m goehl IVo. 81. Zaterdag 19 Januari 1907. 22e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n. F. I)II:LIv\1V\, AXÏIL. Buitenland. FEU ILL ETON. AXELSUHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag eti Vr(jdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent, DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Nu de verkiezing nadert, ishetdienstig nog eens te herinneren, hoe de partijen in den ouden Rijksdag tegenover elkaar stonden. De partijen die op 13 December met de regeering meestemden, beschik ten over het volgende aantal zetels: con servatieven 52, vrije conservatieven 22, anti-semieten 6) oeconomische vereeni- ging 14, nationaal-liberalen 51, vrijzin nige vereeniging 10, vrijzinnige volks partij 20, Zuid-Duitsche volkspartij 6, wilden, 5, tezamen 186 zetelsde andere partijen waren sterk: het centrum 103, de Polen 16, de Welfen 2, de Elzas- Lotharingers 9, de sociaal-democraten 78 of te zamen 208 mandaten. Drie mandaten die onbezet waren blijven buiten beschouwing. Daar het geheele aantal zetelsin den Rijksdag 397 is, moeten de nationale partijen bij hun 186 zetels 13 nieuwe voegen, om een stem meerderheid te verkrijgen. FRANKRIJK. In de Cevennen'heeft het zwaar ge sneeuwd en geijzeld. De Cevennen is het gebergte, dat van dicht bij de Mid- dellandsche zeekust evenwijdig met de Rhone naar het Noorden loopt en de waterscheiding vormt tusschen Rhone en Garonne. Dat woeste winterweer is men daar niet gewoon, en als er berichten komen uit de buurt van boomen, die wel ijsklompen lijken, dan rijn we in 't Noorden geneigd te denken, dat het wel zoo'n vaart niet loopen zal. »Naar het kristallen-paleis van indus trie,* roept gij mij toe, »dat moge nog niet gereed zijn, het zal eenmaal tot sieraad onzer stad verstrekken en het kapitaal daartoe is in weinige dagen aan de Amsterdamsche beurs gevonden* Welaan dan, al zal nog moeten blijken dat uwe verwachting wordt verwezenlijkt, maar ik dien te verzwijgen den tijd waarop die gelden reeds verkregen zijn. Ons paleis van industrie zal wellicht eerst dan gebruikt kunnen worden, alsderge lijke stichtingen elders reeds door geheel nieuwe zaken verdrongen zijn. »Naar den zoölogischen tuin, die althans kan wedijveren met elke instelling in het buitenland.* Voorzeker ik heb die met zooveel zorg en smaak bijeenge brachte verzameling liel, ik beschouw haar als het eenige wezenlijke Amster damsche monument van onzen tijd met iets wat naar trotsch zweemt breng ik er eiken vreemdeling heen, en het doet m\j goed, dat het merkwaardige en be vallige er in genoegzame mate is ver tegenwoordigd, om te kunnen zwijgen over zooveel wat doelmatiger of' beter had kunnen worden ingericht. Natura Een beijzelde boom is in Nederland geen wonderding. Maar de ijzel ligt soms 50 centimeter dik, zoo luiden de berichten, en de sneeuw is door den wind hier en daar wel 15 meter hoog opgewaaid, zoodat de huizen ondeh de1 sneeuw bedolven zijn en de menschen tunnels moeten graven, om met de buitenwereld in aanraking te komen. Dat zulk winterweer in het Zuiden veel schade brengt, laat zich begrijpen. ENGELAND. Een aardbeving. Volgens een uitvoerig bericht uit Nieuw-York begon de aardbeving op Jamaica Maandagmiddag om halfvier met groote heftigheid en hielden Dins dagmiddag de schokken nog aan. Het verkeer over de telegraaflijnen te land en den kabel onderzee is gestoord'of gestoord geweest. Er lag eén Ameri- kaansch eskader te Guantanamo op Guba en dat heeft bevel gekregen zich naar Kingston te begeven (ongeveer twaalf uur stoomens) om de Amerikaan- sche regeering volledig in te lichten. Het departement van koloniën höéft een telegram ontvangen van Hamar Greenwood, lid van het Lagerhuis, uit Hollandsbaai op Jamaica. Hij meldt, dat een aardbeving Maandagmiddag om half vier Kingston ver woest heett. Alle huizen en gebouwen zijn vernield hetzij door de aardbeving hetzij door den brand die er op volgde. Het militair hospitaal is verbrand. Volgens een bericht zijn veertig soldaten en vele ingezetenen, o. a. verscheiden mannen van aanzien, Artis Magistra (de zaak, niet de pedante naam) verdient de sympathie van eiken Amsterdammer, omdat ze die ondervindt van iederen vreemden bezoeker. Maar te schooner die inrichting is, te meer ze de oogen van stadgenoot en vreemdeling tot zich trekt, te sterker onze verwondering zich uitspreekt dat de plantage, waarvan ze tot sieraad verstrekt, niet sinds lang eene geheele verandering heeft ondergaan. Ziet, de geheele aanleg dier wandeldreven getuigt van een tijd van stijfheid en opsluiting nagenoeg alle paden zijn rechtde massa tuintjes zijn zorgvuldig voor het oog des voorbijgangers verborgen, door schuttin gen en muren, en wat is er van die tuintjes zeiven geworden Waren ze vroeger sociëteiten, Natura Artis Magistra, en, of er nog wat aan ontbrak, later de onderneming van Stumpff, heeft de meesten dier vriendenkringetjes ver broken, ze verloren daardoor grootendeels hunne waarde en men bezigde de ruimte tot het oprichten van kleine en wat grootere fabrieken, werkplaatsen, bewaar scholen en kroegen, of wel ze bleven in een kwijnenden toestand In welk land ter' wereld zou men niet van de vrij uitgestrekte ruimte, door het wegwerpen van zooveel wat alleen nog maar gebruikt wordt, omdat het er staat, een fraai, ruim park hebben gemaakt, waar de equipages en voetgangers konden rondwandelen en de Engelsche aanleg ter wederzijde van omgekomenen is Sir James Fergusson, oud-minister in Engeland, op slag ge dood. Men hoort van geen andere Engelsche, Amerikaansehe of Canadee- sche bezoekers die vermist zijn. Het is kalm in de stad. De gouverneur bestuurt de zaken. Volgens een lage schatting zijn er in Kingston dertig dooden en driehonderd gekwetsten. Bij den eersten schok vielen in de armenwijken vele huizen in. Aan de dokken ontstond dadelijk brand, en de vlammen verspreidden zich snel. De brandweer kon eerst tusschen de puinhoopen der goederenloodsen, in de straten, met allerlei versperd, en te midden van de algemeene verwarring weinig uitrichten, zoodat het vuur aan den waterkant sterk toenam voor men den brand flink kon aanpakken. Na den eersten z,waren schok vlogen de menschen de straat op. Ontwrichte muren vielen om en vele vluchtelingen werden gekwetst. Men bracht ze naar het algemeene g&sthqis, dat niet ver nield was. Gouverneur Swettenham nam dadelijk maatregelen om de bevolking te be daren. Latere berichten melden, dat 'men den brand Maandagavond laat meester was, maar aan de dokken vlamde het hier en daar nog op. Omtrent dezen tijd is er een druk bezoek van Amerikanen en Canadeezen op het eiland. Daarom is men in de Vereenigde Staten en Canada zeer ont steld over de ramp. Volgens de be richten is de aardbeving ook gevolgd door ©en vloedgolf. de middellaan aardige kijkjes kon op leveren De lezer geloove mij, dat, zelfs wanneer Hugo niet in zoo onaangename omstandig heden Amsterdam betreden had, de in druk die de stad op hem maakte, niet zeer groot kon zijn. Welke nauwe straten, welke pleintjes, welke huisjes in verge lijking met wat hij in den vreemde had gezien Maar terwijl hij opmerkte hoe weinig hier gedaan wordt, en hoezeer daardoor de geheele stad het kenmerk draagt van een rijken aristokraat die van zijn renten leeft -en het podagra heeft, verviel hij in de fout, 'welke misschien de groote aan leiding is geweest tot dezen stilstond Of- althans slechts tragen vooruitgang. Ziet, het valt niet te ontkennen dat in onze hoofdstad veel wordt gewerkt, hoe is het dan mogelijk dat er zoo weinig wordt gedaan Zeg ik te veel als ik het toeschrijf aan de verbrokkeling van krachten, door het omhalen van allerlei zaken, zonder na te denken of men tijd. en geld niet beter zou kunnen besteden, door zich liever met hart en ziel te wijden aan het allernuttigste, dan wel zijne geringe krachten niet geheel te willen onthouden aan zoo vele zaken die immers wel niet geheel onnuttig zullen zijn? Wenscht men een voorbeeld uit duizend De scheepvaart wordt beschouwd als een tak van nijverheid, in onze stad te huis behoorènde en geliefd. Men heeft er RUSLAND. Het ministerie van marine heeft een slagschip eersté klasse met eèh water verplaatsing van 21.000 ton besteld, dat turbine-machines zal krijgen. De Zwarte Zee-vloot zijn ontnomen de linieschepen Tsjesme en Katharina II van 1886het slagschip Twaalf Apostelen (1890) en de eerste klas-krui ser Pamjat Merkoeria. Z\j zijn alle ongeschikt voor den dienst veridaard. Zij worden in verschillende Zwarte Zee havens opgelegd. De .Vrijwilliger-Vloot" krijgt er drie groote booten bij, die f 11,520,000 zullen kosten. SERVIË. Ook Servië heeft nu zijn kapitein van Köpenick. Vóór het (orthodoxe) Kerst feest heeft een ontslagen ambtenaar de gemeenten in den omtrek van Belgrado rondgeloopen en de rekeningen nage keken als commissaris van de Reken.-, kamerhij eischte de kasgelden op, die hem op vlotte wijze werden uitbetaald- In Obrenowatz liep hij er echter tegen aan. Daar vroeg men- zijn legitimatie, en werd hij weldra ingerekend. Hij is Dinsdag naar Belgrado overgebracht. AMERIKA. De groote klopjacht op de trusts en haar leiders wordt dapper voortgezet. Nu pas weer zijn in den staat Ohio door de „grand jury" vAn HA'ü'Cöck County 939 handelslichamen en parti culieren in staat vau beschuldiging ge steld. Onder deze beschuldigden zijn, natuurlijkweer J. D. Rockefeller, veel voor over gehad, een Zeil- en roei- vereeniging, een Matrozen-instituut, een Zeemanshuis, ja nog meer instellingen werden in weinige jaren in het leven geroepen, maar terwijl men in het ge bouw van het genootscnap Zeemanshoop vergaderde en over al deze nieuwe zaken redeneerde, vergat men dat een lichaam, veel noodzakelijker dan alles wat rneu ging omhalen, kwijnende was en driugeud om hulp bad. En de Zeil- en Roei Vereeniging viert hare jaarlijksche wed* strijd-feesten, en eeu drijvend Matrozen- Instituut ontsiert het IJ en- een fiksch Matrozen huis versiert de stad, en het valt niet te betwijfelen of dat alles zal althans wel eenig nut hebben, maar het anker voor den man die dagelijks de elerner ten trotseeren moet, het fonds van Zeemanshoop, dat anker dat vele offers van hem vergt, het roest en scheurt steeds voort 1 Help, helproept men van alle kanten helaas, te vergeefs, de scheep vaart en wat daarbij behoort heeft, vooral nu ze zoo weiöig heeft afge worpen, reeds te dikwijls onze offers geëischt het water, dat bruischte, werd gebezigd om te wasechen en nu de dorst brandend is geworden vloeit einde- lijk de bron niet of althans zeef traag. Wij gaven het sleehts als een voor beeld. Aan een.onnoemelijk aa'ntal zaken wordt hier wat en toch wordt er ^weinig gedaan. Het is Diet alleen een Ifout in Amsterdam, ganscli Nederland

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1