Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Markt beri chteii gehoord heeft dat Poppe bekend staat als een woestaard. K. Flipse, brigadier der Kon. mare- 1 ehaussée te Koewacht, verklaarde dat hij den bekl. 18 Nov. gehoord heeft 1 omtrent het gebeurde in de herberg van Pluijm en hij dadelijk heeft gezegd dat hij gezien heeft hoe Poppe Mathilde p in het aangezicht heeft geslagen. Van dwang om zoodanigé verklaring af te leggen, is volstrekt geen sprake geweest. Beklaagde gaf dit nu toe. Getuige verklaarde verder dat Poppe als een gevaarlijk persoon bekend staat. Feiten zijn" den getuige echter niet bekend. De laatste getuige, de marechaussée P. van Loy te Koewacht, verklaarde in denzelfden geest als de brigadier. De beklaagde, thans gehoord, bekende een valsche verklaring te hebben af gelegd. Hij heeft het toebrengen der slagen I in de herberg van Pluijm gezien. Ook hebben de marechaussées hem niet gedwongen tot het afleggen der ver klaring die hij hun deed. Hij is tot het afleggen eener valsche verklaring gekomen omdat Poppe, toen zij samen op reis.waren naar de zitting, hem gedreigd had en gezegd dat, als hij door F.'s toedoen in de gevangenis kwam, hij hem wel zon vinden. De voorzitter wees hem er op dat op de zetting hem herhaaldelijk gelegen heid is gegeven om zijn valsche ver klaring terug te nemen, zelfs buiten tegenwoordigheid van Poppe. Bekl. gaf dit toe, maar zeide dat vrees voor Poppe hem tot het feit had ge- dreven. De ambtenaar van het openbaar I ministerie stelde in het licht dat als gevolg van een betrekkelijk weinig beteekenend feit, berecht den 4 Jan., I deze beklaagde nu terecht staat wegens een zeer ernstig misdrijf. Spreker wees er op dat de bekl. thans vrij wel volledig bekend heeft dat hij eSn valsche verklaring onder eede heeft 1 afgelegd en dat die bekentenis wordt bevestigd door de verklaring van de eerste getuige. De beklaagde beweert dat hij de verklaring heeft afgelegd uit vrees voor Poppe. Dit kan spreker niet beoor- deelen, maar Poppe maakt op hem niet den indruk zoo'n grooten invloed op een ander te zullen uitoefenen als be klaagde het wil doen voorkomen. De ambtenaar, het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achten de, vorderde schuldigverklaring van den beklaagde aan meineed en$ zijne veroordeeling tot een gevangenisstraf van een jaar, met aftrek der preventieve I hechtenis. De verdediger gaf toe dat de feiten door den beklaagde volledig bekend zijn. Over die feiten valt dus niet te spreken. Wel over de mate van straf. Bij het toemeten daarvan zal de recht bank zeker nagaan welk motief den i bekl. tot de daad heeft geleid. Eu dan zal blijken dat hij niet zich zelf of een I ander heeft willen bevoordeelen, maar alleen gehandeld heeft uit vrees voor Poppe. De bekl. woont in een weinig be- I volkte buurt en Poppe is iemand, die als zeer gevaarlijk bekend staat. Al is hij niet groot daarom kan hij sterk 1 wezen. Poppe heeft reeds, toen bekl. naar de terechtzitting ging, hem bedreigd en den Zondag vóór de zitting plaats had is er groot rumoer geweest bij. zijn woning en toen is hy onder bedreiging i gesommeerd naar buiten te komen. Beklaagde zoowel als Poppe ver toeven veel in Holland en in het buiten land en daarom was de eerste bang voor de laatste. Pleiter wees ook op het milieu waarin beklaagde leeft, om zijn daad verschoon baar te maken. Bekl. behoort niet tot de catagorie van misdadigers, die in de gevangenis thuis heheoreu. Htj 1« een braaf, arbeid» zaam man, die nooit met de politie in aanraking is geweest. Onlangs schreef bekl. nog een roe renden brief aan zijn moeder, een weduwe, om haar moed in te spreken. Die moeder verkeert in armoedige omstandigheden en beklaagde is de kostwinner voor haar. Pleiter hoopte dat de rechtbank bij het bepalen der straf met een en ander rekening zal willen houden. Hierna werd het onderzoek gesloten verklaard en de uitspraak bepaald op Vrijdag a. s. M. CU Te Sint Kruis had een jongen de onvoorzichtigheid van een kar te sprin gen. Op hetzelfde oogenblik gaat het paard vooruit, de jongen komt onder het wiel terecht, waardoor zijn dijbeen werd gebroken. Ter navolging. In dé gemeente Ambt-Almeloo bestaat groote behoefte aan geschikte arbeiderswoningen. Tel kens wanneer hier of daar een woning open komt, melden zich binnen twee dagen 25 liefhebbers aan. Natuurlijk zijn daar door de huurprijzen aldaar zeer hoog, met name in de arbeiders wijken. De firma Ten Cate te Almeloo, heeft nu hare arbeiders tegen matige renten een geldelijk voorschot verstrekt (tegen wekelijksciie aflossing) voor het bouwen van een eigen woning. Ook de onlangs aldaar opgerichte Coöperatieve Bouw- vereeniging heeft reeds zooveel kapitaal bijeengebracht, dat zij eerstdaags kan overgaan tot het bouwen van tien arbeiders woningen Intusschen zal, door het uitbreiden van reeds bestaande en het bijbouwen van nieuwe fabrieken te Stad-en Ambt- Almeloo in den eersten tyd de vraag naar arbeiderswoningen het aanbod daarvan nog wel blijven overtreffen. Alleen in de gemeente Ambt-Almeloo vermeerdert tegenwoordig jaarlijks de bevolking met gemiddeld 5000 zielen. Elke week worden te Amsterdam» en te Rotterdam 12.000 ét 15.000 kisten met sinaasappelen aangevoerd, waarvan een heel klein deel doorgevoerd wordt. De rest, 10 a 12.000 kisten, blijft in ons land. Als men nu weet, dat in de kleinste kisten nog 420 appels zitten, dan kan men begrijpen wat er zoo al aan sinaasappelen wordt opgegeten. Te Dussen (N. Br.) streek de vorige week onverwachts een groote sperwer neder op eenige ongelukkige, door de kou half verkleumde en door de sneeuw uitgehongerde spreeuwen en wist er een te bemachtigen. Twee kraaien, die dat zagen, stortten zich op den roofvogel, en na een kort doch zeer verwoed gevecht, waarbij de sperwer luide smartkreten uitte, moest hij vluchten, terwijlhetspreeuwtje.dat blijkbaar nog ongedeerd was, zijn heil zocht in de vlucht. Donderdagmiddag werd de snel trein van Zwolle tusschen Haren en Groningen tot stilstand gebracht doordat er aan de noodrem was getrokken. Het bleek, dat dit gedaan was, omdat er een ernstige vechtpartij was ontstaan tusschen veekooplieden en een zekeren Sikkema, schoorsteenveger uit Gronin gen, die, zooals bekend is, in openbare vergaderingen zijn dwaze politieke denkbeelden verkondigt. Een der koop lieden werd een messteek toegebracht. Er volgde natuurlijk proces-verbaal. Kindersterfte. Geo. R. Si ma schrijft in de „Tribune" over „den kreet der kinderen." Er sterven aldoor schrik barend veel jonge kinderen in Enge land en Wales zijn het vierde deel van- al, die er in een jaar sterven, kinderen beneden het jaar. En tegelijk neemt de geboorte af. Reden dus te meer, om te zoeken naar de oorzaak van die groote kindersterfte. Een ambtenaar van den gezondheidsdienst te Londen heeft reeds in een boek gezegd, dat de armoede alleen haar niet verklaartin sommige armenbuurten is kindersterfte laag. Slechte woningen en andere ver keerdheden in de omgeving evenmin. Zij moet wel met het leven van de bevolking zelf samenhangen. Sims zal aantoonen, dat dit inderdaad zoo is en zeggen wat er tegen een der redenen gedaan kan worden. Andere oorzaken kunnen niet zoo spoedig uit den weg geruimd worden. Men kan niet aanstonds vrouwen onttrekken aan ongezond werk de woningen kunnen niet overal in korten tijd verbeterd worden voor een verbod van huwelijk tusschen menschen, die lichamelijk en geestelijk niet in orde zijn, is de open bare meening niet rijp. Maar tegen een kwaad, dat veel tot de kindersterfte bijdraagt, kan wel dadelijk iets gedaan worden. En dan gaat Sims vertellen wat hij bedoelt. Het dj-inken neemt bij vrouwen schrikbarend toe. In vele wijken van Londen treft men in de kroegen meer vrouwen dan mannen, en zij blijven er langer en drinken er meer. Volgens ambtelijke opgaven is van 1875 tot 1904 „de sterfte wegens alcoholisme op de millioen gestegen bij mannen met 61.5"/o en bij vrouwen met 184"('0". De meeste vrouwen, die drinken, zyn niet de jonge ongetrouwde, maar de getrouwde en in 't algemeen die van middelbaren leeftijd. In sommige buur ten vindt men de herbergen door vrouwen reeds flink bezocht in den voormiddag, goed bezet in den namiddag en gevuld 's avonds. En vele van die vrouwen nemen haar zuigelingen mee. En daarin steekt het kwaad. Die stumperds blijven zoo langen tijd in de heete, bedorven rook-at-mosfeer van de kroegen. En dan ineens weer in de kou. Of kinderen van zes, zeven jaar moeten buiten zoolang het kleine broertje of zusje vast houden, terwijl moeder binnen is. Sims heeft ook her haaldelijk gezien, dat .de moeders de zuigelingen mee laten proeven. Kin deren van vier jaar of daaromtrent worden dikwijls ook mee naar binnen genomen en krijgen ook te drinken. Sims heeft een stomdronken kind van drie jaar gezien. Het meest drinken de vrouwen jenever. Wat Sims dadelijk verboden zou willen hebben, dat is, dat kinderen de heiberg betreden. De wet moet de moeders althans dwingen de kinderen thuis te laten. Dat zou, volgens hem, de sterfte al verminderen, want het verblijf in die drankholen en de scherpe temperatuurswisselingen, waaraan de zuigelingen blootgesteld worden, moeten verderfelijk zijn. Nog een oorzaak van kindersterfte ten gevolge van de dronkenschapelk jaar sterven er in Londen tusschen de vijf- en zeshonderd kleine kinderen, die in bed worden doodgedrukt of stikken. En in den nacht van Zaterdag op Zon dag, wanneer er 't meest gedronken wordt, sterven er zoo tweemaal zooveel als de andere dagen der week. Van 131 Januari 1907. Hulst. Huwelijksaangiften. 10. Petrus Maria Weemaes (van Hontenisse), 28 j jm. en Maria Coletta Neve, 29 j., jd. 17. Johannes Bernardus de Bruijn, 52 j., weduwn. en Isabella Theresia Aarens, 52 j., jd. Eduard Pen, 39 j., jm. en Mathilda van Kerkhoven, 29 j. jd. 24. Francies Voet, 28 j., jm. en Carolina Adriaua Maria van Wesemael, 23 j. jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30. Petrus Maria Weemaes van Hontenisse), 28 j. jm. en Maria Coletta Neve, 30 j. jd. Geboorten. 1. Josephus z. van Amelia Leonia Pissoort 3. Emile Joseph, z. van Jacobus Francies Baart en Anna Catha- rina Jeannette Bonte. 8. Sophia Elisa beth Marie, d. van Camil Johannes Cuijle en Elizabeth Marie Johanna Verkaart. 9. Maria Louisa, d. van Alouisius Crom» been en Wilhelmina Frederika Corne lia Koemans. 12. Honoré Constantinus Emile, z. van Desiré de Vos en Maria Louisa de Neijs. 15. Charles Augustinus, z. van Aloysius Antonius Rodrigo en Maria Sophia Annemans. 16. Emma Carolina, d. van Marinus Boone en Johanna Catharina de Bruijn. 23. Franciscus Xaverius, z. van Johannes Jacobus van Giesen en Paulina de Bruijn. 29. Petrus Antonius, z. van Seraphinus Antheunis en Barbara Elisabeth Vaal. Overlijden. 1. 'Eduardus Mattheus de Cock, 3 j., z. van Alexander Pau- linus en Maria Johanna Cornelia Volle- man. 3. Josephina Picavet, 7 m., d. van Josephus Petrus en Maria Ludovica van de Velde. 5. Johan Pieter Marie Haak, 79 j., weduwn. van Maria Josep hina Janssens. 6. Adelaïda van Quaele, 75 j., d. van Benjamin Urbanus en Angelina Elschot, (beiden overl.) 20. Apolonia Dorothea Burm, 74 j., d. van Joannes Franciscus en Johanna Vonck, (beiden overl.) 21. Jacobus Maas, 73 j., weduwn. van Sophia Mangnus. 22. Judoca d'Hondt, 78 j., d. van Wilhelmus en Sophia Wolfelaar, (beiden overl.) 23. Johannes Jacobus van Om bergen, 73 j., weduwn. van Johanna Sophia van Moorten en Philomena Anastatia van Hecke. Amelia Verschaffel, 77 j., weduwe van Jacobus de Moor. 25. Helena van Aert, 85 j., d. van Adrianus en Elisabeth Eist, (beiden overl.) 27. Melania Pen, 81 j., wed. van Ferdinan- dus Josephus Smit. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 25. Francois de Kubber (van Ter Neuzen), 21 j., jm. en Passira Hendrika Houg, 22 j., jd. Geboorten. 2. Een als levenloos aan- gegeven kind van het mann. geslacht van Jan Florus en Cornelia Wilhelm. Hendrik, z. van Framjois Scheele en Cornelia de Pooter. 4. Geertruida Cor nelia, d. van Jan de Vos en Adriana Cornelia Bareman. 18. Jacobus Hendrik, z. van Frederik Overdulve en Maatje Snap. 30 Suzanna, d. van Johannes Kempe en Maria de Bruijne. Overlijden. 14. Jacomina Pieternella Verplanke, 66 j., wed. van Marinus Haak, overl. te Axel. 20. Elisabeth Herrebout, 69 j., echtg. van Arij Faas. Frangois Verbrugge, 70 j., echtg. van Levinus Meertens. 27. Jacob Kurvink, 75 j-, echtg. van Sara Penne. Catharina Maatje de Regt, 3 m., d. van Hermanus Leendert en Lisia Zegers. 29. Suzanna Zegers, 4 m., d. van Pieter en Jacomina Francina Scheele. AXEL, 9 Febr. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f 7,25 7,50 Rogge 6,90 èi f 7,10 Wintergerst f 9,k J 9,25 Zomergerst 8,80 9,Haver ƒ6,25 a f 7,Erwten 9,90 k ƒ10,10 Paardenboonen f 0,a f 0,— Duivenboonen f 0,k f 0,Witte- boonen 0,a 0,Bruineboouen èi 0,Boekweit 0,a 0,Lijnzaad ƒ14,a ƒ16,Aard appels 0,— a 0,— Koolzaad per zak van 106 liters HULST, 11 Febr. Ter Graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe 8,Rogge 6,75, Win tergerst 9,25, Zomergerst 8,75, Haver f 6,75, Erwten 10,Paardenboonen f 8,75, Duivenboonen f 9,50, Witte- boonen 14,— -, Bruineboonen 9,75, Boekweit f 0,Lijnzaad ƒ0,—, Aard appels 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters 0,Boter per kilo ƒ1,20 Eieren per 26 stuks 1,05. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld: 30 stuks hoornvee, 50 varkens, 0 paarden, 0 schaap, verkocht: 12 stuks hoornvee, 20 varkens, 0 paarden en 0 schapen.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 3