ft O. 3. Zaterdag 13 April 1907. 23e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. ÖIFLEHVY, Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Centvoor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Bij zijn ontvangst door den keizer, heeft Canibon, de nieuwe Fransche ge zant, een toespraak gehouden, waarin hij zeide, overeenkomstig de gevoelens van zijne regeering te zullen handelen, door te werken aan de bevordering van de goede betrekkingen tusschen beide landen. De keizer antwoordde met te zeggen dat dit werk zijn volle toestemming zou hebben. Hij en zijne regeering zouden hun /best doen, om Cambon die taak te verlichten. „De goede verstandhou ding besloot de keizer tusschen twee groote volken die beiden bekwaam en bestemd zijn, om beschaving en vooruitgang onder de volken te ver spreiden, is een doel welks bereiking den gemeenschappjjijken arbeid van alle edeldenkende geesten over welke Frankryk en Duitschland beschikken, waardig is." FRANKRIJK. Te Marseille is de staking van de werklieden in de voedingsbedrijven Dinsdag al uitgebroken. De bakkers knechts kwamen Dinsdagmiddag op de arbeidsbeurs saam en namen met hand geklap het besluit om de staking te beginnen, aan. De militaire overheid heelt dadelijk zestig bakkers ter be schikking van het gemeentebestuur gesteld. Zij zullen, met 24 gemeente werklieden, over de verschillende pa troons verdeeld worden. Woensdagavond werden te Marseille alle militaire bakkers van het 16de legercorps verwacht. De vleeschhou- wers- en spekslagersknechts zullen zich vermoedelijk bij de beweging aansluiten. Tot Dinsdagavond toe was er niets bijzonders voorgevallen. ENGELAND. Ter gelegenheid van de koloniale conferentie te Londen die daar Maandag geopend wordt, zal den 18den dezer een groot feestmaal worden gegeven, waaraan 3000 menschen zullen aan zitten. Het zal het grootste feestmaal zijn dat nog ooit te Londen gegeven is. SPANJE. Over de bijeenkomst van koning Alfonso en koning Eduard te Cartagena schrijft o. a. het Parijsche Journal des Débats. De verhouding van Engeland en Spanje is sedert lang vertrouwelijk. Die verhouding is wel wat bekoeld tijdens den Spaansch-Amerikaanschen oorlog, doch slechts voor korten tijd, meent het blad. De toenadering van Frankrijk en Engeland, de twee groote rijken, die Spanje's buren zijn te land en ter zee, heeft bijgedragen tot bevestiging van een sedert lang bestaanden toestand. In 1902 werd Alfonso XIII meerderjarig. Deze toonde zich steeds meer aange trokken tot de Fransch-Engelsche entente, waar hij bijtrad door een reeks afspraken, van 1903 tot 1905 gemaakt met Frankrijk over Marokko. Het hu welijk van Alfonso met een Eugelsche prinses voltooide een staat van zaken, waar het onderhoud te Cartagena geheel mee in overeenstemming is. De Journal des Débats wijst er op, dat de goede verstandhouding van de drie West-Europeesche mogendheden van groot belang is geweest voor het welslagen van de conferentie van Al- geciras. Het Spaansche radicale blad Pais denkt niet zoo gunstig over de toena dering van Spanje tot Frankrijk en Engeland. Dit blad zet boven een arti kel, aan de ontmoeting der vorsten gewijdHet gevaar van Cartagena. Als het gerucht juist is, zegt het blad, dat koning Eduard en koning Alfonso te Cartagena besprekingen houden over een verbond van mogendheden tegen Duitschland, dan wordt Spanje door een ernstig gevaar bedreigd. Nooit zou Spanje door toetreding tot een dergelijk verbond een vergoeding kunnen vinden voor wat het prijsgeven zou. Spanje moet onzijdig blijven. Het heeft geen koloniën te verdedigen, op veroveringen is het niet bedacht. Het zou ongerijmd zijn, als Spanje tot een verbond toetrad van oorlogszuchtigen aard. Er zijn drie bommenberichten uit Barcelona, niet drie berichten over dezelfde bom, maar berichten over drie verschillende bommen, die kort na elkaar in de anarchistenstad ontploften. Een bom op de Rambla de Flores ge vonden is bijtijds verwijderddie telt niet mee. Maar een bom op het San- Juanplein ontplofte 's nachts, en een in de Boqueriastraat ontplofte den vol genden avond om 7 uur en dienzelfden avond dat was Maandag ont plofte er nog een bom op het San- Juanplein. De bom in de Boqueriastraat heeft het meeste kwaad gedaan. De scherven drongen 13 c.M. diep in de muren van de huizen. Het ding zag er uit als een ververskist. Er was een verver in de buurt aan 't werk, en die werd er bij gehaald. De verver zeide dat die kist niet van hem was en wilde het ding niet meenemen. Plotseling knalde de ververskist uiteen. Vier menschen werden zwaar gewond. De winkels en de gevel van een hotel in de straat werden geducht beschadigd. Ondanks de verdubbelde waakzaam heid van de politie had er enkele uren later een nieuwe ontploffing plaats op het San-Juanplein. RUSLAND. Reuter seint uit Lodz dat de mannen van het schrikbewind en bandieten daar ongestoord huishouden. Dinsdag zijn weer acht arbeiders en twee soldaten vermoord en nog vele anderen gewond. Er heerscht een paniek en de toestand is in een woord ernstig. GRIEKENLAND. Men zegt dat de koning van Italië te Athene voor verzoening tusschen Griekenland en Roemenië zal werken. De Grieksche bladen betoonen zich zeer ingenomen met het bezoek van Victor Emmanuel, vooral met den har- telijken toon van de toosten die aan het feestmaal tusschen hem en koning George gewisseld zijn. AXEL, 12 April 1907. Bij Kon. besl. van 8 dezer is aan E. Beirnaert, wegwerker bij de Spoor wegmaatschappij Mechelen-Terneuzen, wonende te Axel, verlof verleend tot het aannemen van lo. de" Herinneringsmedaille van de Regeering van Leopold II- 2o. de burgerlijke medaille 3de klassehem door den Koning der Belgen geschonken. Tot onderwijzer aan de Chr. school Molenstraat alhier, is benoemd de heer C. van Alten van Hoek. Woensdagmorgen werd de nieuwe spoorbrug over het kanaal te Sluiskil in gebruik genomen. Over en weer was daarover een personentrein gere den, toen omstreeks half tien ure de goederentrein uit Gent daarover reed. De Noorsche stoomboot „Farmand", die reeds eenigen tijd voor de gesloten brug drijvende was, stootte tegen de brug, juist op het oogenblik dat de laatste waggons van den goederentrein daar over gepasseerd waren. Het gevolg was, dat het draaibaar gedeelte der brug aan eene zijde geheel verbogen werd. De bocht had oorspronkelijk eene straal van 63 centimeter, wat door de veerkracht van de deelen der brug weer is teruggekomen op 33 centimeter. Daardoor was ook het draai werk ontzet en kon het eerst na een pogen van ongeveer twee uren gelukken, de brug te openen en de vaart door het kanaal vrij te maken. Het treinverkeer had weer terstond over de oude brug plaats. Een deskundige gaf als zijne mee ning te kennen, dat de eene helft der brug zal moeten worden afgebroken, om daarna weer opnieuw te worden gemonteerd en dat met het afwerken van een en ander wel een half jaar zal gemoeid zijn. Het stoomschip bekwam geen schade. Bij aankomst te Ter Neuzen werd van wege de aannemers der brug op het stoomschip beslag gelegd. Er wordt voor herstel der schade en vertraging in de uitvoering der werken 60,000 borgtocht gevorderd. Tem. Ct. In de Dinsdagavond te Neuzen door de Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen gehouden vergadering bleek uit het verslag over het boekjaar 1 Sept. 19051 Jan. 1907 dat de ont vangsten hebben bedragen f 5149,55, waaronder een legaat ad f 500, en de uitgaven, waaronder een te dekken te kort van het tweede boekjaar ad f'808,13l/2 f5691,66, zoodat er meer uitgegeven is dan ontvangen f542.11. Er werden verpleegd 48 patiënten, met 1053 verpleegdagen, tegen vari- eerend tarief, waarvoor totaal ontvangen werd f2442,50. Van het dames-comité, dat de in richting reeds herhaaldelijk financieel steunde, werd f500 ontvangen tot aflossing van schulden, terwijl dat comité voor dit jaar ten behoeve van onvermogende patiënten aan de geneea- heeren een aantal gratis verpleegdagen ter beschikking stelde. In plaats van den heer J. Huyssen, die bedankte, werd als bestuurslid ge kozen de heer J. C. de Masier. Goedgekeurd werd het concept con tract voor overname van het zieken huis, terwijl breedvoerig werd beraad slaagd over versterking der geldmid delen. Beproefd zal worden, dit te doen, wanneer althans de toestemming van het gemeentebestuur wordt ver kregen, met een maandelijksche bus collecte. M. Crt. Naar men uit Westdorpe schrijft, is van daar uit de emigratie naar N.-Amerika in den laatsten tijd zeer sterk. Gingen er niet lang geleden reeds ongeveer een 50tal personen het land verlaten, thans maken weer eenige gezinnen, samen 15 hoofden, zich gereed naar de nieuwe wereld te verhuizen. Op het werk der heeren Medaetg en De Clercq te Sas van Gent kreeg Woensdagnamiddag, bij het aanleggen van een vlot, een Belgisch werkman een houten paal tegen den rechterbenedenvoet. In de directiekpet werd het verbonden. Het been is gebroken. De man werd per spoor naar zijn woonplaats, Stekene, vervoerd. Woensdagmiddag tusschen drie uur en half vier woedde boven de kom der gemeente Biervliet een kort maar hevig onweder, dat niet alleen stoornis bracht op het telephoonkantoor doch ook insloeg in de achterkamer der hofstede van den heer Wijffels, zonder echter eenige schade aan te richten. Het mondeling gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onderwijzer zal te Middelburg worden afgenomen in een lokaal van de sociteit St. Joris, op 11, 15, 16, 17, 22, 24 en 29 April, tel kens van des morgens half tien af. In de provincie Zeeland kwamen in de week van 3 tot en met 9 April 33 gevallen van besmettelijke ziëkten voor, n.l. te Grijpskerke en St. Maartensdijk 1 van typhus en febris typhoideate Biervliet 1, Clinge 2, Graauw en Langec- dam 3, 's Gravenpolder 2, Kruiningen 1, Middelburg 3, Neuzen 6, Schoondijke 2, Stavenisse 1, Vlissingeu 1, Westdorpe 2, Zuidzande 1 van roodvonk, Neuzen 4 en Zierikzee 2 gevallen van diphtheritis. LJ Li L) I lv i U E TEN TE AXEL. Zondag 14 April 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure üs. J. B. L". Hugeuholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Us. E. H. Broekstra. Us. H. Broekstra. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp, Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1