Bekendiakittf. Ml 1911113011. II Ij Woensdag 13 Maart 1907. «laarg. i\o. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, toelating van Kinderen Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op Dinsdag 19 Maart 1907, des Yoormiddags te 9 ure ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere School alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1901. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 7 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders nan Acel D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. De Ham burg-Amerika-lijn heeft een ondersteuningsfonds opgericht, waaruit arbeiders, in geval er leden van hun gezin ziek zijn, een uitkeering krijgen. Zij is begonnen met er 200,000 mk. voor te geven, met de belofte dat er elk jaar een som bij zal komen. Het fonds wordt onder toezicht van ver tegenwoordigers van de werklieden beheerd en behoort tot de nieuwe 101) Hugo bleef, ook toen hij alleen was, in een opgewonden stemming. Hij dacht aan niets dan aan Alida. Wat zette zij een lief medelijdend gezicht, toen zij over de Valmers sprak! Wat lag er een ziel in dat gelaat, welk een verschil, of ze aangedaan of verheugd was, en toch altijd even zacht, even edel van uitdrukking Hoe was het mogelijk dat hij dat vroeger zoo weinig had ontdekt. Hoe kon hij in die dagen nog aan Agnes denken, als hij Alida voor zich had Viel het niet te ontkennen dat er in Agnes blauwe oogen eene levenslustigheid, ©ene gees tigheid tintelde, geheel overeenstem mende met de zwevende en vlugge figuur innig zielenleven, ja zielenadel sprak uit die rustige, donkere kijkers van Alida, er was dan ook niet die rijzige gestalte in volkomen harmonie met die meer verheven uitdrukking op haar wezen. Ziet, toen Stade hem de vraag deed, hoe het ooit mogelijk was geweest, dat hij zoo verre had gezocht, wat hij zoo nabij had kunnen vmöeu, zinspelende op den tijd toen Hugo en Alida beiden bij Ottewal verkeerden, had die vraag hem gehinderd, en nu vroeg hij het zich sociaal-politieke afdeeling van de maat schappij. In het afgeloopen jaar heeft zij alleen ruim 1 miilioeu mi. ten bate van hare werklieden en beambten ge geven. De hersenvlies-ruggemerg-ontsteking breidt zich in de Rijnstreek weer uit. Zij heeft zich in de laatste dagen in verscheidene steden daar sprongsge wijze vertoond. Er zijn verscheidene gevallen voorgekomen waar de gevaar lijke ziekte reeds sedert jaren genesteld is. In Homburg zijn een jongen van 10 en een m eisje van ló jaar biuuen enkele uren bezweken. Van hooger handt wj lt men alle aanlacht aan de ziekte. De minister van oorlog heeft uitvoerig verslag verlangd over de gevallen die onder de soldaten vau het Keulsche garnizoen zjn voorgekomen. De sol daten en hun verplegers zijn daar in barakken streng afgezonderd. FRANKRIJK. Uit een verslag van de vergadering, die Vrijdag de Parij3che gemeenteraad gehouden heeft, maken wij op, dat de electricisten het werk gestaakt hebben omdat zij den tienurigen werkdag en een regeling van bet pensioen in hun geest niet verkrijgen konden. In den gemeenteraad sprak men z\jn verbazing over de staking uit, omdat de onder handelingen niet afgeloopen waren. Toen de stakers Vrijdagavond, onge veer 1200 man sterk, zich aan de Arbeidsbeurs vervoegden, liet de prefect van politie hun weten, dat zij uiet ont vangen konden worden, omdat er geen zeiven at. Was het in waarheid zoo vreemd Of vergat hij dan dat hij reeds met liefde in het hart voor Agnes bij Ottewal was gekomen P Hugo Van Waren toch was de jongeling niet om eenmaal liefde opvattende, die maar zoo te kunnen priis geven voor eene andere. En dan, was werkelijk Alida in dien tijd niet schooner geworden P In regelmatigheid, vooral in fijnheid van trekken had zij nimmer met Agnes kunnen wedijveren, en dat zou zij ook nog niet kunnen doen, al is die fijnheid bij de jonge mevrouw Valmer reeds wat in fletsheid ontaard, maar Alida's wezen boeide onbeschrijfelijk door de uitdrukking, daarover been gelegd, en die uitdrukking was edeler geworden, naar mate hare ziel zich door onder- viuding geadeld had. O zij had door de moeielijke omstandigheden, waarin zij had geleefd, geleerd ook bij anderen de ouistau lighedeti, die zulk eeu groot vermogen op ons gansche karaktei uit oefenen, niet buiten rekening te laten, het had baar gebracht tot vergeven zelfs van zooveel wat haar vroeger onver geeflijk had toegeschenen, haar gemoed was dus vervuld geworden van die rechtvaardigheid voo- allen ook voor hen die onze vijanden waren welke de vrucht mist zijn der algemeeae, zuivere menjcae nn n. Ziet op die hoogte 1 kon zij nog niet zijn, toen ze iu dienst baarheid bij Ottewal verkeerde, en toen j licht was. Daarop begaven zij zich naar het gebouw van het Algemeene Verbond der Arbeiders, en hielden daarbij in de open lucht een vergade ring, waarop zij besloten de staking vol te houden. De mannen droegen lam pions om zich bij te lichten. Op enkele punten van de stad was bet Vrijdagavond donker, daar nl. waar straten, stations enz. enkel door elec- triciteit verlicht worden. In donkere straten stonden agenten van politie op zekeren afstand van elkaar met een fax kei in de hand. Ook in sommige stations kwamen en vertrokken treinen onler fakkelicht. Vele vroolijke Parij- zenaars zag men Vrijdagavond wande len met een brandende kaars op hun stok. Het zal er dan niet zoo gewaaid hebben als hier. De meeste schouwburgen en tingel tangels moesten de deuren sluiten. Eakele, die zelf bun electriciteit maken, speelden voor overvolle zalen. Op de bureau's van bladen miste men niet zoozeer het eiectrische licht men kon zich met petroleumlampen of kaarsen in flesschen behelpen als wel de drijfkracht voor de persen. In allerijl lieten enkele bladen locomobielen aanrukken, die op straat voor de deur geposteerd werden en de persen aan het draaien brachten. Ook gebruikte men er eiectrische auto's voor. Het Petit Journal, dat zelf voor zijn elec triciteit zorgt, en de Figaro, die gas motoren gebruikt, waren goed af. Er zijn zeven eiectrische fabrieken te Parijs. Vyf daarvan hielden geheel met de levering van electriciteit op, ze dagelijks min of meer het slachtoffer was vau gebrek aan kiesch gevoel (kiesch gevoel die andere heerlijke vrucht der men8chenliefde). Neen, nu dat haar geest rustig was, nu dat al wat er schoons in haar kiernie, in den atmospheer der onafhankelijkheid kon bloeien en groeien, nu eerst was er volkomen harmonie tnsschen lichaam en ziel, en waar die harmonie bestaat, moeten beiden be minnelijk zijn. O hij bezocht de familje van Ulk, hy bezocht Alida dikwijls, wellicht te dik wijls, maar hij zelf geloofde dat niet, hij betreurde het slechts, zoo weinig tijd te hebben haar te zien. Het kon geen geheim meer voor hem blijven, hij was verliefd 1 Verliefd Toen hij zich gekrenkt had gevoeld in zijne vroegere liefde, was het hem geweest als of de natuur een woestenij en de wereld een chaos was geworden, en hij wist zeker dat geene verliefdheid meer in zijn hart huisvesting zou vinden. Wat hij zoo zeker had geweten bleek nu onwaarheid te zijn geweest 1 De natuur had weder bloemen verkregen, de zon scheen weêr helder over den groenen akker, liefde en hoop bloeiden op nieuw in zijne ziele, bij had lief!! God dank voor dien zegen, dien onverwachten zegen Maar, zou Alida ook hem lief hebben Hij hoopte het, toch bleef er onzekerheid I over. Doch ook wanneer zijne liefde niet een die van de Champs-Elysées kon met een gedeelte van het personeel doorwerken, en de gemeentelijke fabriek ondervond geen hinder. Dus kon op verschillende plaatsen het eiectrische licht blyven branden. Er zou nog minder gebrek aan eiec trische kracht zijn geweest, indien de directeurs der fabrieken, naar zij volgens een verslag erkend hebben, niet de electriciteit, die zij nog in de accumulatoren-batterijen hadden en waarmede zij in de dringende behoeften van schouwburgen en dagbladen hadden kunnen voorzien, met voordacht achter gehouden hadden, omdat zij aan de bevolking van Parijs goed wilde laten voelen hoe nadeelig de staking voor haar is. De stakers hebben het werk neer gelegd zonder eenige schade aan te richten behalve aan den quai Jemeppes, waar zij de vuren gedoofd hebben, hetgeen, bij hervatting van het bedrijf, naar 't heet, 48 uur vertraging zal geven, en in een andere fabriek, waar de stakers, naar het zeggen van de inge nieurs, zekere belangrijke machine- deelen weggenomen of buiten dienst hebben gesteld, hetgeen voor herstel van een tot 8 dagen zal kosten. RUSLAND. 1 De berooving van de kas der Hooge- school te Moskou, heeft plaats gehad onder de volgende omstandigheden. Zes als studenten gekleede gewapende jongelui deden een inval in de kanse larij der Hoogeschool. Twee begaven zich naar het bureau, waar zich de kas met wederzin zou worden beantwoord, thans zou niet meer het voorwerp zijner genegenheid, zijn vertrouwen op God en mensch >n kunnen verdwijnen, want vast stond by hem de overtuiging geplant, dat, hoe ook het einde zou zijn,- Alida hem niet onwaardig behandelen kon. 't Moge waar zijn, dat hij ook vroeger diezelfde overtuiging had gekoesterd, toch was hij thans zeker van zijne zaak, en terecht! Hij had immers niet te vergeefs geleefd, hij had het ware van het onware leeren onderscheiden, en, mocht hij ook niet aan alles meer gelooven, zoo als in zijne jongelingsjaren, datgene waaraan hij bleef hechten was te onwrikbaar in het hart gevestigd. Zou Alida de zijne wezen of niet? Vraag die hem onophoudelijk bezig hield Hoe haakte hij naar de oplossingEn waarom die dan niet verhaast Wat zou hem thans nog terug houden Ziet, het kon zijn dat zoo hem het jawoord mogelijk niet gegeven werd, hij tevens zijne zusterlijke vriendin verliezen zoude, maar dit was niet alleen wat hem tegen hield. Zoo hij thans zijne liefde aan Alida verklaarde, wat zou Stade van hem denken Moest hij niet voorkomen als een verrader, ais iemand die kunst matig zijn vriend had verwijderd om zich zeiven van diens plaats meester te miken Neen, hij wilde Stade's komst afwachten en rond en open met hem de gansche toedracht der zaak behandelen l

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1