BE MEDAL DOEI. 86. Woensdag 6 Februari 1607. .)22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IMELE1IW, Kostelooze Inenting Buitenland. FEUIL L E TO N Landbouw. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders der gemeente AXEL maken bekend, dat op Dinsdag, den 19 en 26 Februari en 5 Maart aanstaande, des voor middags van 9—10 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot van de ingezetenen die zich daartoe ten raadhuize aanmelden. Axel, den 4 Februari 1907. De Burgemeester D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. DUITSCHLAND. De Dziennik Poznacski verneemt uit Kleynozki bij Ostrowo de volgende onge looflijke geschiedenis. In die plaats is, om het verzet van de kinderen tegen het Duitsche Onze-Vader te fnuiken, een piepjong schoolmeester uit Breslau, ge naamd Siissel, aangesteld. Hij zou ze wel eens mores leeren en bracht een revolver in de les mee, die hij, om aan zijne wenschen kracht bij te zetten, af schoot. De kinderen van zes en zeven jaar verschrokken hevig, een meisje is zelfs van den schrik zwaar ziek geworden. Waarlijk Alida had wel gelijk met te beweren dat het een troepje was, om de muizennesten te doen verdrijven. Daar heerschte nog* ruim zooveel huiselijkheid, scherts en gul geplaag als toen Stade de eerste maal zijne visite aflegde. Men had in dat talrijke huishouden geleerd, de vroolijkheid in elkander te zoeken en te vinden, en terwijl de meisjes piekten met alle kracht en macht om qen turfje ten algemeeneu nutte aan te dragen, kon men hier gerust getuigen dat het praten en breien te gelijk was, want allerlei dwaasheden, in den vorm van anekdote, raadsel of spelletje werden uitgekraamd. Men geneerde zich om Hugo niet veel, daar die nog al veel de familje kwam bezoeken, en dus (ook vooral door zijne langdurige vriendschap met Alida) als een ami de la maison werd beschouwd. Ja als l'ami de la maison, al was daarop ook eene uitzondering aan te wijzen, de weduwe toch, die metStade's bezoeken nog al gestreeld was, en die een zoodanige behoefte aan opgeruimd heid had, dat, hoewel zij nauwelijks op kon staan van zwakte, ze toch niets liever had dan dat alles krioelde en Tegen alle Poolsche geestelijken die opgewekt hebben tot de schoolstaking of missen hebben opgedragen voor het slagen van den stryd, is rechtsingang verleend. Daar de oproeping bijna in elk dekanaat is verschenen, worden buitengewoon vele Poolsche geestelijken door den maatregel getroffen. De ramp te Reden. Minister Delbrück heeft in de Pruisi sche begrotingscommissie nader mede gedeeld dat in de staatsmijn te Reden op den dag van het onheil alles in orde was geweest. De opperbaas had, voor de ploeg afdaalde, bericht gekregen dat er niets bijzonders was. De lampen die in de mijn gebruikt worden, zijn beuzine- lampen en zoo veilig mogelijk. Of de een of ander gerookt heeft, is niet uit te maken geweest. De bazen die gemeld hebben dat alles in orde was, zijn dood. Alleen is bekend geworden dat een hunner, in plaats van om 3 uur, om 4 uur is afgedaald. Ook de vertegenwoor diger van de commissie uit de arbeiders heeft verklaard dat er niets aan de in richtingen in de mijn ontbrak. De mijn was, zeide hij, vrij van mijngas, de twee omgekomen bazen waren mannen die altijd hun plicht deden en de waarschijn lijkheid bestond dat de ontploffing aan de grens van de vier schachten was voorgekomen en daarna een ontploffing van kolenstof tengevolge had gehad. Ook de besproeiing was, volgens den vertegenwoordiger der arbeiders, in orde geweest. Totnogtoe is niet uitgemaakt, of iemand schuld heeft, buiten den baas die een uur te laat is geweest. Misschien schaterde om haar heen, vergeleek de compagnons met elkander en vond dan toch mijnheer Stade oneindig aardiger, nu vooral, want ofschoon Alida wel zeggen mocht dat het een kringetje was om muizennesten weg te vegen, Van Waren had gelijk gehad, toen hij be weerde voor die vroolijkheid thans niet vatbaar te zijn. Hij moest natuurlijk Willem en diens moeder met dit feest geluk wenschen, en hij gaf dan ook te kennen, dat hij zeer tevreden over zijn bediende was, en hoopte dat hij zoo voort zou gaan, en het geluk zijue pogiugen zou bekroonen, dat zijne moeder daarvan getuige mocht zijn, enz. enz. maar het kwam er alles zoo zwaar en zelfs houterig uit, dat de weduwe dacht »uu dat zou mijnheer Stade heel anders doen en Hugo was over het algemeen zoo ernstig te midden dier blijdschap, dat zelfs de anderen er stil ouder werden en ze ruimer adem haalden, toen hij naar zijne vergadering vertrok. Toch had de vroolijke kring ook invloed op hem gehad. Mede vroolijk zijn dat ging niet, want hij was vervuld met wrok en smart, maar 't was zoo duidelijk dat die benijdenswaardige stemming bijna nog meer werd aangekweekt door de aanminnige hartelijke, ietwat moederlijke toon van de oudste van het jonge goedje, dan door de zwakke mama. Ze dweep ten allen met Alida, en dat goede, dat engelachtige meisje zou de wereld ver is het mijngas uit een andere laag van boven af in de schacht doordrongen. Alle lijken op 6 na zijn geborgen. De Keizer heeft uit het Dispositions- fonds 20,000 mk. laten verdeelen. Dat maakt per gezin 200 mk., zoodat de eerste nood gelenigd is. De regeering zal zorg dragen dat de jaarlijksche uit- keeringen zoo gauw mogelijk berekend worden. De uitkeering bedraagt voor een weduwe, al naar het aantal kinde ren, tot 900 mk. 'sjaars toe. En verder heeft de particuliere liefdadigheid ruim schoots gegeven. Wij lezen nu dat in het geheel 15 menschen onder de sneeuwstortingen in het kleine Walserdal waren bedolven. Men heeft acht dooden gevonden. Van gemeentewege waren Vrijdag te Berlijn 15,000 sneeuwscheppers aan het werk. De tram had bovendien 3000 arbeiders in dienst, om den weg vrij te maken. De viaductspoor, die den dienst onder houden kon, vervoerde 157,000 menschen en in de 19,600 mk., het hoogste bedrag dat nog op een dag ontvangen was. Het Roode Kruis alleen heeft te Berlijn 131 menschen die zich met vallen aan beenen, armen en hoofd bezeerd hadden, moeten helpen. OOSTENRIJK-HONGIARIJE De brand in het stedelijk museum Eger heeft toch nog heel wat verwoes ting aangericht, al is hij tot één vertrek beperkt gebleven. De Bohemia zegt, dat van die kamer alles vernield is. Het was de zg. Burgerkamer. Een menigte laten, waarin ze zoo geheel op haar plaats was, om naar de coquette Haagsche te gaan wel, dat moctit immers nietr Genoeg. Hij ging naar zijne vergade ring, waar hij zich verveelde en dien avond niets in te brengen had. En toch was misschien die langwijlige zitting het juiste middel om hem uit zijne opgewondenheid, tot meerdere kalmte terug te brengen. Toen hij weder alleen was, hield deze vraag hem vooral bezigmoet zij gaan of niet P Hij deed al zijn best om zich zeiven buiten spel te laten, hij wilde zich zoo gaarne geheel verplaatseu in Alida,s toestand. Hij maakte zich ook wel diets, dat hij de stem van het egoism# had tot zwijgen gebracht (voor hem toch was het aller treurigst om nu, dat er zulk eene ver koeling tusschen Stade en hem had plaats gehad, ook Alida te moeten missen maar wij durven niet te beweren dat die stem, zoo boven alle denkbeeld onbescheiden bij ieder individu, niet grooter invloed dan hij zelf meende uitoefeqde, als hij steeds tot de slotsom kwam »neen, zeis daar te goed toe, zij moet niet gaan Ja, die raad zou hij haar blijven geven, maar wanneer dat bij hem zeiven zoo danig beslist was, hoe kwam het dan toch, dat hij telkens en telkens weder in gedachte daarover redeneeren, ja strijden ging Dat lag d4ariu, dat Hngo gevoelde, dat zijn raad de minst edele was, en dat men van Alida wel het edelste ver- oude gilde-emblemen en -gereedschappen, oud tinnen vaatwerk, oud porselein, hoofd- en lijfsieraden der burgervrouwen, een verzameling portretten van Egersche burgemeesters, oude vaandels en schut- tersvlaggen, wapeuen en het grootste deel eener verzameling munten van Romein- sche en Duitsche keizers, van hertogen en koningen van Bohemen zijn verbrand. Gaarne voldoen we aan het verzoek om onderstaand schrijven van den dis trict-veearts te Dordrecht, door de Directie van den Landbouw toegezonden ter ver spreiding, in ons biad op te nemen. „Naar aanleiding van het veelvuldig voorkomen van „mond- en klauwzeer" in België eu voornamelijk in Belgische grens gemeenten heb ik de eer U mede te deeien, dat tot het overbrengen dezei smetstof onzen v estapel nog een gevaar dreigt, wa*rop het landbouwpubliek m. i. attent gemaakt zoude moeten worden. Het zijn nl. de Belgische fokheugsten, die in Zeeuwsch-Vlaanderen de inerriën zullen komen dekken. In de maand Februari worden de vröege veulens ge boren en komt het dan meermalen voor, dat de geleider met zijn hengst veie uren vertoeft maar ook dikwijls een nacht bij een eigenaar overbhjlt. Deze geleiders zullen er nietaltydopietteu, methun hengst uiet te wijlen komen op stallen, waar 'mond- eu klauwzeer" heerscht en dik wijls na korten tijd met hun hengst komen op een boerderij in Zeeuwsch- Vlaanderen. wachten mocht dat lag daarin, dat Hugo innig gevoelde, dat zelfs wanneer men van hem een offer, daarop gelijkende, zou vorderen, hij de edelste partij kiezen zou, ja met gretigheid zelfs »maarc, voerde hij dan weder aan, >dat zou ook voor mij een heerlijke wraak zijn en Alida is niet persoonlijk beleedigd, ze behoeft zich niet te wreken L Hij bleef den gauschen nacht slapeloos, alleen omdat hij het met zich zeiven niet eens kon worden. Maar in dergelijke omstaudigheden was hy immers gewoon den raad van zijn vriend in te roepen Die vriend schap was verkopfd welaan dan, het zou juist een scnoone aanleiding kunnen zijn om ze weêr aan te wakkeren alsof het niet Alida gold Stade's ant woord was te berekeneu, hier blijven tot eiken prijs Mocht ook den volgenden dag Alida verwacht hebben, Van Waren weder te zien, ze zag zich teleurgesteld. De oorzaak was, dat Hugo het nog onmogelijk met zich zei ven kon eens worden De titel don Q,uichotte, door Stade aan hem ge geven, deed zich in al zijne overpein zingen niet weinig gelden. Daar is een ujd ïu het menschehjk leven, waarin men zooveel ondervinding heeft opgedaan hoe weiuig er in praktischeu zm overblijft- van wat edelmoedig of weldadig heet, waarin zoo vele illusiën verscheurd of verdwenen zijn, dat' men bijna voor niets

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1