22e Jaarir. 93. Zaterdag <2 Maart 1907. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen* F. OIELEIIW, Buitenland. FEU1LLE TO N COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver- gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 5 MAART 1907, des voormiddags ten 9!,4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Bouwverordening. 3. Rek. Alg. Burg. Armbestuur over 1906. 4. Benoemen van twee afgevaardig den ter bijwoning van de Alge- meene vergaderingen van de Ambachtschool te Hulst. 5. Af en overschrijving van posten op de begrooting over 1906. 6. Aanbieding beredeneerd verslag ingevolge art. 52 der woningwet. 7. Verzoekschrift van het Bestuur der afd. Hulst van den R. K. Volksbond in het diocees Breda om in de bestekken van door de gemeente te doen aanbesteden werken voorschriften te willen geven omtrent het minimum loon, maximumsarbeidstijd enz. 8. m Verzoekschrift van het Bestuur der afd. Axel der Maatsch. tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland tot het in stellen eener paardenmarkt. Axel, den 27 Februari 1907. De Burgemeester van Axel D. J. OGGEL. En zullen wij het nu Eduard ten kwade duiden, dat hij zoo verheugd was van die schuld bevrijd te zijn Moet het niet voor den man van eer een drukkend leed zijn om onder schulden bedolven te wezenVoorzeker, maar jaren achter een zuchten zijne leveranciers, zonder eenig geld van hem te zien. Daaronder zijn er, die werk hebben om, door ge stadig arbeiden, het talrijk gezin te voeden en te kleeden, maar aan hen wordt niet gedachtDie schulden drukken hem niet, die schulden onteeren hem immers niet, maar de speelschuld, die niet dooi de wet beschermd wordt, waarbij slechts het woord van den individu geldt, die moet voldaan worden 1 Het geld wat den armen leverancier wettig toekomt, is reeds verspild, en de moeder worden, als men wil, niets als waarheden verteld, kaar onder verzwijging van zoo vele jandere zaken, die ook waar zijn, dat het geheel toch niet als leugen en bedrog is, en het geld wat men op deze wijze is machtig geworden, wordt dadelijk gestort in de handen van den verkwistenden rijkaard, wiens schuld nog geene vier en twintig uren oud is. Over een paar FRANKRIJK. Zooals de boer over het weer, klaagt de Franschman over zijn schoonmoeder. Dit nooit eindigend gezeur is een klacht van eeuwen. Nieuwer is het klagen over de telefoon. Nieuwer ook schoon ouder dan het staag verzet tegen de slechte bediening aan het spreek toestel, is het klagen over de spoorweglijn naar Orléans. Paris-Lyon Méditerranée'P L M leest men Pour La Mort. Maar erger dan het gevaar op die lijn is de slordigheid, de traagheid op de Orléans-lijn. Weer is er over geklaagd in de Kamer. En Barthou heelt erkend: „déplorable" tser de dienst In Januari 1906 hebben er 38,206 treinen geloopen in Januari 1907 slechts 34,000, en in weerwil van deze vermindering van drukte, is de vertraging sterk toegenomen. De minister zeide het recht te hebben om allerhande maatregelen tot verbetering van den toestand voor te schrijven, doch liet blijken, dat in de praktijk met al die voorschriften nog niet veel werd bereikt Na de vrouwelijke koetsiers te Parijs, bestuursters der tuftufs. De prefect van politie heeft twee verzoekschriften ont vangen om verlof tot het besturen van automobiel-rijtuigen. En hy heeft in beginsel het vei lof verleend. Op de torpedo Kabyle heeft een ont ploffing plaats gehad, waarbij een aantal rnenscben echter niet ernstig - zijn gekwetst. Luitenant Spitzer, die onlangs een weken is de leverancier, lijdende onder zijre slechte betalers tegen wien hij evenmin al staat het ook in de wet geschreven de hoogere macht heeft kunnen inroepen, genoodzaakt zich failliet te verklaren. Wat nood, de eerschuld is voldaan en Eduard Valmer blijft een eerlijk man I O tempora, o mores Natuurlijk ging nu mevrouw Valmer hare schoondochter spoedig bezoeken, en ook daar scheen de veete vergeten te zijn, immers de wereldling, die komen zou, verdrong al het andere en werd geheel het onderwerp van het gesprek. »En,« zei Agues eindelijk, »u hebt Alida zoo bij u te logeeren. Zeg haar toch, dat ze me oprecht veel plezier zal doen, met eens bij mij aan te komen, of liever vraag haar als 't u blieft of ze een daagje familjaar bij mij wil komen door brengen Hoezeer Alida ook tegen dezen da{ opzag, zij wilde niet weigeren. Zij ver wachtte dat Agnes wel over den ouden tijd zou beginnen, en zich zou willen vrijpleiten en zij, die gezien had, hoe onverdiend Hugo was mishandeld ge worden, zou niet licht te bewegen zijn om de verontschuldigingen aan te nemen, integendeel, zij zou eerder geneigd zijn Agnes, die ook haar zulk eene onaange name rol had laten spelen, eens open hartig de waarheid te zeggen, maar zij begreep dit thans, nu de jonge vrouw uitzondering op den duel-regel heeft ge maakt en in §en tweegevecht met een vroegeren vriend ernstig is gekwetst, heeft het ziekanhuis te Parijs, waar hij den 2en Januari is binnengedragen, kun nen verlaten. De laatste der Bellacoscia's, der be roemde bandieten van Korsika, is dood. Hij is 81 jaar oud, gestorven in een bed en aan influenza44 jaren lang heeft hij weerstand geboden aan het gezag en gezworven. ZWITSERLAND. De Zwitsersche horlogenijverheid begint zich eenigszins ongerust te maken over concurrentie in Hongarije, waar men, met name te St. Gothard, Zwitsersche werklieden tracht te krijgen en zich veel moeite geeft o;n horlogefabrieken naar de nieuwste eischen in te richten De bonden van Zwitsersche horloge makers en graveurs hebben nu besloten, dat vakgenooten, die naar St. Gothard gaan, later nooit meer in een Zwitsersche fabriek of werkplaats zullen worden ge duld. Ook van den kant der patroons zal iets gedaan worden om het overloopen van werklieden naar Hongaarsche fa brieken tegen te gaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Boedapest is de vorige week op diefstal betrapt de 29-jarige Antoniutti, die boekhouder in het ministerie van justitie is. Deze jongeman nad een lang misdadig verleden achter zich. Hoe zoo iemand aan het departement van justitie boekhouder wist te worden mag een raadsel haeten. Maar bij Polonyi waren in gezegende omstandigheden verkeerde, niet te mogen doen. Hoorbaar klopte Alida's hart toen zij op weg was naar Eduard's woning. Zij werd charmant ontvangen, ja char mant in alle opzichten, want het vertrek waarin zij opgewacht werd, zoowel als de gastvrouw zelve, alles was even schoon en bevallig getooid. Toch had Alida nauwelijks oogen voor al xlat schoons, zoozeer trof haar de bleekheid van Agnes. Voorzeker dat kon, voor een deel althans, toegeschreven worden aan haren tegen- woordigen toestand, doch het was veel slimmer dan Alida zich had kunnen voorstellen. Allervriendelijkst was de jonge vrouw en zelfs zeer vroolijk, even als weleer als ze in een goeden luim was, misschien nog meer dan toen, ja zelfs, dat was niet te ontkennen, hare vroolijkheid had een eenigszins opgewonden karakter. Moest ze misschien strekken om haar gast ook op te vroolijken Alida toch had te veel na te denken om zich rechtaf aangenaam te gevoelen. Dat kon wel niet den ganschen dag worden volgehouden, en, daar Agues begreep, eens over wat andere te moeten praten, zei ze »Wat is hier veel veranderd, sinds we je het laatst zagen, niet waar?" Alida schrok. Zoo zou dan nu eens het een eu ander worden gerecapituleerd, meende zij, en zij schrok, hoewel zij wel andere dingen mogelijk, zooals we gezien hebben. Een merkwaardige begrafenis heeft Dinsdag te Boedapest plaats gehad. Daar werd een non met militaire muziek ter aarde besteld. De zaak is eenvoudig deze, dat be doelde non, de 25-jarige zuster Adele, verpleegster in het garnizoenshospitaal no. 16 was. Uit erkentelijkheid voor haar zelfverloocheneaden arbeid bij de zieke soldaten gelastte de plaatselijke kommandant de jonggestorvene de mili taire muziek op haar laatsten weg door Boedapest mee te geven. PERZIE. Het nieuwe veldgeschut, dat in Frank rijk is vervaardigd voor de Perzische regeering, is een dag of wat geleden in 41 wagonladingen te Warschau aange komen, van waar het onder leiding van Perzische ambtenaren verder zal worden vervoerd. CUBA. Dezen Maandag is te Havana op feeste lijke wijze de verjaardag gevierd van het uitbreken in 1895 van den Cubaanschen opstand tegen het Spaansche gezag. In de straten werden groote betoogingen gehouden terwijl hier en daar hanen gevechten plaats vonden. Juist deze quaestie van de hanengevechten heeft te Havana groote opwinding teweeggebracht. De tijdelijke regeering heeft een poging gedaan, de hanengevechten te doen ver bieden doch zij is er enkel in geslaagd, haar populariteit nog meer te doen slinken, dan toch reeds het geval was geweest. Ofschoon de burgemeester van Havana de betoogingen eerst had verboden, be sloot hij vooral op aaidrang van ge zaghebbende liberalen het verbod in te trekken. toch waarlijk wel daarop was voorbereid. »Wel veel veranderd,antwoordde zij. »Ach ja,« hervatte de andere,* de man heeft in den laatsten tijd zijns levens zooveel geleden, en hij heeft altijd zoo zielsveel vau mij gehouden.* De opmerking, dat er veel had plaats gehad in dien tijd, scheen dus alleen op het sterren haars vaders betrekking te hebben, en het was een pak van Alida's hart. Met die soort van welsprekendheid, welke ii zich zelve het cachet draagt van uit een waarachtig gevoel te zijn gesproten, verhaalde Agnes, hoe hulp behoevend de arme man was geweest en hoe geduldig zij hem had bijgestaan. Tranen van deernis stroomden, nu zij eenmaal over dien treurigen tyd begonnen was en zij herinnerde Alida er met een smartelijken glimlach aan, hoe galant hy jegens deze wezen kon. Maar terwijl zij in hare vaderlievende uitboezemingen niet te stuiten was, en" Alida een eu al verbazing werd, omdat Agnes volstrekt niet terug kwam op het groote ongelijk dat zij had bedreven, werd het al later en later, zoodat de gastvrouw i gen ouder werd omdat Eduard maai met te huis kwam. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1