m. too. EINB SÖEB AL n oensdag Ti Maart 1007. Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Sm iJvHW, Buitenland. FEUILLETON. C01IB4NT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het aantal stakende schoolkinderen in de provincie Posen is tot 23,000 ge daald. In de provincie West-Pruisen is de staking in het district Marien- werder bijna gedaan, en ook in het district Dantzig is de beweging aan het doodbloeden. In West-Pruisen zijn de ouders op groote schaal gestraft. In ambtelijke kringen is men van mee ning dat deze straffen een heilzame uitwerking op den stakingslust hebben geoefend. FRANKRIJK. Aan boord van de Iéna, of liever van het wrak van de Iéna, is Vrijdag weer een paniek geweest. Een aantal mannen was bezig uit het ruim van het voorschip de munitie weg te halen, toen er een ontploffing werd gehoord. Er was kortsluiting ontstaan in de ge leiddraden voor het electrische licht en daardoor knapte er een lamp, maar dat begreep niemand en daar de schrik de menschen nog in de beenen zit, dachten zij niet anders of meteen zou het voor schip uit elkaar springen en de matrozen vlogen naar het gat van den uitgang, kropen langs de touwen het schip af, en holden weg over de wanden van het dok. Er waren werklieden bezig het dok te herstellen, dat, naar men zich her inneren zal, kort na de groote ramp, stukgeschoten is om het zinken te ver haasten. Die werklieden werden aan gegrepen door de vluchtdrift der matro- 104) XXIV. We zijn een half jaar verder, en Hugo Van Waren is met Alida van Ulk ge huwd. Ze bewonen een lief huisje op een der beste gedeelten van het Singel, net en met smaak, doch zonder groote luxe gemeubeld. Daar ze er nog geene twee maanden gevestigd zijn, zou men den schrijver, zelfs al gold het dit paar niet, gaarne willen gelooven, als hij ver- j «ekert dat ze zich zeer gelukkig gevoelen. Stade was slechts weinige dagen na I het gesprek in ons vorig hoofdstuk be schreven, op reis gegaan. Hij had sedert reeds Rusland, Pruisen en verscheidene aadere Duitsche staten doorgereisd, hier en daar vrij lang vertoefd, en nog was j hij niet wedergekeerd, latende den ge- I lieelen last der affaire op Hugo's schouders, I terwijl juist de afwezigheid nog meer i werkzaamheden veroorzaakte, want Stade kweekte op verscheideue plaatsen nuttige relaties aan. In de verhouding der beide I vrienden had wel eenige, - maar geene radikale verandering plaats gehad. Hugo, die natuurlijk met Stade's beschouwing van die zaak geen vrede kon hebben, zen en zij begonnen mee te rennen. Zij kwamen de werkplaatsen langs de kade binnenvallen met het gerucht van een ontploffing en niet zoo gauw hadden de arbeiders van de werkplaatsen het woord ontploffing gehoord, of zij spron gen als muizen naar buiten. Het duurde niet lang of de oorzaak van den knal was gevonden. Er was geen gevaar bij. Maar het duurde lang voor de werklieden van de rijkswerkplaatsen bereid waren, het dok weer te naderen, waarin de verminkte, maar boosaardige Iéna gevangen ligt. Een van de manschappen is bij de vlucht naar beneden'gevallen en ge wond. OÜSTENRIJK-HONGARIJE. Nog altijd sneeuw in noordelijk Tirol. Op de Halle^r Salzberg en in het Gnaden wald ligt ze een meter hoog, wat het lawinegevaar zeer vergroot. Het wach tershuis bij den stuwdam voor het electrisch krachtbedrijf in Wiesberg is volgens een mededeeling uit Plano door een lawine bedolven. In het Paznaundal zijn tallooze lawines neergekomen. Het herstel van het verkeer op den Arl bergspoor weg is nog niet bepaald. Vrijdag dooide het bij helderen zonne schijn. Bij Ischia-Wolkenstein in het Etschdal is Donderdag een bosch brand uitgebro ken, die in korten tijd zich geweldig uitbreidde. Het heele bosch brandt van onder in het dal af tot op de duizend meter hooge rotshellingen van den Monte Paganella en een sterke noorde- wind wakkert de vlammen nog aan. schreef Jan bij gelegenheid van zijn huwelijk eene ampele missive, die strek ken moest om Stade's valsche begrippen te doen wijken. Hoe was echter die brief opgenomen Het bleef onzeker. Niet dat het antwoord krenkend was, integen deel, daarin herkende Van Waren weder den ouden, hartelijken toon van weleer, maar te ontkennen viel het niet, dat geenszins duidelijk werd verklaard dat Stade Hugo geheel in de bewuste zaak vrijsprak, en toch, dat had hij verzocht, daarom was het hem te doen geweest. Zou dit enkele incident echter in vroegeren tijd in staat geweest zijn om zijn geluk grootendeels te bederven, geheel anders dacht hij er nu over. Alida had gelijk gehad, men moest den tijd niet vooruitloopeu daar die alle maskers eenmaal opheft. Ja het leven van Hugo, zooals het zich thans voordeed mag men het toonbeeld van geluk noemen, daaraan ontbrak bijna niets, wij zeggen bijna niets en vragen zou er wel een huwelijk gevonden worden waaraan hoegenaamd niets ontbreekt P Toch nog wel in de wittebroodsweken.* Verschil van gevoelen, lezer. Wij be weren, zoo het te vinden is, stellig niet in de wittebroodsweken, li he huis houden vau Hugo met Alida zijn slechts twee kleinigheden die somtijds tot on- eenigheid leiden, en heeft Hugo zich reeds bereid getoond niet alleen, maar zelfs door feiten bewezen, dat hij gaarne Het vuur woedt over een lengte van vijf kilometer. Ook op andere plaatsen in de bergen is brand ontstaan zonder dat men weet hoe. RUSLAND. Te Odessa heeft een vreeselijk onheil plaats gehad. Tijdens een weldadig heidsvoorstelling in de groote zaal van het hotel St. Petersburg, waarin het tooverballet Sneeuwvlokken werd opge voerd en kinderen van omstreeks tien jaar medewerkten, vlogen plotseling de vlokken van watten, waarmee een kind behangen was, in brand. In enkele oogenblikken was het geheele tooneel één vlammenzee. Onder de toeschou wers brak een vreeselijke paniek uit; het was een afgrijselijk schouwspel de luid om hulp roepende kinderen te zien kruipen onder de pijnen. Alles in de zaal was het hoofd kwijt. Negen kin deren vonden den doodtien zijn zeer zwaar gekwetst. Eenige moeders zijn door den schrik krankzinnig geworden. Gevaarlijke ziekenbriefjes. Te Bakoe heerscht onder de werklieden gisting tegen de geneeskundigen. Zij kregen niet gemakkelijk genoeg een zieken» briefje als zij lust hadden om te luieren. Voortdurend ontvingen de artsen be dreigingen, en ten slotte is er een ver moord. Sedert dien dag is de houding der werklieden nog vijandigergeworden, en het geneeskundig en verplegend personeel heeft verklaard, niet langer dienst te kunnen doen indien de toe stand niet verbetert. Reeds hebben twee artsen de stad verlaten. in de bezwaren zijner gade wat het eene punt aangaat te gemoet komt, de andere aanleiding zal niet licht door hem worden weggenomen de eerste namelijk is, dat hij door de massa commissies, waar van hij lid is, zoo weinig zijne vrouw gezelschap houdt, en de tweede is zijn hond Ami. Alida had een hekel aan dat onbehagelijke mormeldier, dat buitendien iedereen, die eeue visite rn takte, ver veelde door zijn vreeselijk geblaf. Hugo, die alles anders voor zijne vrouw over had, kon er niet toe besluiten zijn trouwen vriend uit den vreemde, hem die zijn vriend gebleven was, toen allen hem hadden verlaten, te verstooten, en wan neer het somtijds, na eenig humeur, tot gemoedelijke verklaringen kwam, dan was voor dat oogenblik Alida meestal overtuigd, hetgeen echter niet weg nam, dat zij telkens er weder op terug kwam als het beest aanblafte wie er ook kwam. Echt vrouwelijk, opofferend en zelfver loochenend waar het zaken van gewicht betreft, kleingeestig, tot in het onedele toe vasthoudend op kleiuigheden. Alida was altijd in briefwisseling ge- bleveu met nicht Valmer, en onder deze brieven wa3 slechts een enkele geweest die eeu opgeruimden geest ademde, het was die waarin zij de gelukkige bevalling harer schoondochter meldde; iu de ande ren stond wel niet altijd duidelijk vermeld, hoezeer haar zoou en zij zelve in zorgen zaten, maar in allen zag ROEMENIË. De Roemeensche boeren in de Oosten- rijksche grensdistricten Sereth en Suc- zawa beginnen volgens een telegram uit Czernowitz ook al roerig te worden en zich aan zware uitspattingen schuldig te maken op Roemeensch gebied, waar zij gewoonweg strooptochten gaan hou den. Zoodra deze heeren echter in het Oostenryksche vaderland terugkeerden met hun buit werden zij opgepakt en aan den rechter te Suczawa overgele verd. De te Czernowitz in garnizoen liggende troepen hebben bevel zich marschvaardig te houden, omdat men vrees heeft, dat de grensgendarmerie niet sterk genoeg zal zijn om eventu- eele onlusten te dempen en het over trekken der £rens te beletten. Aan het station Czernowitz staat een trein onder stoom om zoonoodig terstond troepen naar de grens te brengen. De boeren, die op Jassy aanrukken, krijgen nog aanhoudend versterking, maar in die stad zijn voldoende troepen om een aanval af te slaan. Het plaatsje Valcea bij Doroboi is geheel vernield zoo ook het paleis der Cantacuzene's te Sascheanu. Het landgoed Dombro- aveni van prins Ghika wordt door 1500 boeren belegerd. Te Vaslui bij Jassy zijn de boeren uiteen geschoten door de troepenvijftien sneuvelden. Te Mihaileni hebben 300 boeren met de soldaten gevochten; verscheiden dooden. Het Oost.-Hong. gezantschap te Boe karest heeft reeds tweemaal de aan dacht der Roemeensche regeeriug op den gevaarlijken toestand van de Oosten- men het toch doorschemeren. Op zekeren dag, dat Alida zoo als gewoonlijk op dat uur, alleen in hare kamer zat, ontving zij weder een brief harer tante, waarin deze te kennen gaf dat Eduards toestand zeer ongelukkig was, ja dat zij om slechts zijn goeden naam te redden, een groot gedeelte van haar vermogen had moeten aanspreken, zelfs in die mate dat noch de jonge lieden, noch zij zdlve op dien voet iu 's Hage konden leven. Waar zij heen moesten wist zij nog niet, maar ofschoon men wel op bekrompen, maar toch altijd nog fatsoenlijke wijze in het een of ander dorp zou kunnen voortleven, achtte zij het toch hoogst wenschelyk, dat men voor Eduard eene betrekking mocht kunnen vinden, die hem twee zeer noodige zaken zoude verschaffen ver dienste en werkzaamheid, want daarvan hield ze zich overtuigd dat alleen gebrek aan werkzaamheid haren braven en edelen zoon tot zulke zwakheden had kunnen leiden. Zij eindigde met de bede, dat Van Waren, die immers zoo veel invloed had, haren zoon daaraan mocht helpen. Is het zoo ver gekomen, dacht Alida, dat Hugo nog de weldoener zou kunnen worden van Agnes Zal hij het willen doen P Heerscht niet steeds dezelfde verbittering in zijn anders zoo toegeveud hart, waar het haar geldt Toch wil ik het probeeren. Hoe gelukkig dat nicht

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1