m GOEDAL GOED. 88. Woensdag 13 Februari 1907. 42e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, F. ÜIELEIIAN, Buitenland. FEUILLETON. 4\ELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L, ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groqte letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Eenige maanden geleden kreeg de ont vanger van registiatie, te Nantes, belast met de boedelbeschrijving der kerken, een bus thuis met een uitstekende lont. Het leek precies een bom en de ambte naar zond de bus naar h t politiebureau. Op het politiebureau hield men de ver meende bom voor ee surprise. Men gooide liet ding bij een hoop scheurpapier, en daar heeft het maanden gelegen. Tot nu Donderdag. toan de hoop scheurpapier werd opgeruimd, de bus weer voor den dag kwam. De commissaris van politie smeet de bus in de kachel. Pang zei de bus Het was toch een bom. Ër is niemand aan dood gegaan, maar het politiebureau is door de ontploffing nog al beschadigd ENGELAND. Op een vergadering van afitev taidigden van vereenigingen voor vrouwenkiesrecht is een besluit aangenomen waarin nrop aangedrongen wordt de vrouwen aan stonds het kiesrecht te geven, dat nu de mannen hebben. Zij gaan dus mede met Keir Hardie en zijn tegen de politiek van de onafhankelijke arbeiders, die on langs op hun partijdag een besluit hebben aangenomen voor algemeen stemrecht voor mannen en vrouwen beiden. De vrouwen willen niet wachten tot dat alge mesne stemrecht wordt ingevoerd. Vrijdag is te Glasgow Teresa Billington, een der strijdbare kiesrechtvrouwen, ge trouwd. Een conservatief blad zegt boos aardig, dat het paar zijn wittebroodsweken Genoeg. De champagne bruischt er. De half-fluisterende gesprekken worden elk oogenblik afgebroken door luidruchtig schateren en het geroep van »Bravo en Van Waren, die, als men hem had opge-. merkt, wel, te midden van al die jolig heid, als de ridder van de droevige figuur, de spotzucht der vrienden zou hebben kunnen opwekken, zien wij plotseling verdwijnen. Met eenige haastiglieid door kruist hij de zaal, en doorwandelt den tuin, totdat hij eiudelijk Willem met Alida gevonden heeft. »Waar is uw zuster, Alida vraagt hij op een toon, die haar doet outstellen. Waarom Hugo?* »Ümdat wij oogeublikkelijk, voor dat de pause eindigt van hier moeten gaan.* »Maar dat kan niet, want de eerst volgende wals ben ik met mijnheer Stade geëngageerd." Juist daarom," zei Hugo. „Maar mijnheer Van Waren,zei Willem verbaasd en teleurgesteld, »ik ben ook geëngageerd.* „O, daar waudelt je zuster, verzo-'k haar bij ons te korneu Nu dat was spoedig gedaan. met verkiezingswerk in Aberdeen gaat doorbrengen Het is in het Vereenigde Koninkrijk met de vrijheid van het woord toch Diet geheel in den haak. Tijdens deD Boeren oorlog is dat overvloedig gebleken, maar de jingo-razernij van dien tijd kan ten minste iets verontschuldigen. Maar nu. Minister Lloyd-George heeft Vrijdagavond te Belfast, het brandpunt van het unionis me in Ierland, gesproken. Hoe't daarbij zou toegaan, wi^t men niet, maar men vreesde voor erge dingen. Want geen libetaal minister, heet 't, heeft in dertig jaar in Belfast gesproken en dus was er, naar een unionistisch blad meldt, groote opgewondenheid in de stad. Men nam maatregelen tegen ongeregeldheden die men verwachtte. Tweehonderd soldaten zouden in de kazerne, voorzien van scherpe patronen, klaar staau. Intusschen is alles rustig afgeloopen. ITALIË. Groote ontsteltenis is in een hotel te Vbuetië verwekt door deu zelfmoord van een beeldmooie vrouw, dia onlangs uit Parijs was aangekomen. Men vond op het lijk een pas, tea name van Sophia Kalienska, een visitekaartje met den naam Eduardo Garcia er op en als woon plaats van dien meneer Cuba. Aau de keerzijde stond het adres van den Rus- sischen consul te Milaan. Aan de hand zat een trouwring met den datum 1 October 1906 er in gegrift. RUSLAND. De moord op gouverneur Alexandrawski te Penza heeft piotseiing weer het bewijs »Ik kau de dames hier niet alles ver tellen, maar naar huis gaande zal ik het doen.* »Ja mijnheer,* riep Willem met wat brutaliteit, »maar we zijD allen geënga geerd, Alida zelfs met mijnheer Stade; wat zou die wel zeggen als wij ver trokken waren Reeds schalde de muziek, ten bewijze dat men weder dansen ging. Alida,* riep Hugo, »je gelooft immers, dat ik een waarachtig vriend van je ben Toe ga dau met mij meê.« »Maar dat kan niet, wij moeten blijven,* riep de andere juffrouw van Ulk. »Maar wat zal mijnheer Stade riep Alida, sterk blozende. >Gauw, laat ons gaanriep Hugo, »er is geen tijd te verliezen.* »Kom aan dan Willem, mijnheer Van Wareu zegt im mersdat het noodzakelijk is. »Maar ik wil blijven!* riep de jongen, »ik geef toe dat ik mijnheer Van Waren op het kautoor gehoorzaamneid verschul digd ben, maar hier ben ik mijn eigen meester.* »Wees verstandig Willem!* zei Hugo, >je kunt immers dadelijk hier terug komen. »Je doet er mij plezier raeê, Willem, als je medegaat,* zeide Alida, en ofschoon de jongen tegen zijne andere zuster nog w«l liet een en ander te pruilen had, geiioorzaauide Dij tocti. Toen zij buiten den tuin waren, zei geleverd, dat de terroristen hun bloedig bedrijf tot vreesaanjaging en paniekver wekking voortzetten. Verontrustend is daarbij de koelbloedigheid, waarmee die moorden worden uitgevoerd. Ook hier weerToen de gouverneur na afloop der voorstelling deD schouwburg verliet drong een jonge man door het publiek en loste een revolverschot, dat den gou verneur op slag doodde. Hierna kon hij zijn wapen nog richten op den adjudant van net hoofd der politie en ook hem neervellen. Toen viuchtte de moordenaar in den schouwburg, waar de directeur hem ver geefs poogde te grijpen. Weer legde de jonge man zijn doodelijk wapeu aan, maar in plaats van den directeur trof zijn eerst zoo zeker schot een politieagent, die dood neerviel. De vierde kogel was bestemd voor den regisseur, die zwaar gewond werd. Ongelooflijk genoeg had de moordenaar toen nog kans om weder de vlucht te nemen, nu naar de dames garderobe, waar een niets vermoedend kamermeisje hem den weg wees naar buiten langs een naar den beganen grond voerende trap. Op die trap vond men hem later bewusteloos liggenhg had den vijfden kogel voor zich zelf gebruikt. Volgens een andere lezing wees de vrouw in de garderobe hem een trap naar boven en toen hij deze opliep sloot zij de deur achter hem Maar hoe dan ook, de man deed in elk geval een poging tot zelfmoord en bracht zich zulk een zware wond toe, dat hij spoedig na zijn overbrenging in het hospitaal overleed. Bij onderzoek uleek, dat de kogels met cyaankali ver giftigd waren Van Waren »hoor mij nu aan Willem en ik hoop dat je me gelijk zult geven. Mijnheer Stade is mij voorgekomen heden avond wat opgewondener te zijn dau anders, en alleen daaraan geloof ik, moet het toegeschreven worden, dat hij met eenige vroolijke vrienden een wedding schap heeft aangegaan, om je zuster in de balzaal een soort van beleefdheid te bewijzen, dat zij terecht als eene leediging zou al' nemen. Die wedding schappen, die praatjes alleen onder, een troepje jonge lui aangegaan, beteekenen niets als ze maar niet tot feitelijkheid leiden Ik hoop dat je me begrijpt, Willem.* »Is dat waar, mijnheer Van Waren. Wou mijnheer Stade mijn zuster be- leedigen »Ik zeg niet dat hij haar beleedigen wou, maar dat hij het doen zou. Neem het niet te hoog op. Misschien bedankt mijnheer Stade ons morgen zelf dat wij er hem van terug gehouden hebben.* Alida's arm, welke op die van Hugo rustte, trilde van aandoening. >0, dan is het goed, dat mijnheer, dat u ons hebt meêgevoerd, want ziet u, ik zou dat toch zelfs van mijn patroon, ja van mijnheer Stade, daar ik toch zoo veel van houd, niet kunnen verdragen.* Terwijl nu Alida met Hugo vooruit en Willem met zijne zuster daarachter voortwaudeldeu, zei Van Waren op zachten, half schertsenden toon tegen zijne Men had niet gedacht, dat de Tsaar het vonnis tegen Nebogatof geveld zou bekrachtigen, maar dat deze er evenals Rozjestwensxy met de ambtelijke blaam zou afkomen. Dat is echter, zooals men reeds weet, tegengevallen en de admiraal zal tien jaren lang zich in een gedwongen verblijfplaats in een vesting moeten schikken. Met Stössel schijnt het ook niet zoo gemakkelijk af te zulleu loopen en naar men wil wordt de verdediger van Port Arthur met de orde Pour ie mérite zorg vuldig in 't oog gehouden om eventueele pogingen tot ontsnapping over de grenzen te voorkomen. JAPAN. De Japanners zullen te Port Arthur op den berg Perepelotsjni twee gedenk- teekenen oprichten, het eene gewijd aan de gevallen Japanners, het andere aan de gesneuvelde Russen. Bij het Russi sche gedenkteeken wordt ook een Rus sische kapel gebouwd, welke een gedenk steen krijgt, waarop de woorden „Aan de helden, die bij de verdediging van Port Arthur den dood hebben ge vonden." AMERIKA. Te Paterson (New Jersey), kreeg de ambtenaar Cortese, die onlangs hulp ver- leeude aan ,e autoriteiten bij de arrestatie van buiteulaadscne boosdoeners, over de post uit het naburige Newark een helsche machine thuis gestuurd. Bij het openen van het pak voigde een hevige ont ploffing, waarbij Cortese in stukken werd gereten. dame»niet waar, Alida, je zoudt toch geen zoen van Stade, in volle gezelschap van zijn vrienden willen hebben Zij beefde nog sterker, en antwoordde niet. De wandeling was juist voor Hugo niet vroolijk, want ze sprak in geruimen tijd geen enkel woord meer, en ook hij werd zeer pensif. Eindelijk hervatte Hugo het gesprek. Alida, ik geloof dat hetgeen ik je verteld heb, je zeer droefgeestig maakt. O dat voel ik zoo goed, wie kan beter begrijpen dan ik hoe smartelijk het is wanneer men zich in iemand bedriegt, die men vroeger heeft geacht, maar, ik moet de illusies die ge u misschien gemaakt hebt, nog erger den bodem in slaan. Dat ik het met leedwezen doe, spreekt van zelf. Ik acht Stade om zeer vele redenen hoog. Hij heeft zich buiten dien altijd als een goed vriend van mij betoond, maar er is eene op de wereld, die ik ook erkentelijkheid verschuldigd ben, omdat ze veel voor mij opgeofferd heeft »Ach spreek daar niet van Hugo,* viel Alida in de reden. »En waarom niet meisjelief? Hij die zou meenen, aan iemand, die hem veel vriendschap heeft bewezen, geen erkente lijkheid verschuldigd te ziju omdat er geen succes op gevolgd is, moet al zeer weinig echt zuiver gevoel bezitten. Ge noeg. Ik voel mij verplicht, ook al zou ik mij Stade daardoor ten vijand tnakeu

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1