Zaterdag 23 Februari 1907. 22e daurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMFLEHW, Buitenland. Landbouw. ÜLSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yr ij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. a Cent. DRUKKERUITu EVER V X E L ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels '25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnainiddag TVVEE uren. DUITSCIILAND. De Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. heeft van den nieuwen Rijksdag den indruk gekregen dat hij een verjonging heeft ondergaan. De middelbare leeftijd lijkt sterker ver tegenwoordigd dan vroeger. De „haar- en baardtoestanden" van de groote meerderheid zijn, volgens hem, veel „beter geordend en donkerder ge schakeerd" dan in den ouden Rijksdag. ZWITSERLAND. De oudste Zwitser, de oud-onderwijzer Columban Russi, te Andermatt, is Dinsdag 101 jaar geworden. Russi was als jongen een klein, zwak ventjehij kon goed leeren en werd daarom voor schoolmeester opgeleid. Aan het begrip ..opleiding" hechte men hier niet een groote beteekenishet was nog in 't begin van de vorige eeuw. Toen Russi 13 jaar was, werd hij organist te Andermatt en twee jaar later werd hem ook de zorg voor het onderricht van de Andermattsche jeugd toevertrouwd. Tot zijn 90ste jaar is hij schoolmeester gebleven. Soms gingen er wel 100 kinders bij hem ter schoolhij alléén moest orde onder hen houden en hen onderwijzen bovendien. Maar dat scheen best te gaan, Russi was onderwijzer met hart en ziel, en zijn onderwijs werd algemeen geprezen. Hij was be gonnen met een traktement van 150 francs en heeft het nooit verder ge bracht dan 225 francs in't jaar. Maar hij had ook enkele bijbaantjes; hij was ambtenaar van den burgerlijken stand, vee-inspecteur en ook zoo iets als houtvester. Russi is nog gezond en monter. Hij staat altijd heel vroeg op en gaat dan naar de kerk. 's Morgens 7 uur wandelt hij weer naar huis en maakt dan graag een praatje. Hij is ongetrouwd gebleven 1 en leeft heel eenvoudig. Hij drinkt nooit koffie, maar eiken morgen bij zijn ontbijtwat brood met een stuk ge- droogd vleesch, een glas wijn. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een jonge anarchist, een zekere Jozef Wostatek, loste Dinsdagochtend te Reichenberg een revolverschot in de richting van het hoogaltaar in de aarts- E dekanale kerk aldaar. Daarna keerde hij zijn wapen tegen den klokkeluider, maar het ketste. Aan de politie ver klaarde Wostatek, dat de priesters de grootste volksvijanden zijn en daarom had hij er een willen doodschieten. De moordenaar is een Tsjech hij werkte tot voor kort op de Saksische schoenen fabriek te Eppendorf. RUSLAND. De Russische bladen gewagen van bloedige botsingen tusschen boeren en plattelandspolitie in het Wolga-gebied. L De uitgehongerde boeren vallen om I eten te krijgen de huizen der land- heeren aan. Er is een gerucht rondgestrooid, dat de Tsaar dit jaar weer eene samen komst met keizer Wilhelm zou hebben. Het vindt te Petersburg weinig geloof. Het is zeer de vraag of de Tsaar ook dit jaar Rusland wel verlaten zal met het oogop den binnenlandschen toestand. Een geheime commissie heeft een onderzoek ingesteld naar in het Verre Oosten gepleegde verduisteringen ten nadeele van den Staat. Twee schul digen zijn ter verantwoording geroepen, n.l. luitenant-generaal Dessino en staats raad Pawlof, gewezen gezant te Seoel. Tijdens den oorlog moesten beiden te Sjanghai voedsel en munitie voor Port- Arthur verschaffen. Bij de uitvoering van die taak gaven beide brave men- schen f38.403,000 uit; maar nu heter op aankwam kwitanties e. d. te toonen, konden zij het niet verder brengen dan ongeveer f3.600,000, waar nog bijkomt, dat een groot aantal dier kwitanties er erg verdacht uitziet. Bedoelde geheime commissie was be noemd door het ministerie van oorlog voorzitter was generaal Frolof, gewezen hoofd van den staf en nu lid van den Raad van oorlog. De commissie heeft aangetoond, dat zelfs al neemt men generaal Dessino's verklaringen op goed geloof aan want boeken hield hij niet er dan toch nog tusschen de f 12.840.000 en f 19.200.000 zoek zijn. Daar is geen spoor van te vinden hoewel beide heeren moeten erkennen, dat het door hun handen is gegaan. AMERIKA, Een telegram uit Las Esperandas in Mexico zegt, dat een hevige ontploffing heeft plaats gehad in een mijn van de Mexican Coal and Coke Company. Men vreest, dat een honderdtal mijn werkers, die zich op het oogenblik der ontploffing in de mijn bevonden, zijn gedood. Reeds waren gisteren 43 lijken bovengebracht. De meeste omgekomen zijn Japanners. VERSLAG der onderlinge Ver- zekerings-Maatschappy te^en ILi- gelschade in Zeeland, uitgezon derd het voormalig IVe district, over net jaar 1906. Voldoende aan het bepaalde by art. 13^0 van het reglement hebben wij de eer onderstaand het verslag uit te bren gen over den toestand der Maatschappij gedurende het zestiende boekjaar. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij zeer gunstig. Moest in het voorafgaande jaar 2690,68 aan hagelschade worden uitbetaald, thans moest slechts 673,64 worden uitge keerd aan 8 deelgenooten woonachtig in de gemeenten Clinge, Hontenisse en Stoppeldijk. De schade werd geleden in erwten, haver, paardenboonen, suikerbeeten, voederbeeten en vlas. Bij de vaststelling variëerde de ha gelschade tusschen 10 en 26 pet. Het aantal leden bleef vrijwel stati onair doch dat der verzekerde gemeten vermeerderde nog met 76. De Maatschappij telt nu 447 deelge nooten, die 17880 gemeten (7967 H.A.) hebben verzekerd. Van deze 17880 gemeten zijn er 14900 verzekerd door 378 deelgenooten, mededeelgerechtigd in het afzonderlijk beheerd kapitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit f 21030,- 3 obligatiën Amsterdam 1895 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f 1482,01 ingelegd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aan deel dier deelgenooten in dat geheel afzonderlijk beheerd kapitaal op 31 December 1,34 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelgenoo ten (art. 25 rgt.) bovendien 12000, 4 oblig. Rotterdam 1900,1 in bewaring bij de Nederlandsche Bank, zoomede r' 465,88 ingelogd dij de R jxspostspaar- bank, zoodat het aandeel in dat ge meenschappelijk bezit 0,72 per gemet bedroeg. In de algemeene vergadering, te Hulst gehouden op 19 Februari 1936, werden de heeren Alph. Staal te Graauw en Cam. van Waes te Westdorpe, aan de beurt van aftreding, als bestuursleden herkozen en staande die vergadering werd de heer Cam. van Waes door de bestuursleden tot onder-Voorzitter herbenoemd. De gekozenen hebben zich de be noeming laten welgevallen. Voorts werden de leden in gemelde vergadering herinnerd aan art. 21 van het reglement waarbij is bepaald, dat bij geleden hagelschade in spoedeischende gevallen, de schatting onmiddellijk kan geschieden dooi' twee van de door het Bestuur benoemde schatters aan te wijzen door den betrokken Commissaris en een door den betrokken deelgenoot te benoemen derden schatter. Aan de Commissarissen \verd verzocht in der gelijke gevallen de voorgeschreven schriftelijke kennisgevingen aan den Secretaris te willen zenden, die steeds op de hoogte is vhn de door het Bestuur aangewezen schatters. De vereeniging begonnen zonder kapitaal heeft tot nu toe uitgekeerd voor hagelschade 1891 1893 1894 1896 1897 1898 1899 1900 1901 1902 1093 1904 1905 1906 301 191 2046, 2433. 8919. 417 82 5492. 495. 420, 8233 263 2690, 673 Totaal f32654,49 en bezit thans ongeveer 33030, belegd in 3% oblig. Amsterdam en 4% oblig. Rotterdam en inlagen bij de Rijks postspaarbank. Zij verzekert alle ge wassen gelegen in de provincie Z 'eland, het zoogenaamde IVe district uitge zonderd, tegen zeer matige premiën. De premie bedraagt voor Ajuin, boekweit, karwei, koolzaad, maïs en vlas 0,45" o Kanariezaad, granen en peulvruch ten0,35° o Aardappelen en wortelgewassen0,20°/o der aangegeven waarde. Zooals uit het vorenstaande blijkt is de Vereeniging bloeiende en ofschoon de premiën nu reeds laag zijn, kunnen die, zoodra het nieuw kapitaal vijftig duizend gulden bedraagt, opnieuw ge regeld worden. Hoe meer deelname in deze zoo nuttige Vereeniging derhalve hoé beter des te eerder zullen de premiën aan een nieuwe regeling kunnen worden onderworpen. Het Bestuur, K. J. A. G. COLLOT D'ESCÜRY, Voorz. FRANQOI3 VAN WAESBERGHE, Seor. AXEL, 22 Februari 1907. Uit Vlissingen wordt gemeld, dat Prins Hendrik ook aangenomen heeft de uitnoodiging om op 23 Maart a.s. den eersten steen te leggen voor de De Ruyterschool en zal daarna tevens deelnemen aan den feestmaaltijd in het badhötel. Bij de De Ruyter-huldiging zal de Koninklijke Marine mede ter opluiste ring der feesten vertegenwoordigd worden door dé pantserschepen Piet Hein en Friesland, monitor Reinier Claeszen en een aantal torpedobooten ter reede van Vlissingen. De Schout-bij-nacht, directeur en commandant der Marine te Hellevoet- sluis zal mede bij die gelegenheid 'te Vlissingen tegenwoordig zijn. Hef nationaal comité voor de De Ruyter:herdenking heeft aan dé kerk genootschappen verzocht de nationale herdenking niet onopgemerkt te doen voorbijgaan in de kerken. Evenals, door tusscheukomst van de Cprnmissarissèn der Koningin, dë ge meentebesturen, zijn ook de verschil lende onderwijsvereenigingen door den Minister van binnenlandsche zaken verzocht hunne medewerking te ver- leenen om den 23en Maart een alge meene vacantiedag te doen zijn. Een nationaal maritiem historisch museum te Amsterdam zal een blijvend huldebetoon aan de nagedachtenis van De Ruyter worden, waartoe men van de medewerking van het gemeente bestuur van Amsterdam verzekerd is. Om de nationale beteekenis van zulk een stichting te vèrhoogen zal ook de medewerking der Regeering en van de Staten Generaal worden ingeroepen. Het nationaal comité hoopt op toe neming der bijdragen voor een blijvende hulde. Tot besturende zuster in het ziekenhuis te Neuzen is benoemd mej. M. Rauws te Rotterdam. Te IJzendijke is Maandagavond, na een voordracht van den heer De Boer, predikant te Hulst, opgericht eene afdeeling van den Bond voor Staats- pensioneering. 74 personen traden dien avond reeds toe. Een voorloopig bestuur werd gevormd door de heeren Neeteson, burgemeester, In den Berken, postdirecteur, en Zil- lingën Molenaar, predikant.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1