!\o. 101. Zaterdag 30 Maart 1907. «iaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. OU RA NT. Dit blad verschijat eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wegens het aanstaande Paasch- feest verschijnt Dinsdag 2 April de Axelsche Courant niet. DUITSCHLAND. Dinsdag is de nieuwe buurtspoorweg van Aken naar Altenberg, die over een afstand van 600 M. door het onzijdige gebied van Moresnet loopt, geopend. Te Altenberg waren vertegenwoordi gers van de Duitsche en Belgische regeering van de feestelijke inwijding van de lijn getuige. In het Eppendorfer ziekenhuis te Hamburg zijn verscheidene gevallen van hersenvlies-ruggemerg-ontsteking voorgekomen. ENGELAND. Men heeft, naar wij gelezen hebben, in Eugeland de laatste dagen hetzelfde heerlijke lenteweer gehad als wij, maar dat de zon er al zoo'n kracht heeft gehad als men in het volgende bericht kan lezen, is wel verbazend. Volgens een telegram nl. van de Press Asso ciation is er Dinsdag op den spoorweg tusschen Sunderland en Newcastle een locomotief ontspoord en gekanteld, een goederen- en een reizigerswagen mee omwerpende. Eu de oorzaak van het ongeluk De sporen waren door de hitte van de zon verbogen Acht man werden gewond. Omtrent middernacht, van Maandag op Dinsdag, reed een trein van Lan- 105) En hij ging naar de hofstad, ea ver kreeg vrij voldoende inlichtingen omtrent Valmer, immers hij had eenige bruikbare eigenschappen, en men meende zelfs in den laatsten tijd ontdekt te hebben, dat er eene zucht tot verbetering bij hem bestond, maar dit was men algemeen eens, zoo er nog ooit wat van hem te recht kon kouieu, zeker niet zoo lang hij in die omgeving blijven zou. Langs de Haagsche straten wandelende, zag hij ook voor liet eerst na zoo langen tyd Agnes weder. Hij schrok er van, en was verheugd dat zij hem Diet scheen op te merken. Ja, waarlijk, het was als of hij een schok door de leden kreeg, want plotseling kwam zoo veel voor zijn geest opdagen, zoo veel strijd en zoo veel leed. Hare verschijning deed hem wer kelijk aan, en niet het miuste door de verandering, die hij in haar uiterlijk meende te zien. Het is waar, hare kleeding was even elegant als weleer, en vlug zweefde zij daar heen, maar kleeding en manieren mochten welvaart liegeu lijden stond thans met al te duidelijke trekken op het nog al tijd schoon, maar toch vermagerd gelaat at'geteekend. cashire naar Yorkshire bij Newton Heath op een zijspoor. De locomotief werd gestuit door de stopbuffers en viel om gelukkig maar, andefs was misschien de geheele trein van een hoogte afge stort. De vijftig reizigers kregen een geweldigen schokeen had er een hersenschudding van. In een van de boeken van Captain Marryat staat het verhaal van een jon gen die eeu heelen schouwburg aan het ■niezen bracht door van den engelenbak, waar hij zat, een zak snuif (of was 'tpeper?) uit te strooien. Een derge lijke grappemaker is Maandagavond op een vergadering van het onderwijsbe- stuur in de gemeente Oost-Ham bezig geweest. De vergadering moest ge schorst worden, omdat alle leden on bedaarlijk aan het niezen waren. Als ik wist wie het gedaan had, zei een achtbaar schepen, dan zou ik er hem een op zijn neus geven. ITALIË. De droogte in Opper-Italië, die nu al een paar maanden duurt, werkt de boschbranden zeer in de hand, die in de boschVijke Voor-Alpen groote schade aanrichten. Aan de beide oevers van het Lago Maggiore doet het vuur veel kwaad, ook in de provinciën Como, Bergamo en Brescia. ODSTENRIJK-HONGARIJE. De gemeenteraad van Boedapest heeft in een dringende motie namens de ge wonde humauiteit geprotesteerd tegen de onmenschelijke schanddaden en moordpartijen in Roemenië tegen weer- Welnu, hoe heb-je het gevonden vroeg Alida belangstellend toen Hugo te huis kwam. »Althan8 beter dan ik vreesde, al is de proefneming gevaarlijk in deze stad, waar hij evenveel gelegenheid heeft als daar. Maar ik heb ook Agnes gezien, en het komt mij wel voor, dat redding daar noodzakelijk is.« »Zag-zij er zoo naar uit Ellendig! Ha, daar maak ik nu een fète van, om haar te reddenHad-ik ooit kunnen denken, dat zulk eene wraak mij nog te beurt zou vallen Nu nog aan wraak denken Ik dacht toch dat we gelukkig waren.* We zijn ook gelukkig, Alida, en ik mag er bijvoegen ik ben gelukkiger met u, dan ik ooit met mar zou kunnen zijn, maar dat alles neemt niet weg dat ik den tijd eerst van zorg en ongerustheid en later van langdurig lijden nog niet vergeten heb, en ook al ware dat zoo niet, al waren de gevolgen van hare handelwijze weldadig voor mij geweest, het vermindert met niets dat zij mij mishandeld heeft. Hij die dankbaarheid bewijst voor daden van liefde, al leverden die geene vruchten op, mag ook het tegendeel gevoelen voor iemand die het kwade heeft gewild, al kwam er wat goeds uit voort.* Is dat christelijk?* Misschien niet volkomen, inaarhetis althans Logisch. En waarom zou het ook looze burgers, vrouwen en kinderen zoowel als tegen het leven en den eigendom van Hongaarsche staatsbur gers. Voorts om de regeering te ver zoeken maatregelen te nemen ter be scherming van het leven en den eigen dom van in Roemenië wonende Hon garen. Een bericht uit Riva (Tirol) aan het noordelijk einde van het Garda-meer vertelt, dat de stoomboot Gaino, die op dat meer vaart, nabij Tremosine op de rotsen geloopen is en lekgesprongen. Bij de paniek, die volgde, vielen ver scheidene passagiers tc water. Zeven verdronken er. De anderen werden door visscher3 gered. RUSLAND. Een jonge man liet Dinsdagochtend in de Grzybowska-straat een bom vallen. De ontploffing verwondde hem hevig, doodde een voorbijganger en wondde vier anderen. De man werd zwaar gewond. Men gelooft, dat hij in hinder laag lag voor kolonel Uthoff van de gendarmerie, die hij verwachtte, dat door die straat naar zijn bureau zou gaan. Dit gebeurde in de hoofdstad. Dr. J0II08, redacteur van de Roeskja Wedomosti, afgevaardigde in de eerste Rijksdoema, is, terwijl hij op 't punt stond uit te gaan, door een onbekenden jongen man met een revolverschot ge dood. De moordenaar ontsnapte. Dr. Jollos, woonde tot voor zijn ver kiezing als lid van de eerste Doema voornamelijk in Berlijn als correspon dent van zijn hoog aangeschreven blad niet christelijk zijn Je begrijpt toch wel, dat ik haar keien hart verpletteren wil onder mijne weldaden »Neen, Hugo, dat is opwinding, dat is geen zuiver gevoel, Agnes heeft geen keien hart en Agnes heeft je nooit kwaad willen doen.* ♦Geen hardvochtig eu ongevoelig hart Hoe kon-ze dan eene hoop bij mij blijven koesteren tot dat op eens mij alles ont valt wat mij toen bezielde, wat mij leven deed!* 'tis waarlijk geen bewijs van hare hardvochtigheid, eerder van het tegendeel, doch laat ons daarover niet twisten, vertel mij liever eeus, wat is eigenlijk je plan Wel, ik zelf zal haar een brief schrijven, of liever nog mondeling de boodschap overbrengen, ze moet eens goed zien, wie haar wil reiden, misschien herkent ze mij nog dat wil ik althans wel uit die pliysionomie eeus opmaken.* »Is de geheele zaak al beklonken, Hugo, althaus op Eduards toestemming na »0 neen, ik zal nog een paar heeren er over moeten spreken, maar van avond kan ik al veel meer weten.* Meer werd over het chapitre niet ge sproken. Alida begreep ook dat Van Waren thaus niet 111 de stemming ver keerde om bedaard te redeueeren. Des avonds kwam hij met een opge ruimd gelaat in de huiskamer. „Zie zoo, mijn kind,* riep hij uit, waarvan hij medeëigenaar was. De Roeskja Wedomosti, het zooge naamde liberale protessorenblad, werd steeds heftig door de Moskousche ultra- codservatieven bestreden. Jollos was grondig bekend met de nationale econo mie en de sociale politiek, waarin hij gedurende tientallen van jaren juist in Duitschland gestudeerd heeft. Goed bekend met Herzenstein, het vermoorde lid der Doema, en evenals deze van Joodsche afkomst, schijnt ook Jollos als offer van zijn politieke tegen standers gevallen te zijn. Zoowel per soonlijk als politiek was hij een gema tigd man. ROEMENIË. Men meent te Boekarest algemeen, dat het optreden van het kabinet- Stoerdza een kalmeerende uitwerking zal hebben op de opgewonden boeren bevolking. Met den val der conserva tieve Bojarenpartij is het geloof aan een ernstig gemeende agrarische hervorming herleefd. Volgens de jongste berichten heeft de opstand nu ook Klein-Wal - lachije aangegrepen in de districten Teleorman en Blasca. Bijna alle dorpen en landgoederen worden in brand ge stoken. Daar de pachters en landhee- reu, die geen jodea zijn, zich verzetten gebeuren er erge barbaarschheden. In Braila het noordelijkste district van Groot-Wallachije, duren eveneens de vechtpartijen tusschen boereu en soldaten voort. In Stabieni is het land goed van Sadarowiez en de daar be staande kunstmatige visscherijteelt ver woest en de bestuurder mishandeld. »dat is zoo verre klaar, en nu ga ik een brief schrijven.* „Aan wien, aan Valmer?* »Neen, want die ken ik niet eens, aan mijne oude vriendin Al wil ik haar mijn bezoek wel besparen, omdat ik zelf licht gevaar zon loopen een woord te zeggen, dat mij later berouwen zou, een klein appeltje dien ik toch wel met haar te schillen.* Alida zag haar gade, met hare prach- tig-bruine oogen, vleiend aan ea vroeg Wil-je me eeu plezier doen, Hugo »Nu Mag ik dieu brief aan Agues schrij ven Waarom vroeg hij lachend#, »wou-je met de eer weg loopen, die mij toekomt »Ja,« spotte zij, »dat is nu juist mijn streven. Kom, laat ik er maar een opstelletje van maken, al is het uit de aardigheid.* „Neen, dat hoeft niet, vertel ine maar eeus, hoe zou je het aanleggen »Ik zou uitgaan ran het beginselhet eenvoudige is het kenmerk van het ware.« Dat's een mooi beginsel, maar nu de toepassing als je blieft.* Maar weet je wel, eu dat valt me nu juist iD, nu ik over den brief na ga danken, weet je wel dat het volstrekt niet te pas komt om aan Agnes te schrijven. Zij heeft er niet om verzocht, maar nicht Valmer. We zoudeu alles kunnen bederven met die te passeeren.*.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1