UUDLill IJ I\o. 92. Woensdag 27 Februari 1907. 22e «faarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. t\ ihelehvn, Kostelooze Inenting. Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER A X KL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdag, den 19 en 28 Februari en 5 Maart aanstaande, des voor middags van 910 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Axel, den 4 Februari 1907. De Burgemeester D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. De tolbeambten te Munchen-GlddbaCh hebben een smokkelhandel ontdekt die jaren lang met vee uit Nederland gé- dreven moet zijn. Het vee ging te Waldenrath over de grens. Een aantal slagers, boeren en kooplieden aan den Beneden-Rijn zijn in hechtenis eh hunne boeken zijn in beslag genomen. ENGELAND. De wandelstok, dien koning Eduard met de opening van de Zuid-Afrikaan- sche tentoonstelling „van het volk van Zuid-Afrika" krygt, is gemaakt uit den hoorn van een witten rhinoceros, die Daar zijn verblindingen, die zoo ver gaan, dat nauwelijks eene macht ter wereld in staat zou zijn, ze te doen verdwijnen, en dat niettegenstaande de personen, die daaraan lijdende zijn, anders volstrekt geen slecht gezicht hebben. Tot dezulken behoorde ook mevrouw Valmer's eenzijdige liefde voor haar zoon. Eenmaal was aangenomen, dat haar Eduard, die gulhartige, fraai gevormde, geestige, (nu ja, die qualificatie kon er even ineê door, hij was althans vroolijk en kon dan par pricol ook wel eens geestig zijn) gevierde jonge pian, vereer iging was van alles wat edel en schoon wordt genoemd, en, kon zij- ook niet ontkennen dat hij tot misstappen verviel, daarvan kregen altijd anderen schuld, hij was niet te veroordeelen, |by met zijn teeder en ontvankelijk ge moed, moest juist daarom wel gemakke lijk worden medegesleept, en zoo werd nog eene soort van deugd gedisteleerd oit de fouten, die hij bedreef. Ware mevrouw Valmer's verblinding minder groot geweest, ze zou dezen avond wedei (ene treurige ervaring hebben opgedaa In de opwelling harer moederlijke liefde jnu uitgestorven is. Een veertig jaar geleden kreeg Louis Solomon den buitengewoon langen neushoornstok (füim een meter lang) vafl Sétsjeli, een opperhoofd der Bhangmawató's. Solo mon schonk deu Kaffer een portret van zijn vader, die een langen witten baard had. Uw vader moet een groot opper hoofd zijn, zeide de kaffer, omdat hy zulke dappere zonen heeft (de. drie Solomons waren groote jagers) en zoo'n 'langen baard. Ik heb een geschenk .voor hem. Toen gaf de kaffer Solomon 'den stok, en zeide Geef dat den ouden man, en zeg hem het is de groet van het eene groote opperhoofd aan den anderen. Deze geschiedenis staat vermeld in een oorkonde, bij den stok gevoegd. Dit is de stok, heet het aan 't slot, die aan den koning wordt gegeven. Zoo komt hij ten laatste in het bezit van „het grootste opperhoofd ter wereld." RUSLAND. Tot Vrijda"gmiddag 4.45 waren er 409 verkiezingen voor dé Doema bekend. Van die'4U9 waren 73 leden der monar chistenpartijen, nl. 28 monarchisten en 45 leden der rechterzijde. Voorts waren gekozen 44 gematigden, 1 lid der Wet telijke orde, 1 monarchistische demo craat en 5 leden van de centrumpartij), 247 leden der linkerzijde, verdeeld als volgt2 ledfen d'eV vreedzamè 'hervor ming 1 democratische hervormings gezinde, 24 progressisten, 66 kadetten, 29 leden der arbeiderspartij, 39 sociaal democraten, 9 sociaal-revolutionnaifen, ,77 ledeu van andere partyen van links.) toch had zij dadelijk by zijne binnen komst de armen uitgebreid om hem te ontvangen, en, zquder verdere verkla ringen, alles wat er geschied was te vergeven en te vergeten was nie'i zijne komst het bewijs 4at hij vóórhaar de minste wilde zjyn, en was dat niet op zich zelf genoeg qm eene afdoende verzoening, te bewerken? Wij hebben •echter reeds gezien dat hij,, na die eerste begroeting, niet zoo bijzonder- op zijp 'gemak was. Hoewel Alida meepde, dat haar bijzijn daartoe de eënige aanleiding had gegéven, was bet,, toch de voRé: waarheid niet... »Mama,« begon Eduard, nadat zijne mama hem eerst naar veel, waarin zij 'belangstelde, had geyiakgtj, >nu 'moet ik u nog over eene andere zaak spreken. IJ' moet mij weer eena helpen, ik ben ongelukkig gewéést,* j »Hoe dan „Wel, ik ga naar de sopieteit, volstrekt met geen idee om te Spelen, ik tref er iemand aan die, laat eens zien, het mag 'een jaar geleden zijn, geld aan mij 'ver- lloren heeft. Welnu, hij is al dien tijd uil-laudig geweest, e,u vraagt revanche. U weet zulke dingen weigert men niet, als men de uniform gedragen heeft. We 'hadden, toen hooggespeeld, we konden nu niet lager speleiHet lot was mij ongunstig, en ik lieb vqel.geld verloren, v met m1 -1 overh-.'.eu, die kan winnen moet ook kunnen verliezen, maar Eindelijk zijn gekozen 44 nationalisten en een lid, waarvan men niet weet, tot welke partij hij behoort. Tijdens de verkiezingen te Odessa ïzijn daar door de Zwarte honderd ongeveer 250 personen, meerendeels Israëlieten, verwond. Generaal Kaul- bars liet de woestelingen hun gang gaan totdat Stolypin strenge maatregelen gelastte. Het nieuwe Doema-lid voor Odessa, de afgevaardigde Pergament, zal oyer de rol van Kaulbars en andere dingen in de Doema een en ander in 't midden brengen. Om half een Vrijdagmiddag heeft een bende gewapende terroristen het post kantoor in de Kruczastraat te Warschau overvallen. Zij schoten den hoofdcom mies dood en brachten doodelijke won den toe aan die soldaten, die het kantoor bewaakten, aan drie brievenbestellers en aan vier personen uit het publiek. Zij namen alle contante geld en post zegels mee en verdwenen na een roode vlag ontplooid te hebben in huurrij tuigen. Het geroofde bedrag is ruim 4000 roebel. ZUID-AFRIKA. De Johannesburgsche correspondent van de Times zegt, dat er in het Transvaaische hoogerhuis zijn benoemd een tamme Boer en drie bittereinders. Dat wil dus zeggen, dat de Boeren, die de meerderheid in de Wetgevende Vergadering hebben gekozen, in een Kamer van vijftien leden met drie man vertegenwoordigd zijn. De tamme Boer het ongelukkigste is, dal ik beloofd heb, hem van daag het geld te bezorgen, en ik mijn vermogen zoodanig heb vastgezet, 'dat het my niet mogelyk zal zijn, zonder uwe hulp.» Maar myn goede, beste Eduard, wat ,heb ik je al dikwijls daartegen gewaar schuwd. Geloof me, je bent veel te goed, je laat je altijd medeslepeu.» Maar mijn lieve mama, hoe kon ik anders Ik wilde niet spelen, het was om zoo te zeggen, oude zonde. Het is ■een© vaste gewoonde bij ons om nooit te 'w-èigereu iemand revanche'te geren. U zoudt toch niet gaarne zien, dat ik overal :als een lafbek bekend stond »En hoe groot is de som Zoo wat om en bij de twéé duizend gulden iets meer.* Precies „Twee duizend acht honderd. Och, als het eene andere soort van schuld was, •dan zou ik ér u niét om lastig vallen !en eenvoudig aandenkèrelzeggen, wacht.» »Nu, ik zal je dézen keer nog helpen, maar wezenlijk ik zou het op den duur niet kannen volhouden. Je zoudt toch niet willen hebben dat ik' me moest verminderen.» »Nu, nu, mama, zoo'u vaart zal het /ook wel niet loopen, kom, kom, niet zoo •zwartgallig als je blieft. Ik heb u nog nen nieuwtje te verklaren, wat u zeker jveël plezier zal doen. Ik heb hoop vader te zullen worden.» zal wel de zijde der Engelschen kiezen. Hoe de imperialistische Engelschen over den uitslag denken kan men mer ken aan den Johannesburgschen corres pondent van de Daily Express. „De verkiezing", zegt hij, „heeft de kolonie in handen der Boeren overgeleverd. Zij heett de pocherij der Boeren, dat de eerste liberale rijksregeering hun het land zou teruggeven, bewaarheid en hen hersteld in hun oude heer schappij over de Engelsche inwoners. Men rekende er op, dat de Boeren, met behulp van de ontevreden nationalisten, een kleine meerderheid in de Wet gevende Vergadering zouden hebben. Het blijkt nu, dat de partij der loya listen een vernietigende nederlaag heb ben geleden..,. Het beste wat de progressïeven kunnen doen is te hopen, dat het vertrouwen van de rijksregee ring in de Boerenvoormannen niet misplaatst was." In Barberton is Loveay, de Engelsch- man die dat district in den Eersten Volksraad vertegenwoordigde, als onaf hankelijke gekozen tegenover Nicholson, ook een Engelschman van geboorte, die zich bij het Volk heeft aangesloten. AMERIKA. De heer F. I. Oates, de zaakgelastigde van John de Rockefeller, heett een verklaring gepubliceerd, waarin hij een formeele bekentenis aflegt omtrent de grootte van Rockefellers fortuin. Het bezit van dezen „rijksten man ter wereld", dat, blijkens de mededeeling van Oates gemeenlijk veel te hoog wordt opgegeven, beloopt nóg(!) geen 300 „Zoo, waarlijk, en hoe maakt Agues het Ik kom haar zeker binnen kort eens bezoeken.» Hij ontving het geld ter voldoening van de zoogenaamde eereschulden vertrok, nadat men nog eens vele zaken had omhaald van deu goeden, ouden tijd, den tijd waarin de weduwe nog met de wereld zoo wat mede kon en men nog vermaak hadover de hoopvolle toekomst werd weinig meer en over ,y}ie andere toe komst, zoo vol aanleiding tot vreezen, in het geheel niet meer gesproken, en zoo mevrouw Valmer zich ook verwon derd had knunen toonen dat Eduard met de tijding, die men toch wel de gewich tigste noemen kon, niet dadelijk was voor deu dag- gekomen, ze was niet gewoon de woorden baars eenigeu zoons kritisch te beschouwen, terwijl ze buitendien zeer bevreemd was, de toomlooze drift baars zoons weder op te wekken. Hij zelf had daar niet veel bij nagedacht, hij had eenvoudig het eerste verteld, wat hem voor het oogenblik het naast aan het harte lag, hij had het gedaan onder de losse vormen, waarmee hij zoo dikwijls succes had géhad, maar hët was hem een centenaarslast van het gemoed ge wenteld toen hij haar zoo gemakkelijk had overgehaald, 'tls waar, hij was aan zoo gemakkelijke overwinningen op dat terrein niet ongewoon, maar nooit had hij ouder zóó ongunstige omstandigheden te schermutselen gehad, immers nu bestond

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1