Binnenland. Gemengd Nieuws. leenlngscomité was uitgestuurd om zich 1 in persooD te vergewissen van den omvang der ramp. heeft tiiding gezonden, dat 300,000 gebreklijdenden met geweld naar hun woonplaatsen zijn teruggejaagd, en dat overal iangs den weg terug, dien zij moesten afleggen, de vreeselijkste ton neelen zijn voorgevallen, tl ij gelooft d.it te Singkeang alleen reeds 250,000 men- schen gedoemd zijn om te komen ei, 500,000 te Antoeng, waar op kleine schaa: door werkverschaffing hulp wordt ver leend. Het ondersteuningscomité, dat beschik ken kan over 150,000 taels, is tot wei k- verschaffing overgegaan, echter onder leiding van niet-Chineezen. De Koningin heeft Vrijdagavond den voorzitter van de Eerste Kamer ander maal ter conferentie ontvangen. Voorloopig zal H. M. geen besprekin gen meer houden. Aan Tweede Kamer ontbinding schijnt niet te worden ge dacht. Het bericht in enkele bladen, dat ook dr. Kuyper door de Koningin tele- graphisch uit Brussel is ontboden, kan beslist worden tegengesproken. {Avp.) Aanslag op minister Van Raalte. Wat gelukkig in ons land tot de zeldzaamheden behoort, is jl. Zaterdag helaas te 's Gravenhage gebeurd. On getwijfeld zal dan ook het bericht van een qanslag op een onzer hoogste staats lieden bij ieder die het las, eenige ont steltenis verwekt hebben. Toen dan Zaterdagmiddag omstreeks één uur de minister van Justitie, mr. E. van Raalte, van het Departement kwam, om huiswaarts te keeren, kwam nabij zijn woning een manspersoon naast hém loopen. Toen de minister bemerkte, dat deze persoon zich al meer en meer aan hem opdrong, vroeg Z.Exc., of hij hem iets te verzoeken had. In antwoord hierop haalde de man een revolver voor den dag, waarmede hij vier schoten op den heer Van Raalte loste. Alle vier misten hun doel, ook doordat de Minister bukte, zoodat hij ongedeerd bleef. Bij een vijfde schot weigerde het wapen. Twee kogels kwamen terecht in de ramen van het huis van den Minister. Twee jongens, die van het voorval getuigen waren, ijlden heen om politie te halen. Twee agenten van den Paleis- »ja«c, dacht zij, »ik wist het wel, mijn zoon mag driftig zijn, hij zou zijn moeder niet zoolang alleen gelaten hebben als zij er niet achter zat.' "Na eene hartelijke begroeting zijner mama, want hij was werkelijk getroffen door de wel wat onverdiende, liefderijke ontvangst, wendde zich Eduard tot Alida. »Zoo nicht,c begon hij, »ik wist waarlijk niet dat ik het genoegen zou hebben je hier te zien. Ben-je al lang in den Haa^ «Juist heden voor veertien dagen kwam ik aan." »Is het reeds zoolang merkte de weduwe aan, „ik dacht dat het op zijn best een week was. Ik heb ook zulk lief gezelschap aan Alida »En kom-je Agnee dan niet eens be zoeken Ze zal boos wezen dat je er nog niet geweest ben. Ze wist niet dat je hier was, er. buitendien is ze tegen woordig wat ongesteld. Ze mag volstrekt niet uit.« »Als Agnes mij gaarne ziet, zal ik komen," antwoordde het meisje blozende. Mevrouw Valmer keek haar aan schudde nauw merkbaar, medelijdend met het hoofd. Intus8chen was Eduard alles behalve spraakzaam en vooral zeer ernstig. Hij scheen iets op het hart te hebben. Alida begreep dat de moeder en zoon wel het een en ander met elkander zouden hebben af te rekenen en verliet het vertrek. Wordt vervolgd.) dienst arresteerden den man, die, na het lossen der schoten op den Minister, ter plaatse was blijven staan. Alleen de revolver had hij op straat wegge worpen. Hij was er erg onhandig mee omgegaan, want bij het afvuren had hij den kolf met beide handen vast. Uit een voorloopig onderzoek bleek, dat de dader genaamd is Simon Polak. Sinds 22 maanden was Polak, die ge pasporteerd onder-kapelmeester van de troepen in Westlndië is, in ons land terug. De laatste dagen was hij bij iemand in de Jan de Baenstraat te 's Gravenhage in den kost. Polak werd naar de politieafdeeling aan het Alexanders veld gebracht om daar in verhoor te worden genomen. De minister van Justitie ging natuur lijk zeer verschrikt en ontdaan zijn woning binnen, maar herkreeg kort daarna zijn gewone kalmte. De Burgemeester en de hoofdcom missaris van politie, de heer Versteeg, waren onder den eersten die den Mi nister geluk kwamen wenschen, dat hij aan dezen aanslag ongedeerd is ont komen. De aanvaller was schamel gekleed en omstreeks 50 jaar oud. Hij had een gage van f 190 gekregen en achtte dat bedrag te weinig. Requesten aan de Koningin en den minister van Kolo niën hadden niets opgeleverd en nu, zoo verklaarde Polak bij het verhoor, moest er maar een eind aan komen. Daarom had hij het plan opgevat, „een minister te dooden, welken kwam er niet op aan, desnoods de Koningin of zelfs dr. Kuyper." Spijt had hij er volstrekt niet over. Tijdens het verhoor was hij volmaakt kalm en kon van opgewondenheid of ontoerekenbaarheid geen spoor worden bemerkt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Onder de eerste der zeer vele be wijzen van belangstelling, die de minis ter van Justitie Zaterdag na den mis lukten aanslag ontving, behoorde een schrijven van den adjudant van dienst van H. M. de Koningin, waarbij den Minister de gelukwenschen van Hare Majesteit met den gelukkigen afloop werden overgebracht. Polak, de man die op minister Van Raalte schoot, werd, naar het Hbld. meldt reeds om een andere reden door de Amsterdamsche politie gezocht. In den loop der vorige week vervoegde hij zich bij de maatschappij Phonola in de Kalverstraat aldaar, waar hij een overeenkomst aanging voor het huren van een piano 'r hij teekende daarvoor een contract, stortte een maand huur vooruit en liet de piano bezorgen aan een huis in de Govert Flinckstraat. Terstond daarop verkocht hij echter het instrument aan een anderen piano handelaar, en ging er met de opbrengst van door blijkbaar naar 's-Graven- hage, waar hij thans dezen aanslag heett gepleegd. Ook heeft hij wegens landloopery reeds drie jaren in een werkinrichting doorgebracht. De instructie in deze zaak wordt ge leid door den rechtercommissaris mr. Feith. AXEL, 19 Februari 1907. Zaterdag vergaderde alhier ten huize van den heer P. Koole de afdeeling Axel der Zeeuwsche Landbouwmaat- schappij. Bij afwezigheid van voor zitter en vice-voorzitter werd de ver gadering gepresideerd door den heer P. van Hoeve. Aangenomen werden 9 nieuwe leden. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedge keurd. Ingekomen waren verslag over de paardenfokkerij, verslag over een onderzoek van kunstmeststrooiers, brief van den heer Hombach dat hij in deze vergadering geen lezing over Paarden fokkerij kon houden, doch zich beschik baar stelt om later, in April bij voorbeeld, een leziug over een onderwerp naar keuze te houden, brief van den heer M. Verhaak, dat hij lid der vereeniging wenscht te worden en denieuwestatuten der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij. Deze stukken werden voor zooveel noodig voorgelezen en toegelicht. Voor het verslag der afdeeling over 1906 verwees de secretaris naar den almanak waarin dat voorkomt. Dit verslag kon nog aangevuld worden met de mededeeling, dat de afdeeling thans 386 leden telt en in het vorige jaar met 150 is toegenomen, dat de afdeeling aanvankelijk succes heeft gehad wat betreft hare bemoeiingen in zake de waterloozing daar door haar optreden de bestaande commissie heeft vergaderd, wat in geen jaren was geschied verdef de hulp die verleend werd aan de door den watersnood getroffeneu de aan vragen om verbetering van correspon dentie van Sluiskil met Terneuzen en Sluiskil met Sas van Gent over het kanaalvoorts nog de gehouden rijtoer naar de overstroomde landerijen en ten slotte de proefneming met de paarden markt, welke volkomen geslaagd mag worden genoemd, en welke markt zeker levensvatbaarheid heeft, wanneer de landbouwers slechts volhouden hunne paarden ter markt te brengen. Uit de rekening en verantwoording bleek dat is ontvangen 473 en uit gegeven 511.57, een kwaad slot alzoo van 38.57. De commissie met het nazien belast adviseerde bij monde van den heer De Kraker tot goedkeuring doch zij moest opmerken, dat wel wat veel aan advertentiekosten was uitge geven en bezuiniging op dit punt ge- wenscht was. Ook sprak de commissie de wenschelijkheid uit, dat de afdeelin Hulst alsnog de gevraagde afdracht zou doen in evenredigheid met de uit getreden leden. De voorzitter antwoordt hierop, dat voortaan de advertentiën niet zoo hoog meer zullen loopen en dat in de af deeling Hulst besloten is, de afdracht niet te doen en pogingen bij het Hoofd bestuur aangewend, tot niets geleid hebben. De secretaris voegt daaraan nog toe, dat in het nieuwe huishoudelijk reglement door het Hoofdbestuur een bepaling is opgenomen, wat bij splitsing eener afdeeling met de in kas zijnde gelden moet worden gedaan. Aan de orde was thans het punt Vaststelling van een paardenmarkt in Mei. Hierover werd breedvoerig van gedachten gewisseld, onder welke dis cussie de voorzitter, de heer Ph. J. van Dixhoorn, ter vergadering kwam, die op verzoek van den heer Van Hoeve de vergadering verder leidde. Zonder hoofdelijke stemming werd uitgemaakt dat de markt zou gehouden worden, en met 52 tegen 27 stemmen werd besloten de markt te houden vóór de Gentsche 9 Mei-markt. Het voorstel aan het Hoofdbestuur om te trachten het Nederlandsch Land bouwweekblad als officiëel orgaan te verkrijgen werd niet behandeld, daar het voorstel van den penningmeester werd aangenomen om op den ouden voet voort te gaan, doch in slechts drie bladen te adverteeren, nl. Terneuzen sche en Axelsche courant en Zeeuwsche Koerier. Bij de rondvraag vroeg de heer P. de Klerk eenige inlichting omtrent de nieuwe statuten en kwam de geldelijke kwestie met de afdeeling Hulst nog ter sprake. De heer L. de Feijter Sz. besprak de wenschelijkheid om voortaan de heele maand Januari open te stellen voor aangifte voor de paardenkeuringen, want, de uiterste termijn is nu 3 weken vóór de keuring, doch, als men niet weet wanneer die keuring plaats heeft, dan kan men toch niet vergen, dat men op tijd aangeeft. Men kon bijv. vier weken te voren den datum van keuring adverteeren. Aan den voorzitter der regelingscommissie zal deze wensch kenbaar gemaakt worden. De heer F. Dekker Pz. sprak namens eenige medeleerlingen van den cursus in paardenkennis de wenschéljjkheid uit om aan dien cursus twee lessen toe te voegen, nl. ééne in theorotische en ééne m praktische paardenkeuring, opdat deelnemers die met vrucht zoo'n cursus gevolgd hebben met de ver schillende systemen van keuring bekend zouden zijn en vooral ook daardoor een eigen zelfstandig oordeel over de hoe danigheden van het paard zouden kun nen vormen. Dezelfde spreker achtte het ook wenschelijk, dat bij het einde der cursussen in paardenkennis getuig schriften werden uitgereikt, wat vooral den ijver der leerlingen zou prikkelen en de lessen meer vrucht zou doen afwerpen. Ook van deze wenschen zal kennis gegeven worden waar zulks behoort. Daar verder niemand meer het woord verlangde, sloot de voorzitter de ver gadering met een woord van dank voor de betoonde belangstelling. De Commissaris der Koningin in Zeeland maakt bekend, dat in dit jaar: lo. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op water snippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2o. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal ge oorloofd wezen 3o. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van l April tot en met 30 April en van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4o. de visscherij zal gesloten zfln van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het kruisnet en met den hengel, en vau 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5o. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde visch- tuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 6o. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5o. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselyk is, het visschen van aal of paling, doch alleen met aalkorven en met van een aalhaak voorziene dobbers, zal mogen plaats hebben. Tot gemeente-secretaris te Koe wacht is benoemd de heer A. de Bliek, thans in gelijke betrekking te Overslag. De heer A. Lauwere, hoofd van school A te Sas van Gent, is benoemd tot leeraar aan de R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Bergen, bij Alkmaar. In de jongste te Philippine gehou den raadsvergadering is de heer G. D. A. Voerman tot wethouder gekozen en de heer P. de Bock als nieuw gekozen raadslid geïnstalleerd. Tijdens de laatste vorst zou te Hendrik Ido Ambacht een jongen van ongeveer 17 jaar met een slee wat op het ijs gaan rijden, waarbij hij zich voortduwde met z.g. prikkers, houten stokken met een ijzeren punt. Later liet hij zich met zijn sleetje van den dijk glijden op het ijs in de aangrenzende sloot. Hier by had hij de prikkers niet noodig en deze legde hij zoo lang op het ijs. Toen van den dijk glijdende, komt het sleetje in aanraking met een der prikkers, die met de ijzeren punt naar boven opwipt en den jongen den buik openscheurt. Door den geneesheer van het dorp voorloopig verbonden, werd de jongen later naar Ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, waar hij kort daarop, overleed. (Hbld.) Rooken door schoolkinderen. Te Baarn heeft het onderwijzend personeel van een der openbare lagere scholen een onderzoek ingesteld naar het rooken door de leerlingen der school. Hieruit bleek, dat van de 125 jongens van 6 tot 12 jaar er door 67 werd gerookt, dus door

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2