uimn. EDD MEJ At 30SH. 23e Jaarg. Ko. 2. Woensdag 10 April 1907. IJ M 1 IJj algemeene opneming Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwöch-Vlaanderen. F. DIELEM W, wegen en voetpaden met de kunstwerken. Buitenland. FEUI L I. ETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Gentfranco per post 60 Gent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden, naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, brengen ter kennis van belang hebbenden dat, te beginnen op den 18 April 1907 vanwege de Gemeente, eene zal worden gehouden van de Axel, den 8 April 1907. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. In de haven van Hamburg en op de schepen daar is een strooibiljet verspreid, onderteekend door „het uit voerend comité". Het raadt de Duitsche arbeiders aan, de kazerneschepen waar op de niet-stakers huizen, zoo gauw mogelijk te verlaten, aangezien die schepen eerstdaags in de lucht zullen vliegen. Op een avondsneltrein van Kottbus naar Halle is in de buurt van het station Miickenberg een misdadige aan slag gepleegd. In de duisternis werden groote steenen naar den trein geworpen. De machinist werd zoo ernstig aan het 107) XXV. Het is Zondag, de eerste Zondag dat mevrouw Van Waren op haar buitentje te Bosch-en-beek doorbrengt. Het begin liet in een voornaam opzicht nog al wat te wenschen over, haar man heeft haar reeds verscheiden dagen alleen moeten laten en nog is hij niet gekomen. Het is waar, dat zij juist niet bevreesd behoeft te zijn, want alles ging zóó rustig toe, dat zij zelfs haar trouwen bewaker Ami nauwelijks hoort. Zij wist dat Hugo een dag of wat zou weg blijven, en zij wist ook, dat hi; stellig niet langer weg blijven zou als hoogst noodzakelijk is, en toch was zij heden morgen in kwaden luim. Och, dat ligt soms in het weêr. Het was ook zoo koud en mistig toen zij naar de kerk ging, maar eerst boeide haar de dominé en later werd zij alleraangenaamst ver rast toen zij weder in de vrije lucht kwam. De geheele natuur scheen haar Zondagspak aangetrokken te hebben. De boomen weerkaatsten de zonnestralen in duizenden afhangende diamauteu, hec groen was frisch, en de lucht welriekend hoofd gewond dat hij onderweg uit moest stappen, om een dokter te hulp te roepen. Bovendien werd een reiziger licht gekwetst en gingen heel wat ruiten aan stukken. Ofschoon de trein dadelijk remde, hadden de boosdoeners zich in de duisternis reeds uit de voeten ge maakt. ENGELAND. Best mogelijk, dat het binnenkort tot een groote werkstaking aan de Engel- sche spoorwegen komt. Het personeel heeft aan de maatschappijen verschil lende eischen gesteld b.v. erkenning van het algemeene vakverbond, hooger loon voor nagenoeg alle afdeelingen, den achturigen werkdag voor rangeer ders en treinpersoneel, anderhalf maal het gewone loon voor Zondagsarbeid. Op sommige lijnen wordt dit Zondags- loon al verdiend, en rangeerders hebben op de meeste den achturigen werkdag. De antwoorden, tot nog toe van de maatschappijen ontvangen, zijn on gunstig. Den 12«n Mei houden ver scheiden vakvereenigingen van spoor wegpersoneel vergadering. Besluiten die de eischen door te zetten, dan dreigt er gevaar voor een algemeene staking. In 1902 wou men met alle geweld, gen. Botha, die met de la Rey en de Wet ih Engeland kwam om de belangen van hun volk te bepleiten, te South ampton feestelijk huldigen. De gene raals vonden echter zoo kort na den oorlog alle feestbetoon te hunner eere ongepast eii bedankten. Nu wil South ampton het met gen. Botha nogmaals beproeven. De burgemeester heeft naar en zoel. Was Alida iemand, om te midden van al dat hartverheffende te blijven boudeeren P De koffie staat gereed, en zij kijkt met eenig ongeduld wel drie malen in de twee minuten naar de klok. Waarom Lees het op haar gelaatIn de verte ziet zij iemand aankomen. Wij her kennen de figuur nog niet, maar zij ziet wel dat het Hugo is 1 Het duurt ook niet lang of Ami vliegt in volle vreugde zijn meester tegemoet. Waarom de verwelkomst te schetsen, zij is Goddank niet zoo zeldzaam of de lezer kan er zich wel een denkbeeld vaD vormen. >En hoe is het er meê?« was eene der eerste vragen van Alida. „Is het in order i« >Ik twijfel er niet aan. Ze komen over een paar uurtjes hier en dan zal ik hem in kennis brengen met den burgemeester. Je hebt er immers zoo wat op gerekend, dat de tafel wat grooter zal zijn dan anders »0 al kwamen er nog een paar gasten bij, ik zou niet Terlegen zijn,* riep zij lachénde. Alleen vind ik het jammei dat we juist de Ottewals ook van dua.' hebben gevraagd En waarom Te meer zielen, te meer vreugd." »Och, ik dacht zoo dat je vrijer met Eduard zoudt kunnen spreken, als die er niet bij waren. De burgemeester is Madeira geschreven om Botha te vragen of hij een officiëele begroeting op Engel- schen grond zal aannemen. Te Sunderland heeft men, ergens in een huis verborgen, 35,000 geweer- en revolverpatronen gevonden. Men gist, dat zij bestemd waren voor Russische revolutionairen en afkomstig zyn uit Duitschland. Vrijdag kwamen er te Grimsby weer een aantal Engelschen aan, die te Hamburg aan de dokken gewerkt had den. Opnieuw maakten 86 Londenaars, die erbij waren, spektakel, toen hun beduid werd, dat zij slechts tot Grimsby en niet tot Londen de reis betaald hadden. Vele mannen waren dronken eu de politie bracht er ettelijken op. Alles net als den vorigen dag. Die van den vorigen dag werden wegens vechten en baldadigheden veroordeeld tot boeten van 12 of 6. Vrijdag waren er een twaalf mannen bij, die in Hamburg door de stakers zwaar toegetakeld, waren en nu een verband aan hadden. Volgens het zeggen van deze Engelschen zijn er te Hamburg velen hunner landgenooten ziek. Het eten vonden zij er slecht en het werk beviel hun niet. Het zijn ook niet van de besten, die in Hamburg werk zijn gaan zoeken. OOSTENRIJK HONGARIJE. De spoor- en straatweg van Salzburg naar Ischl zijn bij St. Gilgen over een afstand van 800 meters vernield, ten gevolge van het neerploffen van een uitlooper van den Schafberg. Men dacht eerst aan een aardbeving, maar een ander ding, dat komt juist goed.* »Nu, dat vindt zich van zelf wel.* Terwijl ze aan het tafeltje voor het opengeslagen raam bedaard hun kopje koffie drinken, willen we toch even rond zien, waar zooveel ons aantrekt en boeit. Sla den blik door dat wel niet zeer groote, maar toch zoo gezellige, vriende lijke vertrek, waarin thans de zomerzon tintelingen rol helderheid en vroolijkheid giet. Het is waar dat de meubels slechts eenvoudig zijn, maar te sterker trekt u de bloemenpracht aan op het groote terras vóór het huis. Wat al rozen, wat al geraniums, wat al kleuren en geuren Welke fraaie heestergewassen en hoe bevallig is de gansche aanleg van den kleinen tuin P Waartoe zou die hof grooter 'zijn Is niet het uitgestrekte landsehap, dat ge voor u ziet het bewijs, dat hier de gansche natuur een enkel prachtig buitengoed is? Het fijn azuur des hemels spiegelt zich in het kristal heldere water der rivier en enkele tegen het blauw uit schittereude zeiltjes van vaartuigen, vlug van vorm, schoon thans zich langzaam bewegende, verhoogen liet effect. Somtijds wordt de waterspiegel door een scherp stoombootje doorge sneden en de tallooze splinters en spatten lintei 'en als juweelen. De huizen en huisjes van het dorp zijn boeiend door verscheidenheid van lijnen en kleuren, ze schijnen hier en daar achteloos door elkander- geworpen te zijn, waardoor de later bleek het dat een deel van den berg door de regens aan het rollen was geraakt. Zoo iets is in bergachtige streken niets vreemds, vooral niet hier, waar spoor- en straatweg vlak aan de Wolfgangssee, tegen de helling van den berg zijn aangelegd. Indertijd is iets dergelijks in Montreux gebeurd, waar door zulk een grondstorting een gedeel te vau de kaai vernield werd. RUSLAND. De Petersburgsche bladen melden dat het Verbon 1 van echte Russische Mannen een bijzondere afdeeling van zoogenaamde kruisvaarders heeft opge richt, die overal met alle middelen voor de ontbinding van de Rijksdoema zal werken. Kolouel Iwanof, de chef van de cellu laire gevangenis te Petersburg, heeft aan Poma Seïn, eon berucht misdadiger die tegenwoordig het beulshandwerk uitoefent, medegedeeld dat hij binnen kort, lang voor het verstrijken van zijn straftijd, begenadigd zou worden. Tege lijk gaf Iwanof hem den raad, naar Siberië te verhuizen, daar ziju laven anders gevaar kon loopen. Voor de terechtstellingen die Seïn totdusver vol trokken heeft, omdat er niemand anders voor te vinden was, moet de beul reeds in het geheel 1673 roebels loon ont vangen hebben. Bandieten hebben op het bijkantoor van de post in de Tswerinskaja-straat te Petersburg 597 roebels geroofd. Zij hielden de ambtenaren met hun revol vers in bedwang, terwijl de diefstal werd uitgevoerd. afwisseling van licht en schaduw zich des te schilderachtiger afteekent. Wat de roode daken, zelfs van bouwvallige woningen, schitterend te voorschijn treden, en wat achter die huizen de verweerde muren en de rijzige torenspits der kerk zich waardig en rustig ver- toonen. Welk een fijn zilverwaas is over de rijzige populieren heen gespreid, en wat is het malsche groen der forsche linden verfrisschend voor het oog Ziet, alsof er nog iets aan ontbrak, kunt ge hier en daar, onder de boomen door, en langs de huizen, ver, zeer ver in het verschiet den blik laten waren over die met talrijke beesten gestoffeerde weiden. Wel is het hier liefelijk, overal heerscht rust en toch overal leven, de stoffaadje ontbreekt nergens Hoe riant echter de geheele natuur zich moge voordoen, met helderder glans schijnt zij in de oogen der ongelukkigen, die er zich thans vermeien. Wat is er in dat gansche landschap te vergelijken bij den gloed hunner oogen, bij het karmozijn der vreugde, ja der innige laakbaarheid, op hun gelaat. Harmony ligt' over alles uitgespreid wat ze rondom zich zien, harmony woont ook in hun gemoed, zij beminnen, zij zijn gelukkig eu alles v j aanschouwen heeft, door den gloed nuniier liefde beschenen, een tooverachtigen luister verkregen. Ze hebben geruimen tijd slechts gezien en bewonderd, terwijl nauwelijks een

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1