O GOED 41 GOED. I*o. 89. Zaterdag 16 Februari 1907. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELFUA.V, Buitenland. FEUILLETO N. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DÜITSCHLAND. De Berliner Lokal-Anzeiger meldt dat de rijkskanselier, in den geest van de kabinetsorder die de Keizer op zijn ver jaardag heeft uitgevaardigd, den staats secretaris heeft opgedragen een wetsont werp uit te werken, waardoor zooveet doenlijk een beperking van de aanklachten wege is majesteitsschennis bereikt kan worden. Het wetsontwerp zal bij den Rijksdag, als het eenigszins gaat, coy in deze zitting ingediend worden De kabinetsorder van den Keizer be paalt, gelijk men weet, dat de wegens majesteitsschennis gevelde vonnissen voor hun uitvoering aan den Keizer moeten voorgelegd worden, opdat deze de gelegen heid zal krijgen in gevallen waar geen boos opzet enz. in het spel is, begenadi ging te verleenen. Als het waar is dat nu ook bij wettelijken maatregel de aan klachten bepetkt zullen worden, gaat men al weer een stap verder in de richting van een nieuwen koers. Het ideaal zou natuurlijk zijn een terugkeer van de toestanden onder Frederik den Groote, die elk van zijne onderdanen volledige vrjjheid toekende, om van hem te zeggen en te schrijven wat hem goeddocht. De beperking van het aantal aanklach ten is overigens hoogst noodig. Want op het oogenblik is de toestand zoo dat, indien twee menschen (echtgenooten, familieleden, vriendeu) die lang vertrou welijk met elkaar hebben omgegaan, ruzie krijgen en de een den ander uit wraak beschuldigt wegens een onvoorzichtige Den volgenden dag kwam Jan zeer laat op het kantoor en was bijzonder slecht geluimd. Toch kwam daarin eenige verandering toen hij een brief van Petersburg in handen kreeg. »Wel,« zeide hij tegen Hugo, toen hij de epistel doorlas, „ik heb daar een brief van onze Russische hospita, die tot mijn leedwezen niet enkel goede tijding bevat. Weiszblut schijnt tegenwoordig nog al erg te sukkelen. Hoor wat ze mij daar over schrijft »Mijn goede man lijdt tegen woordig vreeselijk aan benauwd heden, somtijds gepaard met zeer pijnlijke aandoeningen. Het is vreeselijk om aan te zien. Ik durf te zeggen dat ik hem oppas als eene ware soeur de charité, hetgeen wel eens moeielijk valt, omdat ik niet altijd over het geduld van mijn patiënt roemen kan. Evenwel, mijn lieve Stade, moet ik erkennen dat ik er een zekere troost in vond, oen goedhartigen man, die er toch altijd naar gestreefd heeft om mij ge lukkig te maken, liet leed te ver zachten zooveel ik slechts vermag, uitlating van jaren geleden, de aanbrenger meestal zijn doel bereikt en de beschul digde de gevangenis ingaat. Paul Göhre, de bekende socialistische oud-predikant, schrijft in de Neue 'iesell- schaft over de oorzaken van de nederlaag van de sociaal-democra'en bij de ver kiezing. Hij zegt dat zijne partij het verdiende loon heeft gekregen. De eerste oorzaak is stellig het persoonlijk getwist en ge harrewar dat de p v tij sedert Dresden zooveel afbreuk heefi gedaan. De tweede is dat de „biiloopers" te veel als quantité négligeable met wie men geen rekening hoefde te houden, zijn behandeld. De derde dat het de partij misschien aan duidelijke, goed omschreven en stellige oecooomische eischen voor een ruimen kring van met kapitalistische mama's ontbreekt. „Iedereen weet ook, waarmee dit gebrek in verband staatmet de theorie die wij geërfd hebben en diejuDL in de laatste jaren soms op bijna terro ristische wijze als onaantastb iar gehand haafd is." Het partijprogram dient onder den indruk van de nederlaag van 1907 herzien te worden, nu de geest van 1903 zoo duidelijk fiasco heeft geleden FRANKRIJK. In een interview met een medewerker van de Gaulois heeft Briand verklaard volgens dien journalist, dat in de kwestie der kerkpachtcontracten feitelijk geen twistpunt meer over was Indien de pastoors, die in verloop der 18 pachtjaren elkaar in het gebruiksgenot der kerken opvolgen, hun namen aan het hoofd der gemeente opgeven en zich persoonlijk ja het is mij alsof die zelfde man, die mij wel eens tot last is geweest, sinds hij ziekelijk en hulpbehoevend is geworden, mij waarlijk na aan het har-te gaat.* Wat zeg je er van Ging Stade levendig voort. »Een engel, niet waar »Mij dunkt," antwoordde Hugo, „een gevallen engel, maar eene die nog niet behoeft te wanhopen om ooit weêr opge richt te zullen worden.* Stade glimlachte even bij de opmerking. Wat later sprak Jan, halfin zich zei ven »o ja, dat is waar ook, ik moet nog eens een appeltje schillen met mijnheer van Ulk,« en hij schelde. Hugo was in ge spannen verwachting wat er komen zou. Willem trad binnen. Stade vroeg hem het een en ander over kantoorbezigheden en toer- dat onderhoud geëindigd was, wilde de jonge klerk vertrekken. >Nog een oogenblik; je moest mij eens vertellen vrindje, hoe het komt dat je gisteren avond, of liever van nacht, na of in de pauseering, met je beide zusters, eensklaps vertrokken bent. Het spreekt van zelf dat iedereen in onze sociëteit, zelf jongetjes die misschien nog de jaren niet hebbeE om er lid van te zijn, tot op eene zekere hoogte, vrijheid heeft om te doen of te laten wat hij wil, maar ik zegtot op een zekere hoogte, en dat wil zeggen dat als men verbindtenissen heeft aangegaan en je weet zeker dat verplichten tot nakoming der aan den eersten pachter gestelde voorwaarden, dan zal het hoofd der gemeente nooit de door den bisschop gekozen pastoors kunnen weigeren. Het geldt nu nog slechts vol gens Briand om een geschikte formule voor die voorwaarde te vinden en die heeft hij al gevonden, maar hij wil ze niet bekend maken om belanghebbenden den ti]d te laten elke afzonderlijke uit drukking in hun voorstellen rijpelijk te overwegen. De Fransche kruiser Bugeaud is voor 310,000 franken naar Dordrecht verkocht, ter slooping vermoedelijk. RUSLAND. De liberale pers juicht over de zege pralen der constitutioneele democraten en andere aanhangers van rechts. Vooral de overwinning der cadetten te Moskou. Het blad van professor Kowalefsky schrijft: „Deze overwinningen beteekenen een voor goed breken met het verleden en dai de bureaucratische heerschappij gedwongen zal worden te wijken voor den druk van het Russische volk, dat nu besloten is zijn eigen lotgevallen te bestieren onder de auspiciën van zijn erfelijken heerscher." Het artikel besluit met den kreet „Lang leven Rusland en zijn dappere verdedigers!" De Retsj noemt de Moskousche ver kiezingen het Tsoesjima van de aiver- mogende bureaucratie De Roes zegt iets dergelijks en spoort alle partijen aan eensgezind in de op positie te staan en zoo in de nieuwe boema met een Krachtige en gezagheb bende stem te spreken. engagement en verbindtenis twee woor den van ééne beteekenis zijn men verplicht is die na te komen. Je zuster Alida was met mij voor de eerste wals na de pauze geëngageerd, en ze is weg geloopen dat zal ik met haar af rekenen, maar hoe of jij het in de hersens krijgt, om een meisje voor den dans te engageeren en je piek te schuren, begrijp ik niet, en neem ik je, als com missaris van het leest, dat wil zeggen als handhaver van de orde en een fat soenlijken toon, zeer kwalijk." Willem was, gedurende die aanspraak, rood geworden van verlegenheid, en wist, hier als tusschen twee vuren geplaatst, niets te antwoorden. Het was gelukkig ook noodeloos want Hugo nam het woord. »Dat alles zal ik je expliceeren, Stade, maar onder vier oogen. Laat dus die jongen aan zijn werk gaan." Willem, verheugd dat hij er zóó af kwam, verdween. »Dus heb ik het weêr te danken aan jou, mijn goede genius, die me waar achtig voldoende begint te vervelen," zei Stade, terwijl hij de armen over elkander wierp, en leunende op de schrijftafel, op het antwoord wachtte. »Ja Jan, ik ontken het niet, je moet het alles wijten aan mij. Ik heb Alida uit den tuin doen verdwijnen en weet je waarom Omdat ik niet lijden kon dat een dozijn half-dronken jongens met groote oogen zouden aanzien, dat men Het Nowoje Wremja neemt de gelegen heid te baat om ziln T-vloiihaat te luchten. De uitslag der v, -1 te Moskou," zegt het, is niet verrassend omdat, de Joden op de hand der cadetten zijn. Het blad ziet er slechts een nieuwe reden in om den invloed der Joden op politiek gebied te betreuren. AMERIKA. De werklieden in den Staat Pennsyl- vanië zijn reeds sinds eenigen tijd bezig met het scheppen eener gewapende or ganisatie, echter in alle stilte en ouder d-1 grootste geheimhouding. Vermoedelijk staat deze mobilisatie in verban 1 met de nederlaag, welke de steenkolen werkers in dien staat verleden jaar bij de groote staking hebben geleden. De eerst nu ontdekte militaire organisatie schijnt ge heel in overleg met, de vakvereenigingen te zijn tot stand gekomen. Deze hebben goedgewapende en behoorlijk afgeëxer- cierde compagnieën georganiseerd, van welke het doel zal zijn, op te treden tegen eveutueele pogingen van de nati onale garde om bij stakingen tusschen beide komen. Een insoecteur van de nationale garde, zekere Whitney, had het bestaan en de organi-atie dezer gewapende arbei derstroepen ontdekt. De man bewéert, dat minstens 36 van deze organisaties bestaan, van welke de leden vastbesloten zouden wezen, even tueel ook den staatstroepen het hoofd te bieden. Het is te New York weer fel koud geworden. Dinsdagochtend vroeg vroor het er 31 graden F. bij sterken N.W. wind. haar in de balzaal een kus zou geven, om een lafhartige weddingschap »Zoo heb-je dat gehoord »Ja, geheel toevallig »Ja wel, even toevallig als je al zoo lang spion bent geweest. Maar de zaak wordt mij helderder. Een zoen te zien geven, waar men die zelf liever geven zou is een hard geval, niet waar?« »Het is laagharti s n bij elke daad bijoogmerken te d - »Dat is mogelijk,* nep Stade, die bij het woord: laaghartig vuur vatte, maar ik vraag u, is het ook laaghartig, om te spionneeren en af te luisteren Is het ook laaghartig om den patroon bij den bediende aan te klagen of verdacht te maken, of heb-je Willem buiten alles gelaten Dat heb-je immers niet, dat blijkt, anders ware de jongen niet weg- geloopen, en had hij zoo even tegenover mij een geheel ander gezicht gezet. »Ik moet erkennen Stade, dat je goed gezien hebt. Ik kon Willem er niet geheel buiten laten, maar geloof me dat ik alles gedaan heb om er alleen zóóveel van te openbaren als noodig was om »Gekheid, gekheid.* »Neeu, luister toch. Waarom zou dat gekheid zijn Ben ik je dan niet alles verplicht »Och, scheid toch uit met die mooie woorden, daar heb ik volstrekt niets aan. Geloof me dat ik nooit iemand iets gedaan heb om er loon voor te krijgen.*

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1