eindal ft O. 99. Zaterdag 23 Maart 1907. 226 Jaar». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1MELFH Y\, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Leipzig is in een rumoerige ver gadering van dienstboden een vereeni- ging van huisbedienden opgericht. Tot de sprekers behoorde de sociaal-demo craat Liittich. Een van de meisjes sprak den wensch uit, om een zwarte lijst aan te leggen, waarop de slechte meesteressen en onbetrouwbare besteed- sters zouden aangeteekend worden. Josefine Eder, de weduwe van een houthakker te Spitzendorf, in Beieren, heeft Dinsdag haren 119den verjaardag gevierd. Zij is de oudste vrouw in Duitschland en al op haar 50ste jaar weduwe geworden. Van hare drie kin deren is er nog een in leven, een doch ter van 86 jaar. Josefine Eder woont in bij een kleindochter die een boerde rijtje heeft. Zij hoort en ziet nog goed en heeft een goeden eetlust, maar haar geestelijke vermogens zijn in den laat- sten tijd wat achteruitgegaan. ZWITSERLAND. In het kanton Graubunderland is een nieuwe kieswet, waarbij stemplicht in gevoerd wordt. Bij volksstemming met ongeveer 6000 tegen 5600 stemmen aangenomen. Gustav Leemann, werkman aan een machinefabriek te Romont, en plotselin millionnair geworden door den eersten prijs in de loterij van de tentoonstelling te Milaan, is voorloopig werkzaam ge- bleyen op de fabriek. Aan de gemeen- 103) Daar heerschte vroolijkheid, daar heerschte liefde, daar heerschte geluk De weduwe voelde geen zwakte op dezen heuchelijken dag! Daar was geen enkel aan tafel, die Alida, de oogappel van het gezin, haar groot geluk misgunde. Haar groot geluk P Waarlijk dat zij zelve het als zoodanig beschouwde, daarvan maakte zij geen geheim. De donkere oogen schitterden van vreugd, de wangen tintelden van genot, en in de volheid van haar hart, zei-ze tegen Hugo»ik zou ook waarlijk niet weten hoe ik, na zoovele jaren als het ware steeds genood zaakt te zijn geweest, om aan dien in dringer te denken, het ledig zou hebben aangevuld, als ik niet meer aan hem denken mocht.* 't Was een eenvoudig, maar toch een feest zoo als er slechts zelden wordt ge vierd en wanneer men de weinige ge rechten in aanmerking neemt, dan zou men verwonderd staar, dat het nog zoo lang had kunnen strekken, want het was vrij laat toen men van tafel opstond. Nu ging de weduwe haar middag slaapje doen, en Alida met Hugo hadden den tijd om veel te recapituleeren wat te Uster, waar hij is geboren en opge groeid, heeft hij 10000 francs geschon ken4000 voor het arraenfouds, 3000 voor uitbreiding van het ziekenhuis en 8000 voor een oude-mannen- en vrou wenhuis. OOSTENRIJK HONGARIJE. Volgens sociaal-democratische opga ven hebben van 760 bakkers er 50 de eischen van hun personeel ingewilligd. Door de. niet-stakende arbeiders van een broodfabriek was een plakkaat aan geplakt, waarin het terroristische op treden der stakers sterk werd gegispt. Dit vond de politie opruiing en zij nam het plakkaat in beslag. De bond van Oostenrijksche industriëelen en het In- dustriëele Centrale Verbond protesteer den daartegen. Beide partijen patroons en gezel len staan steeds onverzoenlijker tegenover elkaar. Maar brood komt er inmiddels voldoende aan. Van den Arlberg zyn tot dusver 78 lawines neergekomen, die het verkeer volkomen gestoord hebben. Aan het zuiderstation te Innsbruck liggen 1700 Macedonische en Italiaansche arbeiders die over den Arlberg naar Duitschland en Amerika willen. Bij Gries heeft een lawine beide sporen van de Brenner - lijn bedolven. Nadat één vrij was ge maakt, konden de treinen weer loopen. Het verkeer was voorts gestoord door lawinen op den Gisela-spoorweg en op den Gastèïnër spoorweg. Een personen trein is daar bedolven, maar niemand is gekwetst. hun beiden belang.in boezemde. Nu eerst leerde hij in alle nuances het gehouden gedrag van Alida te 's Hage kennen, nu eerst vertelde Van Waren wat meer van de redenen, die hij had om Stade tegen te werken. De theetafel was weder de reünie van het geheele gezin. Terwijl Hugo het gezelschap amuseerde door het een en ander van Petersburg te verhalen, kwam de meid binnen en diende den heer Stade aan. Men kan nagaan, hoe verrast, ja ont steld Van Waren was. »Hoe zullen wij daarmeê aan vroeg Alida, belet geven?" Zij begreep ook zoo goed, hoe onaangenaam de visite voor Hugo wezen moest. »Dat kan immers niet,« zei de weduwe, »mijnheer Stade kan ik geen belet geven, eu waartoe ook ?c Mevrouw heeft gelijk,zei Hugo, waarom zou hij niet binnenkomen Toen de meid vertrokken was, hernam hij »dat is immers in ieder geval het beste, tot eene explicatie zal het toch moeten komen. Ik moet zeggen, Alida, en het doet mij leed, dat hij je wel spoedig komt bezoeken, want hij was van morgen nog niet in de stad. Nu, ik hoor hem komen. Je moet mij maar aan hem voorstellen.* Stade kwam binnen. »Zoo dames, hoe gaat het U hebt u goed gehouden, mevrouw van Ulk. RUSLAND. Het ia stellig geen kleinigheid, die Stolypin Dinsdagmiddag de Doema als menu heeft voorgezet. Wat zal er van dit inderdaad breed opgevatte en met Rusland'8 innigste belangen samenhan gende programma worden? Tot dusver gedraagt de Doema zich verstandig en de aanneming van de eenvoudige orde van den dag paste geheel in die lijn. Als alles eens boven verwachting goed mocht gaan indien de uiterste linkerzijde en de reactionaire rechter zijde wat zelfbeheersching konden too- nen zou er kans op komen en er werd maar een deel van Stolypin's rijke programma afgewerkt, dan zou Rusland een grooten stap voorwaarts hebben gedaan. Dan zou het bewezen hebben tot wetgevenden arbeid langs grondwettigen weg in staat te zijn. Dat bewijs ontbreekt nu nog te eenenmale. De vorige Doema was toch eigenlijk een janboel, waar dikke en harde woor den door de zaal vlogen, men dadelijk met althans voorloopig onvervulbare eischen kwam aandraven en de parle mentaire toon tegenover Tsaar en re geering vaak veel te wenschen overliet. Als dat spelletje in deze tweede Doema opnieuw moest beginnen, dan zou Sto lypin niet aarzelen terstond de ontbin ding te herhalen, waardoor de ernstige leden hun taak door de schuld der uitersten weer zouden zien verijdeld. Het schijnt, dat de sociaal-democraten niet wilden inzien, dat zij door hun toomek>os optreden al het tot nu bereik te weer in gevaar kunnen brengen. Dag Hugo Het was mij om jou te doen. Ik ben voor een goed uur in de stad gekomen en wilde iets van je weten betrekkelijk o^ze laatste speculatie. Heeft die geld opgebracht, dan zal ik hoogst waarschijnlijk over weinige dagen weer uit de stad moeten, tenzij jij het deze keer wel op je zoudt willen nemen sprak hij, terwijl hij zoowel Hugo als Alida satiriek aankeek. Hij vond dat die beiden nog al dicht naast elkander zaten. Hugo was verlegen, maar Alida nam het woord: >mijnheer Stade, ik heb het plezier u mijn aanstaande voor testellen.* »Zoo, zooriep Stade glimlachend, »je vous en fais mon compliment. Wat al veranderingen in zoo n korten tijd Als Hugo alles zoo leep geadministreerd heeft als dit, zal ik nog wel schatrijk geworden zijn er bij. Le bon garcon en hij schaterde van plezier Van Waren antwoordde: »leepbenik nooit geweest, en zal ik ook wel nimmer worden, Stade, maar daarover later. Ik zal je van de laatste speculatie vertellem* »Als de heeren soms een aparte kamer willen hebben vroeg mevrouw. »Niet noodig!* riep Jan, >in een oogenblik is het afgepraat. Buitendien is het hier althans geen geheim en wan neer we wat zacht spreken willen, is het alleen om niemand te vervelen.* Toen nu de compagnons met elkander redeneerden, zei de weduwe halt-fluiste rend tot Alida, »zou mijnheer Stade toch Ieder weet, dat Rusland dry ft in een zee van ongerechtigheden, maar wat kan een razen als van de uiterste par tijen daaraan ten goede doen, vraagt de liberale pers. Er zijn twee bemoedigende diagen, die hoop geven, dat deze Doema het verder zal brengen dan, haar voorgang-, ster. In de eerste plaats de voortref felijke leiding van den veelgeprezen Golowin. Dan de omstandigheid, dat het gematigde element in deze Doema veel sterker is, dan in het eerste en het ontbindingslesje van verleden jaar kennelijk nawerkt. Dat zijn lichtpunten. Maar de donkere plekken ontbreken ook niet. Dat de Tsaar ditmaal het niet de moeite waard achtte in persoon de Doema met eene troonrede te ope nen, wordt ajs een ongelukkig teeken beschouwd. Stolypin's waarschuwing van Dinsdagmiddag, dat het hier geen kwestie van rechters en beklaagden gold, geeft ook reden tot denken. Daar lag een bedekte waarschuwing in om niet te ver te gaan met interpellaties en kritiek op regeeriugsdaden. Aan den anderen kant bevat Stoly pin's verklaring ook heel veel vriende lijke en aanmoedigende woorden. Als aan beide zijden een gewone nuchtere gematigdheid wordt betracht, en het persoonlijke element vooral in de aanvallen op Stolypiu op den achter grond raakt, dan kan met i echt spoedig de wedergeboorie van het heilige Rus land, waarvan de minister-president sprak, een aanvang nemen. Doch zoover zyn we nog niet. werkelijk zin in je gehad hebben, dat hij zoo dadelijk hier komt »Ik geloof het niet, mama, hij moest immers Hugo spreken." Het gesprek over de speculatie was spoedig afgeloopen en de conclusie was geweest, dat Stade weder vertrekken zou, »Wel, mevrouw, wat dunkt u er van P Heb ik geen hondenneus Hugo moest ik bepaald lieden avond spreken, en ik vind hem »Och, mijnheer Stade, ik denk dat mijnheer Van Waren u zijn voornemen W geschreven hebben* antwoordde zij onschuldig. »Mij geschreven, mevrouw Wij zijn alleen compagnons voor de dubbel tjes, voor de rest gaat ieder zijn weg.» »En is u dadelijk naar hier gekomen, mijnheer Stade vroeg Alida verbaasd. »Dat mag ik niet zeggen, ik heb eerst een domheid begaan, ik heb Genoegen bezocht, alsof het nu nog noodig ware zijn heil daar te zoeken nuenfin. nu hij hier komen kan. Al wel, ik ben natuurlijk van avond hier het vijfde rad aar den wagen, en als men dat voelt, is het beter dat men heengaat, voor men verwijderd wordt, wat zeg-jy, Hugo »Maar mijnheer antwoordde de we duwe, »u begrijpt toch wel dat u ous bijzonder welkom zijt.* »Parole d'houneur, mevrouw, daar is niets wat ik zou weinig begrijp. Mij dunkt ik zie, aan wat weet' ik zelf niet,

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1