MD DQEMLGÖED. i\o. 82. Woensdag 23 1907. 22e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIË. Mist en spoorwegverkeer. Vanwege de zware mist is ons reeds zoo ontredderd spoorwegverkeer fel ge hinderd. Op dit oogenblik, kwart over zeven des avonds, is de halle van het middenstation als 't ware overstroomd door een ontelbaren drom van reizigers die wegens vertraging van allen aard niet kunnen vertrekken. Vooral onze arbeiders-bevolking, die langs de lijnen Dendermonde, Leuven enz. wegmoeten, staan te trappelen. Het zijn er, op 'toog te schatten, ruim duizend die hier staan te sakkeren, in 't vooruitzicht diep in den nacht of wel heelemaal niet hun haardsteden te bereiken. De lijn op Nederland is betrekkelijk minder te beklagenenkele dagen geleden stelde ik maar 35, een andermaal 25 minuten en later maar weer een kwartier ver traging vast. Het regent klachten bij den heer van Damme, directeur van den dienst voor de provincie Antwerpen. De belangen van menigeen ouder uwe landgenooten indachtig, heb ik dezen ambtenaar een bezoek gebracht. De jongste vertragingen zijn hoofdzakelijk te wijten aan den erbarmelijken staat van het materieel. Versleten machines schijnen er niet te ontbreken. Ik heb echter de beleefde belofte op papier meegekregen, dat bevelen zijn gegeven om aan den toestand te verhelpen. Het kan den reizigers niet genoeg aan bevolen worden mijn voorbeeld te vol gen. Het bureau van den directeur is twee hoog in het middenstation. Hoe meer menschen er rechtmatige klachten indienen hoe eerder we feitelijk op verbetering zullen mogen hopen. ZWITSERLAND. Men weet, dat er naast den spoor wegtunnel door den Simplon een tweede, kleinere tunnel ligt, die, naar bij den opzet van het grootsche werk al dadelijk werd vastgesteld, later zal worden ver groot tot spoorwegtunnel, zoodat men dan in den Simplon dubbel spoor zal hebben. Deskundigen hebben nu omtrent deze pafallel-tunnel een rapport uitgebracht, waarin vastgesteld wordt, dat afbrok keling van de steenmassa's reeds thans uitvoerige werken noodzakelijk maakt, en dat er, indien de vergrooting van de tunnel voor vrij geruimen tijd wordt uitgesteld, veel metselwerk verricht zal moeten worden. Dat zou millioenen kosten en toch slechts een voorloopige oplossing zijn. De commissie van des kundigen adviseert daarom, dadelijk van de parallel-tunnel een spoorweg tunnel te gaan maken. Heel lang zou dit werk wellicht toch niet kunnen wachten, wijl volgens de Simplon-over- eenkomst de Italiaansche regeering den aanleg van een tweede spoor door den Simplon verlangen kan, zoodra de bruto- opbrengst van het 40 kilometer langer traject Brieg-Domodossola 50,000 francs per kilometer bedraagt, waarbij op gemerkt dient te worden, dat bij het vaststellen der tarieven de twintig kilometer van de tunnel worden geteld, en men aanneemt, dat deze opbrengst Wat zou hij echter doen? Zijn vriend er over atnspreken. Zeker dat moest liij wel, maar hij zag er vreeselijk tegen op, vooral omdat hij overtuigd was, dat het tot niets leiden zou. Maar er bestond nog een andere weg. Alida waarschuwen, zonder hem er in te kennen Alida waarschuwen en op welke wijze Hoe anders dan door haar te doen gevoelen welke zwarte schaduwzijde dat licht ver spreidende karakter bezat? En mocht hij dat dan doen Was niet Jan Stade zijn edelste vriend, zijn grootste wel, doener geweest Was het dan niet beter zich met niets meer in te laten, en en Alida, dat liefdevolle, dat zuivere karakter over te geven aan de bande loosheid van dien demon der zinnelijk heid O, thans was er iets dat hem meer aan het harte ging dan alles wat zijn geest bezig hield, het was bezorgd heid voor haar, die zoo vele jaren getoond had een ware vriendin voor hem te zijn En terwijl hij gebukt ging onder dien zwaren strijd, terwijl hij eiken nacht wrevelig op zich zeiven was, dat hij niet alles had aangewend om aan die gevaar lijke verhouding een einde te maken, stellig spoedig, nog vóór de opening van de Lötschbergtuunel, zal worden verkregen. SPANJE. In een Katalonisch blad, de Tralla, heeft een artikel gestaan, dat beleedi- gend is voor de Spaansche vrouwen. Daar heeft de Tralla geen pleizier vau beleefd. Donderdagavond kwam een woedende menigte het redactiebureau binnen, en, zooals anderhalf jaar geleden de beleedigde officieren gedaan hadden bij een ander Katalonisch blad, zoo deed nu deze menigte, die kwam om de eer der Spaanche vrouwen te wre ken zooveel mogelijk papier en er is zooiets aan papier in een kranten bureau werd de ramen en de deur uitgesmeten en op straat in brand ge stoken. Dan trokken deze hoffelijke ridders juichend de straten van Barce lona door en riepenweg met de se paratisten. De gemeenteraad heeft zijn afkeuring uitgesproken over het beleedigende artikel, en door heel Spanje zijn de mannen, die warm voelen voor de vrouw, verontwaardigd, en warm voelen voor de vrouw doet elk rechtgeaard Spanjaard. RUSLAND. In het district Wolkowysk (gouver nement Grodno, Polen) wordt een Grieksch-orthodoxe kerk gebouwd op het terrein van een in 1863 gesloten Roomsche kerk. Men vreesde voor rust verstoringen onder de Roomsche boeren en liet daarom het vervoer van de vóór het te laat kon zijn, begreep hij toch iets te moeten doen, en bleef een oog in 'tzeil houden tot niet geringe ergernis van Stade. Dat daardoor eene verkoeling tusschen de vrienden moest ontstaan is natuurlijk. Stade was volstrekt de persoon niet om duurzaam een spion tegenover zich te dulden, en dat spionneeren viel ook niet in Hugo's smaak, die daarenboven heel goed begreep, dat het op den duur niet helpen zou. Beide vrienden hadden veel op het hart en konden maar niet sluiten om het punt in kwestie aan te raken. Eindelijk toch vond Hugo eene kleine aanleiding om er over te beginnen. Zij zaten weder in Genoegen. Stade was zeer amusant en Alida scheen zich perfect te amuseeren. Alleen Hugo ergerde zich. Stade toch geheel buiten zijne gewoonte, maakte Van Waren tot het mikpunt zijner aardigheden, alsof hij Bolck voor zich had. 't Was te kren- kender omdat Willem, die immers zijn klerk was, er bij zat. Dat Hugo het in kwinkslagen niet. tegen Stade uithouden kou, ligt in den aard. Stade's vreemde handelwijze echter griefde hem, al kwam die niet geheel onverwachts. Hij had integendeel gevreesd dat de zaak zulk een keer nemen zoude, hij had gevreesd dat Stade ziin best zou doen om den vriend op gevoelige wijze te herinneren, dat hij hier te veel was, hij had het ge vreesd, niet alleen, maar het was het ergste wat hij duchtte. Hij had tienmaal liever gezien dat Stade hem er rondweg over had aangesproken. Hij wilde zich echter door de geestigheden zijns vriends niet vau het slagveld laten jagen, maar bleef zitten, hoe pijnlijk het hem aandeed dupe te worden tegenover Alida en Willem, die tot overmaat van ramp recht veel plezier hadden. Toen hij des avonds weder alleen op zijne kamer kwam was hij recht af uit zijn humeur, vooral ook daarom, dewijl hij niet alleen ontevreden op Stade, Alida en Willem, inaar ook op zich zeiven was Ja, hij had die onaangename recrontre zich zeiven te wijten, hadde hij vroeger met Jan gesproken, hoe ook de afloop moge geweest zijn, hij ware stellig niet voor het oog van dat gezelschap gekrenkt en 'beleedigd geworden. De termen mogen wat kras schijnen, in Hugo's stemming is men niet gewoon de meest zachte te bezigen, 'tis waar, reeds lang was hy 't van plan geweest, maar telkens was er het een of ander dat er hem van had terug gehouden, mi de gedachte dat het hem niets helpen en dat het alleen leiden zou tot een vredebreuk tusschen de beide vrienden, dan weder dat er toch eene aanleiding wezen moest en deze aanleiding bestond die dan nu niet? Wat meer zegt, was thans een crisis niet noodzakelijk geworden Stade wilde het veld behouden, dat was zeker, Stade zou op dezelfde krenkende wijze bouwsteenen geschieden onder militair toezicht. Een duizend katholieke boeren liep niettemin te hoop en viel de wagens aan. Daarbij werden twee schoten ge lost. Nu gaven ook de soldaten vuur. Zes der aanvallers werden gedood en zeven verwond. Toen deinsden zij af afdoende maatregelen zullen verdere rustverstoringen voorkomen. Een dertig man sterke bende heeft het station Rejowiec van den Waichsel- spoorweg overvallen. Het statbuige- bouw is met dynamiet volkomen ver woest. De buit bedraagt 6001) roafiel. Bij een vrouwelijke passagier zijn op het station Warschau vijf bommen in beslag genomen. AMERIKA. Een aardbeving. De Standard verneemt uit Kingston, op Jamaica, dat de admiraal van het Amerikaansche smaldeel op verzoek van den gouverneur mariniers aan wal heeft gezet om de overheid te helpen de orde te bewaren. Die mariniers hebben ook de gevangenen, die losge broken waren, opgevangen en weer opgeborgen. De eerste berichten over het vreed zame gedrag dier gevangenen zijn dus even onjuist gebleken als die over het ordelijke gedrag van de negerbevolking. Een telegram van een paar dagen ge leden meldde reeds, dat de Amerikaan sche vlootvoogd te Guantanamo twee linieschepen naar Kingston had gezon den, omdat hij wel wist dat de bezetting daar klein was en er kans op plunde- voortgaan om het doel te bereiken, en streed dit tegen zijn gevoel van eigen waarde, niet minder was de intimo onderlinge verhouding daarmede geheel in strijd. Genoeg, hij besloot Jan Stade aan te spreken, zoo spoedig als ze onder vier oogen zouden zijn. »Jan,c zoo begon hij »het doet mij leed, dat je me gisteren tot de dindon van het gezelschap heb gemaakt.* »Het is de vraag aan wien de schuld ligt, en of je niet veeleer je zelf daartoe hebt gepromoveerd,* antwoordde hij sarcastisch »In ieder geval,* ging hij op onverschilligen toon voort, »zal je al moeten geleerd hebben, dat men in de wereld wat spotternij verdragen moet.* »En toch is er een soort van spotternij die niet te verdragen. is.« »Parbleu, dat mag.wezen. Ik kan mij voorstellen dat spot ergernis wekt als men wat heilig is belieft aan te randen, maar parole d'honneur ik heb je nooit voor een heilige versleten.* »Neen, een heilige ben ik ook niet maar ik wil wel erkennen, dat onze vriendschap door mij altijd als iets heiligs is .beschouwd.* »Door mij om de weerga nietriep Stade schamper, »het zou je wellicht het recht verschaffen om, als mijn schutsengel, al mijne schreden te volgen. Dank-jel Vrijheid blijheid, compris Volkomen ik wil oprecht zijn, neen je hebt geen ongelijk, als je meent

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1