mrnnuLi m HOED it OOED. Ho. 5. Zaterdag 20 April 1007. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELËMAA, MARKT een PAARDENMARKT FEUILLET ON. Buitenland. AXELSCHE COIIBANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. te AXEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bij deze bekend, dat op Vrijdag 10 Mei aanstaande, zal worden gehouden, aanvang nemende des voormiddags ten tien ure. Axel, den 3 April 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be- lègd, tegen Maandag den 22 April 1907, des namiddags ten 2% ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Vaststellen verordening overeen komstig art. 18, 7e lid, der Woningwet. 3. Af- en overschrijving van posten in de begrooting over 1906. 4. Aanbieding van het verslag van den toestand der gemeente over 1906. 109) En men keuvelde en sprak over alles, over Amsterdam en Rotterdam en de ijverzucht der beide steden, waarbij Ottewal natuurlijk warm werd en een soort van twist ontstond tusschen Stade en den makelaar, die geen andere ge volgen had, dan dat allen schaterden van lachen, en het pleit welke stad de voorkeur verdient even onbeslist bleef als het altijd onbeslist blijven zal, over het buitenleven en het stadsleven, waarbij o wonder in zoo korten tijd gewrocht mevrouw Valmer zich vóór het buitenleven verklaarde en Hugo naar aanleiding van Stade's schrijven te kennen gaf sedert zijn huwelijk vele minder-nuttige commissies van den hals te hebben geschoven over bals en concerten, waarbij Agnes oogen tintelden van zalige herinneringen, over de wyze van menschen zien hier en in andere landen en men verdiepte zich wat toch wei de reden mocht zijn, dat het kaartspel zoo overal het burgerrecht had verkregen en verhaalde hoe hoog er wel in Petersburg werd gespeeld en Valmer luisterde met gespannen aandacht, doch mengde zich niet in dat gesprek, 5. Voorstel tot het oproepen van een onderwijzer aan de o. 1. s. 6. Voorstel van den heer J. J. de Feijter Kz. tot het indienen van eene nieuwe verordening op de heffing der schoolgelden o. 1. s. 7. Opnemen kasgeld. 8. Regeling jaarwedde Gemeente- Ontvanger. 9. Verzoekschrift van den heer C. van den Broeke om verhooging van jaarwedde als Gemeente- Opzichter. 10. Benoemen leden stembureaux. 11. Vaststellen kohier schoolgelden. 12. primitief kohier van den hoofdelijken omslag. Axel, den 17 April 1907. De Burgemeester van A vel, D. J. OGGEL. ENGELAND. De koloniale eerste ministers waren Dinsdagavond de gast van de liberale Club van Tachtigen. De toost van gen. Botha, in het Hollandsch gehouden, was de gebeurtenis van den avond. Met geestdrift werd hij erom toegejuicht. Botha sprak ongeveer aldus Vol vreugde en dankbaarheid hebben wij Transvalers de grondwet, die ons het recht op eigen bestuur toekent, ontvangen. Nooit zullen wij het blijk van vertrouwen vergeten, dat koning, en de burgemeester vertelde van Italië en Zwitserland en gaf eene geestige beschrijving van den vastenavond dien hij in Venetië had bijgewoond. »Nu, dat doet mij denkeu aan de feesten die bij die gelegenheid te Peters burg worden gehouden,* riep Stade. «Het is stellig de origineelste pret, die ik ooit van mijn leven gezien heb. Ik gaf u straks een beschrijving van de pleinen aldaar. Welnu, een van die enorme vlakten is op zulk een dag op gevuld van allerhande kramen en ver makelijkheden, maar vooral ook van een dubbelen ijsweg die bijna de geheele lengte van het nauwelijks afzienbare plein heeft. Die beide ijswegen nu hebben aan de uiteinden een vrij hooge houten, gothieke soort van tempel. De ijswegen loopen met een vrij sterke helling eerst van eene hoogte naar be neden en vervolgeus weder glooiend naar boven. Men beklimt met een trap den zoogenaamden tempel en plaatst zich in een slede. Een conducteur gaat voor u zitten, en men glijdt met eene verbazende kracht en snelheid, eerst naar beneden en, door de vaart, die er in zit, aan de andere zijde naar boven tot men in den tempel die daar staat, is gekomen. De slede wordt even verplaatst op een aan- greuzenden weg en men aanvaardt de terugreis.* >0 dat moet heerlijk zijn, daar zou ik in willeu zitten 1* riep Agnes. ministers en volk van Groot-Britanje ons daarmede gegeven hebben. (Dave rende toejuiching.) Onze daden zullen bewijzen, dat wij dat vertrouwen waar dig zijn. Wij zullen al het mogelijke doen om de grondwet tot een succes te maken, het grootste succes dat Zuid-Afrika ooit beleefd heeft. (Toe juiching.) De Engelsche regeering heeft ons de hand der vriendschap toegereikt. Ik ben verhengd te kunnen verklaren, dat niet alleen mijn partij, maar alle Transvalers die hand aan grijpen, en wij zullen haar niet meer loslaten. De gift van de grondwet aan Trans vaal, waarop nu de gift van een grond wet aan de Oranjerivier-Kolonie zal volgen, is een moedige en zeer wijze daad geweest. Hare gevolgen moeten er meer en meer toe strekken om de volken van Zuid-Afrika samen te binden tot macht en roem van het Britsche Rijk, en het besef te versterken, dat de welvaart van Zuid-Afrika in de toe komst volkomen afhangt van het samen gaan van de blanke rassen. Mijn regeering, vervolgde Botha, gevoelt de groote verantwoordelijkheid die op haar rust, maar is ook vast besloten, thans de eer van de Britsche vlag evenzeer te handhaven als eenig ander deel van het Britsche rijk. Slechts een boodschap heb ik van het Transvaalsche volk naar Engeland meegebracht, nl. dezeHet Trans vaalsche volk wenscht de banden van samenwerking en van liefde tot het Britsche rijk te versterken. (Daverende bijval.) „Maar is dat toch niet gevaarlijk, mijnheer Stade?* vroeg Alida. »Volstrekt niet. Die conducteurs zijn knap, ze stureu die sleedjes met de beide handen over het ijs te houden, en het gebeurt misschien nooit, althans ik heb het nooit gezien, dat er twee tegen el kander aankwamen.* »Dat moet wezenlijk een alleraardigste vertooning zijn,* zei de burgemeester. »Ja, maar om dat goed te begrijpen, moet men zich eenigszins een denkbeeld van het geheel vormen. Het heeft iets van onze kermis, wat de massa volk, de kramen en spellen betreft, maar op oneindig grooter schaal. Reken nu dat het overal krioelt vau wandelaars en van fraaie equipages, terwijl die lange ijsbaan, die men in de lengte geheel overzien kan, eerst een wezenlijk begrip geeft van de enorme massa menschen die hier vereenigd zijn. En wat nu ook nog een bijzonder eigenaardig karakter heeft, zijn de menigte, zoogenaamde Russische schommels, die men aan weêrszijden van de ijsbanen te middeu der tenten en kramen ziet opgericht. Die verzameling draaiende incnschenmolens is waarlijk allerzonderlingst om te zien.* „En dan bl .ft er ook geen enkele kip te huis in Peteraburg, niet waar Jan,« bracht Hugo in het midden. «Neen, dan zie-je kompleet wonderen. Die stijve, gedrongen Finnen met breede schouders, maken dan eeyi pret, je leveu Wij zijn mede erkentelijk, zeide Botha verder, voor het verleenen van de grondwet aan de Oranjerivier-Kolo nie. Wij hopen, dat haar grondwet even goed zal wezen als de onze, want zij verdient dat ten volle. De oude Oranje-Vrijstaat ging algemeen door voor Zuid-Afrika's modelstaat. (Toe juiching.) Ik verklaar hier, dat een buitenge wone geest Zuid-Afrika bezielt, nl. het samengaan van alle blanken. Dat blijkt ten duidelijkste uit de laatste Transvaalsche verkiezing. Boeren stemden voor!Engelschen en Engelschen stemden voor Boeren. Ettelijke Engel schen zijn met Boerenstemmen in de Wetgevende Vergadering gebracht, en ettelijke Boeren door Engelsche stem men. (Toejuiching.) Ten slotte zeide BothaIk roep u toeHelp ons, een groot Zuid-Afri- kaansch rijk te vestigen onder de Britsche vlag (Daverende bijval.) Botha eindigde zijn toost met eenige Engelsche woorden. De);sterke toe juichingen herhaalden zich, toen Chur chill, Botha toesprekend, met nadruk, uit naam der Engelsche regeering zeide. dat deze Botha allerwegen in zijn ideale taak zou steunen. OOSTENRIJK HONGARIJE. Iu Weenen spreekt men enkel over den tocht van den Wiener Miinnerge sangverein naar Amerika. In 300 ge zinnen is men druk bezig om alles er voor gereed te maken. De Weeners zijn overtuigd dat hunne zangvereeni- ging de beste is die er bestaat. Of dit zoo niet. Hé ja, Hugo, dat brengt mij op een ander denkbeeld. Weet-je wie ik nu, dat ik daar het laatst was, iu een Russische schommel heb zien zitten Dat ra-je nooitOnzen goeden Bolck «Kom wat, da's niet waar! Ik zou haast zeggen dat lieg-je Bolck in een Russische schommel.* «Het was een potsierlijk gezicht. Die breede, lange vent met zijn onveranderlijk gelaat en zijn olifantsschouders, telkens hoog tegen de lucht uit te zien te voor schijn komen. En hij zat niet alleen ook, hij had een dametje bij zich.* «Een dametje bij zich Hugo schater de van het lachen. »En ik heb haar herkend ook. Ze was eene oude kennis van mij, maar ik geloof niet dat jij haar ooit gezien iHibt. Compris «Toch niet Anne?* «Ja en ik heb bij die gelegenheid gehoord dat ze getrouwd zijn. Ik had ze nog een mooi cadeau in hun huis houden willen geven, want ik had bij beiden iets goed te maken, maar zij waren alweêr op reis naar liet binnen land, waar Bolck tegenwoordig woont. Het is misschien ook beter zoo. Hij is zoo'n rare, hij mocht het c ineau eens terug sturen. Ik zeg in «ar,* ging Stade voort, zich weder tot het geheele gezelschap wendende, «dat zulk een feest de menschen omkeert als een blad.* «Hier valt te vragen,» meende Ottewal,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1