, en Koop 15, 2 h., 10 c. of 4 gem., 147 r. bouwland, beide aan P. H. de Jonge— Van den Broeke te Ter Neuzen voor 650 per gemet of totaal ƒ7112,65. Koop 16, een woonhuis en aanhoorig- heden met het recht van erfpacht op 7 a., 50 c. grond, aan M. de Jonge te Hoek voor 700 den hoop. Te Kloosterzande geraakte Dins dag de weduwe F. door aan de ver keerde zijde uit de tram te stappen in de vrij diepe sloot langs den weg. Ge lukkig wist een schipper haar spoedig op het droge te trekken, waarvoor een flinke belooning zijn deel was. Dinsdag slaagde te Middelburg voor de akte vrije en ordeoefeningen, de heer J. C. P. Jansen Verplanke te Hengstdijk. De Nederlandsche afdeeling der Nederlandsch-Belgische Commissie voor het bestudeeren van economische vraag stukken, die de belangen der beidt landen raken, heeft zich in een Dinsdag te 's Hage gehouden vergadering ge constitueerd. Eerste voorzitter is de heer mr. Th Heemskerk. In het comité heeft o. a. zitting de heer K. J. A. G. baron Collot d'Escury te Hontenisse. Bij kon. besluit is aan den heer W. C. de Smidt, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Schoon dijke. De Koningin heeft gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde'Staten van Zeeland tot afwijzing van het ver zoek om vrijstelling van den militie- d enst van H. M. Willemsen, loteling uit Oostburg. >Ja, maai als Frans niet wil, gebeurt het toch niet,* zei Eva met overtuiging. »Ik help 't je wenschen, kindlief, maar als twee harde koppen tegen mekaar stooten, moet er toch één breken, en dat zal die van Frans toch wel zijn." E'bert ging iri gedachten verzonken met zijn eentoonigen arbeid voort, en Eva nam haar korfje op en ging met hangend hoofd naar huis. Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL Xondag 5 Mei 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholta. N*m. 2 ore Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling, Nam. 2 ure Ds. A. Steijling, (van Naarden.) Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm 9 ure Ds. J R van Oordt, Nam. 2 ure Ds. J. R. van Oordt, (van Ter Neuzen.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 3 Mei 1907. C. v. d. B., 24 jaar, klompenmakers knecht te Clinge is wegensmishan deling veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf. F. L., 31 jaar, metselaar te Hulst is wegenswederspannigheid veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 dagen hecht. Gisteren (Donderdag) werd door het gerechtshof te 's Graveuhage be vestigd het vonnis van de arrondisse- ments rechtbank te Middelburg, waarbij M. v. C., arbeider te Axel tot drie maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld wegens mishandeling met een mes aldaar op Nieuwjaarsdag. Dinsdag werd te 's Gravenhage voor den Raad van State behandeld het verzet van Th. V., te Koewacht, tegen een vonnis van het kantongerecht te .Hulst, gewezen den 18 Febr. 1907, waarbij V. was veroordeeld wegens het na sluitingstijd zich met 4 andere per sonen bevinden in een herberg. Dit verzet was gegrond op de om standigheid dat een ander voor den persoon van V. was aangezien. Tot staving hiervan legde V. over een verklaring van den anderen per soon zelve, en gaf te kennen dit door getuigen te kunnen staven. De advocaat-generaal was van oor deel dat hier omstandigheden aanwezig waren die een ernstigen twijfel aan de juistheid van het gewezen vonnis doen rijzen, en vorderde dat de Hooge Raad een nieuw onderzoek zou bevelen door den Rechter-Comissaris te Middelburg. Uitspraak 17 Mei a. s. Een oeverafschuiving. Dinsdagnacht heeft in den polder Baarland onder de gemeente Baarland een oeverafschuiving plaats gehad aan den zeedijk, die zich uitstrekte tot aan den kruin van den dijk. Blijkens een bericht in de M. Ct. veroorzaakte dit feit groote onrust onder de bevolking in de omgeving van dien polder. En geen wonder. Die polder toch is niet beschermd door een inlaagdijk, zoodat wanneer die dijk mocht doorbreken, eene oppervlakte van ruim 900 heet., waaronder ook het dorp Baarland zelf, zou kunnen invloeien. Gelukkig echter konden deskundigen constateeren, dat er geen reden tot bezorgdheid waren, zoodat de ontstane vrees bij de niet-ingewijden spoedig geweken was. Ook toen het hoogwater was, bleek zulks, daar het water toen nog ruim twee meter beneden de kruiD bleef. Toch werd er den geheelen Dinsdag aan den dijk gewerkt. Nader meldt bovengenoemd blad, dat volgens van zeer bevoegde zijde inge nomen inlichtingen is gebleken, dat van gevaar voor den polder Baarland voors hands geen sprake is, wijl de kruin van den dijk wel over zekere breedte mede verzakt is, doch er nog minstens 1 meter breedte kruin is overgebleven en ook de buitenzijde van den djjk niet is beschadigd.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2