T am GOEHL GOED. IN o. 80. Woensdag 16 Januari 1007. 22° Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. niFLIvHW, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Van de 21 slachtoffers van den ver- schrikkelyken brand in de haken en-oogen- fabriek te Geispolsheim waren er 15 meisjes en 6 jongens. De brand brak uit in den voorraad celluloïde, 's ochtends om 6 uur, kort nadat de werklieden in de fabriek waren aangekomen. Van de geredden zijn er ook door de ramen ge vlucht. FRANKRIJK. Alweer een onderzeesche boot gezon ken, te Cherbourg, deze maal zonder I menschen mee naar de diepte te nemen. De onderzeesche boot Algérien lag in het arsenaal, er was niemand aan boord. Zij is plotseling verdwenen, niemand weet hoe. Dukers hebben de drenkelinge op den bodem van het water zien liggen, overzij gevallen. ZWITSERLAND. Voor de Zwitsersche horloge-nijverheid is 1906 een best jaar geweest. De uit voer in de negen eerste maanden bedroeg 14 millioen francs meer dan in de eerste drie kwartalen van 1905, dat met een uitvoer van ruim 9 millioen horloges en losse uurwerken ter waarde van ruim 131 millioen francs reeds een record-jaar was. Ook in de laatste drie maanden van 1906 hadden alle handen in deze nijverheid werk, zoodat aangenomen wordt, dat de uitvoer van 1906 dien van 1905 met 10-15 millioen francs over troffen zal hebben. Door de overstelpende bezigheden had Hugo zijne oude vriendin Alida wat uit het oog verloren, en ook Stade sprak hoogst zeldzaam meer over haar, alleen was deze altijd bijzonder welwillend jegens Willem, ja zelfs in die mate, dat de andere geëmployeerden daarover ge- piqueerd waren en het daardoor nu ook Hugo trof. Nu kwam hem voor den geest, hoezeer Stade zich vroeger over haar had uitgelaten, en zoo, daarover nadenkende, mocht hij tot zijn associé zeggen »vertel me eens, amice, zie-je Alida nog wel »Somtijds,« antwoordde de andere koel. »Eu hoe maakt ze het dan toch »Heel wel.* Hugo begreep niet waarom Jan zoo kortaf was, maar hij wilde juist daarom bepaald de oorzaak kennen. Hij ging dus voort »Maar waar zie-je haar dan toch Maak-je haar dan zoo dikwijls visites »Wel neen, waar denk je aan? In den collegietjin." Hugo werd pensif, hij verweet zich zelveu, dat hij Alida zoo had uit het oog verloren. Dat had hij zich toch waarlijk De voornaamste kooper van Zwitsersche horloges is Duitschland. Het betrekt vooral veel gouden horlogesin de eerste negen maanden van 1906 bedroeg de uitvoer naar Duitschland alleen aan gou den horloges ruim 1 millioen francs meer dan in die van 1905. Zeer groot is ook de uitvoer in alle soorten van horloges geweest naar Oosten rijk-Hongarije, Italië, Spanje, de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, Ar gentinië, China en Japan. De koopkracht van Engeland op de horlogemarkt, ver moedelijk door den Zuid-Afrikaanscben oorlog verminderd, i» in 1906 weer toe genomen. Het is tegen w ordig de grootste afnemer van stalen en nikuelen horloges. Noord-Amerika betrekt vooral veel losse uurwerken de kasten maakt het meestal zelf. Door technische verbeteringen -in de fabricage en door besparing op het mate riaal zijn de prijzen van de Zwitsersche horloges in de laatste jaren vrii aanzien lijk gedaald, niettegenstaande de prijzen van het meeste materiaal gestegen zijn. De prijzen van de horlogeglazen bij voor beeld zijn verleden jaar voor sommige soorten met meer dan 100 percent ge stegen wijzerplaten zijn door de hooge koperpnjzen ook duurder geworden en ook de prijzen van geelkoper, staal en zilver zijn gestegen. Daarbij komt nog, dat ook de arbeidsloonen hooger zijn gewordende gemiddelde opslag schijnt in 1906 wel 20 percent bedragen te hebben De aanschaffing van nieuwe machines moet dus wel tot zeer groote besparingen hebben geleid. niet voorgenomen toen het meisje hem zoo liefderijk kwam bezoeken Hij kende Stade's zwakke zijde zoo goed hij moest een oog in 't zeil houden. »Wil je me een plezier doen, Stade >En dan »Stel mij als lid voor in Genoegen.* Stade keek hem met groote oogeu aan. Welnu, is dat zoo vreemd?* Ja, ik dacht dat je daartoe geen tijd hebben zou. Je bent immers zoo ver ward in je genootschappen »Ik beloof ook uiet dat ik er veel komen zal.* »Nu, natuurlijk, mij is het wel.* Maar het mocht hem wel zijn, hij vergat het steeds, zelfs toen Hugo er hem herhaalde malen aan had herinnerd, zoodat deze het eindelijk opdroeg aan Willem. »Ik ben gisteren lid geworden in Genoegen,* zei Van Waren. »Ik heb het maar aan Willem opgegeven, omdat je er niet aan gedacht scheen te hebben. »Maar wat weêrgal* riep ^tade driftig waartoe dat had dat dan zoo'n haast dat had ik immers kunnen doen De boosheid zakte wel zeer spoedig, maar Hugo vond het zulk een vreemd verschijnsel dat Jan om het niet in acht nemen van een dergelijken vorm gepi- queerd was, dat hij zeer ingenomen met zijn lidmaatschap werd. Zoo iemand, die in geene twintig, ja dertig jaren onze hoofdstad heeft bezocht, Sedert 1 Mei van het vorige jaar is in het kanton St. Gallen de voorwaarde lijke veroordeeling mogelijk. Wordt er iemand veroordeeld tot niet langer dan zes maanden gevangenisstraf, tot een boete van niet meer .Aan 500 francs of tot deze beide straffen samen, dan kan den veroordeelde een proeftijd worden toegestaan, waarin hij in den regel zal staan onder toezicht der politie. Gedraagt hij zich in dien tijd goed, dan behoeft hij niet de gevangenisstraf te ondergaan of de boete te betalen. Nu werd er laatst iemand door een rechtbank in het kanton wegens diefstal veroordeeld tot een boete van 10 francs. De man stond overigens gunstig bekend, en de rechtbank maakte daarom gebruik van de voorwaardelijke veroordeeling. Maar de veroordeelde wil van deze, door de wet mogelijk gemaakte weldaad niemendal weten. Hij staat er op, de boete te betalen, wat ham aangenamer is dan twee jaar lang onder politietoezicht te staan. De St. Gailensche wet bevat omtrent deze quaestie gaenerlei bepaling, zoodat nu aan het kantonale departemoat van justitie de vraag is voorgelegd of den voorwaardelijk veroordeelde al dan niet mag worden toegestaan, de hom opge legde boete te betalen. AMERIKA. In het Huis van Afgévaardig len is Donderdag een betreurenswaardig incident voorgevallen. Twee afgevaardigden, Games (Teuesseej en Mahon (Pennsyivanië), kregen hot met elkaar aan den stok. Gaines had den ander verweten 95 pet. langs onze grachten wandelt, waarover zal hij zich verwonderen over al het nieuws wat hij zal zien, of wel over de onveranderlijkheid, terwijl overal elders in dat tijdsverloop de steden als herboren zijn te voorschijn getreden Waar kunnen wij hem heen leiden om de bewijzen te verschaffen van onze ondernemings geest, smaak en vooruitgang? Voeren wij hem naar ons hoofdpleiu, het oude Stadhuis en de Nieuwe Kerk zullen nog wel als van ouds de gewrochten zijn, die zijne aandacht bezig houden, nauwelijks een oogenblik afgetrokken door de ge drochteu vtn wansmaak of bekrompen heid daarom heen. Wat meer zegt, datgene wat hem eu iedereen reeds voor dertig jaren hinderde, is blijven staan. Het onbehagelijke huis, strekkende tot fonds tegenover het Paleis, durft nog steeds het hoofd te verheffen, zelfs nu de leelijkheid, door het wegnemen eener vischmarkt, die veel maskerde, schreeu wend is geworden, het onde Stadhuis zelf is een onding zonder karakter ge bleven eu door de vergrooting van het plein is het aantal smalle, onoogelijke woningen slechts vermeerderd. Zeg hem toch dat het beursgebouw, het café restaurant, de naald met de afgebikte ornamentjes, het postkantoor, dat dit alles nieuw is; of liever, zeg hem niets, want gij, die binnen onze veste woont, gewend aan al die middelmatigheden (om het slimste woord niet te kiezen) moogt van de vergaderingen niet bij te wonen. Mahon antwoordde toen, dat de ander loog. Daarop trachtte Gaines, zijn medelid te ljjf te gaan, wat hem echter door andere heeren volksvertegenwoordigers werd belet. Dd. 11 dezer is te New York uit Hoco.- loeloe bericht ontvangen, dat ds vulkaan Maunalao op Makoeaweoweo in werkiDg is gekomen. De vlammen, die uit den krater te voorschijn komen, zijn honder den mqlen in den omtrek zichtbaar. Tal van scheuren zijn ontstaan in de zij wanden van den berg. De lava, welke daaruit stroomt, bedekt de sneeuw op de boveuhellingeu. In den omtrek van deu berg zija tot 30 aardschokken gevoeld. VENEZUELA. De laartste berichten uit Caracas zijn, dat president Castro langzaam herstelt van de ziekte, waarvan niemand schijnt te weten wat het eigenlijk is. Naar het heet, bestaat weinig gevaar voor verstoring der rust in de republiek. Mon iila, eigenlijk slechts een roover uit bet gebergte, is weer uaar zijn schuilhoek teruggejaagd. Alleen Paredes geeft eenige aanleiding tot bezorgdheid. Daarentegen wordt algemeen verwacht, dat mocht Castro komen te overlijden men weinig of geen last zal hebben van Alcantara. Vroeger werd daarvoor wel gpvreesd. Sterft Castro, Jan zal de vice-president, Gomez, een man van groote geestkracht, het bewind blijven voeren. De gedwongen werkeloosheid van Castro oefent een uiterst uadeeiigeu en verlam- monden invloed op den gang van zaken tevreden zijn als ge iets ziet dat niet zoo leelijk is als wat anders, dat gé hebt zien verrijzen, onze bezoeker vergelijke slechts en trekt de neus op bij zoo vele blijken van verval, van stilstand, van lam zaligheid Zoo op den Dam, zoo overal Hoe gevoelig het u, Amsterdammers, althans 's zomers, dagelijks herinnerd wordt, dat stilstaande waters verrotting veroorzaken, uwe grachten stinken als voor dertig jaren uwe straten leveren een aantal hinderpalen tegen snellen vooruitgang, en wat is er aan gedaan Een paar grachten zijn gedempt en eene hoofd straat zal i wanneer van trottoirs worden voorzienUwe akademie heet een Oudemannenhuis en er is meer analogie in dien naam dan men oppervlakkig denken zou uw gasthuis, uw museum, ja bijna elk publiek gebouw draagt de kenteekenen der zucht tot verhanselen, tot verschikken en verknoeien, waaronder gij gebukt gaat. Waar is de stad, die bogen kan op fraaier vergezichten, maar, in welke groote stad gevoelt men niet tevens deu lust om natuur en kunst de handen in één te doen slaan, ten einde wat aantrekkelijk is in het oog te doen vallen, en in welke groote stad zou men dus niet reeds laug van de Hooge sluis een aanzienlijk bouwkunstig werk hebben gesticht? Maar het nietige bruggetje te midden der zoogenaamde sluis (liever steenenbrug) met dichtgetimmerde bogen

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1