Binnenland. in het Lagerhuis over interpelleeren. Misschien kan de Gelcfefland (het schip, dat president Kruger van Lou- renco Margues naar Europa heeft ge bracht) nog hulp bieden. Vooral na hetgeen er te Kingston gebeurd is, zal de Engelsche gouverneur er echter niet bijster op gesteld wezen. De Engelsche regeering heeft nog het volgende bekend gemaakt De onlusten begonnen den 23en te Castries onder sjouwers en ander werk volk. Er werden 13 winkels geplun derd verscheiden burgers en politie agenten werden aangevallen en gewond; de politie schoot herhaaldelijk, maar slechts drie oproerlingen werden ge wond. Ten slotte troffen patroons en werkvolk een vergelijk, maar arbeiders van de suikerplantages kwamen in de stad en nu begonnen de onlusten op nieuw^ Jaariykscli bezoek van de Koningin aan de hoofdstad. Het bezoek van de koninklijke familie aan de Oranje-buurten te Amsterdam heeft weer het gewone verloop gehad. Aan het begin van d^ Willemstraat had de ontvangst plaats door de leden van de Vereeniging Oranje Vrienden kring, rond hun vaandel geschaard, waarbij de in witte pakjes gestoken soldaatjes in keurige orde waren opge steld. „Leve de Koningin Leve de Prins Leve Koningin Emma galmde het uit duizenden kelen Voor de kindertribune werd halt gehouden, daar zong het koor verschil lende liederen en werden bouquetten aangeboden. In den Zandhoek had eene gelijke huldiging plaats. Hier was 't de „OraDje- vrouw," de weduwe Vork, die, „in groot ponteficaal" met hare getrouwen om den Oranje-boom verzameld, aan de Koningin een bouquet aanbood. Ook hier zong een kinderkoor de Lands vrouwe toe. De rit door de stad werd door prachtig weder begunstigd. Bij het bal ten Hove droeg de Konin gin een kleed van witte zijde, waarover, met gouden paillettes doorwerkt, een tullen overkleedeen schitterende diadeem droeg H. M. in het haar en een breede snoer van diamanten om den hals. De Koningin-Moeder droeg een lila-zijden kleedde Prins was in admiraalsuniform. linnen pak, met een atroohoeddes winters in een pijjakker met marine- knoopen en een hoed quelconque, nu eens een slappen, dan weer een kachel pijp, en een enkelen keer een steek zonder galon. Vóór twaalven was de Admiraal vrij manstoorde hij zich zoo weinig mogelijk aan étiquette, onder voorwendsel dat hij buiten was en zich voor niemand behoefde te geneerei Toen Elbert bij zekere gelegenheid met zijn gewone vrijmoedigheid, die wel eens wat ruw uitviel; de opmerking maakte dat het na twaalven op Landlust ook nog buiten was, wederlei zijne Excellentie die opmerking met een ar gument dat op 's lands vloot, zoowel als bij de landmacht, voor vele en verschil lende opmerkingen past»ik vraag je niets,* had de Admiraal geantwoord, »en ik verzoek je je praatjes maar voor je te houden.* Tegen zulk een bewijsgrond is wel iets in te brengen, maar het wordt dan al lichtelijk de geschiedenis van den aarden en den ijzeren pot. Elbert was een zonderlinge snaak. Als de Admiraal in een heel goede bui was, noemde hij hem beurtelings »rare Chinees,* »slimtne gauwdief,* »schip zonder roer,* doelende hiermee op 's mans eigenzinnigheid, „bruinvisch," een tergende hatelijkheid jegens iemand die 't ongeluk heeft met meer dan gewone ruchtbaarheid adem te De burgerzaal en de troonzaal v^pen gevuld met genoodigden toen te negen uur de vorstelijke familie haar intrede deed onder de gasten. Door de burger zaal, waar de aanwezigen zich en haie schaarden, begaven de Koninginnen en de Prins zich aanstonds naar de troonzaal. Tot tweemaal toe begaven de Konin ginnen en de Prins zich in den loop van den avond nog Daar de balzaal en onderhielden zich overigens tot half- twaalf, het uur waarop zij zich terug trokken, de Koningin zittende, de Koningin-Moeder en de Prins nu hier, dan daar in de zaal, met een zeer groot aantal dames en heeren. Vrijdagochtend reden de Koningin en de Prins met groot gevolg uit om het ten vorigen jare achterwege gebleven bezoek te brengén aan de Rijkspost spaarbank. De Koningin-Moeder bezocht in den voormiddag het R. K. Maagdenhuis en het Stadsbestedelingenhuis. Bij het verlaten ervan schonk H. M. aan de besturen van beide inrichtingen een som geld, om de verpleegden te ont halen. De Prins bracht een bezoek aan het pantserdekschip Noord Brabant, liggende aan den jachtsteiger. Hij inspecteerde het schip en de uit 350 koppen bestaande bemanning. In den namiddag reden Moeder en Dochter met den Prins uit voor het concert in het Concertgebouw, waar door de Maatschappij van Toonkunst Die Jahreszeiten van Haydn werd uit gevoerd. Na afloop daarvan werd weder een rijtoer door de stad gemaakt. De Koningin-Moeder vertrok te kwart over vier naar Den Haag. Vrijdagavond werd ten hove een diner gegeven, waaraan de leden van den gemeenteraad genoodigd waren. Zaterdag bezichtigde Prin3 Hendrik de internationale hondën-tentoonstelling en bewonderde de schoone exemplaren. Hij betuigde zijn leedwezen niet lan ger te kunnen vertoeven. De Koningin en de Prins deden verder met groot gevolg een boottochtje op het IJ, voornamelijk om het ten vorigen jare uitgestelde bezoek aan de artillerie inrichting aan de Hembrug te brengen. Daar kwamen zij te half elf aan en werden door den burgemeester van Zaandam, jhr. Elias, verwelkomd. Hierna werd de verdere leiding door de militaire autoriteiten overgenonjen, die de hooge bezoekers achtereenvolgens lieten zien de munitiefabriek, de draaierij voor buizen en projectielen en patronen, de fabriek van draagbare wapenen en halen bij gunstige uitzondering was .Elbert »een ezel.* Tot lof van Elbert moet gezegd worden, dat die vleierijen zijn koude kleeren niet raakten. Elbert was een goede vijftiger. Op den titel van mooie jongen had hij nooit aanspraak gemaakt; hij was van de pokken ge schonden en had taksbeenen, - twee gebreken, die het schoonheidsgevoel der dames onaangenaam aandoen, en het daarom verklaarbaar maken dat Elbert niet in de huwelijksfuik was geloopen. Overigens had de man een eerlijk gezicht, al stond zijn dikke neus niet heel vier kant voor 't hoofd, al staken zijn groote roode ooren als lijzeilen uit, al had hij oogen als krenten, en een mond, volgens zijn eigen verklaring, als die van een kaaiman. Elbert kende zijne physieke onvolkomenheden, maar hij was grooter wijsgeer dan zijn meester, daar hij ge leerd had in de onherroepelijke feiten te berusten. Als er op bedekte wijze van «kromme beenen,* sponsachtige gezich ten,* of »ezelsooren« gesproken werd, lachte Elbert goedhartig mee, erj zei dan gewoonlijk »Een mensch heeft z'n eigen zeivers niet geschapen, als je dat maar weet, en die op zoo'u kleinigheid ziet, is maar een kniesoor.* Wordt vervolgd.) geschut, benevens de herstelplaatsen, De gevaarlijke werkplaatsen werden niet bezocht. 's Middags bracht het koninklijk echt paar een bezoek aan het Blinden-in- stituuf. In de zaal voor nuttige en fraaie handwerkenwerd H. M. een prachtig tapijt aangeboden, door een vijftal blinde meisjes in korten tijd ver vaardigd. Te vier uur werd naar het paleis teruggekeerd. Zondagvoormiddag woonden de Ko ningin en de Prins de godsdienstoefe ning bij in de Nieuwe Kerk te Amster dam, waar de heer Eringa predikte naar aanleiding van Joh. 16 verzen 14 en 15. Daarna bracht H. M. een bezoek aan haar voormalige hofdame, mevr. Röell, geb. Sloet tot Marxveld, terwijl de Prins zich begaf naar het Militair Hospitaal om te informeeren naar luitenant Schuurman, die, zooals men weet, bij het ongeluk aan de Hembrug zwaar gewond werd en wiens toestand rede lijk was. Te twee uur werd uitgereden om het traditioneele bezoek aan Artis te bren gen. Te 4.15 was men aan het paleis terug. 's Middags was er ten hove klein diner, waaraan o. a. deelnamen de dienstdoende predikant en de voorzitter van Artis. Gisteren (Maandagochtend) te 10 uur zijn de Koningin en Prins Hendrik naar Den Haag vertrokken, waar ze tot 3 uur bleven en daarna naar Het Loo terugkeerden. De Koningin schonk aan de besturen van enkele liefdadige instellingen gitten en stelde aan den burgemeester f 2000 ter hand voor de algemeene armen en f500 voor het politietonds. 's Middags heeft de burgemeester de gewone publicatie ter kennis van de ingezetenen gebracht, waarin de Konin gin dank betuigt voor de ontvangst in de hoofdstad. De Prins ontving tijdens zijn verblijf te Den Haag den zaakgelastigde van Engeland, ter overhandiging van de medaille, door den Engelschen koning aan den Prins geschonken voor diens optreden bij de ramp aan den Hoek van Holland. AXEL, 30 April 1907. Met 1 Mei komt er eene wijziging in den dienst der treinen, die vooral voor de lijn Gent belangrijk is. Wij verwijzen hiervoor naar de rubriek „Middelen van vervoer". Gisteren slaagden voor het onder wijzersexamen de heer J. R. de Jonge, te Axel, C. Stoffels te Zaamslag, J. C. P. Jansen-Verplanke te Hengstdijk, A. P. J. Verdonck te Hoofdplaat en A. Schijve te Nieuwvliet. De klerk der posterijen en tele grafie C. Wolfert, te Axel, is met ingang van 16 Mei in gelijke betrekking over geplaatst naar Hulst. Met ingang van l Mei a. s., worden o. m. verplaatst de navolgende com miezen bij 's rijks directe belastingen: P. J. Ie Grand van Sluis naar Aardenburg, J. Keulen, van Koewacht naar Veere, W. Jansen van IJzendijke naar Brou wershaven, A. Beun van Ter Neuzen naar St. Maartensdijk, J. Ie Clercq van Sas van Gent naar Ter Neuzen, J. W. A. Rademaker van Hontenisse naar Ter Neuzen, J. L. Martens van Kauter naar Koewacht, S. Bouma van Hulst naar Zuiddorpe, A. Verdouw van Koe wacht naar Axel, H. Jager van Sas van Gent naar Roosendaal, P. de Reijger van Roosendaal (tijd.) naar Sas van Gent, A. Heikens van Geertruidenberg (tijd.) naar Koewacht, E. de Guchtenaire van Locht naar Hulst, I. Tromp van Tegelen naar Aardenburg. Na herhaalde malen vergaderd te hebben om met de eventueele opening der voetbrug te Sluiskil toch maar een feestje te hebben Is einfleiyk gebleken, dat alle moeiten ep zorgen daarvoor tevergeefs zijn geweest. J.l. Zaterdag toch is ter kennis van de feestcommissie gekomen, dat naar aanleiding van onderhandelingen tus- schen de directie en den aannemer, de brug op 4 Mei niet zal geopend worden, ,en dat de tijd daarvoor zelfs nog niet te bepalen is. Ironisch werd zelfs gezegd, dat het wel kon gebeuren, dat men in plaats van een waterfeest tegen dien tijd beter een ijsfeest kon orgaui- seeren. Is dit voor de bewoners van Sluiskil een teleurstelling, voor wat betreft het uitgestelde feestje, niet minder voor zeker is het zulks voor degenen, die geregeld van het pontveer of het roei bootje gebruik moeten maken. Het algemeen belang is er dan ook wel degelijk mede geschaad, omdat het drukke verkeer naar en langs Sluiskil over het kanaal er tamelijk door wordt belemmerd. Met anderen zijn we dan ook van meening, dat het voor degenen, die zich zoo verdienstelijk maakten in zake de regeling van het feest, een prachtige gelegenheid is om nu eens alle ijver aan den dag te leggen, om eene spoedige opening der brug te bewerken en zij zullen dan ongetwijfeld, vrij wat meer eer van hun werk hebben, als ze hun moeiten met succes beloond mochten zien. Met ingang van 1 Mei is aangesteld als postbode te Hendrik-Ido-Ambacht P. van Drongelen te Sluiskil. Zaterdagnamiddag 1.1. stond de koopman E. Zegers van de Clinge, met paard en rijtuig te wachten om met de pont te Sluiskil overgezet te worden, toen een wielrijder onbesuisd kwam aangereden en vlak met het voorwiel terecht kwam tusschen de voorpooten van het paard. Het paard begon te steigeren, zoodat het rijtuig tegen aldaar in den grond staande palen botste, de tremen braken, en de zuster van den voerman, die in het rijtuig was blijven zitten, er uitviel. Deze bekwam door den val nog al vrij wat kwetsuren aan beenen, handen en hoofd. Ook van de in de kar zijnde eieren braken er veel. De fietsrijder liet zich direct met het bootje overzetten en was in een omme zien verdwenen. Jammer genoeg, want daar hij tot nog toe onbekend is, moet de koopman derhalve alleen de schade dragen. Tern. Cl. De heer M. C. J. Eijke, klerk bij de posterijen en telegrafie der 2e klasse te Ter Neuzen, is met ingang van 1 Juni bevorderd tot de le klasse. Zaterdagavond geraakte te Ter Neuzen nabij de Westsluis een negen jarig knaapje te water. Op het hulpgeroep zijner makkers kwamen spoedig menschen toe»nellen, zoodat het ventje nog tijdig met een haak kon opgepikt worden en zoo van een wissen dood gered werd. Zaterdagnamiddag speelden te Neuzen een aantal kinderen op het terrein nabij den Baandijk. Er werd vuurtje gestookt en daarbij ook gebruik gemaakt van poetskatoen, door het personeel der locomotieven daar langs de spoorbaan neergeworpen. Een vierjarig meisje kwam in de nabijheid, om op last van moeder een broertje te roepen, die daar vermoedelijk ook speelde. Een jongen scharrelde met een stok in het vuur en wierp een hoeveelheid brandend katoen weg, dat juist onder de kleertjes van het meisje terecht kwam. Het kind stond direct in laaie. De pogingen, door de kinderen aangewend om den brand uit te wrijven, haddeD juist een tegenovergesteld resultaat. Een andere jongen kwam echter aanloopen en duwde het kind onder in eene met water en modder gevulde sloot, waardoor de brandende kleeren gedoofd werden. Het kind had toen echter reeds zulke deerlijke brand wonden, vooral aan het achterlijf be-

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2