m GOEHL GOED. ï*o. 90. kostelooze Inenting en Herinenting Woensdag *20 Februari 1907. Jiiarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELHHA\, KosteIooze Inenting. Buitenland. F EI ILLET O N^ WHSCIII! C01R4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdag, den 19 en 26 Februari en 5 Maart aanstaande, des voor middags van 9—10 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten raadhuizë aanmelden. Axel, den 4 Februari 1907. De Burgemeester D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DÜITSCHLAND. De Berlijnsche poutie heeft zekeren Lehmann, een handelaar in vleeschwaren, gevat, die het op een concurrent van hem, eenen Droge, gemunt had. In December brandde de winkel van Droge uit. Het was duidelijk dat de brand gesticht was, maar me kon geer. spoor van den dader ontdekken. Na dien tijd kregen Drög^, zijn huisbaas en een tapper in de buurt nog voortdurend dreigbrieven. Op 2 Januari vond men voor Droge's woning een helsch werktuig, een met benzine gevulde melkkan en een flescb met kruit. Vlak daarbij was weer brand XXII. De weduwe Valmer had Alida verzocht met het doel om gezelschap en troost bij haar te vinder, en waarlijk ze had beiden wel noodig. Het lijden van Reutinck gedurende de laatste maanden zijns levens had aanleiding gegeven tot eene meer innige intimiteit tusscheu schoonmoeder en dochter. Toen was reeds Eduard in het vuur des spels verdiept, en de beide vrouwen storteden haar hart voor el kander uit. Tot wie zouden zij zich ook anders richten Voor de wereld moest immers verborgen worden gehouden wat haar beider ongeluk uitmaakte. Ze mochten evenwel elkander be klagen, ze mochten met zorg de toekomst te gemoet zien, zij waren niet in staat om Valmer tot inkeer te brengen. De moeder had reeds van haar vroegste jeugd te veel haar best gedaan om haren zoon te bedeiven, om nu, waar eene zoo onverbiddelijke hartstocht met alle kracht bij hem woedde, invloed bij hem uit te oefenen, terwijl de verhouding tusschen de echtelingen, door de oneenigheden over Rentinck, veel had geleden. Toch gesticht, maar de vlammen werden bij tijds door een agent van politie gedoofd. Daarna hield de toezending van brand brieven niet op. De politie onderzocht de zaak en de verdenking viel op Lehmann Om dien in het oog te houden, over nachtte in de laatste dagen een ambtenaar van de politie ten huize van Dröge. Toen zij Vrijdagochtend in de vroegte een ronde deden, kwamen zij Lehmann op de trap van het huis tegen. Hij droeg een zak op dec rug en had een mombakkes voor. Zoodra hij de twee mannen gewaar werd, nam hij de vlucht, maar hij struikelde en werd gepakt. In den zak had hij weer een flesch en een kan met benzine en een blikken doos met ontplofbare stoffen en een lont. Htf bekende op de politiewacht Jat hij voor de huisdeur van Dröge brand had willen stichten, uit broodnijd en omdat hun vrouwen het niet met elkaar konden vinden FRANKRIJK. Het gematigd-katholieke Journal des Débats verneemt uit Rome dat men op het Vatikaan schijnt in te zien dat de voorstellen van de Fransche regeering met betrekking totdehuurovereenkomsten voor de kerken veizoeningsgezinder zijn dan men in den aanvang argwaande en dat de moeilijkheden nu in den voorge stelden zin geregeld kunnen worden. ITALIË. Het ongeluk bij het optreden der kara- biniers tegen weerspannige inwoners van Firmo, waarbij een man is doodgeschoten, schiint te wijten am zenuwachtigheid van den bevelvoerenden luitenant. Ver liepen er zoo vreemde geruchten over Eduard, dat mevrouw Valmer eindelijk begreep niet langer te mogen zwijgen. Het eenige gevolg was dat hij, niet ge woon aau aanmerkingen en buiten zich zeiven van drift, zijne moeder vele verdiende en onverdiende verwijtingen deed, en (als men wil dwaze maar zeer gewone omkeering) Agnes, geheel ver getende dat hare schoonmama, wat de hoofdzaak betreft, in haar reeht was, trok partij voor haar echtgenoot. Mevrouw Valmer begreep dat zij hier uitgediend had, en trok zich terug. Beide vrouwen waren nu diep beklagenswaard, beiden bleven eenzaam en verlaten, en beiden hadden de troost, die zij nog hadden be zeten, met eigen handen vernield. Neen, nu was de weduwe niet meer de levenslustige darne van vroeger, en, zoo zij al van tijd tot tijd wat gezelschap inviteerde, het was omdat zij meende het niet te kunnen laten, geenszins omdat zij daarin zelve nog smaak had. Groot was zelfs de verandering in haar uiterlijk, sinds Alida de vorige keer bij haar logeerde. Zij was nu werkelijk eene oude, ja afgeleefde vrouw geworden, en zelfs haar opgeruimde geest had zeer geleden, zoodat nichtje nog al wat van haar te verduren had. Daar echter Alida wel geleerd had het een en ander te verdragen, ging dat toch vrij goed. Ook vond de weduwe er een weemoedig ge noegen in haar bij zich te hebben. De schillende bladen wenschen 's mans arre statie Een onderzoek is aan den gang. E"u soortgelijk feit als te Firmo is te Lumgro nabij Cosenza voorgekomen. Daar wilde het volk de belastingregisters verbranden de karabiniers schoten hier echter in de lucht, wat al genoeg bleek tot herstel der orde. Te Briatico bij Ca- tanzaro heeft de bevolking het ontvan gerskantoor vernield en alles verbrand. Overal in Calabrië gist het zoo'n beetje en de Kwestie van het zuiden v rgt van de Kamer weer ernstige aandacht. OOSTEXR IJ K-HONGARI JE. Steden, die naar nieuwe bronnen van inkomsten zoeken, zij gewezen op het voorbeeld van Weenen, waar men de begrafenissen in eigen beheer wil gaan nemen. Het ter .aarde bestellen wordt hier hoofdzakeliik door twee groote onder nemingen verricht, die men nu wil naasten. Het is uitteraard der zaak een sekure onderneming, die veel winst afwerpt. De lijkstaties zijn hier op zeer weeldrigen voet ingericht, waarbij veel praal ont plooid wordt. Behalve de allerarmste, wordt hier iedereen met vier paarden naar het kerkhof gereden, maar zes paar den is niets buitengewoons. Voor zeer deftige personen worden zelfs acht paarden gebezigd, »n de uiivaart is dan als die van een koning. Een van de ondernemin gen heeft 250 lijkwagens in bezit, waar onder staatsiekoetsen van groote pracht. RUSLAND. Het Petersburgsche blad de Sjwet bevatte onlaDgs een artikel, waarin de mogelijkheid van een nieuwen Russisch- vrouw verkeerde nog steeds in de dwaling alsof hare logée smoorlijk ver liefd was geweest op Eduard, en daar, hoe zij zich zelve ook tegen hem opwond, hij nog immer haar oogappel bleef, was het eene soort yan wellust voor haar om na te gaan hoeveel gelukkiger en beter echtgenoot Eduard zou geworden zijn als hij op jutïrouw van Ulk den blik had willen slaan. Had zij gelijk Het is de vraag. Alida was waarlijk geene vrouw voor hem, althans geene die met hem ooit gelukkig had kuunen zijn. De opofferiug was voor Alida grooter, dan hare nicht kon onderstellen. Ja, zij zag er vreeselijk tegen op om thans Agnes, die haar en vooral Hugo bedrogen had, weder té zien. Door de oneenig heden was zij echter in den aanvang daarvan vefsciioond, en ook Agnes, die toch wel weten kon, dat zij daar logeerde, maakte geene visite tot verbazing van mevrouw Valmer, die in haar vuur van aan de schoondochter zooveel mogelijk te kunnen wijten, ten einde haar zoon te ont8chuldigen, te kennen gaf, dat als Agnes werkelijk tot eene verzoening gereed zou zijn, thans eene uitmuntende aanleiding daartoe bestond. Alida meende echter de reden waarom zij geen bezoek ontving, beter te begrijpen, immers de jonge mevrouw moest nog veel meer tegen eene ontmoeting opzien, dan zij zelve. Ja, de weduwe vond er een wellust in, om Alida tegenover zich te hebben, Japanschen oorlog werd betoogd. Het blad kwam tot deze opvatting op grond van de beweringen in de Russische bladen van 't Verre Oosten, maar ook door de uitlatingen van vele Chineezen, die een spoedigen oorlog om 't definitief bezit van het rijke Mantsjoerije voorzien. Eenigen tijd geleden werd te Tiüis op klaarlichten dag de 16-jarige zoon van den Arraenischen millionair Aramjants op straat gevangen genomen en door roovers als gijzelaar ontvoerd. De vader, die zich in Petersburg ophield, werd tele grafisch om een losgeld van 50,000 roebel gevraagd. De vader gaf de zaak bij de politie in Tiflis aan, die nu ijverig na sporingen deed naar den ontvoerden knaap. Dezer dagen ontdekte men de roo^rbande, die werd overvallen. Haar wat bleek nu De jongeheer Aramjants stelde zich zoo goed als de roovers met de revolver in de hand tegen de politie, die hem wilde bevrijden te weer, en nu kwam aan het licht, dat h(j zich vrywillig had laten ontvoeren, om, in compagnie met de roovers, papa de som van 50,000 rbl. uit den zak ta kloppen. Het jongmensch is voorloopig tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld, wegens overtreding van het verbod op het dragen van wapens. CHINA. In Engeland zijn (via Canada) over den hongersnood in China rapporten ontvangen uit Sjanghai, den 17en Januari vandaar verzonden. Daaruit blijkt, dat het lot der door hongersnood geteisterde bevol king nog is verergerd door het uitbreken van een pokaen-epidemie. Kapitein Kirton, die door het huipver- want daar was, volgens hare valsche meening, vrij wat overeenkomst in beider toestand. Hadden ze beiden dan niet in Eduard een onwaardeerbaren schat ver loren Als zij uren lang over zijne uit muntende eigenschappen redeneerde, en dat het zoo jammer was, dat hij in zulke handen was gevallen, dan sprak Alida haar zelden tegen. Waartoe ook Welk nut kon het hebben de moeder te ver tellen, dat haar zoon werkelijk zoo uit muntend niet was? Misschien om de vrouw te verbeteren Haar gezond ver stand zeide haar dat vrouwen op dien leeftijd het allerminst op dergelijke punten te verbeteren zijn. En- voor zooverre zij moest meenen, dat onder de slechte handen, waarin Eduard gevallen was, Agnes was bedoeld, kon zij dat immers, volgens hare overtuiging, niet geheel tegenspreken. De weduwe strekte het tot troost, bij iemand haar hart te mogen uitstorten, die, dacht zij, dat Eduard, evenzeer als zij zelve, had leeren waardeeren. Op zekeren avond, dat de beide dames rustig in de huiskamer zaten, kwam Eduard binnen. Over het gelaat zijner moeder vertoonde zich een blos van vreugde. In hoe laugen tijd had zij haren zoon niet gezien Hoe dikwijls had zij op het punt gestaan om hem te gaau opzoeaeu, doo i zij wilde tegeuover de schoondochter de minste zijn maar zie, daar kwam hij uit zich zeiven bij haar

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1