DEUEENTEEAAD. EOS MED AL SOES. 22« Jaarg. No. 79. Zaterdag 12 Januari 1907. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. F. IMËLEMW, Buitenland. F E I I. I. F TON. - iXELSCHË COUIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrtfdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X li L ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen Maandag den 14 JANUARI 1907, des namiddags ten l:i/4 ure, ten Raadhuize ter behandeling der volgende zaken 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2 Intrekking raadsbesluit verhoo ging huurwaarde woning hoofd der school. Verzoekschrift van den heer L. B. A. Rolff Jzn. om eervol ontslag als onderwijzer aan de o. 1. s. alhier en de daaraan verbonden herhalingschool. Aanbieding rekening Alg. Burg. Armbestuur over 1906. Benoemen lid der Commissie tot wering van schoolverzuim. Vaststellen bouwverordening. Vaststellen instructie Gemeente Opzichter. 8. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 9 Januari 1907. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. 3. 4. 6. 7. DUITSCHLAND. Wij lezen in eeu buitenlandsch blad dat de zalmvisscherijen stroomopwaarts van Straatsburg een buitenge woon goe den vischtijd hebben gehad. In geen twintig jaar is er zooveel zalm gevangen. Men schrijft dit toe aan den lagen water stand van den Rijn die de Nederlandsche visschers verhinderd heeft, Jiun gewronen buit binnen te, halen. De zalmvangst bij Straatsburg wordt, volgens do beschrijving, aldus, uitgeoefend. De visschers zetten een net uit iu den vorm van een zak. Vóór het net plaatsen zij een paaltje waaraan zij met eën langeh ijzerdraad ee i manne jeszalm vastmaken. Wanneer de zalmen nu de rivier'en op komen, valleli zij op het levende aas aan. De zalm aan den draad verdedigt zich, rukt aan den draad en brengt zoodoende een alarmklok in beweging. De visschers die op de loer zitten, trekken het aas dan in het het en de aanvaller volgt het en is gevangen. Tengevolêe van de overvloedige vangst. !is de prijs van den zalm gedaald tot 75 ets. het pond en minder. ENGELAND. Stead Zegt in de Review of Reviews, dat de gedachte dat Engeland Japan tegen de Vereenigde Staten z m helpen be lachelijk is. „Al waren er'", gaat hij voort," „ook honderd Engelsch-Japansche verdragen, eer zouden ze alle in flarden gescheurd en in den wind versnipperd worden, dan dat het tot zoo'n lager broederstrijd tusschen de tweeEngelscb sprekende volken kwam. Wij hopen ernstig, dac Japan en de Vereenigde Staten nooit- met ei <aar in oorlog geraken. Maar hiervan zijn wij volmaakt zekergeen regeering die er ooit in Engeland geweest 85) XXI. Afleiding, werkzaamheid, was Stade's leuze altijd geweest als hem iets hinderde, en waarlijk hij had meer ergernis gehad, dan menigeen vermoedde. Afleiding, werkzaamheid had hij dan ook door de gansche wereld gevonden. Daarom had hij begrepen bij zijn vriend die beide geneesmiddelen te moeten aanwenden. Hugo's werkzame geest moest zich aan geheele nieuwe zaken wijden, en die glans der nieuwheid zou allengs de oude smarten verduisteren. Daarom spoedig maar aan Van Waren de teekening der firma geschonken, al zou Stade in den aanvang juist niet veel aan den nieuwen compagnon hebben. Voorzeker Stade had.geen ongelijk. Daar is weinig wat ons zoo zeer het zwaarste leed doet vergeten dan in spanring. Tot yervelens toe is het aan kind en mensch voorgezegd, dat armoede niet zoo bijzonder beklagenswaardig zou zijn omdat de krankheid een veel erger kwaal is. Helaas, de arme weet te goed dat de ontbering ziekte niet uitsluit ec dat juist voor den kranke eene zekere Is, die er nu is of immer zal wezen, zou 24 uur leven hebben, nadat het eenigerlei teeken gegeven had om tegen de Ver- j eenigde Staten ten oorlog te gaan, teneinde Japan te helpen. Van welk* verklaring Gom Sam en onze Japansche vrienden behoorlijk nota gelieven te nemen. MisschtèV hecht Stead aan deze ver klaring van de Review of Reviews te g oote betéêkeriis, maar al'S de Japansche bondgenoot keunis neemt van deze Uiting van een stellig in vele Engelsche kringen geldende opvatting, zal hij, met het ver drag dat Engeland zou kunnen dwingen Japan met de wapenen tegen Amerika bij te staan, hèt zijne denken van deze fides britannica.- ITALIË. De Italiaanscho commissie voor de doorboring van den Sim'plon heeft Dinsdag een motie aangenomen, de wenschelijk- heid uitsprekende om binnen den kortst mogelijken tfjd een maatschappij op te richten, die de concessie voor het Itali- aansche deel der lijn zal aanvragen. Dit bericht uit Milaan is opmerkelijk in verband met een Central News-telegram uit Rome van Maandag, volgens hetwelk de Corriere d Italia dien dag te verstaan gaf, dat de Zwitsersche regeering had .gevraagd om alleen het béheer over den .Sitnplon tunuel te hebben, hetgeen wel eens tot een Zwitsersch-Italiaansch mee- nmgsverschil zou kunnen leiden volgens .dit blad. Een onbekende heeft Dinsdagavond een .kartonnen doos gevuld met buskruit in de kazerne der stedelijke politie te Rome geworpen. Er volgde een ontploffing, mate van overvloed noodzakelijk is, om de ellende uiet ondragelijk te maken. Neen, zoo er voor hem die weinig bezit troost te vinden is, het moge zijn dat wanneer hem rampeu treffen, juist, de nooddruft waarin hij verkeert hem aan spoort om te werken totdat hij vermoeid is, terwijl zoo menig rijke niets anders overschiet dan het leed wat hem ter nederdrukt altijd en altijd te overdenken. Ik weet niet of er een grooter weldaad op de wereld is, dan die noodzakelijk heid om werkzaam te blijven. En evenwel, hoe krachtige steun daarin ook moge gelegen zijn, hoezeer Stade's ondervinding hem daarvan het bewijs mocht hebben gegeven, toch heeft men uog andere wapens om niet alleen te trotseeren, maar vooral om het met waardigheid te dragen. Daarvan echter had Stade minder begrip. Van hem moest men niet verwachten, dat hij Hugo zou opwekkeu tot berusting in hetgeen hem was opgeleid door eene hoogere macht. In overdrijving, iu altijd durende prikkeling had hij zelf zijn heil gezocht en dat moest ook bij Hugo worden aan gewend. Dat geneesmiddel, mits matig gebruikt, is niet zonder baat, maar het gelijkt op de quinine. Roezig suist het ons in het hoofd, doch het verdrijft de koorts echter niet voor goed, de vyand komt lerug en wordt telkens verdreveu om telkens weder te verschijnen. Met gretigheid slikte Hugo deze 'quinine, en vergat meestal de bitterheid om toch maar de koorts eindelijk kwijt te raken. De prikkel was ook nog.al groot. Eensklaps overgeplaatst in eene voor hem geheel niedwe zaak en daarin dadelijk op te treden als associé Weldadig mocht de werking zijn, want I hij had sleöhts weinig tijd om aan het geledene te denken, maar de angel bleef in het harte/want de haat werd gekoes terd met al de eenzijdigheid (en 'dus onrechtvaardigheid want deze beide zijn synoniem) dér zelfzucht. O de diep ver ongelukte loopt zoó groot gevaar egoïst te worden. Te meer men de wonde gevoelt, te meer denkt men aan het leed ons aangedaan, en ons eigen ik word de as, waarom al onze denkbeelden zich wentelen. Dan gebeurt het niet zelden dat een weleer vriendelijk en mensch- lievend wezen, wrevelig en mismtropisch wordt, ja, dan behoort er een vast be ginsel toe, een liefdebeginsel ontstaan uit een diep besef' der afhankelijkheid aan ons aller hemelschen Vader, die Zijn zon schijnen laat over rechtvaardigen en boozen, om nog steeds met toegevende rechtvaardigheid het oog te vestigen op onze broeders en zusters in het algemeen en ook op het enkele voorwerp, dat ons heett gegriefd. Hugo werkte met stand vastigheid, maar er ging geen dag om dat hij zich uiet wrevelig afvroeg waartoe Hij had immers zoo gaarne maar deze richtte geen schade aan. De (Jader werd aangehouden. Het is een z°kere Mannarelli, een oude bekende der justitie, die ook al in eeu krankzinnigen gesticht heeft gezeten. Het werk aan den herrijzehden Campa nile van St.. Markus te Venetië is hervat <?n wordt nu met grotere zorg voortgezet. De aanwezigheid van phosphaat in de aanvankelijk gebruikte steenen was oor zaak van de onderbreking van den bouw. Niet het geheele werk heeft in tusschen stil gestaan aan de „logëtta" is steeds, voortgewerkt en deze bijna geheel in goeden staat. De commissie voor den bouw heeft beter fnateriaal -gevonden. PERZIE. De Sjah van Perzië is overleden en opgevolgd door zijn oudsten zoon Mo hammed Ali Mirza. RUSLAND. De Doema-verkiezingen in eersten aan leg zijn thans bepaald op 27 dezer. In de Jeruzalemscbe Laan te Warschau hebben onbekenden twee speurders dood geschoten. Een toesnellend 3 patrouille vuurde op de moordenaars, maar trof ze niet. Wel werd een voorbijganger zwaar gekwetst. Terzelfder stede zijn groote wisselver- valschingen ontdekt Een gezelschap jongeliedeh aldaar heeft valsche wissels ten bedrage van een half millioen'roebel in omloop gebracht. De Warschausche Handelsbank is er alleen voor 140,000 'roebels ingevlogen. Deze wisselaffaire heeft oogeüschijniljk niets met de politiek gearbeid voor haar, die hem zoo wreed aardig behandeld had Doch bracht de nieuwe werkkring waarin hij zich geplaatst zag méde, dat hij zich in de eerste maanden zeer moest inspannen, dit verminderde allengs. Jan Stade bleef wel altijd dezelfde toegenegen vriend voor hem, maar ze hadden lang niet altijd smaak in dezelfde genoegens. Van Waren kreeg dus behoefte aan meerdere werkzaamheden, doch die toe stand kan in Amsterdam, althans wanneer men op een éenigszins onafhankelijk standpuut geplaatst is niet lang duren. Het regende uitnoodigingen van allerlei kerkelijke, philantropische, staathuis houdkundige, politieke, letterkundige, muzikale, mercantile, industriëele ver een Igi u gen om in haar midden plaats te némen, om mede aan haar groene tafel te zitten, om deel harer menigvuldige commissies uit te maken, enz., enz. Hugo kwam zeer in trek. Dat wil men meer zien, als men zich hier vestigt na lang in het buitenland te hebben ver keerd, althans zeker wanneer dan de baard niet al te woest om dé lippen krult, of de hoed ous niet te zeer h la Garibaldi op het hoofd staat. Stade was lang zoo niet voor al die baantjes in den smaak geweest, men koii het hem immers wel aanzien, dat hij uit den vreemde wat wilde hairen had medegebracht. En dan deze had ook wat meer ondervinding van die tallooze vereenigingen, waaraan

Axelsche Courant | 1907 | | pagina 1