Bekendmaking. EIND GOED AL GOED. fto. 95. Zaterdag 9 Maart 1907. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, toelating van Kinderen Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COlllüNT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op Dinsdag 19 Maart 1907, des voormiddags te 9 ure ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere School alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1901. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel, den 7 Maart 1907. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. FRANKRIJK. Koning Eduard is Dinsdagmorgen uit Parijs vertrokken naar Biarritz. Maan dagavond heeft hij in het théatre des Nouveautés de opvoering van de Puce a l'oreille bijgewoond. De koning zat in de laagste loge d'avant scène, had veel schik en gaf herhaaldelijk het sein tot applaus. Dinsdagmorgen vernam de koning tot zijn leedwezen dat zijn mooiste 100) XXIII. »Een van beiden zal dus op reis moeten gaan,* zeide Stade, nadat hij de morgen- post aan Hugo ter lecture had overhan digd. »Er valt nog maar alleen te vragen, wie zal het doen »Mij dunkt dat die vraag zelfs in dezen niet te pas komt.< »Hoe zoo »Zoo wel de geest onzer associatie als het contract hebben in dit geval voorzien. Ik ben de kashouder, en mijne verant woording brengt dus van zelf mede dat ik op het kantoor moet blijven, zoo als ook in artikel vijf staat uitgedrukt.* »Ei?« en Stade keek zijn compagnon sarcastisch glimlachende aan. »Ik stem toe,» ging hij voort, »dat werkelijk eenige grond voor je beweren bestaat, maar een ander artikel zegt ook, dat wanneer een van ons beiden verhinderd is zijne bezigheden te doen, de andere inspringen moet, en wanneer ik dus verklaarde, dat het mij thans onmogelijk is mij te verwijderen »Dan zouden we er te zamen over moeten redeneeren. Spreek dus op, automobiel, een van 60 paardenkrach ten, in een goederenwagen aan het gare d'Orléans verbrand was. De automobiel stond in het Parijsche station een nacht over, en zou mede naar Biarritz vervoerd worden. Men heeft de onvoorzichtigheid gehad, het petroleumreservoir van de automobiel niet leeg te laten loopen. Het reservoir heeft gelekt, en daardoor stond de vloer van de goederenwagen onder de petro leum. Op die vloer heeft 's nachts een treinbeambte een brandende lantaarn laten vallen en meteen stond de wagen in brand. De automobiel was te zwaar om haar weg te halen. De pokken te Duinkerken neemt geen epidemisch karakter aan, maar het is toch nog niet gelukt, de be smetting geheel tegen te gaan. Een drietal nieuwe gevallen wordt gemeld, enkele patiënten sterven. Van de Duinkerkers zijn nu wel negen tiende ingeënt, en dag aan dag wordt er in drie openbare lokalen in de plaats gelegenheid gegeven om zich te laten inenten. De doktoren achten het on mogelijk, dat het aantal patiënten aan merkelijk zou vermeerderen. RUSLAND. Het was ook Dinsdag een stralende dag in St. Petersburg evenals op 10 Mei van het vorige jaar toen de eerste Doema werd geopend. Maar die heldere zonneschijn moest dan ook alle feeste lijkheid aanbrengen, want Petersburg vertoonde geen enkele vlag, terwijl geen klok de volksvertegenwoordigers een welkomstgroet toeluidde. Bij het volk waarom wou je wel thuis blijven Het wordt wel duidelijk, zoo Jan het vroeger nog niet geweten had, dat Hugo voor geen prijs zijne zelfstandigheid meer opofferde. Stade, die eigenlijk geen reden op kon geven die bij Van Waren gelden zou, gaf niet zoo dadelijk antwoord op die vraag, maar zei eindelijk>eh bien peum' importe, ik zal gaan." Toen Jan echter vertrokken was, toen viel er eene diepe neerslachtigheid op Hugo's ziel. Het afscheid was koel, in geenen deele vriendschappelijk geweest en het was hem als of er een klove tus8chen zijn vriend en hem bestond, die nimmer zou worden aangevuld. Bij wien zijn hart uit te storten! Immers bij niemand O kon hij Alida toch zien Zij toch had al zijne geheimen gekend, zij had zijn geest in den laatsten tijd uitsluitend bezig gehouden, zij was eene verschijning, even bevallig als zacht aardig, maar ook zij was niet daar Het is waar, niets zou gemakkelijker zijn dan om haar in 's Hage te bezoeken, maar zij was daar immers in eeue om geving, die hem tegen de borst moest stooten. Naar mate hij langer alleen bleef, naar die mate werd zij ne begeerte om zijne vrienden wedér te zien sterker en sterker, en als hij alleen op zijne kamer zat, riep hij somtijds half luide »Wanneer toch zal zij terug komen Ja hij hoopte, maar tevens hij vreesde haar weder te zien. Zou ook zij niet zat echter ook blijkbaar geen begeerte op een of andere wijze zijn blij begrip van de beteekenis van dezen gewich- tigen dag voor Rusland's toekomst aan den dag te leggen in feestbetoon. Dat het daarom niet onverschillig was voor de groote gebeurtenis, bleek wel uit de dichte menschenmenigte, die in den omtrek van het Taurische paleis de afgevaardigden wilde zien aankomen en hier was wel van eenige feestelijke drukte sprake. Overigens ging alles in Petersburg zijn gewonen gang; overal werd gewerkt, alle staats- en particu liere instellingen, fabrieken, hooge- scholen en scholen waren als op andere werkdagen. Een sterke politiemacht zorgde in de buurt van het parlements gebouw voor de bewaring der orde, terwijl in de hoven der naburige huizen soldaten stonden opgesteld. Pessimisten zien in het hoogst sobere karakter, dat de plechtigheid had, reeds nu een bewijs, dat de regeering van de samenwerking met een aldus saam- gestelde Doema geen groote verwach tingen koestert. Men brengt de onbe duidendheid der troonrede, die Goloebef voorlas bij wijze van welkomstgroet, in verband met het den Tsaar toege schreven verlangen om na de onder vinding van verleden jaar niet meer met een adres van antwoord vereerd te worden. De algemeene aandacht trok de waardige, rustige houding van alle partijen tijdens de godsdienstige plech tigheid en de daarop gevolgde opening. Dat was wat anders dan de janboel van verleden jaar op den eersten dag. Wie veranderd zijn Het is waar, hij had vertrouwen in haren eenvoudigen zin, hij had vertrouwen in haar zuiver gevoel, haar gezond verstand, maar toch, te midden van zooveel ijdelheid als hij ondervonden had dat daar heerschende was, zou allicht iets van hetgeen haar zoo beminnelijk maakte, verloren kunnen gaan, en hij mocht honderd maal die vreesachtigheid als ziekelijk en ongegrond veroordeeleu, honderdmaal zich herinne ren dat Alida ia die kringen ook vroeger zich een tijd lang had bewogen zonder schade te hebben geleden, toch werd de vrees door het oordeel niet overwonnen. En het duurde zoo lang voor zij wederkwam, en dat tijdverloop gaf op nieuw aanleiding om zijne ongerustheid op te wekken, want dat zij zoo lang toefde, was wel het grootste bewijs dat het haar daar beviel. Hij kon ook moeielijk weten, hoezeer Alida zich ter wille harer nicht en uit vriendschap van Agnes, opofferde, en hoezeer zij zelve verlangde weder in den huiselijken kring te komen. Hij was zoodanig opgewonden, ja overprikkeld, dat hg er over dacht, om toen naar 's Hage te gaan, al zou hij ook de familje Valmer, en alles wat hem daar onaangenaam moest' aandoen, ont moeten Evenwel besloot hij eerst de familje van Ulk te gaan zien, om te vernemen of men ook iets van Alida's terugkomst wist. Hij vond het gezin in zeer nu het volkslied niet wilde meezingen hield eenvoudig zijn mond. Golowin, de nieuwgekozen voorzitter, moet een zeer sympathieke verschijning zijn, is even veertig jaar, een helder hoofd, bedaard, vast van wil en zeer energiek. Hij stamt uit een oud adellijk geslacht, van hetwelk een lid behoorde tot de afvaardiging, die den eersten Romanof de Tsarenkroon aanbood. Men vermoedt daarom, dat de Tsaar geen bezwaar zal maken den nieuwen Doema-voorzitter te ontvangen. Zijn openingsrede maakte een uitstekenden indruk. Na afloop dezer eerste zitting volgde een groote straatbetooging, waarbij arbeidersafgevaardigden toespraken tot het volk hielden. De gendarmerie maakte gebruik van de blanke wapens men gelooft, dat er gewonden zijn ge maakt. De menigte, waarin men roode vlaggen opmerkte, zong de Marseillaise en den revolutionnairen treurzang. De politiedienst werd tegen den nacht versterkt. De Memorie van Toelichting bij Je Credietwet tot voorloopige vaststelling van een nieuwe Oorlogsbegrooting ver telt ons met pijnlijke duidelijkheid, hoeveel door de wegzending van het blijvend gedeelte reeds bespaard is ei* hoeveel er niet bespaard wordt, doordat de Eerste Kamer de Oorlogsbegrooting verwierp. Het staat erf 104.319 is er al be spaard en f 546.850 zou nog bespaard verheugde stemming, ja het geheele gezin vereend. Alida was juist dien zelfden dag te huis gekomen. Behoeven wij te melden, hoezeer hij in die algemeeue blijdschap deelde? Voorzeker zou me vrouw van Ulk nu niet beweren, dat hij houterig of stijf was Hij dacht zelf niet zoo verrukt te zullen zijn, dat hij haar eindelijk weder zag. Wat was zij gul en liet, en dan wat was zij schoon Zag hij dat dan nu eerst O zij was schooner dan anders, want haar gelaat was opgeluisterd door het zalig gevoel van eindelijk weder in het gezin, dat zij lief had, Ie kunnen vertoeven, en die glans van vergenoegdheid gaf aan dat zacht en beminnelijk oogenpaar een wezenlijk hemelsche uitdrukking. Hugo herinnerde zich geen avond in zijn leven, dat hij zoo veel genot had gehad als thans. »Eu waarom toch zoo lang wegge bleven, Alida?» riep Hugo uit, »we dachten dat je nooit weerom kwaamt.» »Ik kon niet weg. De arme nicht Valmer hield mij vast en ik beklaag haar diep. Ik moet er by voegen Hugo, dat ik Agnes waarlijk niet minder be klaag.» »Waarom? ze heeft immers wat ze wenscht.» »Neen Hugo, dat heeft ze niet, ze mist, naar mijn wijze van zien, juist datgene, wat zij bepaald noodig heef't, althans zoo ze het op het oogeublik nog niet mist, geloof ik zeker dat vroeger of later die

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1