Si QOEBAL GOED. Zaterdag 26 Januari I !H)7. 22e «latirg. i\0. 83. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. imil HW, Buitenland. F El'ILL E TON. AXELSCHE COIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Gent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De koude. De berichten over de plotseling inge vallen koude zijn vele. Te Koblentz, Trier, in het Moezel dal, in de Eifel enz. heeft het niet .alleen even hard gevroren als hier, maar ook gesneeuwd of geijzeld. Een "Berlijnsch blad zegt dat het sedert 15 December 1899 te Berlijn niet zoo koud is geweest als Dinsdag ochtend, toen de thermometer daar 16 graden vorst Celsius aanwees. Overigens is 22 Januari in de weer- geschiedenis van Berlijn een merk waardige datum. Op dien dag viel in 1850 ae koudste dag die te Berlijn sedert het begin van de officieele waar nemingen is voorgekomen. Toen was de gemiddelde temperatuur van den dag te Berlijn min 19.1 graad Celsius en de laagste zelfs min 25 graden Celsius. In West-Duitschland heeft de vorst groote vertraging in het spoorwegver keer veroorzaakt. De treinen van den Boven-Rijn, die Dinsdag te Keulen aan- Jtwamen, hadden een paar uren ver traging. By Daun is een handwerks gezel doodgevroren. Men is weer bang voor ijsgang op den Ryn. Dok in Rusland heerscht strenge koude. Te Petersburg wees de thermo meter Maandag 24 graden, te Reval 27 graden en te Jaroslaf 40 graden vorst aan. Uit Hamburg wordt gemeld dat de scheepvaart pp de Elbe stil ligt. Van de Boven-Elbe komt bericht van drijfijs. »Ja, je hebt haar uit het oog verloren, maar ze heeft je toch nog een brief ge schreven, niet waar »Hoe weet-je dat allesriep Stade, sterk blozende, »kqn-je haar dan »Ik heb haar nooit gezien. Toen je bezig was mij gisteren te taquineeren, dacht ik aan den persoon, die mij dat alles veiteld heeft aan Bolck.« »Bplok wat weet dief Stille waters hebben diepe gronden. Ik wist diet dat ik dat daar zoeken moest," »Bolckis een van de achtingswaardigste menschen die ik ken. Hij hield van het meisje, hij werd haar vertrouwde vriend, hij beloofde ha^r uw naam te verzwijgen, en te midden der gruwelijke plagerijen, bleef die mond gesloten, die zoo veel had kpnnen zeggen »Dat is sterk altijd te zwijgen wanneer souffrez que je admire,, mais ne l'iinite pas. En toch het is admirable hoor eens hier Hugo. Dat was alles uit mijn wilden tijd, toen ik geen rust of duur kende, toen ik het overal zocht en nergens vond. Ik erken dat ik dat meisje mishandeld heb, dal mij later zebs (echter zeer laat want ik De vrachten zijn met 5 pf. gestegen. Het Berl. Tageblatt meldt dat te Berlijn drie menschen dood zijn gevro ren. Het plaveisel in de hoofdstad heeft van de felle vorst geleden. Het houten plaveisel is op vele plaatsen ge scheurd en ook het asfalt is hier en daar gesprongen. Uit Oostenrijk komen berichten over nog feller vorst. Te Weenen daalde de thermometer in den nacht van Maan dag1 17 graden onder nul, maar in Galicië was het nog barder. Daar heeft het 34 graden gevroren. Het vrij willige reddingsgenootschap moest daar 93 menschen hulp bieden wier ooren, voeten en handen bevroren waren. Op het platteland in Oost-Galicië vriest het 26 graden. Daar de putten dicht gevroren zijn, is er gebrek aan water. In de steden van Oost-Galicië is gebrek aan brandstof, daar de prijs ervan buitensporig hoog is. Sedert Maandag heeft er een hevige sneeuwstorm over het heele Zuiden gewoedop verscheiden plaatsen ligt de sneeuw huizenhoog. De koude is zoo groot, dat de thermometer te Odessa tot 401 vorst aangewezen heeft. Overal, zijn telegraafdraden geknapthet spoor wegverkeer gaat uiterst gebrekkig. Men vreest, dat honderden menschen zijn omgekomen, doodgevroren. Deze felle kou beperkt zich echter niet tot zuidelijk Rusland't is overal zoo en te Jaroslaf werd Dinsdag zelfs 56" vorst qpgetee- kend. Volgens een telegram uit Lemberg viel daar Maandag de vorst in, verge was op reis geweest) een brief van haar is geworden, ja dat ik eens naar haar heb gaan zoekeq, zonder haar woning te kunnen uitvinden, maar dat ik later, door allerhande dingen, die mij toen weder bezig hielden, om het arme kind niet meer heb gedacht. Dat ligt hem in mijn zielstoestand van dien tijd. Dat alles behoort tot het verledene, en ik vraagje af, heeft er niet eene groote verandering bij mij plaats gehad sinds ik weêr in het vaderlaud terug ben Is het billijk mij te wantrouwen omdat ik dwaasheden heb begaan Wie begaat ze niet „Neen Stade dat alles stelt mij gerust. Hoor toe. Ik heb je leeren kennen als een man met een helder hoofd en een uitmuntend hart, als iemand met wils kracht en gevoel, en toch moeten onder vinden, dat jë daden hebt bedreven, die immers niet enkel tot de dwaasheden behooren. Wat bewijst dat Niet anders als dat de zinnen zoo sterk bij je werk zaam kuftnen zijn, dat hoofd en htrt worden overschreeuwd. Zie, als je mij verzekert, Alida lief te hebben en hare hand te zullen vragen, ik zal mij ver wijderen, en alles afwachten. »Non, mon ami, ëest trop fort. Je speelt de rol alsof je de broer van een gevallen meisje was. Doe wat je niet laten kunt maar, er zijn geen termen gevonden om belofte af te leggen tegen over u.< zeld van een harden ijzigen wind. Ver schillende personen kregen bevroren ledematen. De Eerste hulp bij onge lukken behandelde 115 gevallen; 't grootste deel schoolkinderen. De trei nen ondervinden groote vertraging door het bevriezen van de olie in de smeer- potteu der wagens. Daarbij doet zich gebrek aan kolen voelen. Verscheiden menschea zoeken met hun kinderen een toevlucht in koffiehuizen en logementen. Huurkoetsiers willen niet meer rijden de straten zijn verlaten. Woensdag was de kou ook over Engeland neergestreken. Te Londen klaagde men steen en been, ofschoon het er om 11 uur vm. nog slechts 5 graden Fahrenheit vroor. De studenten Cambridge en Oxford staakten hun roei- oefening er niet om. De transatlantische booten, die in de, dagen te New York zyn biunengeloopen hebben op zee een zeer felle koude te trotseeren gehad. Kapitein Mills van de Philadelphia, welk schip j. 1. Maandag te New York aankwam, verhaalde, dat de overtocht allermerkwaardigst was geweest. Vooral Woensdag en Don derdag was het weer zeer slecht ge weest en het schip had moeten-worste len tegen felle sneeuwstormen. Toen het weer Vrijdag iets beter was gewor den, liet de gezagvoerder vaart minde ren en werd een begin gemaakt met het verwijderen der ijskorst, welke zich had gevormd op hout- en touwwerk. Op verscheiden plaatsen was die yskorst meer dan 16 Eng. duim dik. »Stade, je antwoord doet mij oprecht leed.« »Trek je de zaken van een ander minder aan en je zult minder verdriet hebben.* »Als wij ooit als vijanden tegenover elkauder staan, Stade, gedenk dan dit gesprek, en geloof dau niet dat ik een ondankbare ben.« „Als vijanden tegenover elkander ik wou je toch wijzer hebben 1 Waar achtig we zijn niet meer in de middel eeuwen dat men een lans kan breken voor een meisje, alleen omdat ze ons interesseert.* Hugo sprak geen woord meer, maar zijn gemoed was hevig geschokt. Hij sidderde voor de toekomst, hij toch wist welken invloed Stade op het vrouwelijk hart kon uitoefenen. Hij had zich weinig goeds voorspeld van dit onderhoud, de uitkomst had hem wel gelijk gegeven. Meer dan ooit volhardde hij in zijn voor nemen om Alida's oogen op de eene of andere wijze te openen. Het was zijn plicht om dat te doen, zoowel in het belang van haar als van Stade zelf, maar te ontkennen viel het niet dat het eenige resultaat zijner pogingen wezen zoude een vredebreuk met Stade en miskenning van Alida. Maar genoegMet open hartigheid had hij den vriend toege sproken, hij gevoelde zich dus geheel vrij tegenover dien, en geene opoffering zou hem te groot zijn om een meisje te DUITSCHLAND. De Duitsqhe keizer had onlangs ver klaard dat hy van plan was aan het Engelsche volk een standbeeld van den prins van Oranje (koning Willem III van Engeland) ten geschenke aan te bieden. Thans wordt gemeld, dat koning Edward het door een Duitschen beeld houwer vervaardigde standbeeld gaarne zal aanvaarden en het binnenkort op een of ander punt van het West-End van Londen opgesteld zal worden. Het mond- en klauwzeer woekert in de westelijke provinciën van Duitsch- land steeds voort. Vooral Elzas-Lotha- ringen is sterk bezocht door de ziekte. Op 31 December waren tien districten, twee en twintig gemeenten en vijf en vijftig boerenplaatsen besmet. Dezer dagen werd het bekend, dat ook in de Rijnlanden gevallen voorkomen. Men beweert dat de ziekte gekomen is uit het slachthuis te Bazel. Doch nader onderzoek heeft aangetoond, dat niet koeien, doch een lading mest uit die plaats naar den Elzas gevoerd de kiemen heeft medegebracht. En verder verluidt, dat eveneens direct uit Frankrijk de ziekte wordt ingevoerd nog wel door het personenverkeer. RUSLAND. De poging der Warschausche socia listen om de algemeene staking uit te lokken is misluktslechts een paar fabrieken en bakkerijen gaven aan den oproep gehoor. Tallooze patrouilles doorkruisten de stad. Anders is het te Lodz gesteld. Daar zyn alle fabrieken redden dat hij bijna kinderlijk vereerde. Het ridderlijke, het hart verheffende, ja de opofferingen die hy zich misschien zou moeteu getroosten, waren toch in staat om ham in eene oogenblikkelijke opgewondenheid te brengen. Toen hij echter een waar begrip kreeg van zijn toestand, werd hij diep neerslachtig. Jan Stade, zijn beschermer in den vreem de, de vriend die hij, door ervaring, had geleerd boven zich te erkennen, aan jvden hij ook jaren lang ondergeschikt was ge weest, de vriend die hij vereerde om zoo vele, zoo uitmuntende eigenschappen, en daarbij zoo in den waarachtigen zin van het woord zijn beproefde vriend; Jan Stade de man die hem eene positie, in de wereld had gesehonken, die gewoon was Hugo te beschouwen als zijn jongeren broeder, terwijl Van Waren zelf tot die beschouwing zooveel aanleiding gaf, Jan Stade, de vurige, de krachtige, geestige man zou hij met geheel ongelijke wapenen bevechten en -— waartoe Was het dan zoo zeker, zoo bewezen althans dat Stade's voornemens met Alida van schuldigen aard waren Kon het niet zijn, dat hij, die getoond had meer te zien naar den rnensch zelve dan naar den stand die hij in de maatschappij bekleedt, haar tot zijne gade begeerde Voorzeker, dat kon zijn, want het lag geheel in het zelfstandig karakter van Stade om niet te antwoorden op vragen van een ongeroepene, zelfs al was hij er

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1