Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. bevond, twee drongen door tot de kluis, één nam plaats aan de deur die naar de gang leidt en één mengde zich onder het publiek. Toen klonk het bevel .Handen omhoog!", de ambtenaren gehoorzaamden en de roovers maakten zich ongestoord meester van het aan wezige bedrag van ongeveer 30.000 roebel. Een van de roovers in de gang schoot den politiecommissaris, die op hem afkwam, met drie revolverschoten dood. Daarna maakten de roovers ge bruik van de algemeene verwarring en vluchtten over de binnenplaatsen der Hoogeschool, waar de mannelijke en vrouwelijke studenten onmiddellijk aan het bevel. .Handen omhoog gehoor zaamden. De begrafenis van kapitein Char- kasaki, Dinsdag te Warschau vermoord, gaf aanleiding tot heftige incidenten. De soldaten die den stoet vergezelden traden onnoodig hardhandig tegen het publiek op. Er vielen vele gewonden en de ambulances hadden druk werk. Door samenwerking der heeren Jules van Hasselt, burgemeester van Kamper veen, en Albert van der Horst, voorzit ter van den Oranjebond »Wat ook vall' trouw staat pal", te Amsterdam, is een centraal comité tot stand gekomeD voor een huldeblijk aan Prins Hendrik ter herinnering aan zijn tegenwoordigheid bij de ramp van de „Berlin"'. Het centraal comité stelt zich voor, in de verschillende provinciën van Ne derland en in de overzeesche bezittingen en koloniën sub-comité s te vormen, door welwillende medewerking van de com missarissen der Koningin wat Nederland betreft. Naar aanleiding van dit bericht, dat ook den Prins ter oore was gekomen, heeft deze echter aan bovenbedoeld co mité doen medeóeelen, dat hij ten hoog ste de bedoelingen van het comité waar deert en zeer dankbaar is voor de wijze waarop het Nederlandscbe volk toonde op prijs te stellen zijn pogingen om tot redding der ongeAikkige slachtoffers aan den Hoek van Holland mede te werken. Aangezien hij echter zijn daad niet anders kan beschouwen dan als het ver vullen van zijn plicht als Nederlander, heeft hij, tot zijn groot leedwezen, het vaste besluit moeten nemen zoodanig huldeblijk niet te aanvaarden. Men schrijft aan de N. R. Ct. Volgens het laatste door den Bel gischen minister van landbouw uitge geven bulletin voor den gezondheids toestand der huisdieren in de laatste helft der vorige maand blijkt, dat op 1 Maart j.l. het mond- en klauwzeer in België nog voorkwamen in 45 ge meenten en dat besmet waren 92 erven tegen 115 erven in 68 gemeenten op 15 Februari 1.1. In de provinciën Ant werpen, Limburg en Namen, komt geen enkel geval van mond- en klauwzeer meer voorterwijl de ziekte in de Dat was echter gemakkelijker besloten dan uitgevoerd. Jan bleef veel langer weg, dan men had gedachtHij kwam in zijne brieven er rond voor uit, dat niet alleen de zaken hem bezig hielden, maar dat hij vooral voor zijn eigen ge noegen nog wat in het buitenland ver toefde, zoodat Hngo met eenige zorg meende te bespeuren, dat Stade's zucht om te trekken en te reizen weder aan wakkerden. Zijne epistels waren altijd heel kort, want hij had geen lust, na hetgeen er voor zijn vertrek met. Hugo was voorgevallen, zeer fideele brieven te stellen, maar het was duidelijk dat hij op de badplaats Homburg eenigen tijd vertoefde, louter omdat hij èr een goed gezelschap vond en zich dus amuseerde. Wordt vorvolgd.) andere provinciën officieel werd vast gesteld als volgtBrabant 28 erven in 10 gemeenten, West-Vlaanderen 10 erven in 9 gemeenten, Oost-Vlaanderen 40 erven in 14 gemeenten, Henegouwen 9 erven in 9 gemeenten en Luik 4 erven in 2 gemeenten. Het aantal aangetaste dieren werd thans niet opgegeven. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de AR. Ct. De varkens blijven op de Belgische markten hoog in prijs, ofschoon in de laatste dagen wel eenige afslag te mer ken is. Op de markt te Anderlecht (Brussel) was de noteering de vorige week fr. 0.95 tot fr. 1.08 per kilo levend. De oorzaak van dezen hoogen prijs is de geringe aanvoer. De Belgische land bouwer heeft zich in de twee laatste jaren niet sterk op de fokkerij van varkens toegelegd, zoodat volgens de laatste statistiek het vorige jaar ruim 100,000 varkens minder in België waren dan in 1904. Om in het te kort te voorzien moet men in ons land terechtwant in Duitschland worden geen varkens uit gevoerd. In de eerste helft der vorige maand werden, volgens aan onzen minister van financiën verstrekte inlichtingen, langs onze greuskantoren naar België vervoerd 15,616 varkens tegen 8276 in de eerste helft van de maand Januari van dit jaar. In vorige jaren gingen gewoonlijk slechts 100 a 200 varkens per maand uit ons land naar België. AXEL, 12 Maart 1907. Onze gemeente verloor Vrijdagavond onverwacht een harer meest geachte ingezetenen. De heer P. van Hoeve overleed dien avond na een ongesteld heid van nog geen twee uren op ruim 53-jarigen leeftijd. Sedert 20 Juni 1893 lid van den gemeenteraad, was de over ledene ook dijkgraaf van den Coegors- polder, president-kerkvoogd der Ned. Herv. kerk, bestuurslid van de coöpera tieve suikerfabriek te Sas van Gent, alsook van de afdeeling Axel der Zeeuw- sche Landbouwmaatschappij en der vereeniging „Steunt Elkander" alhier. Na gehouden examen zijn tot de Rijks- Normaallessen alhier toegelaten de vol gende kweekelingen. Tot de voorbereidende klasse 2e af deeling Aleida Hus te Trr Neuzen, le afdeelingG. J. van der Bent, W. E. A. Sliedrecht, Cornelia Herrebout en Janna Klaassen, allen te Ter Neuzen, A. J. van den Berg te Axel, E. H. de la Ruelle te Overslag en R. J. M. Wael- put te Zuiddorpe. Tot de le klasseP. Bakker, J. A. Breepoel, H. Duijm en Gemma Hugen- holtz allen te Axel, G, A. Boddaert, C. F. van den Eeckhout en G. G. Remerij te Koewacht, C. van Es en J. J. Eijke te Zaamslag, P. A. de Feijter en Anna Versluijs te Ter Neuzen, A. L.D.Jans sen te Overslag, J. L. M. de Keijser te Graauw, L. Kint te Ossenisse, C. P. A. Lansu te Clinge en A. de Vries te Hontenisse. Tot de 3e klasseJ. P. Janssen te Hontenisse. Zuiddorpe heeft Vrijdag feest ge vierd bij gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum van den heer A. Moerdijk als secretaris en ontvanger dier ge meente. Des ochtends om 9 ure werd de jubilaris door de feestcommissie met het muziekgezelschap „Ons Genoegen" aan zijne woning afgehaald. Hier werd hem door den voorzitter een prachtig bloemstuk aangeboden, hetwelk hij uit de handen van mejuffrouw C. Moerdijk in ontvangst nam. Onder de opwek kende tonen van het muziekgézelschap werd de jubilaris thans naar het ge meentehuis geleid, waar de gemeente raad hem wachtte om hem geluk te wenschen. Het gemeentehuis en de raadzaal waren netjes versierd door de vriendenhanden der heeren Th. Moerdijk en P. L. Hemelsoet. Om half 10 werd een H. Mis opge dragen, na afloop waarvan eene open bare raadsvergadering werd gehouden, waarin de burgemeester een warme lofrede hield op den feestvierenden gemeente-ambtenaar en hem namens de Zuiddorpenaren een prachtige schrijf machine aanbood. Diep getroffen dankte de heer Moerdijk voor zooveel.bewijzen van achting, toegenegenheid en vriend schap. Na aanbieding van den eerewijn begaf het geheele gezelschap zich naar de woning van den jubilaris om ook zijne echtgenoote geluk te wenschen met het feest van dezen dag. De armen werden oók niet vergeten, daar na de Mis een ruime bedeeling van brood werd gehouden, terwijl ook eenige volksspelen plaats hadden voor behoeftige ingezetenen. Het behoeft nauwelyks gezegd te worden, dat de gansche gemeente deel nam in de feestvreugde van den alge meen beminden secretaris-ontvanger. Vermelden we nog dat door de kuns tige hand van den heer Th. Moerdijk voor het gemeentehuis en in de raadzaal twee prachtige jaarschriften waren aan gebracht, die algemeen werden be wonderd. Hertyk. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Neuzen, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni. Hoek, 24 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 25 Juni des voormiddags. Koewacht, 25 Juni des namiddags. Westdorpe, 26 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 27, 28, en 29 Juni des voormiddags. Axel, 8, 9 Juli en 10 Juli des voor middags. Zaamslag, 10 Juli des na middags en 11 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 12 Juli. Grauw en Langendam, 13 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten beneden het gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uit sluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. Beroovlng. Gisteren(Maandagimiddag is een kao- toorlooper van de Nederlandsche Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel te Amsterdam waarschijnlijk op het Stationsplein, door een of meer vreem delingen, beroofd van zijne portefeuille, inhoudende ruim f55,000. Nader verneemt men, dat de looper, genaamd R., een 75 jarig man is Hij ontving het geld aan verschillende bank instellingen en borg de ruim f55,000, waaronder 55 bankbiljetten vau f1000 in een zwart lederen portefeuille, waar omheen een breed, bruin elastiek ge bonden was. Volgens zijn zeggen heeft hij de porteleuille goed weggestoken in den binnenzak van zyn jas en is toen, vóór het Koramandantshuis op de tram stappende, gereden naar net Centraal Station. Op h -t plein voor het station verliet hij den wagen om over te stappen op eene andere lijn, maar nauwelijks had hjj plaats genomen, of hij kwam tot de ontdekking dat hij zijn tasch met geld kwijt was Dadelijk begaf hi) zich, de oude man, die begrijpelijkerwijze zeer ontdaan was. naar het politieposthuis aan het station, waar men hem een agent meegaf, om te zien of de dieven wellicht zouden trachten per trein te ontkomen. Maar op de perrons werden geen ver dachte personen gezien. De Ned. Fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel heeft een belooning van f5000 uitgeloofd voor hem die aan wijzingen kan doen, welke leiden tot opsporing van het geld. - Vrouw J K. huisvrouw van F, d. y., verhuisde jl. Zaterdag naar de korte Wagenstraat te Rotterdam ter viering waarvan zij een glas bier besloot te gaan drinken. Zoodoende kwam zij in de woning van vrouw B. B., welbekend als Amsterdamsche Bet, in de Wijde Broedersteeg no. 2<>. Daar zaten, toen zij er kwam, twee vrouwen en drie mannen, haar onbekend. Tw e van die mannen vertrokken, nadat eenige ver tering gemaakt was, maar de derde bleef. Die derde man sioot eensklaps de deur. schonk een bierglas vol met- jenever, greep vrouw F. d. N. beet, drukte haar tegen den muur, kneep haar nëus dicht en noodzaakte haar het bierglas met jenever met korte tusschenpoozen uit te drinken. Dit alles werd lijdelijk aangezien door de twee andere vrouwen, die zich ook bij Amsterdamsche Bet bevonden. Nadat de vrouw het bierglas met jenever binnen had, verlangde de kerel dat zij alles zou overgeven wat zij by zich had, en toen zij hierin geen zin had, greep hij haar bij de keel en ontrukte haar miet geweld een portemonnaie waarin f 9 en een zilveren knip waarin zaten een gouden horloge met dito tweestrengs ketting, een vieistrengs gou en hals ketting met gouden slot bezet met dia manten, een gouden heerenring en een bankbiljet van f 10. Vervolgens verscheen Amsterdamsche Bet zelf en rukte de be roofde bovendien de gouden bellen uit de ooreu. Daarna is de vrouw, die door de gedronken jenever beschonken was ge worden, het huis uit en de straat op gezet, waar men haar aan haar lot overliet. Tengevolge haar toestand viel zij in handen der politie, die haar bracht naar het bureau in de Lange Torenstraat om haar roes uit te slapen Aan dat bureau werd zij gisterenmiddag nuchter en deed toen de aangifte van de berooving als hiervoren vermeld. Hel gestolene heeft een waarde van ongeveer f 200. Na kennisneming van de berooving heeft een inspecteur van politie een onder zoek ingesteld, waarvan het voorloopige gevolg is dat Amsterdamsche Bet op het oogenblik als verdachte is opgesloten op het politiebureau in de Lange Torenstraat. en man, die door een ander huis de vlucht nam. toen de inspecteur bij Am sterdamsche Bet binnenkwam en ort- kwam, is vermoedelijk zekere T. en de hoofddader. N. R. Crt. Politie-lionden. De honden, die de politie te Gent in dienst heeft om in het bijzonder de nachtwakers van dienst te zijn ze heeft er nu 31 moeten herhaaldelijk voor deputaties uit andere steden hun kunsten vertoonen. Zoo was er dezer dagen een deputatie uit Rijssel, en aan het uitvoerige verslag, dat de Gaiette van Gent van de proefnemingen geeft, ontleenen we hier enkele bijzonder heden. Om 10 uren kwamen de wakers der verschillende buitenwijken hun honden halen, om zich naar hun wijken te begeven. Kort daarna stapte men in rijtuigen en reed naar het Tolhuis (Nijverheids laan), waar de eerste proefnemingen werden gedaan. Men begon met het aanhouden van een wielrijder, die ver ondersteld werd een of andere over treding te hebben begaan. Een wakers hond ijlt er naar toe en bestookt zoo erg het rijwiel dat de man weldra noch voor- noch achteruit kan. Aan den anderen kant van den weg komt zoogenaamd een dronkaard al zingende en tierend aanzwaaien. De hond heeft hem al dadelijk zoo mak gemaakt als een lam. Men stapt weer in de ry tuigen en

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2