Rechtszaken. Burgerlijke Stand. zijn geworden, Indien de Eerste Earner niet tusschenbeide ware gekomen. De daad der meerderheid van de Eerste Kamer kost ons alzoo de kleinig heid van 5l/2 ton gouds. Staal, die den maatregel reeds in October ten deele invoerde, zuinigde daardoor 1 ton ten bate van het land uit. En als de Eerste Kamer hem den voet niet dwars had gezet, zou dus in totaal 51/, 1 6W2 ton bespaard zijn geworden. Het heeft niet mogen zijn TWEEDE KAMER. In de zitting der Tweede Kamer van jl. Woensdag werd door den voorzitter in gevoelvolle bewoording herinnerd aan de ramp aan den Hoek van Holland en aan den aanslag op den Minister van Justitie. De rede, die de voorzitter in verband daarmede uitsprak, luidde in haar geheel als volgt Mijne heeren. Alvorens thans onze werkzaamheden voort te zetten veroorloof ik mij enkele woorden tot u te richten, die, naar ik hoop en bescheidenlijk vertrouw, bij u weerklank zullen vinden. Sinds ons uiteengaan op 12 Februari jl. hebben in ons land diep te betreuren gebeur tenissen plaats gehad, welke in wijden kring een smartelijken en blyvenden indruk hebben verwekt en achter gelaten. Ik denk daarbij in de aller eerste plaats aan de scheepsramp in de onmiddellijke nabijheid onzer kust, in het gezicht der haven van bestem ming, welke, heinde en verre, ont zetting heeft teweeg gebracht en waarbij tooneelen van jammer en ellende zijn voorgevallen die bij ons volk, in al zij n geledingen, maar ook verre buiten onze landpalen een ieders menschelijk gevoel tot in zijn diepsten grond hebben aan getast en geschokt. Met weemoed herdenken wij die velen, voor wie daarbij zoo plotseling en in zoo bangen stervensnood de laatste ure is gekomen en innig mede- doogen vervult ons hart jegens hunne in zwaren rouw gedompelde betrek kingen, die door het verlies van echt- genooten, ouders of kinderen werden getroffen in hetgeen hun het dierbaarst was op deze aarde. Toch willen, kunnen en behooren wij er ons ook niet van te onthouden om onzerzijds uiting te geven aan onze levendige dankbaarheid, dat althans nog een vijftiental van uit het aangezicht des doods zijn verlost en vestigt onze blik zich met aandoening op hen, die in een onafgebroken, manmoedigen en schier hopeloozen strijd met de ontketende elementen, eigen leven hebben op het spel gesteld om dat van andere menschen, hun volkomen onbekend, te redden en te behouden. Hun zij ook onze hulde, eere en dank gebracht en te sneller klopt daarbij ons hart, als wij indachtig zijn hoe de vorst, die geroepen werd om het lief en het leed onzer vorstin te deelen, daad werkelijk heeft getoond, ook te kunnen en te willen deelen in den kommeren rampspoed van anderen en een voor beeld van verheven plichtsbetrachting heeft gegeven, dat hem nauwer nog dan te voren aan ons volk heeft verbonden. tijd komen zal. Ze is aan weelde gewoon en ellende wacht haar, daarvan ben ik overtuigd.* »Zoo waarlijk?* >Haar man is een hartstochtelijk speler, die geloof ik, al vrij wat aan lager wal is geraakt.* »Nu,« zei mevrouw van Ulk, slaat ons de aangename uren niet bederven door treurigheid, die ons gelukkig niet persoonlijk aangaat," en men keuvelde en schertste voort tot dat het zoo laat werd, dat Hugo begreep niét langer te mogen toeven. Wordt vervolgd.) Nog een andere oorzaak tot ont roering deed zich echter aan ons voor. Meenden w(j tot dusverre dat in ons goede eu in vele opzichten zoo ge zegend vaderland de ministers der Kroon waren gevrijwaard tegen daden van^eweld wegens of naar aanleiding van hunne ambtelijke betrekking, wij worcjen in die ver-wachting teleurgesteld door den misdadigen aanslag, gepleegd tegen zijne Excellentie den Minister van justitie. Vervult dit ons eenerzijds met be zorgdheid en vleien wij ons nog altijd dat in deze eer aan betrekkelijke on toerekenbaarheid dan wel aan een wel- bewusten aanslag valt te denken, anderzijds ontbreekt ook hier de licht zijde niet, nu die aanslag mislukte en het leven van Zijne Excellentie voor zijn gezin behouden bleef. Waar ik Zijne Excellentie uit ons aller naam onze hartelijke gelukwenschen daarmee aanbied, geef ik voorts nog uitdrukking aan onze hoop dat hij nog lange jaren in de gelegenheid moge blijven om, in welken werkkring dan ook, zijn veel zijdige gaven ten nutte van land en volk aan te wenden." Die rede werd door de leden staande aangehoord. AXEL, 8 Maart 1907. Naar men meldt zal Prins Hendrik Zaterdag 23 Maart per extra trein te kwart over twaalf in Vlissingen aan komen. Namens de gemeente zal hem ten raadhuize eene lunch wrnrden aange boden. Na afloop daarvan zal de eerste steenlegging plaats hebben voor de De Ruyterschool. Nadat de Prins in de Kerk de uit voering der cantate heeft bijgewoond, begeeft hij zich naar het Stadhuis, om daar den historischen optocht te zien. 's Namiddags zal de Prins deelnemen aan een diner, dat in het Badhotel door het bestuur der Zeevaartschool aan ge- noodigden wordt aangeboden. Omstreeks kwart over achten zal de Prins, weder per extra trein, de terug reis naar de residentie aannemen. De verbouwing der sloepen, waar mede De Ruyter en andere hoofd personen van den optocht naar de stad zullen varen, geschiedt van wege de Kon. Maatschappij De Schelde. Door den bond van Suikerpeeën- verbouwers te Zaamslag, is Dinsdag aanbesteed de te koop gestelde 125 ge meten Suikerpeeën, n.l. 70 gemet aan de Griete, 25 gemet Grooten Eendracht en 25 gemet aan den Kleinen Eendracht te leveren, Ingeschreven door dhr. E. Buijsse voor f 10.90, fabriek Suaeskerke (België) voor f 10.80, fabriek Union, Sas van Gent voor f 10.50 en fabriek Beireudrecht (België) voor f 10.50. Gegund aan Snaeskerke, vertegen woordigd door dhr. Ph. van Dixhoorn te Axel voor f 10.80. De hoeveelheid, was nu al ruim 200 gemeten. - Woensdagochtend is de provinciale boot »Westerschelde« met behulp van de Zeeuw8ch-Vlaanderen« vtot gekomen. De zich aan boord bevindende paarden zijn te Ter Neuzen gelost, waarna de boot, die oogenschijnlijk geen schade had bekomen, met eigen kracht weer naar Vlissingen is gestoomd. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Walzoorden de heer J. F. Adriaansens P. Az. te Hontenisse. Dinsdag brachten een drietal heeren van het bestuur der stoomtram maatschappij BreskensMaldeghem een bezoek aan Ter Neuzen, om terrein-op namen te doen voor hun plan tot eene tramverbinding van de voormalige 4e en pe districten door en over den Braakman. Zijn wij wel ingelicht, aldus schrijft men aan de Midd. Crt., dan staat zulks in verband met de opmerking van den Minister van Waterstaat, die de wijze van binnentreden der gemeente Neuzen over het kanaal wenscht vereenvoudigd te zien. Met het oog op het plan dier ver binding, is aan burg. en weth. der ge meenten Neuzen, Hoek, Biervliet Hoofd plaat en Breskens de volgende circu laire gezonden „Edelachtbare heeren Vermoedelijk is het U bekend, dat er al sedert het jaar 1889 ernstige pogingen werden aangewend om door gedeeltelijke overbrugging en afdam ming van den Braakman een verbin ding door middel van een tram- of spoorweg daar te stellen, tot vereeni- ging van de voormalige 4e en 5e dis tricten van Zeeland, waarvan het pu blieke belang aan te toonen voor U wel overbodig geacht mag worden. Die pogingen gingen in het eerst uit van den heer Gerritsen, onzen president commissaris, doch zijn sedert een vijf tal jaren krachtig ter hand genomen door onze Maatschappij. Ons oorspronkelijk plan van overgang over den Braakman, was zoo kostbaar, dat wij twijfelden erin te zullen slagen, het tot stand te brengen, doch nadat het een drietal jaren in handen van den Minister van Waterstaat was, en Zijne Exc. daarover de verschilende daarbij betrokken autoriteiten en cor poration had geraadpleegd, mochten we het terug ontvangen met de bemoe digende aanwijzingen, die tot groote vereenvoudiging leidden en het ook veel minder kostbaar maakten, zoodat wij het, evenals Z. Exc., thans uitvoer baar achten. Dat plan nu, dat andere plannen volstrekt niet in den weg beboeft te staan, en waarvan de voorloopige kosten tot nu toe zijn, en ook in den ver volge door onze Mij. zullen worden in voorschot genomen, is thans in zoo verre rijp, dat het U kan worden voor gelegd, verklaard en besproken. Daartoe wenschende over te gaan, hebben wij de eer U uit te noodigen tot een bijeenkomst te Breskens ten gemeentehuize aldaar op Dinsdag 19 Maart e. k. midd. 1 uur om, wanneer het Uw instemming kan erlangen, vorm en middelen te bespreken om tot uit voering te geraken. Hoogachtend, Stoomtram-Mij. Breskens-Maldeghem, DE DIRECTEUR. Breskens, 5 Maart 1907." Hieruit blijkt, dunkt ons, dat wre de in den laatsten tijd zooveel besproken verbinding van het 4e en 5e district meer genaderd zijn dan bij velen bekend was. Voor de aanstaande akte-examens te Middelburg hebben zich uit de beide districten van Zeeland aangegeven 33 vrouwelijke en 52 mannelijke caudidaten, samen alzoo 85. Tot deskundigen bij die examens zijn benoemd de bij elk vak genoemde heeren en dames voor Nederlandsche taal en lezen M. M. Blaukert, A. R. Breetvelt, Goes, W. H. Hasselbach, en P. Landsman, Vlis singen voor rekenen J. J. de Lange, Scherpe- nisse, en R. van d"er Welle, Grijpskerke voor teekenen en schrijven J. Swart, 's Gravenpolder, en G. den Toom, Sluis voor aardrijkskunde J. de Hoogh, Goes, en A. Luijendijk, Tholen voor geschiedenis P. van der Have, Zierikzee, en A. Kok, Zaamslag; voor kennis der natuur S. de Graaf, Zierikzee, F. Maijs, Wilhelminadorp, J. de Meijer, Cadzand, en A. de Smidt voor opvoeding en onderwijs R. Broere en G. L. P. van Ham, Oostburg voor zang A. Lijsen en A. F. Wisse, Breskens voor vak j mej. A. S. Beugel eu H. J. van der Belen voor vak k mej. M. J. de Haan en mej. M. D. Fokker, Ooatburg. De deskundigen, bij wiep naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Mid delburg. Jl. Cl In de provincie Zeeland kwamen in de week van 27 Februari tot en met 5 Maart 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. te Clinge, IJzendijke, Kruiningen, Middelburg en Schore 1 geval van roodvonk, en te Stoppeldijk en Zierikzee 1 geval van diphtheritis. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag ÏO Maart I907. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. E. H. Broekstra. Ds. E. H. Broekstra. (Voorb. H. Avondm.) Kerk B. Ds. R. r. d. Kamp. Ds. R. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Voorm. 91/, ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 8 Maart 1907. Ie. F. A. L., 23 j., schippersknecht, 2e. R. G. L., 22 j., schippersknecht, 3e. L. J. L., 24 j., kleermaker, 4e. G. A. B., 19 j., schippers knecht, 5e. Ch. L. B., 20 j., schippersknecht te Clinge, zijn wegens huisvredebreuk, weder- spannigheid en mishandeling van een ambte naar, ieder veroord. tot 9 maanden gevang. C. E. B., 26 j., kleermaker te Philippine, is wegens vernieling veroord. tot f 10 boete subs. 10 dagen hecht. J. C. V., huisvr. van P. C. en J. C. C., huisvr. van E. M. S., beiden te Kauter (Clinge), zijn wegens overtreding van rijksbelastingen, ver oord. tot verbeurdverklaring der aangehaalde E. V., herbergier te Sas van Gent en A. v. G., werkman te Sluiskil (Ter Neuzen), zijn wegens ovèrtreding van rijksbelastingen, veroord. de eerste tot f10 boete subs. 3 dagen hecht., de tweede tot verbeurdverklaring der aangehaalde goederen en 1 dag gevang. P. F. E., visscher te Philippine, is wegens overtreding der rijksbelastingen vrijgesproken. A. Th., timmerman te Sint Jansteen, bij vonnis van 13 Febr. 1.1. door bovengen, recht bank in staat van faillissement verklaard, tegen wien ter zake van frauduleus bankroet rechts ingang met gevangenneming werd verleend, werd te Antwerpen gevangen genomen en zijne uitlevering gevraagd. Van 16 tot en met 28 Februari 1907. AXEL. Huwelijks-voltrekkingen. 28. Job Visser, 27 j., jm. en Andresina Pieteruella Koole, 27 j., jd. Geboorten. 16. Egbert, z. van Jacobus Verpoorte en Santina Bakker. 23. Jacobus Adriaan, z. van Bastiaan Koekkoek en Tanneke Cové. Aagtje Maria, d. van CorneliS Mattheus de Ruijter en Maria van Langevelde. Jan Jacob, z. van Cornells Daniel van Drongelen en Catharina Dieleman. Overlijden. 18. Joannes Franciscus Steely 5 m., z. van Eduardus Jacobus en Leonia Raman. 20. Poulina de Regt, 8 m., d. van Jacobus (van Zaamslag) en Cornelia Adriana de Mul (overl.) 22. Henricus Fol (van Ant werpen), 18 j., z. van Jan en Judith Sophie Marie van Hille. GRAAUW. Huwelijks-aangiften. 1. Petrus Daalman, 31 j., jm. en Mathilde Weyn,31j., wed. Huwelijks-voltrekkingen. 1. Petrus Fran ciscus van Walle, 30 j., jm. en Anna Maria Dorothea Durinck, 27 j., jd. 15. Petrus Daal man, 31 j., jm. en Mathilde Weyn, 31 j., wed. Geboorten. 7. Leo Ludovicus en Albert Jacobus, zonen van Petrus van Immerseel en Paulina de Koster. 9. Martha, d. van Anto- nius Dutrée en Apolonia de Waal. 17. Agnes Paulina Leonie, d. van Aloisius de Bilde en Leonie Heijdens. 24. Martha, d. van Pieter Asselman en Paulina van Denderen. 26. Regul Joseph, z. van Amandus Poppe en Maria Lossie. 28. Rosalia, d. van Theodoras Ludovicus Christiaan Wegenhousen en Antouetta Kool. Overlijden. 3. Maria Sophia Apolonia van Passel, 7 m., d. van Macherius en Paulina de Feber. 4. Martha Cornelia Pauwels, 16 m., d. van Johannes Franciscus en Paulina van Itegem. 8. Albert Jacobus van Immerseel, 1 d„ z. van Petrus en Paulina de Koster. 11. Benedictus Berting, 72 j., weduwn. uit het eerste huwelijk van Isabella de Waal en uit het tweede huwelijk van Apolonia Jacoba van Swaal. 23. Willem Scherpenisse, 26 j., z. van Janna Scherpenisse.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2