EIND GOED AL Ml 6. Woensdag 24 April 1907. 23e »Saar«*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEUAX, A X E L Buitenland. FEUILLETON. MLXiè'ö. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ^ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AUVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. ENGELAND. De hertog van Westminster werd te Birkstead met 5 pond sterling beboet wegens het te hard rijden met zijn automobiel. De beklaagde had door zijn vertegenwoordiger ter terechtzitting laten verklaren „dat het hem erg speet, maar hij had zoo'n haast gehad." Vèrmoedelijk vond de rechter dit een voldoende verontschuldiging. Een boete van vijt pond sterling beteekent n.l. niets voor een zóó fabelachtig rij t man als de hertog van Westminister. De MiddellandscheZee-mogendheden. De Correspondencia de Espana bevat in den vorm van een onderhoud met een diplomaat een lang opzienbarend artikel van haren hoofdredacteur, ouder den titel„Achter de schermen", waarin de beteekenis van de ontmoeting te Cartagena wordt nagegaan en verzekerd wordt dat daar een hartelijke, vol maakte overeenstemming voor oorlog vréde bereikt is. Voorloopig is alles nog maar mondeling behandeldmaar de diplomaten moeten nu bezig zijn, de afspraken op papier te zetten. Het betreft, zegt de Correspondencia, een tweevoudig verbond tusschen Engeland en Spanje, dat door de toetreding van Frankrijk en misschien ook van Italië tot een drievoudig of een viervoudig verbond voor de Middellandsche Zee zal uitgebreid worden. Het hoofddoel van de ontmoeting te Cartagena is geweest, de grondslagen van zulk een overeenkomst duidelijk 110) (Slot.) >Toaiten aan tafel zijn verrelend, wordt zoo vaak beweerd en ontegen zeggelijk, dat kunnen ze zijn. Waar het woord op kommando van den cere moniemeester, moet genomen worden, waar iedereen, zelfs de meest ongeschikte, met luider stemme en ten aanhoore van velen, spreken moet, daar is de zilveren schel op de tafel reeds van de soep af een emblema der verschrikking voor velen geweest, somtijds zoo sterk, dat alle vreugde er door verbitterd wordt. Waartoe ook die ellendige gewoonte De wellicht uitmuntende meusch maar slechte spreker verliest maar wie in 's hemels naam wint er bij Alsof er geene gelegenheid te over bestond om slechte speeches te hooren Alles gaarne toegegeven, maar waarlijk het pleit is daarmede niet beslist. Waar de toast het uitvloeisel is van het oogen- blikkelijk gevoel, waar ze het gevolg is van geluk, vreugde, opgewondenheid, waar ze slechts door het hart, niet door een ceremoniemeester is voorgeschreven, daar kan ze niets anders dan nieuwe vast te stellenook wilden koning Eduard en Engelsche marine-deskun digen met eigen oogen de ware sterkte van Cartagena en van Mahon (Minorca) zien. De toestand van de Koningin verhinderde een gemeenschapp'elijke reis naar Mahon en een bezoek aan Melilla en Ceuta. Engeland dat Spanje met waardigheid behandelde, heeft handig partij getrokken van het oogen- blik „dat mm te Bïrlijn voor de bruiloft van den Koniu* den Spaanschen trots kwetste." Uit dén diplomatieken wedstrijd is de Engelsche gezant zege vierend te voorschijn gekomen, omdat hij Spanje behandelde, zooals ten tijde van Karei den Vijfde, terwijl de Duitsche diplomatie hoovaardig optrad. Daarom is Spanje de keus niet moeilijk ge vallen. Bovendien Konden de twee staten elkander aanvallen: Spanje had schepen, Engeland soldaten noodig. Engeland bood daarom schepen en geld aan tegen soldaten en operatiehavens Engeland beloofde geld voor de con versie van leeningen en waarborgde de veiligheid van de Spaansche kusten. Spanje moet daarentegen, zoo noodig, troepen leveren, de tuighuizen uit rusten, de havens versterken en te Ferrol, Vigo, Cadiz en Cartagena een strijdmacht voor de verdediging onder houden die zes pantserschepen van het type van de Nelson, zes snelvarende kruisers van het type van de Sentinel en twaalf torpedojagers voor de volle zee zal omvatten. In Marokko, ten aanzien waarvan de Engelsch-Spaansch- Fransche overeenkomst in allen deele bevestigd werd, kan Spanje onvoor- brandstof zijn op het flikkerende vuur van levenslust. Hier hadden bijna al de heeren wat te zeggen, en omdat ze wat te zeggen hadden, zeiden ze het allen goed, allen met eene soort van wel sprekendheid. Stade's toast aan Hugo tintelde van geest, maar te midden van al die kwinkslagen, die iedereen begreep, lag er nog een grondtoon in, die alleen de gastheer begrijpen kon. Thans eerst was Hugo volkomen overtuigd, dat hij bij Stade geheel was gerehabiliteerd. Alida had gelijk gehad, de tijd geneest die wonden, maar toch was de genezing spoediger gekomen dan Van Waren had durven hopen. Had zijn brief dat uitge werkt Misschien nog meer Stade's eigen gezond verstand, dat hem den rechten weg had gewezen, zoodra het zijne stem weder verheffen kon. En wanneer ik nu die toast van Jan Stade en al die andere toasten niet weêrgeef, het is juist omdat in mijn oog een goed, met het vuur van het oogen- blik, uitgesproken conditie, alle kracht, alle leven en inspiratie moet verloren hebben als men haar op het papier weder wil geven, of is er een auteur die u het tintelend glas wijn, den tintelenden blik, ja de tintelende stem weêrgeven kan Genoeg dus beschreven. Het werd eindelijk tijd om aan naar huis keereu te denken. »Ik breng de gasten naar het station,* zei Hugo. waardelijk op Engeland's hulp rekenen. De reis van den Koning van Italië naar Cartagena is een uitgemaakte zaak. In de Wilhelmstrasse te Berlijn is het plan van het viervoudig Middel- landsche-Zee-verbond als een bom in geslagen. Daarom spant de Duitsche diplomatie op het oogenblik de uiterste pogingen in, om het bezoek van den Keizer nog voor dat van koning Victor Emanuel door te zetten, omdat zij bang is dat het anders te laat is. Die po gingen zijn echter vergeefsch, daar de teerling geworpen iswant Spanje zal niet kunnen vergeten dat het paard van zijn Koning altijd twee paarde- lengten achter dat van den Keizer heeft moeten blijven. Italië maakt zich geheel van Duitschland loshet kijkt naar de Adriatische Zee en streeft naar invloed op den Balkan. Alle Engelsche oorlogsschepen, besluit de Correspondencia, zijn kant en klaar voor geval van oorlogin 72 uur kan Engeland in Europeesche wateren zoo vele ten volle uitgeruste schepen samentrekken als heel Europa bij elkaar, zonder een man of een pond kruit meer te behoeven inschepen. Spanje en Engeland kunnen door Gibraltar en Ceuta de straat volkomen sluiten, zoodat Engeland zijne vloten naar goeddunken in het Oosten of Westen gebruiken kan. AMERIKA. Achttien dezer was het de eerste verjaardag van de vernietiging van San Francisco. In verscheiden kerken daar ter plaatse werd deze datum herdacht, door het houden van diensten. Er was »En ueem-je Ami dan niet meê P het beest moet toch ook een uitgaansdag hebben van daag.* „Wel zeker, vrouwtje, waar jij partij voor hem trekt mag ik hem niet thuis laten.* En Alida liep lachende meê naar het hondenhok. Waarlijk alweêr een verrassing, het beest had een mooien koperen halsband om! Een present van de vrouw. »Het lijkt groote verzoendag van daag,* zei Hugo, lachende van de pret, tegen Alida, »allen worden in genade aangenomen.* Eindelijk gingen de gasten, nog altijd in vroolijke stemming, naar het station, en de menigvuldige dankzeggingen voor den prettigen dag waren hier iets meer dan een loutere vorm. Zoo spoedig hij kon kwam Hugo bij zijne vrouw terug. »Welk een heerlijke dag hebben we gehad, niet waar »0 kijk ik heb me zoo geamuseerd.* »En wat was Stade op zijn dreef.* »En wat is die burgemeester een aardig man.* »En wat was Ottewal vroolijk.* »En nicht Valmer scheen ook wel op haar aise te zijn.* »En Agnes dan. Nu dat was ook net een kolfje naar haar liaud om zoo naast Stade te zitten.* »Wat zeg-je er van Alida, heb-je bij haar iets van verlegenheid gemerkt? wel niet zoo heel veel ofla dankbaar voor te zijn, maar toch wel iets. In de laatste drie maanden toch is met het werk van den wederopbouw der stad goede voortgang gemaakt. Bouw werken, die een voorloopig karakter dragen, worden niet meer gezetslechts eerste klas aardschok- en brandvrije gebouwen worden gezet. Op het oogen blik zijn gebouwen onderhanden ge nomen tot een 50,000,000 pond sterling. Dat het met den welstand van deze merkwaardige stad eigenlijk nog niet zoo slecht gesteld is, blijkt duidelijk uit de inlagen bij de plaatselijke banken, die in Maart 11. een zeer hoog totaal cijfer bereikten. In andere opzichten gaat het San Francisco minder goed. Het is een feit van algemeene bekendheid, dat in deze wereldstad aan den Atlantischen Oceaan de corruptie en „graft" onder de mannen van het stedelijk bestuur betreurens waardige afmetingen hebben verkregen. De grootste schuldigen in dit opzicht, de burgemeester Schmitz en de poli tieke „boss" Ruef staan terechten het is nu maar de vraag of deze lieden ook werkelijk zullen worden veroor deeld. Het proces tegen Ruef b. v., is al weken lang aan den gang en nog altijd is men niet gereed met het kiezen van een jury. Vermoedelijk zal het verloop van dit proces nog schandaliger zyn dan van het proces Thaw. AarJbeoingtn. Het gaat er warm toe op 't oogen blik in 's aardrijks ingewand. De Ze is den heelen dag prettig en vroolijk geweest, zelfs toen Ik haar uaar plekjes bracht, die meende ik, wel herinneringen bij haar opwekken moesten. Begrijp-je zoo iets, vrouwtje »Niet volkomen, maar ze heeft heel veel liefs, men moét de menschen maar nemen zooals ze zijn.* »Neen, het is maar, ik blijf met dat al ongewroken," zéide hij glimlachende, en zinspelende op haar beweren, dat eene weldaad van zijne hand haar zou moeten verpletteren. »Ja, dat diehen we over te geven. Wij menschen kunnen ons zelf» niet wreken. Aan mij is de wraak zegt de Heer, was de dagtekst,* sprak Alida peusif. Eind goed, al goed, één ding is zeker, die titel liegt niet. Allen hereemgd en verzoend, en een disch rnet drie paren, die elkander gekregen hebben In het zeer verre verschiet naar het oosten nog twee die elkander kregen, wat wil men meer »Wel zeker, auteur-koppelaar* (ja, dat zijn wij auteurs nog al eens meer), »je waart toch aau den gang, maak van Karei met burgemeesters dochter ook een paartje.* Dat wil ik aan derf lezer overlaten, en liever eenë enkele vraag nog doen. Bij zoo vele verhalen, hetzij in roman- tischen of dramatiscnen vorm, komt de gebeele oplossing, en het voornaamste

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1