Landbouw. den algemeene staking ten einde druk te oefenen op de onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders afge vaardigden. De aanneming door de firma Benkendorflf van den achturigen werkdag zal vermoedelijk tot moeilijk heden bij andere zaken leiden. Te Odessa worden oproepingen ver spreid om mee te doen aan dynamiet- aanslagen op schepen en moorden op de kapiteins. De haven staat dienten gevolge onder bewaking van kozakken- posten en patrouilles. Ook aan de banken is de bewaking verscherpt. Maandagavond zijn veertien visschers op een ijsschots van het badplaatsje Dubbeln in de Golf van Riga zeewaarts gedreven. Twee uren later ontdekte men heteen ijsbreker en een parti culiere stoomboot kozen dadelijk zee om de mannen te hulp te snellen. Er woei een zuidoostenwind en de lucht was helder, zoodat men hoop had ze nog den eigen avond te redden. Warkruid in de klaver. In onze omgeving zijn ettelijke par tijen klaver aangetast door warkruid hier gewoonlijk aangeduid met den naam ruie. Het warkruid is een woeker plant, d. w. z. het neemt zijn voedsel niet op uit den bodem, maar uit de plant waarop het zich vertoont. Klaver- planten, die door warkruid zijn aange tast, sterven op den duur. Geen wonder De woekerplant onttrekt aan de klaver het levenssap. Warkruid is een uit zuiger in den letterlijken zin. Boven dien wordt de klaver door het winde- achtig woekergewas omstrengeld en neergetrokken. In het warnet van uit zuigende draden verstikken de planten soms. Pleksgewijze treedt het kwaad ge woonlijk te voorschijn en al grooter en grooter wordt de cirkel met doode plan ten in het midden, stervende planten om het midden en kwijnende planten aan den omtrek. Kleine plekken kan men, zoo ze althans niet veelvuldig voorkomen, diep omspitten, afbranden of met een bijtende stof, b. sterke gier, begieten. Maar soms treedt het kwaad zoo algemeen op, dat aan deze bestrijding geen doen is. Omploegen is dan het eenige middel. Een hard middel voor den boer, want geen klaveris geen voeder voor de beesten en is boven dien geen klaverland. Toch heeft men nu reeds hier en daar dit middel moeten toepassen, zóó erg was die kwaal. En we vreezen, dat dit voorjaar nog meer dere klaverakkers zullen moeten om gelegd worden, zonder dat de zeis er ooit over gezwaaid heeft. Doel van dit ons schrijven is omen landbouwers op het hart te drukken, dat zij voortaan voor zulk eene schade zich vrijwaren. En dit kunnen ze doen, door nooit of te nimmer meer klaverzaad uit te strooien, waarin warkruidzaden voorkomen. Want vast staat het, dat zij mét het zaad van de klaver ook het zaad van deze woekerplant op hunne akkers brachten. We zullen den naam van den man, die dit gemeene zaad leverde, niet noemen. De man zal het, naar we veronderstellen, zelf niet geweten heb ben, dat zijn klaverzaad warkruidzaad bevatte. Onschuldig is hij daarom niet, want hij had het zaad, vóór het in den handel te brengen, .moeten laten onder zoeken op warkruid. Met het oog op het veelvuldig voor komen van warkruid in de laatst uit gezaaide klaver, geven we den land bouwers dezen ernstigen raad Zaait geen klaverzaad uit alvorens het op warkruid te laten onderzoeken. Veel moeite en veel kosten zijn hieraan niet verbonden. Doet aldusMengt uw aangekocht zaad goed door elkaar. Neemt er een monster uit van niet minder dan 2 onsen. Doet dit monster in een papieren zak en pakt het in een sigarenkistje b. v. Doet er bovendien een briefje bij van dezen inhoud Den Heer Directeur van het Rijksproefstation voor Zaadcontróle te Wageningen. Ondergeteekende wonende teverzoekt onderzoek op zijne rekening van het nevensgaande monster klaverzaad op warkruid. Hij verklaart dat hij landbouwer is en niet tevens zaden koopt om die weder te verkoopen. (woonplaats en datnm) (ondeïteekening.) verdriet zateu. Je begrijpt wel, Hugo, en dat is de groote moeielijkheid, dat de verhouding tusschen de jonge lui en mij juist niet te intiem kan zijn, sinds alles wat er is voorgevallen. Zie-je, ik zou vooreerst niet willen dat je vernam dat ik daarheen was gegaan zonder je te kennen, want daarmede zou ik je wellicht kunnen grieven, en dan ik weet waarlijk niet of ik er wel heen moet gaan. »Neen Alida, ga er niet heen riep Hugo, ongewoon driftig. »Je hoort daar niet neen, waag je daar niet aan.» Bedaar Hugo, bedaar!» zei Alida, die verrast was over dien plotselingen toorn. Zij had ook gemeend, dat Van Waren's lijden reeds kalmer was geworden. Het is waar, de lava stroomde zeldzaam uit, de berg leverde vruchten op als te voren, maar het ziedde en kookte te sterker daar binnen, het wachtte naar eere op wekking, en nu die gekomen was, verhief de helle vlam zich hoog in de lucht. »Neen, neenriep hij nogmaals, en daar was vrij wat egoïsme in zijn raad. Hij wilde, hij kon nu niet de eenige vriendin, die hij nog bezat, vaarwel zeggen En wanneer zij naar den Haag ging, wanneer zou zij wederkomen Daarbij, wat daarheen ging, werd immers bedorven. (Hij beweerde dat in zijne eenzijdigheid). Waarom zou Alida er niet bedorven worden. Ook Agnes was toch weleer zoo lief en trouw en hoe was het met haar gegaan postwissel onnoodig te maken, wel bij het briefje in kunt sluiten. Wie wil nu voor zoo luttele kosten en een beetje moeite een heele partij slechte klaver of zelfs geen klaver hebben En nu nog iets. Eenige jaren geleden kon elke eerlijke zaadhandelaar metbepaalde werktuigen het warkruidzaad uit zijn klaverzaad verwijderen. Maar nog sedert korten tijd is in Europa een soort warkruid uit Amerika ingevoerd, dat grofzadig warkruid heet. De zaden van dit warkruid zijn niet of bijna niet uit het klaverzaad te verwijderen. Nu hebben we van eene, onder Zaamslag uitgezaaide partij klaver een mouster van het restant van het zaad naar Wageningen gezonden. Deze partij was n. 1. van wege het vele daarin woeke rende warkruid omgeploegd. En wat was de uitslag van dit onderzoek Aldus schrijft de Directeur Het monster wemelde letterlijk van grof zadig warkruid. En daarom nogmaalsLaat uw klaverzaad onderzoeken op warkruid. En spreekt met uw klaverzaad-hande laar af, dat hij geen cent krijgt, vóór het onderzoek heeft uitgemaakt, dat het zaad vrij is van warkruid Axel Jan. '07. P. LE FEBER P. S. Andere bladen in onze streek verzoeken we beleefd, dit schrijven te willen overnemen. Schrijft op het pakketje en op de kaart het adres precies als boven dit briefje staat. Binnen eenige dagen krijgt ge dan uit Wageningen den uitslag van het onderzoek. En de kosten zijn per monster twee dubbeltjes die ge, om verzending per »Neen, neen, blijf hier!» riep hij op nieuw, en liep met groote schreden de kamer op en neer. Hoor eens Hugo,» hervatte zij einde lijk, »ik beloof-je dat ik je raad zal op volgen, maar op eene voorwaarde, deze namelijk, dat je me die dan ook zoo be daard geeft, als ik van je gewoon ben.» »Vorder geen bedaardheid van mij,» riep Hugo, als buiten zich zeiven, »niet waar je spreekt van haar. O, ik had haar zoo grenzeloos lief, en ik geloof dat ik haar thans haat ja, ja, tegenover u erken ik het, Alida, ik geloof dat ik haar haat toedraag.» »Hugo, in welk een treurigen ziels toestand verkeert ge!» zei-ze zacht, want door deernis kon ze haast niet spreken. „Kom mijn vriend, ik heb een slechten dag gekozen om je raad in te roepen. Foei, de haat verbittert en kan geen balsem schenken. Denk eerst eens na, verplaats je in mijn positie, zeg me waarbij mijn geweten de meeste rust zal vinden, en kom nu nog een oogenblik en familje achter doorbrengen.» >Ik zal een vroolijk figuur maken, Alida Ach, laat mij maar gaan.» »Neen toch niet, mama zou mij dat kwalijk nemen en ze zou gelijk hebben Ik heb hoop dat ons vroolijk troepje wel in staat zal zijn de muizennesten wat bij je te verdrijven, want Willem is juist jarig, en dat geeft dan natuurlijk een huiselijk feestje.» AXEL, I Februari 1907 Tram verbinding tusschen Oosteiyk en Westelijk Zeeuwscn-Vlaanderen. Reeds vele en velerlei berichten hebben in den laatsten tijd hun rond gang door de verschillende groote en kleine nieuwsbladen gemaaktver schillende plannen zijn reeds dikwijls besproken en overwogen en nog altijd blijft de toestand dezelfde. De verbinding tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen is nog altijd hoogst gebrekkig en midden- eeuwschMen moet stekeblind zijn om zulks niet te zien of op te merken, En dat zal dan ook wel de oorzaak zijn dat er weer wat leven in de brouwerij komt. Dinsdag is te Gent eene vergadering gehouden van het voorloopig comité voor een tram verbinding tusschen het 4e en 5e District van Zeeland en wel van af IJzendijke over Biervliet, Philip pine en Sas van Gent, zoo mogelijk met een zijtak van Philippine naar Hoek en Terneuzen. Deze vergadering nu, die door een groot aantal zeer invloedrijke personen werd bijgewoond, heeft een voorloopig bestuur benoemd van zes personen en dit bestuur belast met de voorloopige opmetingen en verdere werkzaamheden die den grondslag kunnen vormen om deze nuttige zaak tot stand te brengen waartoe men zich in verbinding zal stellen met den heer Cramer, ingenieur te 's Gravenhage. Afgaande op de ons verstrekte mede deelingen hebben we hier te doen met een ernstig onderzoek in de goede richting en we willen nu maar hopen dat binnen niet te langen tijd aan den onhoudbaren toestand een eind komt Dit is zeker: Was Zeeuwsch-Vlaan deren Belgisch grondgebied, dan lag de tram er reeds jaren We komen in ons kikkerlandje in den regel wel wat al te veel achteraan Gisteren werd door de notarissen P. Dregmans te Axel en L. J. van der Moer te Ter Neuzen ten verzoeke van J, de Mette te Zuiddorpe in het open baar geveild een woonhuis, wagen makerswerkplaats, verdere aanhoorig- heden en erf, samen groot 12 aren 50 centiaren, of 84 roeden. Kooper hiervan werd de heer Ed. A. Waelput, smid te Zuiddorpe voor de som van f 3950. Op de te Sluiskil gehouden jaars vergadering van de veréeniging „Helpt elkaar" te Sluiskil zijn tot bestuurs leden gekozenP. J. Marteus, H. L. Anjoul, A. J. Liebers, J. de Klerk, A. David en J. P. Smies. Besloten werd om van varkens be neden 50 K.G. f0,40 en daarboven f0,35 per K.G. uit te keeren. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen lichtwater bij 's Rijks kust- verlichting te Neuzen F. Verlinde, met ingang van 1 October j.l., een pensioen verleend ten bedrage van f384'sjaars. Te Ter Neuzen is nu ook een varkensfonds opgericht onder den naam Draagt elkanders lasten", met 25 leden. Het is te voorzien, dat deze ver- eeniging, evenals die in de omliggende gemeenten spoedig grooteren omvang zal nemen. Bij Hulst sloeg Dinsdagavond tijdens een zeer zwaar onweer, de blik sem op 'een der wieken van een koren molen. Er ontstond brand, doch deze werd spoedig gebluscht. Te Boschkapelle sloeg Dinsdag avond circa half zes, bij een plotseling hevig onweder, de bliksem in het woon huis van P. V. De voor- en zijgevel sloegen geheel uit elkaar; stukken steen werden in 't rond geslingerd, terwijl een raam een paar meters ver neerplofte. Alle pannen werden afgerukt en het houtwerk uiteengetrokken, het huisraad dooreen geworpen en grootendeels stuk geslagen, evenals de keldervoorraad. Man, vrouw en de twee kinderen bleven zoo goed als ongedeerd, doch waren geheel zwart, evenals hunne kleeren, die gedeeltelijk in flarden waren gescheurd. In de schuur onder 't zelfde dak werd geheel geen schade aangericht en daarboven bleef ook het dak onge schonden. Er werd geen brand ver oorzaakt. M. Crt. Door den Minister van Landbouw enz. is goedgevonden, a met ingang van gisteren het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens te verbieden uit, naar of binnen een kring, omvattende den Sintalbertr polder, gelegen in de gemeente Sas van Gentb te bepalen dat, wanneer bij zondere redenen afwijking van het sub a bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toege staan door den burgemeester van de gemeente Sas van Gent, onder de door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. M. Ct. Door den heer I. van Houte, sedert: bijna 25 jaren burgemeester der ge meente Oostburg, is tegen 1 April a. s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. In de provincie Zeeland kwamen in den loop van 23 tot en met 29 Januari, 7 gevallen van besmettelijke ziekten voor n.l. St. Maartensdijk, Rilland Bath en Wemeldinge, 1 van roodvonk, en te Axel 3 en Zierikzee 1 geval van diph- theritis. »Al8 Willem jarig is, dien ik wel even binnen te gaan, maar ik kan maar een oogenblik blijven, ik moet God beter 't naar eeu vergadering.» Wordt olgd.) PIIEDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 3 Februari 1907. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2'/4 ure Ds. A. Timmerman. [Predikant te Ter Neuzen.] Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. E. H. Broekstra. Nam. 2 ure Ds. E. H. Broekstra. Kerk B. Voorm 9 ure Dhr. W. I. Ouillaume. Nam. 2 u e Dhr. W. 1. Guillaume. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 2