Blatchfords Kalfwcel nm umm, Marktberichten. Advertentiën. R.H. Veehouders! LIJNKOEKEN. Axel. D. J. OGGEL. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping HOUTWAREN. poorderhoofd waar het wrak zit. Zij werd tegen de spier gesmeten, zoodat men dacht dat zij verpletterd zouden worden, maar zij hield het. Een der matrozen sprong over boord en kwam op de steenen terecht, waar de branding overheen liep. Half loopende, half zwremmende, tot in den hals in de golven, kwam hij eindelijk op den kop, waar hij op een paal kroop en daar wel een half uur op zitten bleef. Weldra sprongèn zijn drie kameraden ook over boord, grepen elkander vast, om steun te hebben en bereikten zwemmende en loopende het hoofd op een 50 meter van waar het wrak zat. Van de Berlin hing nog een tros af en de vier man tobden om haar vast te krijgen. Toen gingen nog vier der opvarenden in een tweede jol, kwamen op dezelfde wijs aan de Noorderpier en stonden de vier eersten bij. Zij kregen den tros van de Berlin te pakken, bonden er eên nieuw eind touw aan en maakten dit op een paal van de pier vast. Op het wrak was een steward, die de bedoeling der redders begreep en het zijn verkleumden gezellen duidelijk maakte.- Toen eerst kwamen er twee stokers naar voren zij bontien zich een lijn om het middel en lieten zich glijdendan kwam de steward zelf, daarna twee vrouwen en de anderen, tot tien in getal, allemaal met de handen glijdende langs het eind. De acht matrozen kwamen zoover mogelijk in de branding vooruit, grepen de schipbreukelingen bij armen beenen om hen vast te houden, want zij waren zeer afgemat door al de ondergane ellende. De geredden werden door de jol van het loodswezen, wier bemanning ware heldendaden verrichtte, overgebracht op de inspectieboot, waarop zich ook de Prins bevond. En het was zoo veel beter, ze op de loodsboot te hebben, waar de in richting onmiddellijke verpleging toeliet, terwijl dat op de reddingboot niet mo gelijk was. Eh daarom gelastte de prins dé overbrenging. „Wat een heerlijkheid" zei de kapi tein, „toen we ze daar allemaal in hun natte plunje aan boord hadden en ze dadelijk in de warme logies konden stoppen, de druipende plunje uit doen, onder dikke dekens, gloeiende kruiken. De hulp van Prins Hendrik daarbij, die 'talles aangezien h^id, is niet om na te vertellen, - zoo hartelijk geweest voor die menscheu. Handig hielp hij mee om hen de ijskoude bullen uit te trekken en in het droge goed te steken; van de bemanning ging hij kleeren en handschoenen halen om ze hun aan te trekken, en zelf voerde hij hun thee en brood, en sprak met ze als een dood gewoon mensch zoo hartelijk. Prins Hendrik heeft. het hare gestolen van ieder, die hem bezig zag in dat een voudige, innige doen, om 'tden bibbe- 1 renden stakkers maar behagelijk te maken. En u had zijn gezicht eens moeten zien. Daar straalde de genegen heid uit, en net zoo sprak hij ook met ze. 't Was zulk vervaarlijk slecht weer. „Uwe Hoogheid moet naar beneden gaan zal een ziekte oploopen"zei telkens bezorgd 's Prinsen adjudant. Maar dan I glimlachte de Prins even en schudde manhaftig van neen tot hij einde- I lijk kon meehelpen om de schipbreu- kelingen warm te wrijven." De ongelukkigen waren stijf ver- I kleümd, doch goed levend. Met het inspectievaartuig werden de geredden naar binnen gebracht en ver- I volgens met een aantal automobielen vervoerd naar het hotel „Amerika". Drie dames, die niet aan de lijn F durfden hangen, bleven achter, doch zijn ook gered. a Een mooi moment was het toen de Prins zelf heelemaal onder de sneeuw, de acht mfttrozen vart het loodswezen, die de redding hadden verricht, liet aantreden om ze rondweg te bedanken hun ieder de hand toe te steken. Tegen den kapitein zei de prins Kapitein, die 22ste Februari zal mij lang heugen." Omtrent de volgende redding der 3 achtergeblevenen meldt men de volgen de bijzonderheden Zij werd volbracht door schipper Spar ling, die met de sleepboot Wodan des nachts een uur naar het wrak ging, ver gezeld door drie matrozen Terwijl de Wodan langszij den dam ging liggen is Sparling in de jol gegaan met Kees Spar ling is daarmede naar den dam gevaren en vervolgens langs dien dam geloopen tot aan den lichttoren. Daar is de jol aan de nog van het wrak afhangende lijn vastgezet en langs die lijn is Sparling toen naar boven geklauterd Hij vond daar drie vrouwen gillende zitten op een bank op het sloependek, waar nog twaalf lijken in het rond lagen. De arie vrouweu vlogen Sparling aks waanzinnigen om den hals en wilden hem niet meer loslaten. Zij omknelden hem zóó vast dat hij met geweld de vrouwen van zich af moest houden, zeggende te zullen heengaan als zi) hem niet rustig lieten begaan. Dat dreigement hiolp. Hij is op een der davids geklommen, h eft daarvan een lijn uitgeschoren en is daarmede weer teruggekeerd bij de drie vrouwen. Het dienstmeisje van Frau Wennberg was nog zoo moedig en bij haar posi tieven, dat ze tegen Sparling zei„neem haar maar eerst, ik blijf wel bij de andere". Sparlirg heeft toen Fraulein Theile om het middel genomen en haar halfsleepende gebracht naar de plaats waar zijn lijn gebonden was. Daarbij raakte haar voet nog beklemd in een breede scheur in het dek en moest die met geweld worden bevrijd Hij heeft vervolgens haar vastgebond n met een strik en langs den kabel afge- vierd op den toren, terwijl zij door Kees Sparling werd vastgebonden op een der stangen. Ook de twee andere vrouwen zijn op die wijze gered. Kees Sparling heeft toen F<&ulein Theile op den rug genomen en is met haar geloopen naar de jol. De andere twee vrouwen waren nog krachtig genoeg om, ondersteund door een der mannen, alleen naar de jol te loopen. Met de vlet werden zij naar de Wodan gebracht. Daar gingen ze ferm onder de dekens, na warm gewreven te zijn, want de stumpers waren totaal verkleumd, en kregen ze gloeiende kruiken aan haar voeten Zoo werden ze aan wal gebracht aan den Harwichsteiger, van waar ze naar het »Hotel Amerika werden vervoerd Nu de redding geëindigd is, blijkt dat de ramp van de Berlin 129 slachtoffers eischte, aangezien aan boord waren 144 personen (91 passagiers en 53 man equipage) waarvan gered werden 10 passagiers en 5 man equipage. Het aantal aangebrachte lijken be draagt nu 64. De toestand der geredden is naar om standigheden goed. Natuurlijk zijn velen bedroefd over verloren betrekkingen. Een dame, een der laatste drie, was ernstig ziek, doordat ze man en kind dood had moeten achterlaten. Talrijke familieden komen van alle kanten om een laatste eer te bewijzen, of een geredde een gelukkig wederzien toe te roepen. Ook ontvangen de patiënten zoowel uit hun vaderland als uit Holland veel bewijzen van deelneming, terwijl ver pleging niets te wenschen overlaat. Ook de dappere redders worden in alle bladen geroemd om hun manmoe dig optreden, terwijl verschillende col lecten gehouden worden voor eene be looning voor hun onvergetelijke daden. Meer en meer wordt het wrak nu doorzocht en heeft men lijken aan wal gebracht. Reeds zijn verschillende lijken be graven, terwijl gisteren een plechtige begrafenis plaats had van de overige lijken. Zeer veel personen waren daarbij tegenwoordig en tal van bloemen en kransen dekten de kisten. Bij de begrafenis waren o. m. aan wezig vertegenwoordigers van H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins en H. M. de Koningin-Moeder benevens tal van belangstellenden. Namens de Koningin en haar gemaal werd van elk een grafkrans gelegd op de rustplaats der omgekomenen. - In Der. Haag heeft een brutaal geval van afdreiging plaats gehad. Twee bejaarde dames wonende in de Laan van Meerdervoort, begaven zich een dezer nachten te ongeveer 12 uur ter ruste, elk in een verschillend vertrek. Nauwe lijks in haar eersten slaap, hoort de jongste der zusters, een 60-jarige, de deur langzaam openen en stond, uit het bed komende, plotseling tegenover twee mannen, waarvan de een een electrische lantaarn op haar richtte terwijl de andere onder de bedreiging „geld of ik schiet je dood een revolver vooruitstak. Inmiddels sloeg een hondje aan, en de kerels liepen, op dit gekef afgaande, naar de gang, doch keerden onmiddellijk terug naar de plaats waar de hevig verschrikte dame was-blijven staan. O nieuw hoorde zij zich bedreigen en om geld vragen De indringers eischten honderd gulden. Op het gezegde van de dame dat zjj zooveel geld niet had, wèl f 25, namen zij met dit bedrag genoegen, dat de dame hun overnandigde uit een portemonnaie, die zij, onder nieuwe bedreigingen, óók moest afgeven. Daarop verwijderden de mannen zich, die keuken en kelder doorzochten en daar een stuk vleesch opaten, Het is der recherche gelukt, ofscbooD zij weinig gegevens had, de daders op te sporen die bleKen te zijn twee bakkersknechts, 21 en 23 jaar oud. De beide personen, die nog nimmer iets met de politie uitstaande hadden, zijn aan baar overgeleverd. Onderscheid tusschen den slaap bij nacht en bij dag. Aan de Fransche Akademie van Wetenschappen heeft een der leden het r'esultaat medegedeeld van een reeks proeven betreffende de werking, den aard en de beteekenis van het slapen bij nacht en overdag. Zij werd verricht bij personen, van wie een twintigtal werklieden waren die des nachts moesten werken. De voor naamste gevolgtrekkingen, waartoe de proeven aanleiding geven, waren de volgende De dagslaap is oppervlakkig en wordt vaker afgebroken dan die bij nacht, is ook minder verkwikkend, en men rust er minder bij uit. Alle verrichtingen van het lichaam (hartslag, bloeddruk, ademhaling enz.), die tijdens den waren (den nacht-) slaap automatiesch ver minderd of verlangzaamd zijn, zijn overdag minder geregeld van tempo. De dagslaap bereikt slechts zelden en alleen in gevallen van buitengewone geestelijke of lichamelijke vermoeidheid de diepte van den nachtslaap. Door gewoonte kan wel is waar de dagslaap vaster gemaakt worden, doch dit ge schiedt pas na verloop van weken of maanden. Volkomen duisternis en stilte begunstigen zeer den dagslaap. Er schijnt een nauwe betrekking te bestaan tusschen de duisternis van den nacht en de diepte van den nachtslaap kwalitatief verschilt ook de dagslaap zeer wezenlijk van den nachtslaap en alle personen, die om de een of andere reden gedwongen zijn overdag in plaats van 's nachts te slapen, klagen over een gevoel van vermoeidheid dat hen niet verlaat. Het lijdt dqs geen twijfel of het lichaam van dezen laatsten herstelt zich veel minder van vermoeienissen en. uitputting van den arbeid dan dat van personen die behoorlijk in den nacht kunnen uitrusten van het werk. AXEL, 23 Febr. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 7,50 a 7,75 Roga» 6,75 a 7,Wintergerst 9,20 k J 9,35" Zomergerst 8,75 a 9,Haver ƒ6,25 k 6,75 Erwten 9,50 k ƒ10,Paarden boonen f 0,k f 0,— Duivenboonen 0,k f 0,Witte- boonen 0,k f 0,Bruineboouen k 0,Boekweit 0,k 0,Lijnzaad 12,50 a 14,Aard appels 0,k 0,Koolzaad per zak van 106 liters HULST, 25 Febr. Ter Graanmarkt van heden (Maandag") waren de prijzeD als volgt Tarwe 7,75 Rogge 6,75, Win tergerst 9,25, Zomergerst 8,75, Haver f 6,50, Erwten 10,Paarden boonen 8,50, Duivenboonen 8,75, Witte- boonen 15,Bruineboonen 10,50, Boekweit 0,Lijnzaad ƒ0,Aard-X appels ƒ2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,35 Eieren per 26 stuks 1,—. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 16 stuks hoornvee, 25 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht: 8 stuks hoornvee, 12 varkens, 0 paarden en 0 schapen. Nieuwe voorraad EN (Muisjes). Axel. C. F. DIELEMAN. De Notaris P. Dregmans to Axel, zal ten verzoeke van FRANCIES; HERMAN, landbouwer te Zuiddorpe, on Donder dag den 21 Maart 1907, des na middags ten 1 ure, verkoopen verdeeld in koopen, liggende op het erf der door hem nog bewoonde hofstede, in den Oude.npolder, ge meente Zuiddorpe, alwaar le ver gaderen. Deurwaarder Iluineman te Tor Neu zen zal voor den heer FREDÉRICKX, te Antwerpen, op Zaterdag 2 Maart 1907, des namiddags te 3 ure, te Axel, aan de Sassing aan het huis van Oh. L. Dellaert, herbergier aldaar, publiek verkoopen Koopen tot en met f 3 contant..

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3