Landbouw. Naar men uit Den Haag aan de Qoesche Grt. meldt, is dr D. J. Hissiuk, directeur van het Rijkslandbouwproef station te Goes, aangewezen om op te treden als directeur van het Rijks landbouwproefstation te Wageningen. AXEL, 1 Maart 1907. Dinsdagavond hield de vereeniging >Steunt Elkander* alhier op de bovenzaal van de.n heer Koole hare gewone jaar vergadering. Door ongesteldheid van onzen burgemeester, die voorzitter der vereeniging is, werd de vergadering geleid door den onder-voorzitter, den heer B. van Ruijven. De vergadering werd door ongeveer 80 buitengewone en gewone leden bij gewoond. Al de aftredende bestuursleden werden herkozen, nl. de heeren B. van Ruijven, onder-voorzitter, A. E. C. Kruijsse, le penningmeester en C. P. Minjon, secre taris en P. van Hoeve, Joh. Smies, J. Verijzer, J. A. van Vessem en M. Wolfert, commissarissen, alsook de leden der commissie van toezicht B. Coppieters, Jac. den Hamer, F. Wiest, C. Rinn en J. Dieleman Jz Allen hebben hunne herbenoeming aangenomen. De ontvangsten over het afgeloopen jaar bedragen 1404,47, waaronder 1110.90 contributie der gewone leden uitgegeven werd 1265,86, waaronder 1204 aan uitkeeringen wegens ziekte. Dank zij de contributie der buitenge wone leden was er nog een goed slot van 138.61. Het kapitaaltje der ver eeniging bedraagt thans 2871.091/2. Het aantal buitengewone leden be draagt 102, dat der gewone leden 213. Daar er tegenwoordig tamelijk veel leden in Duitschland werken en alzoo tijdelijk hier niet verblijven, ofschoon hun domicilie toch hier is, werd na breedvoerige discussie besloten bij wijze van proefneming dit jaar aan die leden welke bij hun terugkomst uit Duitschland ziek mochten wezen, ziektegelden uit te keeren, mits zij gedurende hunne af wezigheid uit de gemeente hunne con tributie hebben doorbetaald. In een volgende jaarvergadering kan dan worden uitgemaakt of dit al of niet zal worden bestendigd. De leden werden er vooral op gewezen om bij ziekten dadelijk aangitte te laten doen en wel zooveel mogelijk steeds bij denzelfden commissaris. In den loop der vergadering werd door den voorzitter en den secretaris een hartelijk woord gewijd aan het feit dat de vereeniging thans tien jaar heeft be staan dat hierbij de beste wenschen gevoegd werden voor den verderen bloei der vereeniging en den goeden welstand harer leden, spreekt vanzelf. Ook sprak de leider der vergadering er herhaalde malen zijn leedwezen over uit, dat hij, die reeds negen jaarvergaderingen had gepresideerd, thans door ongesteldheid juist deze tiende niet kon leiden er den wensch bijvoegende, dat volkomen herstel spoedig moge volgen. De vergadering gaf bij een en ander door luid applaus blijk van instemming met het gesprokene, Woensdag gaf de rederijkerskamer »De Herleving* alhier ten huize van den heer Blansaart hare tweede uitvoering voor hare leden en genoodigden. Ei was een talrijk publiek opgekomen, dat zich kostelijk amuseerde en vooral vol lof was over spel en grimeering. Het pro gramma bestond uit het aardige tooneel- spel in drie bedrijven »In de valgeloopeu de voordracht van Abr. de Winter «Ke- miekelingen en Jurriaonen* vertolkt door het lid der vereeniging Fr. Dieleman, die voor dergelijke nummers als 't ware geknipt is, dan het blijspel »Een nieuwe manier van poffen* waarbij niet weinig gelachen werd en tot slot Vogels voor de kat* een vlaamsch stukje, zang met spraak, dat zoozeer insloeg, dat er on bedaarlijk werd gelachen. Ook de heeren Le Page (piano) van Gent en Goudstikker (viool) van Ter- neuzen, die voor het muzikale gedeelte zorgden, kweten zich uitnemend van hun ik. 't Was weer een van die echt mooie avonden, waarvan »De Herleving* zoo bijzonder slag heeft otn in elkaar te zetten. In een buitengewone vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder werd evenals in meer andere polder vergaderingen, welke dezer dagen ge houden worden, besloten om te pro testeeren tegen het bekende ontwerp besluit betreffende het polderreglement. Tevens werd in die vergadering ingetrokken het besluit om meer grind wegen in den polder aan te leggen. Naar de Midd. Crt. schrijft heeft de heer Maurice Lippens te Moerbeke aan het comité voor de tramlijn Wal soordenSelzaete doen weten, dat hij het vaste voornemen heeft, van Zuiddorpe een zijlijn naar Moerbeke te doen aan leggen. Met ingang van 1 April a. s. zijn verplaatst naar Rotterdam de kommiezen der le klasse bij de belastingen L. A. Pieters te Hansweert en F. Remerij te Aardenburg. Herjjk. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten dit jaar zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd, daarbij vermeld Neuzen, 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Juni. Hoek, 24 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 25 Juni des voormiddags. Koewacht, 25 Juni des namiddags. Westdorpe, 26 Juni. Sas van Gent, ook voor Philippine, 27, 28, en 29 Juni des voormiddags. Axel, 8, 9 Juli en 10 Juli des voor middags. Zaamslag, 10 Juli des na middags en 11 Juli. Rapenburg (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 12 Juli. Grauw en Langendam, 13 Juli. Kloosterzande (gemeente Hontenisse), voor de gemeenten Hontenisse en Ossenisse, 22 en 23 Juli. Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 24, 25, 26 en 27 Juli. Belanghebbenden worden er op ge wezen, dat het laatst geplaatste goed- keuringsmerk voortaan gedurende twee jaren, op gevaar van straf, ongeschonden moet worden bewaard, en herinnerd dat de verificatie van gewichten beneden het gram, (miligram-gewichten), wegens de daartoe noodige fijne balans, uit sluitend aan het ijkkantoor te Middel burg geschiedt. Aan het ons toegezonden verslag van de bevindingen en handelingen der gezondheidscommissie, wier' zetel is gevestigd te Neuzen, over 1906, is het volgende ontleend Personalia. Op 1 Januari 1906 was de Commissie als volgt samengesteld Lid en Voorzitter, de heer J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag. Leden de heeren A. J. Klaassen, apotheker te Ter Neuzen, G. P. Ittmann, arts te Axel, D. Buyze, arts te Ter Neuzen, eene vacature en Secretaris Jac. van de Ree, arts te Ter Neuzen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van het lid Mr. F. C. van Deinse, werd voorzien door de benoe ming tot 1 Juli 1909, van den heef H. W. Vollenhoven van Daalen, notaris te Sas van Gent, die deze benoeming aannam. Herbenoemd tot lid der Commissie i voor het tijdvak van 1 Juli 1906 tot 1 Juli 1911 de heer G. P. Ittmann, die deze benoeming aannam. Aangezien geen der leden zich be schikbaar kon stellen werd dit jaar het congres voor openbare Gezondheids regeling niet bezocht, - Huishoudelijke zaken. Gehouden werden in dit jaar 12 ge wone vergaderingen en 1 openbare. Door de Commissie werden bezocht de gemeenten Sas van Gent en Philip pine op 3 Mei, Axel en Zaamslag op 13 Juli, Philippine en Hoek op 3 Aug. en Zuiddorpe, Overslag, Westdorpe en Sas van Gent op 21 Aug., terwijl sub commissiën de gemeenten voor ver schillende toestanden bezochten. De rekening en verantwoording over 1905 werd vastgesteld in ontvang op 1918,055 en in uitgaaf op 1214,79, sluitende dus met een goed slot van 703,26s. De begrooting voor 1907 werd vast gesteld tot een bedrag van 2036,15s. Algemeene beschouwingen. De algemeene toestand der volks gezondheid in de gemeenten, tot haar ressort behoorende meent -zij ook dit jaar weder gunstig te mogen noemen. Meerdere gevallen van diphtherie dan vorige jaren kwamen wel voor, doch van een epidemie was geen sprake, evenmin van roodvonk dat vooral in Sas van Gent en Westdorpe voorkwam. De stormvloed van 12 Maart, die Zeeland zoo zeer geteisterd heeft, heeft in de gemeenten aan de Schelde ge legen en tot haar ressort behoorende veel ontsteltenis te weeg gebracht. Gewoon, zooals wij Zeeuwen zijn aan springvloeden dacht niemand in den voormiddag welk gevaar ons boven het hoofd hing. Doch ziet al meer en meer stijgt het water en in korten tijd, men zegt zelfs in enkele minuten steeg het water boven het hoogste peil dat bekend was en daarbij de harde wind. Men zag de golven in wilde vaart over de zeedijken slaan en met angst en vreeze dacht men ieder oogenblik de doorbraak te zullen zien ontstaan. Zoo was het in de gemeente Hoek bij den dijk van den Lovenpolder, evenzoo in de gemeente Neuzen bij de Serlippenspolder. Ook de gemeente Neuzen werd op twee plaatsen bedreigd onder te zullen vloeien. Doch ziet, plotseling komt er verademing want het water daalde zeer snel. Hoe dit kwam, was weldra bekend, want polder dijken waren doorgebroken en het water had zijn weg gevonden in de daar achter gelegen polders. Ook een harer gemeenten had zoo'n doorbraak mede te maken, n.l. Philippine. De dijk van den Isabellapolder brak door en de Kadepolder werd overstroomd. De be woners aan den berm van den dijk van den Isabellapolder en zij die in den Kadepolder woonden, moesten vluchten. Zoo groot als elders was evenwel gelukkig de ramp niet. De elf gezinnen vonden bijna allen een onderdak. De samenwerking met enkele colleges van Burgemeester en Wethouders was voortreffelijk, doch met andere liet dit veel te wenschen over. Laatstgenoem den schijnen van het denkbeeld uit te gaan, dat de Commissie een uitvoerende macht bezit, of beter gezegd de Com missie als bangmaker te kunnen ge bruiken, in plaats van te beseffen dat de Commissie alleen een adviseerend college is en zij hebben op te treden. Welwillende medewerking ondervond de Commissie in dezen vooral van den Inspecteur De Graeff, tot wiens werk kring de toestanden, waarop gewezen was, voornamelijk behoorden. Van Burgemeester en Wethouders van Philippine ontving zij aan het eind van dit jaar reeds afschriften van door hen genomen besluiten, doch met Burge meester en Wethouders van Axel is zij zoover nog niet. Deze zonden wel geregeld de aan hen uitgebrachte rap porten van den gemeente-opzichter en een van dep veldwachter, waarmede de Commissie niets te maken hebben. Op het laatst van December was zij genoodzaakt in voorziening te gaan bij H.H. Ged. Staten van Zeeland, voor een vijftal woningen, die door de Commissie voor onbewoonbaar-verklaring In de gemeente Axel waren voorgedragen. Toestand van water, bodem en lucht en hetgeen tot verbetering daarvan is verricht. A. Waterloopenslooleri, enz. Burgemeester en Wethouders van Axel werden dit jaar weder meermalen gewezen op de afwatering van het marktplein. Het bleek, dat er totaal niets aan gedaan is, ook aan het einde van dit jaar was in dezen, ondanks daarop herhaaldelijk werd gewezen, geen ver betering waar te nemen, waarom de Commissie bij schrijven van 29 Dec. bij den gemeenteraad in voorziening ging- B. Verzameling en afvoer van vuil. Mestvaaltengoten enz.) Bij schrijven van 7 Juni werd Burge meester en Wethouders van Axel ge wezen op een verzameling van vuil in den Ouden weg, waardoor dit gedeelte meer op een moeras dan op een weg geleek en hen in overweging gegeven dit vuil te doen opruimen en te ver bieden daar vuil te werpen, en een greppel te graven naar de naastbij ge legen sloot. Om reden door genoemd college geen besluit werd genomen, was .de Com missie verplicht in November nogmaals over dezen toestand te adviseeren. Aan het eind van dit jaar was nog geen afschrift van het door hem genomen besluit ontvangen. In den buitenweg stond in het begin van^Juni spoelen waschwater, aikomstig uit het perceel bewoond door de wed. Laurens, naast den weg te verdampen. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegeven een riool te doen maken van af bovengenoemd perceel naar het bestaande riool van J. Scheele en bij ieder perceel een zinkput die uitloozing heeft in genoemd riool. Om reden Burgemeester en Wet houders geen. afschrift van het door hen genomen besluit zonden werd in November weder geadviseerd. Aan het eind van dit jaar waa,nog niets ontvangen. De greppel, die langs het erf van Koster aan den buitenweg loopt, was in begin Juni geheel vervuild, zoodat hij niet loozen kon. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegeven dezen greppel te doen zuiveren en de dammen die den greppel afsluiten te rioleeren of de greppel te dichten en een goot aan te leggen. Uit een rapport van den gemeente bouwmeester blijkt dat deze toestand verbeterd is. De stal mest mestvaalt van perceel A 302, eigenaar de heer A. E. C. Kruijsse heeft geen afvoer voor mest- water. Burgemeester en Wethouders werd in overweging gegeven den eigenaar een waterdichte vergaarput van vol doende grootte te doen maken en deze op tijd te ledigen. In November moest opnieuw worden geadviseerd om reden door Burge meester en Wethouders geen besluit overeenkomstig hun politieverordening was genomen. Tot op heden nog geen afschrift van hun besluit ontvangen. Burgemeester en Wethouders werden in Juli in overweging gegeven de ont- vangput van het stadsriool nabij pér- ceel A 362 te verbeteren en van een stankscherm te voordien en de sloot die voor afwateripg dient en totaal vernield was voor 50 meters te rioleeren en het verdere gedeelte in voldoenden toestand van afwatering te brengen. Aan het eind van November werd opnieuw geadviseerd, doch tot op heden ontving de Commissie geen afschrift van een besluit. De vergaarput achter de mestvaalt van perceel A 333 is totaal onvoldoende.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2